Sosyal medya

Donanım

TP-Link Archer T4E inceleme: PC’ler için güçlü Wi-Fi adaptörü

TP-Link Archer T4E inceleme yazımızda, Wi-Fi bağlantısına sahip olmayan PC’ler için geliştirilen ve PCI Express arabirimini kullanan adaptörü inceliyoruz. Ürün gerek çift bant destekleyen yapısı, gerekse de 2 × 2 MIMO gibi özellikleriyle, bilgisayarında güçlü bir Wi-Fi alıcısı isteyen kullanıcılara hitap ediyor.

TP-Link Archer T4E inceleme

Kutu içeriği ve tasarım

Kutu içeriğinden ürünün kendisi, sürücü CD’si, iki adet harici anten ve yer problemi olan kullanıcılar için düşünülmüş düşük profilli bir braket çıkıyor.

TP-Link Archer T4E inceleme -2

Ürünün tasarımına baktığımızda, devre kartının hemen üzerinde yer alan alüminyum alaşımlı soğutma bloğunu görüyoruz. Bu soğutma bloğu cihazın hem özellikle yaz aylarında ısınmasını engelleyerek performans düşüşü yaşamaması için hem de serin çalışma ile birlikte ürünün uzun ömürlü olması adına önemli.

TP-Link Archer T4E inceleme -3

Ürünün PC’ye takılması ve kullanılmaya başlanması

Aşağıdaki görselden görebileceğiniz gibi TP-Link Archer T4E’yi sisteminizin boşta olan küçük PCI Express yuvasına yerleştiriyoruz ve daha sonra kasaya sabitlemek adına vidalıyoruz. Bu işlemi gerçekleştirmek ürünün kutulumu için yeterli.

TP-Link Archer T4E inceleme -4

Bilgisayarımızı çalıştırdığımızda herhangi bir sürücü kurmadan, Wi-Fi bağlantısı göründü ve herhangi bir sorun olmadan Wi-Fi bağlantısı gerçekleştirebildik. Ancak yine de daha kararlı bir performans almak adına TP-Link’in web sitesinden sürücüyü indirerek bilgisayarımıza kurulumunu gerçekleştirdik.

Hız testleri – Kablolu vs kablosuz

Ofisimizde iki farklı internet bağlantısı var. Bunlardan birincisi 100 Mbit Superonline Fiber yerleşik internet bağlantısı. Diğeri ise Turkcell’in 4.5G üzerinden bağlantı sağlayan ve 100 Mbit‘e kadar hız vadeden Superbox’ı.

Ethernet bağlantısı ile Superonline Fiber internet hattımızdan aldığımız hız değerleri şu şekilde:

TP-Link Archer T4E inceleme -5

TP-Link Archer T4E ile Superonline Fiber internet bağlantısına kablosuz olarak bağlandığımızda ise durum bu:

TP-Link Archer T4E inceleme -6

Bu sonuç bize ürün ile beraber kablolu performansını, kablosuz olarak alabildiğimizi açıkca gösteriyor. Ayrıca ürünü kullanarak Superbox’a bağlandık ve onun da hız testi şu şekilde:

TP-Link Archer T4E inceleme -7

Ürün özellikleri neler?

Testlerden sonra dilerseniz ürünün öne çıkan özelliklerine bakalım. Çift bant destekleyen ürünle beraber hem 2.4 GHz hem de 5 GHz ağlarına bağlanabiliyoruz.

2.4 GHz ile 300 Mbps hıza ulaşabilirken, 5 GHz bandını kullandığınızda bu 867 Mbps‘ye ulaşıyor. Modelin konuşulması gereken diğer özellikleri ise Beamforming ve 2×2 MIMI desteği. Beamforming, Wi-Fi’a bağlanmak isteyen cihaza göre antenler sinyal dağılımını değiştiyior ve bu sayede WiFi kapsama alanı, cihazların konumuna göre şekil değiştirir ve daha güçlü bir bağlantı sağıyor.

MIMO, çoklu giriş ve çoklu çıkış anlamına gelen bir teknoloji. Bu teknoloji, verici ve alıcı tarafında birden fazla aten kullanılarak kablosuz ağ performansının daha iyi olmasını sağlar. 2×2 ifadesi ise, cihaz üzerinde bulunan anten sayısını ifade eder.

Fiyat ve son sözler

Eğer bilgisayarınızda bir Wi-Fi alıcısına ihtiyacınız varsa ve bu konuda performanslı bir ürün istiyorsanız, çift bant desteği ile beraber Beamforing ve 2 x 2 MIMO gibi özellikleri dolayısıyla TP-Link Archer T4E gerçekten çok başarılı bir ürün olmuş.

Ürünün fiyatını kontrol ettiğimizde internette 250 TL civarında listelendiğini görüyoruz.

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Sennheiser GSP 670 | En iyi kablosuz oyuncu kulaklığı olabilir mi?

Sennheiser GSP 670 | En iyi kablosuz oyuncu kulaklığı olabilir mi?

Sennheiser kalitesiyle oyuncu kulaklığı isteyenler için üretilen GSP 670 incelemesiyle karşınızdayız.


İlginizi çekebilir; Sennheiser Momentum True Wireless kulaklık tanıtıldı


Dünyanın en iyi kablosuz oyuncu kulaklığı yakıştırması yapılan Sennheiser GSP 670 modeli düşük gecikme ve uzun batarya ömrü ile ön plana çıkıyor.

PC, PlayStation 4 ve Bluetooth ile çoklu cihaz kullanımına izin veren GSP 670, odyofili oyuncular için üretildiği belirtiliyor. Mikrofon tarafında ise klasik bir kulaklık mikrofonun ötesinde yayında kullanabilecek seviyede bir ürün kullanan Sennheiser GSP 670’in detayları videomuzda görebilirsiniz.

Devamını oku

Aksesuar

En iyi mekanik klavye bu mu? | Logitech G513 Carbon incelemesi

En iyi mekanik klavye bu mu? | Logitech G513 Carbon incelemesi

Logitech G513 Carbon incelemesi ile karşınızdayız. Birçok kişi için piyasanın en iyisi kabul edilen G513 Carbon’un detayları videımuzda!


İlginizi çekebilir; Logitech MX Ergo & MX Vertical | Karpal Tünel Sendromu’na özel fare modelleri!


En iyi mekanik klavye bu mu? | Logitech G513 Carbon incelemesi

Çevre birimleri noktasında en popüler ve en güvenilir marka olarak kabul edebileceğimiz Logitech’in oyunculara yönelik ailesi G serisine bir yeni ürün daha eklendi. Klavye seçenekleri arasına dahil edilen G513 Carbon, gelişmiş Romer-G Dokunmatik, Romer-G Lineer ve GX Blue mekanik anahtar seçenekleri ile geliyor.

Bizim test ettiğimiz üründe Romer-G Lineer versiyonu bulunurken akıcı performans odaklı anahtar seçimi olarak dikkat çekerken, doğrusal hareket seçme çift dokunuş, art arda hızlı tuş vuruşları ve kesintisiz yarım basmalar için ideal olduğunu belirtebiliriz. MMO ve aksiyon oyunları için ideal bir anahtar diyebiliriz.

Klavyeye geri dönecek olursak dayanıklı 5052 alüminyum-magnezyum alaşımından üretilen G513 Carbon, sağlamlık ve şıklık katmayı başarırken hafızalı köpük adı verilen el desteği ile farklı ve oldukça rahat bir konfor elementine sahip oluyor. Piyasada bulabileceğiniz en iyi avuç içi desteğine sahip diyebileceğimiz G513 Carbon, bu tarz parçaları sevmeyenler için çıkarılabiliyor.

Lightsync RGB desteği sayesinde 16,8 milyon renkle aydınlatma seçeneği sunan klavye, oyunlar, ses veya ekranınız tarafından yönetilebiliniyor. Ayrıca üzerindeki USB yönlendirici sayesinde bilgisayardaki USB yönlendirici bağlantı noktasını klavyenin üzerindeki kendi girişine bağlayarak tam güç çıkışı ve veri hızı sağlıyor. Bu sayede bir cihazı şarj etmek ve USB bağlantısı sağlamak için bilgisayarınıza uzanmanız gerekliliği de ortadan kalkıyor.

Sonuç olarak; Logitech G513 Carbon, hafızalı avuç içi desteği ile konforlu, RGB destekli özellikleri ve Romer-G Lineer anahtarları ile oyun dünyasına uygun ve alüminyum-magnezyum alaşımı tasarımı ile şık ve sağlam yapısıyla fark yaratmayı başarmış.

Devamını oku

Aksesuar

Logitech MX Ergo & MX Vertical | Karpal Tünel Sendromu’na özel fare modelleri!

Logitech MX Ergo & MX Vertical | Karpal Tünel Sendromu'na özel fare modelleri!

Yoğun fare kullanımından ortaya çıkan Karpal Tünel Sendromu sorunu yaşayan ya da bu sorunu engellemek isteyenler için özel olarak geliştirilen Logitech MX Ergo ve Logitech MX Vertical modellerini inceliyoruz.


İlginizi çekebilir; 39 TL’ye A101’de satılan Logitech M171 kablosuz fare!


Dik yarpıda bir fare olan Logitech MX Vertical, şekil itibariyle farklı görünse de elinizin en doğru pozisyonda kalmasını sağlıyor. Halk arasında sinir sıkışması olarak geçen karpal tünel sendromu sorunu sonrası sık sık yaşanan bilek ağrısını azaltmak adına tasarlanan MX Vertical, şık bir yapıya sahip.

Bir diğer ürünümüz olan Logitech MX Ergo ise fare topunu (trackball) farenin altı yerine yanına taşıyarak sürekli bilediğinizi hareket ettirerek yormak yerine rahat bir şekilde baş parmağınız ile yönlendirme yapmanızı sağlıyor.

Her iki cihazda bulunan kablosuz ve bluetooth özellikleri arasında tek tuş ile geçiş yapma özelliği sayesinde çoklu cihaz kullanımlarında tek hareketle geçiş yaparak kesintisiz kullanım desteği sunan Logitech MX Ergo ve Logitech MX Vertical modellerinin detaylı incelemesini videomuzda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

Devamını oku