Sosyal medya

Haber

Tivibu yeni yayın döneminde içeriğini Foxlife, Foxcrime, 24Kitchen ve Baby TV kanallarıyla zenginleştiriyor

Türkiye’nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu, 1 Eylül’den itibaren tüm dünyada ilgiyle izlenen “Glee”, “True Blood” gibi dizilerin yayınlandığı Foxlife kanalı ve “Homeland”, “TheWalkingDead” gibi fenomen yapımların yayınlandığı Foxcrime kanalı ile içeriğini zenginleştiriyor. Ünlü yemek kanalı 24Kitchen ile Baby TV ise Tivibu’nun üyelerine sunduğu diğer yeni kanallar arasında bulunuyor. Kanallar HD kalitesi ile izlenebilecek, Tekrar İzle özelliği sayesinde Tivibu izleyicileri hiçbir programı kaçırmayacak. Üstelik kampanya kapsamında, tüm bu içerikler yıl sonuna kadar tüm Tivibu kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulacak.

reklam
Aorus reklamı

TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu, Amerika’nın ünlü film ve televizyon şirketi Fox Entertainment Group ile büyük bir işbirliğine imza attı. İşbirliği kapsamında, özellikle dizi severlerin favori kanalları arasında bulunan Foxlife ve Foxcrime, bundan böyle Tivibu platformu üzerinden, üstelik HD kalitesi ile izlenebilecek. Bu iki önemli kanalın yanı sıra yine Fox’un bünyesinde yer alan dünyaca ünlü yemek kanalı 24Kitchen ve bebekler için açılan ilk kanal olan Baby TV, Tivibu’nun üyelerine sunduğu diğer kanallar olacak. Ayrıca, Tivibu’nun en beğenilen kanallarından NationalGeographic ve FX de artık HD görüntü kalitesi ile izlenebilecek.

home

Sunduğu yeniliklerle her geçen gün içeriğini zenginleştiren Tivibu, artık dizi tutkunlarının buluşma adresi olacak. Dizi denince akla gelen ilk iki kanal olan Foxlife ve Foxcrime’da Eylül ayında kaçırılmayacak yapımlar dikkat çekiyor.

Emmy ve Altın Küre ödüllerinde birçok ödüle layık görülen, izlenme rekorları kıran “Glee”, 5. sezonuyla Foxlife ekranlarına geliyor.  Başrollerini, X-Men’den tanıdığımız RebeccaRomijn ve JonTenney’nin paylaştığı yeni dizi “King&Maxwell” ise heyecanla beklenen yapımlar arasında.

FoxCrime’da ise Eylül ayında 3. sezon bölümleriyle “Homeland” dizisi dikkat çekiyor. 6 ödül kazanarak 2012 Emmy Ödül Töreni’ne damgasını vuran dizinin bu yıl da 11 adaylığı bulunuyor. “Homeland” yepyeni 3. sezonuyla Foxcrime’da yayınlanacak.

Eylül ayında 24Kitchen kanalında da dolu dolu bir içerik, HD görüntü kalitesi ile yemek kültürü meraklılarını bekliyor. Dünyanın önde gelen yemek tarifleri ve yemek kültürü kanallardan biri olan 24Kitchen’da başarılı şef GabrieleSponza’nın sunduğu “Yemek Aşkına” programı, izleyicilere faydalı ipuçları vererek hızlı, sağlıklı, pratik yemekleri en hızlı şekilde yapmalarına yardımcı oluyor.

lezze

24Kitchen’da Türk yemek kültürüne de yer verilecek. Maksut Aşkar, hazırladığı “Lezzet Sanatı” adlı programda geleneksel Türk yemeklerine modern dokunuşlarda bulunacak..Eylül ayının sürprizlerinden biri olan “Lezzet Sanatı” kaçırılmaması gereken programlardan biri.

Tivibu’da yayına başlayan diğer bir kanal olan Baby TV ise  bebekler, küçük çocuklar ve onların ebeveynleri için, çocuk uzmanları ile birlikte oluşturulan dünyanın ilk 24 saat reklamsız kanalı.

Tivibu platformu, televizyonlardan, bilgisayarlardan, akıllı telefonlardan ve tabletlerden TV yayını hizmeti veriyor. İzleyicilere istedikleri yerde ve istedikleri zamanda TV izleme keyfi yaşatan Tivibu, önümüzdeki dönemde de yeni kanallarla içeriğini zenginleştirmeye devam edecek.

Tivibu Spor Mozaik Kanalı ile aynı anda 6 maçı izleyebilme hayali gerçek oluyor

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Uzun süredir teknoloji basınında yer alan Kerem, başta mobil teknolojiler olmak üzere donanım ve kripto paralar ile de ilgileniyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mobil

Ekran yanması nedir ve bunu nasıl önleyebilirsiniz?

Yazan:

ekran yanması

LCD ve OLED ekranlar arasındaki farkı bilinçli tüketiciler ve teknolojiyi yakından takip edenler çok iyi biliyordur diye tahmin ediyoruz. Peki OLED ekranların en büyük baş belası olan ekran yanması sorununun ne olduğunu biliyor musunuz? Peki biliyorsanız nasıl önlenebileceği hakkında bir fikriniz var mı? Eğer Bu sorulara cevabınız HAYIR ise bu yazımız tam size göre!

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: OPPO Find X3 Pro dxOMark puanı açıklandı!


Böyle bir sorunu OLED ekrana sahip olan sizler yaşamamış olabilirsiniz ancak yaşayamayacağınız anlamına da gelmiyor. Ayrıca yeni bir akıllı telefon alacak kişileri de yakından ilgilendiren bir konu olduğu için satın alımlarını da oldukça etkiliyor. Özellikle pahalı amiral gemisi akıllı telefonlar artık neredeyse tamamen OLED ekran teknolojisini benimsediği için bu konu daha da önem kazanıyor. Apple, Google ve diğer telefon üreticileri, nadir de olsa  yanmanın bir sorun olabileceğini kabul ediyor ve garanti kapsamında destek veriyor. OLED teknolojisi de son yıllarda çok daha uygun fiyatlı telefonlarda olmasıyla birlikte sorunu daha da fazla tüketicinin gündemine getirmiş oldu.

Peki nedir bu ekran yanması?

ekran yanması

Gerçek bir yanma veya ısı olmadığı için “yanma” adı biraz yanıltıcı bir tabir olabilir. Bunun yerine, panelin herhangi bir yerinde kalıcı renk bozulması yaşayan bir ekranı tanımını yapmak daha doğru olabilir. Bu, ekrandaki bir metin veya görüntünün renklerinin solması veya diğer göze çarpan yamalar veya desenler şeklinde de olabilir. Ekran hala normal  bir şekilde çalışıyor, ancak ekran açıkken devam eden, fark edilir bir hayalet görüntü veya renk bozulması olarak karşımıza çıkabiliyor. Ekran yanması olarak kabul edilmek için bu belirtilerin kalıcı olması gerekir ve ekran tarafında yani donanımsal bir kusurdur. Yazılım ile düzeltilebilecek bir durum söz konusu değildir. Düzensiz renkler ve renk geçişleri, parlaklık veya ‘hayalet’ bir görüntü yanma belirtileridir. LCD panellerde de benzer sorunlarla karşılaşılabilir, ancak bunlar LCD’nin arka ışığının ve renkli matris tasarımının doğası gereği çok daha nadirdir. 

Ekran yanması nasıl oluşur?

ekran yanması

Ekran yanması aslında kendi başına oluşabildiği gibi telefon kullanıcılarının da bilerek sebep olabileceği nedenler yüzünden de olabilir. Bu tür ekran yanmasının nedeni, ekranın ışık üreten bileşenlerinin değişen yaşam döngüsüdür. Bu parçalar eskidikçe parlaklıkları değişir ve bu nedenle panelin renk üretimi zamanla kademeli olarak değişir. OLED ekranlar, eskidikçe bir miktar renk kayması yaşarlar, ancak bu akıllı yazılımlarla biraz hafifletilebilir ama yok edilemez. Ek olarak bu yanma ile ekranın bazı bölümleri diğerlerinden daha hızlı eskir. Bu sebeple, ekranın algılanabilir renklerini kademeli olarak bir alanda diğerinden daha fazla değiştirebilir ve geride hayalet bir görüntü gibi görünen bir görüntü bırakabilir. Pratikte ekran yanmasına sebep olunanları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sürekli açık ekran (Always On Display) kullanım süresini maksimumda tutmak,
 • Yüksek parlaklık kullanımı sonucunda oluşan simge yanıkları,
 • Bildirim panelinde sürekli bildirimleri  bırakmak ve bildirimleri temizlememek,
 • Teni nesil telefonları parmak hareketleri (gesture) ile kullanmayıp sürekli navigasyon tuşlarıyla kullanmak,
 • Ekran uyku süresini maksimumda tutup ekranı sürekli açık bırakmak.

Ekran yanmasının önüne nasıl geçilir?

ekran yanması

Aslında yukarıda nasıl oluşur kısmında da bahsedilenlerin tam tersini uygulamak dersek yanlış olmaz. Ekran yanmasının önüne geçmek için OLED ekranlı telefonunuzu aldıktan itibaren bu kuraları uygularsanız ekranınız o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Ekran yanmasının önüne geçmek için şu metotları kullanabilirsiniz:

 • Ekran parlaklığınızı makul olduğu kadar düşük tutun. Artan parlaklık daha fazla akım gerektirir ve bu nedenle LED ömrünü kısaltır. Gerekmedikçe parlaklığı artırmayın.
 • Ekran kapanma zamanlayıcınızı kısaltın. Kullanmıyorken ekranı kapatmak, statik görüntülerin görüntülenmesini önleyecektir.
 • Telefonunuz destekliyorsa, Karanlık Modu kullanın. Daha koyu bir arayüz kullanmak, parlaklık miktarını azaltır ve LED’lerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur.
 • Alternatif olarak, benzer bir özelliğin yanı sıra şeffaf bir gezinme çubuğu ve uygulama çekmecesi seçenekleri sunan bir başlatıcı seçin.
 • Daha koyu renklere sahip bir duvar kağıdı seçin ve ara sıra değiştirin. Ekranın alt yarısında renk bozulmasını önlemek için daha koyu temalar sunan klavyeler kullanın.
 • Düzenli olarak bir navigasyon/haritalar uygulaması kullanıyorsanız, çok fazla parlak statik UI öğesi içermeyen bir uygulama seçin.
 • Telefonunuz destekliyorsa, hareketle gezinmeye geçin ve navigasyon tuşlarını bırakın. Bu ekranın alt kısmında yanmayı da önlemeye yardımcı olur.
Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

OPPO Find X3 Pro dxOMark puanı açıklandı!

Yazan:

OPPO

OPPO’nun amiral gemisi sınıfında bulunan telefon serisinin yeni üyesi Find X3 Pro harika bir lansmanla tanıtılmıştı. Kamera tarafında yapılan büyük değişiklikler birçok kişinin ilgisini çekmesinin yanında dxOMark’tan kaç puan alacağı merak konusu olmuştu. OPPO Find X3 Pro kamera testinden 131 puan aldı ve en iyi kameralı telefon listesinde kendine 6. sırada yer buldu.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: Xiaomi’den dikkat çeken “Sahne Senin” Projesi.


OPPO
Oppo Find X3 Pro, markanın 2021 için  çıkarmış olduğu en üst düzey amiral gemisi ve diğer en iyi üst düzey cihazlarla rekabet etmek için de takdir edersiniz ki en iyi özelliklere sahip. Hal böyle olunca da €1100 gibi bir fiyatla ultra premium segmentte konumlandırılıyor. Telefon özellikleri arasında 120 Hz yenileme hızına sahip 6,7 inç AMOLED QHD+ ekran, 12 GB RAM ve 256 GB depolamaya sahip Qualcomm Snapdragon 888 yonga seti ve 65W SuperVOOC şarj yer alıyor.
Bilindiği gibi, bu ultra premium cihaz da çok sayıda kaliteli kameralarla donatılmış olarak geliyor. Arkada, 50 MP standart genişlikte ana kamera, 50 MP ultra geniş, 5x “hibrit optik zoom” çekimleri için 13 MP tele-lens modülü ve 3 MP mikroskop kamerası bulunuyor Video tarafında ise Find X3 Pro, video sabitleme (OIS) ile hem 60/30 fps’de 4K çekim yapabiliyor hem de 4K 30 fps ayarında video yakınlaştırma özelliğine sahip. Ayrıca süper ağır çekim efektleri için çözünürlüğü 1080p/240 fps’ye düşürebiliyorsunuz veya 720p/480 fps değerini ayarlayabiliyorsunuz.

OPPO Find X3 Pro’nun dxOMark testi özeti

OPPO

dxOMark’ın yaptığı açıklamalar ise şu şekilde: “131 puanlık bir toplam puan alan Oppo Find X3 Pro, akıllı telefon fotoğrafçılığı sıralamamızın üst kademelerine kolayca giryor. 13 puan alan Apple iPhone 12 Pro Max’ten daha iyi bir puan alıyor ve biraz daha uygun fiyatlı Vivo X50 Pro+ ile elde edilen puanla aynı puanı alıyor. Oppo’nun en son amiral gemisi ile testtin en iyi iki cihazı 143 puanla  Xiaomi Mi 11 Ultra ve 139puanla  Huawei Mate 40 Pro + arasında analizimizdeki bazı önemli farklılıkları var. Gün ışığını alma konusunda Find X3 Pro yukarısında bulunan rakiplerinden geride. Yine de Oppo Find X3 Pro, test etme zevkine sahip olduğumuz en iyi cihazlardan biri olmaya devam ediyor.”

Ayrıca yapılan açıklamada “OPPO Find X3 Proşu anda 139 puanla 4. sırada yer aldığı Fotoğraf kategorisinde çok iyi bir performans sergiliyor. Genel olarak renk, otomatik odaklama, doku, bokeh ve yapaylık için başarılı ir sonuç elde etmekle fotoğraf testinde sorunsuz bir performans sergiliyor. Böylece fotoğrafçılar, neredeyse tüm aydınlatma koşullarında birincil (ana kamera) kameradan canlı ve hoş renkler, iyi ayrıntı tutma ve doğru pozlamalar elde edebilirler.” ifadeleri kullanıldı.

OPPO

Find X3 Pro ayrıca genişletilmiş dinamik aralık, iyi renk ve birçok ayrıntıyla hedef pozlamaların doğru olduğu düşük ışıklı şehir manzaralarında da etkileyici bir iş çıkarıyor. Otomatik odaklama, gece portrelerini çekmede yavaş sonuçlar çıkarabiliyor ve flaş kullanırken bazı hareket bulanıklığıyla birlikte  doğal olmayan cilt tonu oluşturabiliyor. Ancak genel olarak gece fotoğrafçılığı özellikle şehir manzaralarında iyi.

OPPO

OPPO Find X3 Pro’nun video performansı hakkında da: “111 puanlık mükemmel bir video puanı ile Oppo Find X3 Pro, hareketli görüntüler için en üst sıradaki cihaz konumunu da koruyor. Find X3 Pro varsayılan olarak video için ultra geniş modül ile geliyor, ancak ana kamerayı 4K/30 fps çözünürlükte kullanarak test ettik, bu da sabitleme, pozlama, doku ve gürültü arasında en iyi uzlaşmayı sağlıyor. 60 fps’yi manuel olarak seçebilirsiniz, bu da parlak ışıkta video kalitesini artırmaya yardımcı olur ancak Find X3 Pro, Xiaomi Mi 11 Ultra’da gördüğümüz gibi otomatik bir değişken kare hızı sunmuyor. Videonun güçlü yönleri arasında hızlı ve doğru otomatik odaklama bulunuyor.” denildi.

Ayrıca “Videonun güçlü yönleri, çoğu senaryoda sorunsuz izleme ve etkili sabitleme ile hızlı ve doğru otomatik odaklamayı içeriyor. Düşük ışıkta görüntü netliğinde küçük bir farkın yanı sıra, yürürken elde tutulan videolar genellikle iyi bir şekilde sabitleniyor. Video ayrıntıları genellikle güzel bir şekilde korunuyor ve gürültü, dış mekanlarda iyi kontrol ediliyor, ışık seviyeleri düştüğünde az da olsa kumlanmalar ortaya çıkabiliyor. Genel olarak, video rengi de doğru ve hoş. Beyaz dengesi adaptasyonunun yavaş olabileceği ve renk değişimlerinin görülebileceği düşük ışıktaki dengesizliklere dikkat etmek gerekiyor.” açıklaması yapıldı.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Bu yaz itibariyle Android’e yeni özellikler geliyor

Yazan:

android

Google, Eylül ayının başlarında çıkacak olan Android 12 güncellemesinden önce bu yaz Android’e gelecek yeni özellikleri duyurdu. Bunlardan biri, bir deprem olmadan önce size bir uyarı saniyesi verebilen (umarız güvenli bir yer bulmanız için yeterli zaman yaratabilir) Android Deprem Uyarıları Sisteminin hayata geçmesi. Google, “Deprem riskinin daha yüksek olduğu ülkelerde Deprem Uyarıları vermeye öncelik veriyoruz ve önümüzdeki yıl içinde daha fazla ülkede hayata geçirmeyi planlıyoruz” dedi.

reklam
Aorus reklamı

Bakmakta fayda var: 4. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi 17 Haziran’da Ankara’da Gerçekleştirilecek


Google tarafında lansman Yeni Zelanda ve Yunanistan’da yapıldı. Dün (Salı günü), Android Deprem Uyarı Sistemi Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da yayınlandı. Ülkemizinde bir deprem bölegisi kuşağında olması ve Google tarafında böyle bir hizmetin faaliyete girmesi de önemli noktalardan birisi oldu.

Google ayrıca, Mesajlar uygulamasına hatırlamak istediğiniz önemli mesajlara yıldız eklemenizi sağlayan bir özellik ekleyecek. Yıldızlı bir şekilde tutmak istediğiniz mesaja dokunun ve yıldıza basın. Örneğin bir arkadaşınızın ev adresi veya banka hesap numarası ya da Wi-Fi şifrenizi mesajlar uygulamasında yıldızlı bir şekilde tutabilirsiniz. Ve bu mesajlardan birini bulmak istediğinizde binlerce eski mesajınız arasında gezinmek yerine yıldızlı kategoriye dokunacaksınız.

Yine bu yaz gelecek olan özelliklerden bir tanesi de İçeriğe Dayalı Emoji Mutfağı. Bir mesaj yazdıktan sonra Emoji Mutfağındaki emoji için yazdığınız içerikle bağlantılı önerilerde bulunacak bir güncelleme yayınlayacak. İçeriğe Dayalı Emoji Mutfağı önerileri şu anda Gboard beta sürümünde ve bu yaz Android 6.0 ve sonraki sürümleri çalıştıran cihazlarda İngilizce, İspanyolca ve Portekizce kullanan tüm Gboard kullanıcıları için kullanılabilecek. Çok yakında ise belirli uygulamaları açmak ve belirli görevleri gerçekleştirmelerini sağlamak için sesinizi kullanabileceksiniz. Örneğin, “Ok Google, mobil üyelik faturamı öde” veya “Ok Google, Gmail’e gelen maillerimi kontrol et” diyebileceksiniz. “Ok Google, kısayollar” diyerek Google Asistan aracılığıyla hangi uygulamalara erişebileceğinizi de öğrenebileceksiniz

Engellilerin telefonlarında gezinmelerine yardımcı olmak için Voice Access, seslerini kullanarak bunu yapmalarına olanak tanıyacak. Şu anda beta sürümünde olan Bakış Algılama ve Sesli Erişimin yalnızca kullanıcı ekrana bakarken çalışmasına izin verecek.

Son olarak, Android Auto’ya artık Karanlık Mod geliyor ve “başa dön” seçeneğiyle birlikte kaydırma çubuğundaki A’dan Z’ye düğmesi dahil olmak üzere daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Ve Android Auto’yu ilk kez kullanıyorsanız, birkaç hızlı dokunuş başlamanıza yardımcı olacak

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval