Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

TECNO, Sensör Shift Olan Teleskopik Kamera Üzerinde Çalışıyor

Tecno

Tecno, gelecekte çıkarmayı planladıkları telefonlarına bir RGBW sensörü getirmek için Samsung ile masaya oturdu. Görünüşe göre bu şirketin gelecekteki modellerine gelecek üç kamera yeniliğinden biri, sensör shift (kaydırmalı) görüntü sabitlemeyi benimseyecek ve bir teleskopik zum lensi olacak.


Bakmakta fayda var: Dimensity 9000 Yapay Zekası, Tensor ve Snapdragon 888’den Daha İyi!


RGBW sensörüyle başlayalım. Normalde, Kırmızı, Yeşil ve Mavi piksellerin üzerinde ışığın çoğunu emen bir renk filtresi bulunur. “W” pikseli (Beyaz) filtresiz olduğundan %60 daha fazla ışık emer. Tecno, kameranın ışık toplama kabiliyetini %30 daha artırmak için cam ve plastik lenslerin bir karışımı olan yapıyı kullanmayı planlıyor.

Tecno plans to launch the first Android with sensor shift stabilization, is working on a telescopic camera

RGBW sensörlerinin elbette farklı bir görüntü işleme algoritmasına ihtiyacı bulunuyor ve şirket kendi bünyesinde bir tane geliştirmeyi planlıyor. Geliştirilmil RGBW sensöre sahip kameralı ilk Tecno telefonlar 2022’de gelecek.

Yine gelecek yıl şirket, sensör kaydırmalı görüntü sabitleme özelliğine sahip ilk Android telefonu tanıtmak istiyor. Bu tür görüntü sabitleme özelliğini ilk olarak Apple’da, iPhone 12 Pro Max ile kullanıldığın görmüştük. Ve sonrasonda iPhone 13 serisi modellerin tümü tarafından kullanıldı. Mevcut Android telefonlar (gimbal stabilizasyonuna sahip olanlar bile) görüntüyü sabitlemek için kamera merceğini hareket ettiriyor.

Tecno plans to launch the first Android with sensor shift stabilization, is working on a telescopic camera

Adından da anlaşılacağı gibi, sensör kaydırma görüntü sabitlemesi sensörü hareket ettirir, bu da dönme eksenini düzeltmesine izin verir. Aşağıdaki video da bu olayı açıklar nitelikte. Tecno, sensör kaydırma teknolojisinin yeni bir algoritmayla birleştirilmesinin, mevcut çözümlere (görüntü sabitleme)  kıyasla görüntü sabitlemenin doğruluğunu %350 artıracağını söylüyor.

Son olarak, teleskopik zoom lensi var. Bu, lensi uzatabilen ve geri çekebilen bir motora sahip olacak ve pürüzsüz, takılma olmayan bir yakınlaştırmaya izin verecek. Tecno, belki de 2022’nin ilk çeyreğinde teleskopik lensli bir konsept telefon gösterecek. Teleskopik modüller, periskop olanlardan daha büyük bir sensörü içerisinde bulunduruyor, ancak daha kısa odak uzaklığına sahipler. Geçtiğimiz günlerde OPPO’da buna benzer bir teknolojiye sahip olan konsept akıllı telefonunu göstermişti. O telefon 50 mm maksimum odak uzaklığa ulaşabiliyor ancak Tecno bu konu hakkında herhangi bir şey söylemedi.

Tecno, Phantom X gibi akıllı telefonları ile amiral seviyesinde yarışmaya başladı bile. Kamera konusundaki iddiasınu daha da geliştirmek isteyen marka, 2022 yılında bu teknolojilere sahip akıllı telefonları tüketicilerle buluşturacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval