Sosyal medya

Haber

Sosyal medya yasası gereği uygulanacak reklam yasağı başlıyor!

sosyal medya

Sosyal medya yasası olarak bilinen yasal düzenleme gereğince sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getiren kanunun etkileri devam ediyor. 7253 Sayılı Kanun gereği Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına uygulanacak 5 kademeli yaptırımın 3. aşaması 19 Ocak’ta başlayacak. Temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcılar, 19 Ocak’tan itibaren Türkiye’de reklam yayımlayamayacaklar.


İlginizi çekebilir: Sosyal medya devlerine 30 milyon TL ceza kesildi!

reklam

Sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 Sayılı Kanun gereği Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilci bulundurmaları zorunlu. Şimdiye kadar yalnızca VK, YouTube, TikTok, Dailymotion ve LinkedIn Türkiye’ye temsilci atamayı kabul etmişlerdi. Fakat Twitter, Instagram ve Facebook gibi büyük isimler yeni düzenlemeye karşı sessizliklerini koruyorlar ve henüz temsilci atayacaklarına dair açıklamada bulunmadılar.

Temsilci atamayan sosyal medya platformlarına hiçbir şirket reklam veremeyecek

Sosyal medya yasası gereği temsilcilik bulundurmayan platformlara uygulanacak 5 aşamalık yaptırımlar silsilesinin 3. aşaması olan reklam yasağı 19 Ocak’ta başlıyor. Şimdiye kadar sosyal ağ sağlayıcılarına önce 10 milyon, sonra 30 milyon TL para cezası kesilmişti ve 1 ay daha süre verilmişti. İşte bu 1 aylık süre doldu. Şimdi yaptırımın üçüncü aşaması olan reklam yasağı 19 Ocak 2021’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

reklam
Aorus reklamı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın açıklamasına göre, reklam yasağı yürürlüğe girdikten sonra temsilcilik bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de reklam yayımlayamayacaklar. Ayrıca Türkiye’deki şirketler de, bu sosyal ağlara reklam veremeyecekler. Sosyal medya yasası kapsamında reklam yasağının uygulanmasını ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Merkez Bankası, Vergi Denetim Kurulu ve ilgili tüm kamu kurumları denetleyecekler. Denetim sonucunda, kanuna uymaksızın halâ reklam verdiği tespit edilen şirketlere de ceza kesilecek.

Reklam yasağına rağmen temsilci atamayan sosyal ağ sağlayıcılarına ne olacak?

sosyal medya yasası

Sosyal medya yasası gereğince Türkiye’de temsilcilik bulundurmayan sosyal ağ sağlayıcılarına 5 aşamadan oluşacak bir yaptırımlar silsilesinden bahsetmiştik. Paylaştığımız görselde de görebileceğiniz üzere, 19 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe girecek olan reklam yasağından sonra; Nisan 2021’de %50, Mayıs 2021’de %90 oranında bant genişliği kısıtlaması gelecek.

Yani diyelim ki Instagram hala Türkiye temsilcisi atamadı, bu durumda bant genişliği (bir başka deyişle Türkiye’deki hızı) %50 veya %90 azaltılacak. Bu da demek oluyor ki, Türk kullanıcılar olarak Instagram’a %90 daha yavaş gire(meye)ceğiz.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Watch Dogs Legion PC için planlanan çok oyunculu mod ertelendi!

Yazan:

Watch Dogs Legion oyuncularını üzecek haber geldi. Sevilen açık dünya oyununun PC versiyonuna gelecek çok oyunculu mod ileri bir tarihte oyuncuları karşılayacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine “Fezagir” ismini önerdi

reklam

Watch Dogs Legion için planlanan çok oyunculu mod başlangıçta PC için gelmeyecek!

Oyun dünyasında çok oyunculu modların önemi artmaya devam ediyor. Özellikle GTA V‘in başarısından sonra, açık dünyalı çoğu oyun bu modu oyuncular ile buluşturmak istiyor. Bu oyunlar arasında yerini alan Watch Dogs Legion için de artık geri sayıma geçtik. İçerisinde bulunduğumuz ayda gelmesi planlanan mod, PC oyuncularına biraz geç ulaşacak. Ubisoft, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile PC sürümünde bir hata ile karşılaştıklarını belirtti. Firma sorun ortadan kalkmadan çok oyunculu modu PC oyuncularına getirmeyeceklerini açıkladı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Bazı ekran kartlarında çok oyunculu modun sorun çıkardığı ortaya çıkarken, konsol oyuncuları bu ertelemeden tam anlamıyla etkilenmeyecek. Dört kişilik ekipler halinde açık dünyanın yer alacağı modda Tactical Ops özelliği PlayStation, Xbox ve Stadia tarafında 23 Mart tarihine kadar kullanılamayacak. O kısımda da bir problem olduğu firma tarafından duyuruldu. Bununla birlikte PlayStation 4/5 sahipleri, oyun içindeki mesajlaşma sisteminden henüz tam olarak faydalanamayacak. Ancak bu sorunun en kısa sürede çözülmesi tahmin ediliyor. Bakalım Watch Dogs Legion çok oyunculu modla birlikte GTA V etkisi yaratacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Genel

Epic Games, Wargame: Red Dragon oyununu ücretsiz yaptı

Epic Games

Popüler dijital oyun platformlarından biri olan Epic Games Store her hafta farklı oyunları ücretsiz olarak dağıtmaya devam ediyor. Buna göre şirket, bir haftalığına Wargame: Red Dragon oyununu ücretsiz olarak oyunculara sunuyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz: The Sinking City yapımcıları oyunu Steam’den almayın diyor!

reklam

Wargame Red Dragon

Epic Games, kullanıcılarına her hafta bazı oyunları ücretsiz olarak sunmaya devam ediyor. Şirket, şimdi de fiyatı 49,00 TL olan Wargame: Red Dragon adlı oyunu ücretsiz yaptı.

reklam
Aorus reklamı

Wargame: Red Dragon, Eugen Systems tarafından geliştirilmiş çok oyunculu bir strateji oyunu. Oyunda, Batı kuvvetleri ile Komünist blok arasında geçen büyük ölçekli bir mücadele var. Wargame: Red Dragon’da mücadeleye katılan 17 ülkenin tamamının askeri kaynaklarını yönetecek ve kaynağına sadık bir şekilde üretilen 1.450 birim arasından seçim yaparak savaş kuvvetinizi oluşturacaksınız.

Wargame Red Dragon

Epic Games tarafından ücretsiz verilen Wargame: Red Dragon oyunu için önerilen sistem gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • İşlemci: AMD / Intel Çift Çekirdek 3 Ghz
  • Bellek: 4096 MB
  • Direct X sürümü: 9
  • Ekran kartı; ATI Radeon X1800 GTO / Nvidia GeForce 7600 GT / Intel HD 3000 veya üstü

Epic Games

Ücretsiz içeriklerini arşivinize eklemeniz için öncelikle bir Epic Games hesabınızın olması gerekiyor. Ayrıca bu hesabı da internet sitesi üzerinden dakikalar içerisinde ücretsiz olarak açıp hemen Epic Games oyunlarının keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak Wargame: Red Dragon oyununu henüz indirmediyseniz 11.03.2021 saat 19:00’a kadar kütüphanenize ücretsiz bir şekilde indirmeniz mümkün. Söz konusu oyunu kütüphaneye eklendikten sonra kalıcı olarak sizin oluyor.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Adventure İstanbul
Devamını oku

Genel

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı, astronot yerine “Fezagir” ismini önerdi

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım yaptığı bir açıklamada TUA’nın astronotlarının Fezagir adıyla anılması için öneride bulunacaklarını açıkladı.

Göz atmak isteyebilirsiniz: SpaceX, Starlink kullanıcı sayısını açıkladı

reklam

Türkiye Uzay Ajansı

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın astronot ve kozmonot kelimeleri yerine Türkçe bir isim bulunması çağrısı ardından kendi önerisini açıkladı.

reklam
Aorus reklamı

Sputnik’e konuşan Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım; ” Bu konuda Türk Dil Kurumu Başkanımız da bizi ziyarete geldi, bir görüşme yaptık. Açıkçası çok tatmin eden bir şeyi şu ana kadar göremedim. Ama çıkacağını düşünüyorum. Ali Kuşçu, Fatih, Alparslan gibi özel isim olmamalı. Çünkü kozmonot veya astronot kelimesi birçok ülkenin uzay insanları için kullanılan bir cins isimdir. Benim, Orta Asya’da eskiden kullanılmakta olan bir kelime hoşuma gitmişti: Fezagir. Biraz eski bir kelime ama o da çağrışım olarak ne kadar doğru bulunur bilemiyorum” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı

Fezagir kelimesi aslında Arapça ve Farça kökenli. Arapça’da uzay anlamına gelen ‘feza’ ve Farsça ‘gir’ eklerinden oluşan bu kelime daha önce bazı Orta Asya Türk devletlerinde kullanılmıştı.

Son olarak Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım; 2023 için planlanan ilk Türk astronot göreviyle ilgili de bazı açıklamalar yaptı. Türk astronotun Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderileceğini tekrar hatırlatan Yıldırım; bu tarihi misyon için şu anda ISS’ye insan gönderebilme kabiliyeti olan ABD ve Rusya ile görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Adventure İstanbul
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler