Sosyal medya

Genel

Sony, 2022 Model BRAVIA XR TV Serisini Beğeniye Sundu

Sony, yeni BRAVIA XR televizyon ürün gamında Mini LEDMASTER Serisi 8K çözünürlüklü Z9K ve 4K çözünürlüklü X95K modelleri, OLED MASTER Serisi 4K çözünürlüklü A95K, A90K ve A80K modelleri ve yine 4K çözünürlüğe sahip X90K LED modeli yer aldığını duyurdu.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Samsung Galaxy S21 FE Kanlı Canlı Karşınızda!


Cognitive Processor XR™’dan (Bilişsel İşlemci XR) ile güçlenen  XR Backlight Master Drive, Z9K ve X95K modellerindeki en yeni nesil Mini LED, arka ışığı büyük bir hassasiyetle kontrol ederek  parlaklık sunuyor. Cognitive Processor XR™ aynı zamanda A95K’mızın XR Triluminos Max teknolojisine sahip yeni OLED paneline de güç veriyor. Böylece yeni OLED, Sony’nin doğal tonlardaki en geniş renk paletine sahip oluyor. Kendi kendini aydınlatan milyonlarca bağımsız pikseli sayesinde A95K, hiç olmadığı kadar fazla renk ile izleme deneyimini katlıyor.

İzleyiciler, sesin konumunu ekrandaki görüntüyle hassas bir şekilde eşleştirmek üzere tasarlanmış teknolojiler sayesinde OLED modellere özel Acoustic Surface Audio+™, LED modellerde ise Acoustic Multi-Audio™’ ile film izlerken tam anlamıyla kapsayıcı bir görsel-işitsel deneyimliyorlar. Bu seride aynı zamanda kişiselleştirilebilen ev içi eğlenceye zenginlik katan yeni özellikler de yer alıyor. Sony, Netflix ile birlikte görüntü işlemeyi ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlayan ve böylelikle kullanıcıların favori programlarının,filmlerinin her koşulda içerik üreticisine sadık kalarak orijinal haliyle görünmesini sağlayan Netflix Adaptive Calibrated Mode’u kullanıma sunuyor. Ek olarak Sony’nin yeni BRAVIA CORE Calibrated Mode’u, ekrandaki görüntü kalitesini içerik üreticisinin orijinal vizyonuyla daha iyi uyum sağlayacak şekilde otomatik olarak ayarlıyor.

2022 model tüm  BRAVIA XR televizyonlar aynı zamanda,” PlayStation®5 için Mükemmel” nitelikte iken, seride PS5®’e özel Otomatik HDR Ton Eşleme (Auto HDR Tone Mapping) ve Otomatik Tür Resim Modu (Auto Genre Picture Mode) özellikleri de sunuyor.

Ayrıca Sony bu yıl kullanıcıların nerede oturduklarını algılayan, buna göre sesi ve görüntüyü optimize eden yeni geliştirilmiş orijinal BRAVIA CAM kamerayı da piyasaya sunduğunu duyurdu.

Daha büyük TV ekranlarına yönelik talep artarken daha fazla kaynak ve enerji kullanımı riski söz konusu. Sony’nin “Sıfıra Giden Yol(Road to Zero)” adını taşıyan küresel çevre planı, 2050 yılı itibarıyla ürünlerinin kullanım ömrü boyunca ve Sony ticari faaliyetleri kapsamında sıfır çevresel ayak izine ulaşarak sürdürülebilir toplum vizyonunda başarıya ulaşmayı hedefledğini belirtiyor. Bu hedefler göz önünde bulundurularak tasarlanılan 2022 model televizyonlarda, Sony tarafından geliştirilen SORPLAS™ ile yüksek oranda geri dönüştürülmüş plastik malzeme kullanıldı. Sony, SORPLAS™ kullanarak tasarımdan ve dayanıklılıktan ödün vermeden geri dönüştürülmüş malzeme kullanımını arttırırken geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını %60’a kadar azalttı; bu oran yaklaşık 140.000.000 CD’ye denk geliyor. Ayrıca, Sony’nin BRAVIA CAM’i izleyiciler artık TV önünde olmadığında bunu algılayabiliyor ve enerji tasarrufu sağlamak adına ekranı karartma özelliğine sahip.

2022 Bravia XR Serisi Öne Çıkan Özellikleri

 • Cognitive Processor XR™: Cognitive Processor XR™ (Bilişsel İşlemci XR) ile görüntü ve sesi bir üst seviyeye taşıyın. Sony BRAVIA XR™ TV’lerde bulunan devrim niteliğindeki işlemcimiz, akıl almaz derecede gerçekçi bir deneyim için içerikleri tıpkı insanların gördüğü ve duyduğu şekilde yeniden üretir. Görüntüler; gerçek yaşamdaki gibi bir derinlik, olağanüstü bir kontrast ve müthiş canlı renkler sunacak şekilde özellikle odak noktası etrafında çapraz analize tabii tutulur ve netleştirilir.

 

 • XR Backlight Master Drive: Gücünü Cognitive Processor XR’dan alan XR Bakclight Master Drive, binlerce küçük, ultra yoğun Mini LED’i mutlak bir kesinlikle ve birbirinden bağımsız şekilde kontrol edebilmek üzere Sony tarafından geliştirilen bölgesel karartma algoritmasını kullanır ve bu sayede olağanüstü parlaklık, etkileyici dinamik aralık, derin siyahlar ve müthiş doğal orta tonlar sunar.

 

 • Acoustic Surface Audio+™/Acoustic Multi-Audio™ (Akustik Yüzey Sesi+ / Akustik Çoklu Ses): Gerçekten kapsayıcı bir görsel-işitsel deneyim için bu güçlü özellikler, sesin ekrandaki görüntüyle tam olarak eşleşmesini sağlar.

 

 • 360 Spatial Sound Personalizer (360 Mekansal Ses Kişiselleştirici): Bu teknoloji, BRAVIA XR TV’lerle[9] bir araya geldiğinde Sony’nin SRS-NS7’si gibi kablosuz boyun bantlı hoparlörler ya da seçili Sony kulaklıklar için ideal şekilde optimize edilmiş, minimum konfigürasyon gerektiren, konumsal ses deneyimi sunar. Bu birlikteliğe özel olarak üretilen aplikasyonlar, kullanıcıların kendi kulak şeklini analiz ederek sinematik ses alanını bile buna göre kişiselleştirebilmektedir.

 

 • Sony’nin ses ürünleriyle deneyimi katlayın: Sony’nin yeni BRAVIA XR TV’leri, HT-A9 Ev Sineması Sistemi ya da HT-A7000 sound bar’lar gibi bir dizi Sony ürünüyle mükemmel şekilde eşleşir. Mekansal ses teknolojisinin en ileri noktasındaki yeni 360 Mekansal Ses Haritalama, HT-A7000[10] modeline güncelleme ile eklenecektir.   Sesi, TV’nin izleneceği  odaya göre ayarlayan bu teknoloji, daha geniş ve daha kapsayıcı bir sinematik ses alanı elde etmek üzere mekâna en uygun şekilde yerleştirilmiş fantom (hayalet) hoparlörler oluşturur. BRAVIA XR TV, Akustik Merkez Senkronizasyonu[11] özelliğini kullanarak 360 Mekansal Ses Haritalama düzeninin[12] bir parçası olan ev sinema sistemi ya da sound bar için merkezi kanal rolü oynar ve sesin ekrandaki görüntüyle mükemmel şekilde eşleşmesini sağlar.   

 

 • BRAVIA CAM6Bu çığır açan yeni teknoloji, görüntü ve ses kalitesini optimize ederek kullanıcıların daima evdeki en iyi koltuğa yerleşmiş gibi hissetmelerini sağlar. BRAVIA Cam aynı zamanda hareketlerle kontrol, görüntülü sohbet ve daha pek çok eğlenceli, yeni deneyim sunar.

 

 • Ambient Optimization Pro (Profesyonel Ortam Optimizasyonu): Kullanıcılar BRAVIA XR TV’lerini BRAVIA CAM’e bağlayarak TV keyfini bambaşka bir biçimde çıkarabilirler. BRAVIA CAM, kullanıcıların odanın neresinde olduğunu ve TV’den ne kadar uzaklıkta olduklarını algılar ve ses-görüntü ayarlarını onlara en uygun olacak şekilde yapar.  

 

 • Google TV: 700.000’den fazla filmi, programı, canlı TV kanallarını, uygulama ve aboneliklerle çok daha fazlasını bir araya getirir ve hepsini sorunsuz şekilde organize eder. Kişiselleştirilmiş önerilerle ne izleyeceğinizi kolayca bulabilir, programlar ve filmler arasından izlemek istediklerinizi yer imiyle kaydedip tek bir liste haline getirerek takip edebilirsiniz. Kullanıcılar isterlerse izleme listelerine Google Arama[13] ile telefonlarından ya da dizüstü bilgisayarlarından bile ekleme yapabilirler.

 

 • Birinci Sınıf Uzaktan Kumanda: Basitleştirilmiş düğmeleri ve karanlıkta bile kullanıcının her şeyi net görebilmesini sağlayan arka ışığıyla yeni birinci sınıf alüminyum uzaktan kumandanın hem kullanımı hem de temizlemesi kolaydır.

 

 • BRAVIA CORE: BRAVIA CORE2 uygulaması, bir BRAVIA XR TV satın aldığınızda hazır yüklü olarak gelen, ücretsiz 10 adede kadar film ve 24 ay sınırsız akış içeren bir sinema hizmetidir. BRAVIA XR teknolojisi, Pure Stream™[14] ve IMAX® Enhanced ile içerikler, çarpıcı görsellik ve etkileyici ses kalitesinde sunulur. BRAVIA CORE Calibrated Mode ile filmler olağanüstü bir ‘evde film izleme’ deneyimi yaratmak üzere otomatik olarak en uygun şekilde ayarlanır. Zamanla uygulama deneyimi yeni özelliklerle zenginleştirilecek BRAVIA CORE, 2022’de 75’ten fazla ülkede kullanıma açık olacaktır.

 

 • Netflix Adaptive Calibrated Mode: İçerik üreticisinin niyetine her türlü aydınlatma koşulunda sadık kalınmasını sağlamak üzere Sony’nin BRAVIA XR ortam ışığı sensöründen yararlanan yeni bir ekran modudur. Sony’nin bu özellik bağlamında Netflix’le yaptığı yakın iş birliği sayesinde izleyiciler ister karanlık ister iyi aydınlatılmış bir ortamda olsun, hassas renkler, doğru kontrast ve hızlı hareketli sahnelerde görüntü keskinliği ile Netflix içeriklerinin keyfini çıkarabilirler.

 

 • PlayStation®5 için Mükemmel: Muhteşem bir oyun deneyimi elde etmek için bir BRAVIA XR TV’yi PlayStation®5 konsoluyla eşleştirin. İster oyun oynamak ister film izlemek için kullanılsın, yalnızca BRAVIA XR TV’ler PlayStation®5 konsolu için en iyi görüntü ayarlarını otomatik olarak yapıp görüntüyü optimize edebilir. Sürükleyici görüntü ve sesler sayesinde kullanıcılar kendilerini aksiyonun tam ortasındaymış gibi hissedeceklerdir. Ve HDMI 2.1’deki 4K 120fps hızla Sony TV’ler, tepkiye duyarlı bir oyun deneyimi için sorunsuz ve net geçişler sağlayacaktır.

 

 • Sürdürülebilirlik taahhüdü: Sony, geliştirme sürecinden izleme deneyimine kadar her aşamada sürdürülebilirlik taahhüdüne sıkı sıkıya bağlıdır. Bu yıl, seçili modellerde Sony’nin geliştirdiği SORPLAS™ kullanılmıştır; %99 geri dönüştürülmüş bir plastik materyal olan SORPLAS™, geri dönüştürülmemiş plastik kullanımını %60’a kadar azalttı7. TV ambalaj boyutu da yaklaşık %15 oranında küçültüldü; mürekkep (%90 civarı) ve plastik (%35 civarı) kullanımında da kayda değer bir azalma oldu.8 Bunları yanı sıra, BRAVIA CAM, izleyicilerin artık TV karşısında olmadığını algılayarak enerji tasarrufu sağlamak üzere ekranı karartabiliyor. Sony televizyonlar için daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Sony TV Modellerine biraz daha yakından bakalım.

MASTER Serisi Z9K 85” ve 75” 8K Mini LED TV özelliklerine ulaşmak için tıklayın!

MASTER Serisi A95K 65″ ve 55″ OLED TV özelliklerine ulaşmak için tıklayın!

X95K 85”, 75” VE 65” 4K Mini LED TV özelliklerine ulaşmak için tıklayın!

MASTER Serisi A90K 48” ve 42” OLED TV özelliklerine ulaşmak için tıklayın!

A80K 77” sınıfı, 65” ve 55” OLED TV özelliklerine ulaşmak için tıklayın!

X90K 85”, 75”, 65” ve 55” 4K LED TV özelliklerine ulaşmak için tıklayın!

Yeni Sony televizyon modelleri hakkında daha fazla bilgi için Sony’nin BRAVIA XR duyuru videosunu izlemek için tıklayın.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Dilşah İlan

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval