Sosyal medya

İnternet

Tarayıcılarda, Konum Servislerini Nasıl Kapatırsınız?

İnternette sağ kolumuz olarak çalışan tarayıcılar maalesef, aşırı derecede bıktırıcı sorular sorabiliyorlar. En bıktırıcı sorular ise “konum hizmetleri” üstünde yoğunlaşıyor. Neyse ki bu sorulardan ebediyen kurtulmak mümkün.

Tarayıcılar hoş ve yararlı uygulamalardır ancak son derece rahatsız edici bir ortak noktaları var: Size olup olmadık yerlerde bulunduğunuz yeri sorarak saç baş yoldurabilirler. Neyse ki çoğu tarayıcı sizin izninizi almadan “konum paylaşmak” gibi maceralara girişmez ama bu, tekrarlanan soruların sinir bozucu olduğu gerçeğini değiştirmez.

konum servisleriBu tür sorularla artık karşılaşmak istemiyorsanız, bulunduğunuz yer hakkındaki sorulardan kurtulabilirsiniz. Bunu, en popüler tarayıcılarda nasıl gerçekleştirildiğini sizin için irdeledik.

Microsoft Edge

En kolay olanla başlayalım. Edge, Windows Mağazası platformunda oluşturulduğundan, bulunduğunuz yerin sorulmamasını sağlamak basit bir işlem. Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik> Konum’a gidin. “Konumuzu kullanan uygulamalar” başlığını görene kadar ekranın altına doğru gidin. Şimdide de Microsoft Edge’i “Kapalı” konuma getirin. Hepsi bu.

Google Chrome

Google Chrome’da, adres çubuğunun sağındaki menü simgesini (üç dikey nokta) tıklayın. Açılır menüden Ayarlar’ı seçin. Bu sekmenin alt kısmında “Gelişmiş Ayarları Göster” sekmesine tıklayın. “Gizlilik” in altındaki İçerik “Ayarları’nı” tıklayın. Bu pencerede “Konum” bölümüne gidin ve “Herhangi bir sitenin fiziksel konumunuzu izlemesine izin vermeyin” simgesine tıklayın. “Bitti” deyip çıkın. Hepsi bu.

Opera

Opera, Chrome’a çok benzeyen bir çekirdek mimarisinden faydalanılır. Dolayısıyla izleyeceğiniz yol benzerdir.

Sol üst köşedeki Menü’yü tıklayın. Açılır menüden Ayarlar’ı seçin. Açılan sekmede, soldaki gezinme sütunundan Web Siteleri’ni seçin. Konum’un altında, “Herhangi bir sitenin fiziksel konumumuzu izlemesine izin vermeyin” ibaresine tıklayın.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox diğerlerinden çok daha farklı bir mimariye sahip. Mozilla’nın konum ayarları, gizli yapılandırma menüsünde yönetilir. Adres çubuğuna about: config yazın ve Enter tuşuna basın.

“Bu, garantinizi geçersiz kılabilir!” uyarısını görecek. “Riski kabul ediyorum” ibaresine tıklayın ve devam edin.

Şimdi arama satırına geo.enabled yazın ve “Enter” tuşuna basın. Konum etkin seçeneğini devre dışı bırakmak için kutucuğa çift tıklayın.

Safari

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, sol alt köşedeki kilit simgesini tıklamanız ve istendiğinde şifrenizi tekrar girmeniz gerekir. İşlem tamamlandıktan sonra, Seçenekler bölümünden Konum Hizmetleri’ni seçin, ardından ana pencerede Konum Servislerini Tamamıyla Etkinleştir kutusundaki seçili işareti kaldırın.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı TV

beIN CONNECT herkese ücretsiz izleme fırsatı veriyor!

Yazan:

beIN CONNECT

Digiturk’ün belgesel, dizi, film ve spor içeriğini internet üzerinden sunan beIN CONNECT uygulaması; abonelik şartı olmadan herkes deneyimleyebilsin diye, 15 gün süreyle ücretsiz.


İlginizi çekebilir: Xiaomi’den 55 inç akıllı televizyon: Mi LED Smart TV 4


15 gün boyunca herkese ücretsiz

Digiturk, zengin içeriğini abone olsun olmasın herkes deneyimleyebilsin ve izlesin diye önemli bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında cep telefonu ve tabletine beIN CONNECT uygulamasını indiren veya bilgisayarı ile www.beinconnect.com.tr adresini ziyaret eden herkes 15 gün boyunca, platformun geniş yelpazedeki içerik arşivini ücretsiz izleyebiliyor.

Abonelik şartının aranmadığı kampanyaya, kayıt sayfası üzerinden cep telefonu ile şifre oluşturarak giriş yapmak mümkün. Söz konusu kampanya ile Digiturk’ün zengin içeriklerinin geniş bir kitle tarafından ücretsiz olarak keşfedilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

beIN CONNECTBu platformda ödüllü film, dizi, belgesel ve çocuklara yönelik programlar ve dünyanın önde gelen spor organizasyonlarından oluşan 15.000’e yakın içerik bulunuyor. Mevcut kullanıcılar ayda ortalama 12 saatini bu platformda geçiriyor.

beIN CONNECT’i indirmek ve deneyimlemek için: https://www.beinconnect.com.tr/

 

Devamını oku

İnternet

Kendinize ait bir özel ağ kurma rehberi | HWP Özel

Özel ağ kurma konusunu aslında daha önce anlattığımız internetteki engellemelerin işinizi baltalamaması için kendi VPN sunucunuzu kurma yöntemi olarak yüzeyden anlatmıştık. OpenVPN kurulumunu yaptığınız ve sürekli açık tuttuğunuz takdirde aslında cihazlarınız aynı yerel ağdaymış gibi çalışırlar. Zamanında Hamachi gibi uygulamalarla aynı ağa bağlanıp FIFA oynayan nesil gibi sürekli aynı ağa bağlı kalacağınız için birçok şeyi yapma imkanınız var.

özel ağBunların arasında uzaktaki bir makineye erişmek de bulunuyor. Birçok kişi ofisteki veya evdeki bilgisayarına erişmek için üçüncü şahıs firmaların sunduğu yazılımlarla mobil olarak veya masaüstü bilgisayarları kullanarak bu erişimi sağlıyorlar. Bu elbette pek pratik bir çözüm.

En nihayetinde neredeyse herkesin bildiği, mobil ve masaüstü platformlarda çalışan ve güvenli şekilde dünyanın herhangi bir yerindeki bilgisayarı yönetebilmenize izin veren Team Viewer gibi uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar ne kadar yaygın olurlarsa olsunlar en nihayetinde kapalı kodlu, üçüncü şahıs internet hizmetlerinden faydalanması elzem olan, keşfedilebilecek açıklar nedeniyle binlerce bilgisayarı aynı anda etkileyebilecek o kadar da iyi araştırılmamış olma riskini barındıran sistemler olarak düşünülebilirler. Güvenlik ve gizlilik açısından bunu düşünmemek için bir sebep yok.

Özel ağ olması için nasıl bağlanalım?

Amacınız sizin ve yalnızca birebir tanıdığınız insanların belirli bir ağa dahil olması ve ilgili sistemlere bağlanmasıysa bu konuda birçok yöntem mevcut. Örneğin ofisinizdeki veya evinizdeki router sistemi (bu bir UTM veya firewall da olabilir veya doğrudan gelişmiş bir modem de olabilir) iç ağa VPN ile bağlanılmasına izin veriyorsa ve bu şekilde sabit IP üzerinden ev veya ofisinizdeki tüm sistemlere erişebilirsiniz. Bu senaryo en pratik çözümlerden bir tanesi. Fakat önemli bir kısıtlaması var: Yalnızca tek bir noktadaki cihazlara bu şekilde uzaktan erişebilirsiniz.

Cihazlar farklı konumlardaysa bu pek mümkün olmayacak. Peki, soruyu zorlaştıralım: Elimizde kendileri bir şekilde internete çıkabilen ama bulundukları yerler ve sahip oldukları bağlantılar alakasız cihazlar var. Bunları nasıl sürekli bir arada tutarız, aynı ağda barındırıp sürekli erişimi mümkün hale getiririz derseniz LogMeIn Hamachi gibi üçüncü şahıs uygulamalar da karşınıza çıkacaktır. Yine devreye giren üçüncü şahıs kapalı kodlu yazılımlar olmasa aslında güzel fikir.

Ne gerekiyor?

“Kendi VPN Sunucunuzu OpenVPN ile Kurun” yazımızda anlattığımız şeyler aslında yeterli. Yalnızca bu durumda aynı anda birçok cihaz aktif olarak erişeceği için OpenVPN sunumuzun internet erişim kapasitesini artırmamız gerekiyor. Bu anlamda dikkat edeceğimiz iki şey var. Bunlardan bir tanesi yüksek hızlı bir VPS’e sahip olmanız. Yani olağan 100 Mbps / 100 Mbps sanal sunucu size yetmeyecektir.

Bu iş için her iki yönde de 1 Gbps (on tane 100 Mbps sistemi rahatlıkla kaldırabilecek) bir ağbağlantısına ihtiyacınız var. Diğer gereksinim de birçok hizmet sağlayıcının koyduğu transfer limiti sınırlarını taşımayan bir sanal sunucuya sahip olmanız. Birçok sağlayıcı 1 veya 2 TB gibi bir sınır koyabiliyor. Genellikle bu sınırlara sahip olmayan veya isteseniz de aşamayacağınız bir sınıra sahip olan ürünleri tercih ederseniz şahane olur. Maksat kafanız rahat etsin.

Bundan sonra yapmanız gereken şey Windows için RDP protokolü, Linux türevleri için de VNC veya SSH bağlantı teknolojilerini kullanmak. Sanal ağınıza bağlı her bilgisayarla güvenli biçimde iletişim kurarken tüm sistemlerinizi azami şekilde güvende tutuyor olmanız da sizi daha iyi hissettirecektir. Bu esnada elbette tüm internet trafi ğiniz de yurt dışındaki sunucudan internet ortamına erişecek. Bu anlamda hem tüm cihazlarınızı sanal yerel ağınızda göreceksiniz hem de hepsi kullandığınız bağlantının niteliğinden bağımsız şekilde güvende olacak.

En güzel çözüm

En güzel çözümü sona sakladık. Öncesinde anlattığımız OpenVPN ile erişime engellenen servisler nedeniyle yürümeyen işinizi yürütebilmenize olanak sağlayan sistemin bir benzerini tüm bilgisayarlarınızı bağlamak için kullanabilirsiniz.

Burada yapılacak şey gigabit bağlantısı olan bir VPS ile geçen sayıda anlattığımız kurulumu gerçekleştirmek. Bilgisayarları ve mobil cihazları bu OpenVPN bağlantısıyla birbirlerine bağladığınızda artık hepsi tek bir alt ağda bulunacak. Yani kabloyla veya kablosuz ağla hemen yanınızda bağlılarmış gibi çalışacaklar. Bu sayede standart haline gelmiş, iyi şekilde dokümanları oluşturulmuş ve her türlü güvenlik önlemi geniş bir kitle tarafından denetlenmeye açık olan protokoller kullanılarak gerekli cihazlar arası bağlantı ve iletişimi sağlayabilirsiniz.

…Ve bir alternatif daha

Daha kapsamlı bir güvenlik çözümü arıyorsanız daha da ileri seviye bir sistem kurmanız mümkün. Her ne kadar bu kurulum başka bir yazının konusu olsa da kısaca burada özetleyelim. Tüm trafi ğinizi bu kiraladığınız sunucu üzerinden internete çıkartacaksanız ve gelebilecek tehditler konusunda endişeleriniz varsa birleştirilmiş tehdit yönetimi (UTM, unifi ed threat management) sistemleriyle birlikte bu çözümleri kullanmanız mümkün.

Yapmanız gereken şeyi özetleyecek olursak Endian Community Edition gibi bir UTM Linux dağıtımını sanal makinenize kurmanız ve yerleşik VPN sistemini “bütün trafi ği sunucu üzerinden geçir” şeklinde ayar yapmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde hem tüm trafi ğiniz, e-postalarınız ve eriştiğiniz siteler daha güvenli bir yapıya kavuşacak hem de dilerseniz ağınızın içinde çok daha ayrıntılı denetimler yapabileceksiniz.

Devamını oku

Güvenlik

ESET’ten Tatil İçin Önemli Uyarılar!

Yazan:

Dünyaca ünlü siber güvenlik firması ESET, özellikle yaz tatiline çıkanlara önemli uyarılarda bulundu.

Gün geçmiyor ki bir bilgisayar korsanı, yeni ve gelişmiş bir siber tehdidi ortaya sürmesin. Kullanıcılar artık hiç olmadığı kadar dikkatli olmak zorunda. Dünyanın en bilinen güvenlik şirketlerinden ESET, konuyla ilgili bazı uyarılarda bulundu.

Tatilden önce neler yapmalısınız?

  • Mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanın! Her gün ortaya 350.000’den fazla yeni tehdit çıkıyor. Lisanslı bir antivirüs ve internet güvenliği yazılımı işinizi görecektir.
  • Güncellemeler ve sistem yamalarını kesinlikle ihmal etmeyin. Windows, MAC OS X, iOS ve Android güncellemelerine de dikkat edin.
  • Verilerinizi yedekleyin! Tatilde başınıza bir iş gelirse(telefonun suya düşmesi ve çalınması) durumunda verilerinizi geri getirebilirsiniz.
  • Basit şifreler kullanmayın. Şifreleriniz 12345 gibi basit değil; harf, rakam ve hatta sembol içermelidir.
  • USB aygıtlarını kontrol etmeyi unutmayın.

eset

Devamını oku