Sosyal medya

Haber

Telegram, Spoiler Gizleme Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Grup sohbetinde gelen bir mesajı okumaktan daha kötü bir his yok ve spoiler olduğu ortaya çıkıyor. Günümüzde mesajlaşma uygulamaları, mesajın, örneğin bir dizinin veya filmin önemli bir bölümünü ortaya çıkaran bilgileri içerebileceği konusunda uyarmak için uyarlanmış herhangi bir işleve sahip değildir. Mesajlaşma devi Telegram bu tür mesajları “gizlemeye” izin verecek bir özellik üzerinde çalışıyor.

Telegram‘ın ilk olarak Reddit‘te görülen spoiler gizleme özelliği, mesajın bir diziden veya filmden bir spoiler içerdiğini bildiren alıcılara gönderildiğinde metnin tamamen karartılmasına izin verecek. Göndericinin sadece kendisi için etkinleştirilmiş olan kutuya mesajı yazması, onu seçmesi ve metin seçeneklerinde belirecek olan ‘Spoiler‘ butonuna tıklaması yeterli olacaktır. Daha sonra alıcı bunu görmezden gelebilir veya içeriği görmek için o mesaja tıklayabilir.

Sızdırılan videoda Telegram, mesajı gizleyen işlevin kendisinden ziyade, gönderilen mesajın bir spoiler olarak sınıflandırıldığına dair herhangi bir bildirimde bulunmuyor gibi görünüyor. Ancak, kullanıcılar bu özelliğe adapte olana kadar, bazı kişilerin metne tıklayıp içeriği bilinçsizce okuması muhtemeldir. Özellik geliştirme aşamasındadır ve kullanıma sunulması birkaç hafta alacaktır, bu nedenle şirketin bir uyarı mesajı yayınlayacağını bildiriliyor.

Telegram, şu anda Spiler‘ları önlemek için yakında bir özellik içerecek olan tek mesajlaşma uygulamasıdır. Yakın zamanda olmayacak gibi görünse de, evet, WhatsApp‘ın da gelecekte benzer bir özelliği kullanıma sunması muhtemeldir. Bu arada, Twitter gibi sosyal ağların bu tür içerikleri gizlemek için başka yöntemleri de var. Parag Agrawal tarafından işletilen sosyal ağ, bazı kelimeleri veya cümleleri beslemede veya aramalarda görünmemeleri için gizlemenize izin verecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval