Sosyal medya

Aksesuar

Sofirn C8F (21700) Cree XP-L 3500 Lümen El Feneri

Cree imzalı yüksek verimli LED’lerin yaygınlaşmasından sonra el fenerlerinde yeni bir döneme girildi. Çok daha yüksek parlaklık sunabilen ve neredeyse araba farlarını aratmayan modeller hayatımıza girdi. Evlerimizdeki ampüller ve bahçelerimizdeki spot ışıklarda da benzer durum söz konusu ve düşen güç tüketimine rağmen ana sıkıntı oluşan ısının hızlı biçimde uzaklaştırılması. İşte bu yüzden fansız pasif soğutma adına büyük radyatörlerin kullanılması gerekebiliyor.

El fenerleri için de benzer durum geçerli. Yeni nesil el fenerlerinde standart hale gelen alüminyum gövdenin görevlerinden biri LED’in ısısını hızla uzaklaştırmak. Akıllı kontrol develeri içeren fenerler, sıcaklık yükseldiği anda akımı düşürerek parlaklığı azaltıyor. Bu yüzden ana soru, el fenerindeki en yüksek parlaklıktan ziyade bunu kaç dakika sunabildiği olmaya başladı! El feneri işine odaklanan Çin merkezli Sofirn’in popüler seçeneği C8F’in 21700 versiyonu bizlerle.

C8 serisinde tek Cree XP-L2 LED içeren 1310 lümen kapasiteli C8T ve 1747 lümen kapasiteli C8A modelleri vardı. Her ikisi de 18650 li-ion batarya destekleyen seçeneklerin yanına üç tane birden Cree XP-L LED içeren C8F modeli eklenmişti. Son olarak, bu modelin artan güç tüketimine daha iyi cevap verebilecek C8F-21700 versiyonu geldi. Ürün kutusunda modeli belirten bir işaret yoktu.

Kutuyu açtığımızda çok dilde hazırlanmış ama Türkçe içermeyen bir kullanma kılavuzu çıkıyor. Modlar ve ayarları öğrenebilmek adına mutlaka okumanızı öneriyoruz.

Aksesuar olarak gelenler bilek askısı ve su sızdırmazlık contaları. Bunları gerekli olmadıkça değiştirmeniz şart değil. Fener özelliklerinde IPX8 ile 1.5 metreye kadar 30 dakika su geçirmezlik ve 1 metre şok dayanımı bulunuyor.

Sofirm C8F alırken iki seçenek sunuluyor. Sadece fener ya da ek olarak Sofirn 21700 li-ion batarya ve şarj aleti içeren kit. Bizim amacımız firmanın ürettiği bataryayı da test etmek olduğundan ve aynı zamanda en yüksek uyum için kiti seçmek oldu.

Sofirn marka 21700 bataryanın tanımlayıcı yanı 21 mm çaplı ve 70 mm uzunluklu gövdesi. 4000 mAh kapasite hayli iyi ve 40A akım sunabilme kapasitesi piyasadaki diğer lityum iyon bataryalardan çok daha yüksek. Nominal gerilim 3.7V ama şarj aşamasında 4.2V değerine kadar çıkılması normal.

Diğer yandan en sık karşılaştığımız li-ion bataryalar olan 18650 modellerinden biraz daha kalın ve uzun olduğunu belirtmek isteriz. Çoğu el fenerinde 18650 varken C8F-21700 modeli geniş gövdesiyle ikisini de destekliyor. Sonuçta ikisinde de gerilim ve yapı aynı, sadece hacim farkından ötürü soldaki Panasonic NCR18650B kapasitesi 3400 mAh civarında.

21700 ile gelen kiti almayıp elinde bu bataryadan olmayanlar için 18650 özel adaptör dahil ediliyor. Böylece kolayca bulacağınız bir 18650 bataryayı kullanabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar bataryalarında ve hatta yeni nesil elektrikli araçlarda bolca 18650 yer alıyor.

149 mm uzunluğa sahip uzay tipi 6061 alüminyum malzemeden üretilmiş olan el feneri son derece sağlam ve boş halde 192, kendi bataryasıyla 261 gram geliyor. Ele alır almaz ağırlığı, malzeme ve işçilik kalitesi hissediliyor. CNC ile işlenmiş desenler sayesinde elden kaymıyor anozide satin kaplamasıyla şık duruyor. Kısa sürede dökülecek bir kaplama değil.

Arka kısımdaki butonu açık konuma getirdiğinizde beş saniye boyunca yanan LED ile batarya durumu görülebiliyor. Yeşil sabit (batarya 4.2-3.4V), kırmızı yanıp sönme (batarya 3.4-3V), kızmızı hızlı yanıp sönme (batarya 3-2.8V) olasılıkları söz konusu. Yeşil dışındaki seçeneklerde bataryada kalan kapasite yüzde 10 altı demek oluyor. Batarya 2.8V altına düşerse düşük voltaj koruması (LVP) desteğiyle kapanıyor.

44.6 mm çaplı ön kısımda fenerin asıl kozu olan üç Cree XP-L LED görülmekte. Paralel bağlı LED’ler 50 bin saate kadar 5700K yani doğal beyaza yakın ışık sunuyor. Sertleştirilmiş mineral cam ise yansıma önleyici antirefleks kaplamalı.

Vidalı kapak açıldığı anda LED’lerden gelen ışığı bir araya toplayan yansıtıcı görülebiliyor. Özel tasarım sayesinde yansıyan ışıkta herhangi bir merkezi spot yer almadığı gibi genelde geniş alana yayılan (flood tarzı) bir çıkış sunabiliyor.

Son derece sağlam fener şoka dayanıklı ve yeri geldiğinde savunma için bile kullanılabilir! İster ön kısım ya da uç kısmı zerinde duracak bir tasarıma sahip ama yuvarlak olan sap kısmı nedeniyle masa üzerinde sabit durma özelliği yok.

Arka kısımda yer alan kauçuk korumalı ana aç/kapa butonu son derece sağlam. Çoğu ucuz fenerde sadece bu buton var ve yarım basınca mod değişir ama C8F ile ikinci bir kontrol butonu geliyor. Uç kısmındaki delikler, başta gördüğümüz bileklik için düşünülmüş ve son derece sağlam.

Birlikte gelen 21700 bataryayı yerleştirince biraz dışarı çıkıyor ama yaylı sistem sayesinde sorun yok. Dikkat çeken bir durum dişli kısmın da anodize kaplı olması. Böylece arka kapağı bir tur gevşetseniz bile fener artık güvenli hale geliyor ve kazayla istenmeden açılma sorunu yaşanmıyor.

Birlikte gelen adaptör eşliğinde 18650 batarya kullanmak isterseniz biraz kısa kalıyor ama yaydan dolayı sorun yaşanmıyor.

Arka kapağı çıkarıp içine baktığımızda önemli bir detay karşımıza çıkıyor. Bataryayı sıkıştıran ve negatif kutbu ileten bu yaydan doğabilecek yüksek direnç odaklı kayıpların engellenebilmesi için bypass kablosu lehimlenmiş. Böylece bataryadan gelen en yüksek akıma çıkılabiliyor. Ölçümlerimizde göre bu alandaki direnç sadece 0.2 ohm.

Sofirn C8F temel anlamda üç ana parçadan ibaret. Arka kapak gibi batarya taşıyıcı gövde de sökülebiliyor. Görüldüğü gibi en büyük kısım en hayati parçaları içeriyor. 3 x LED dışında kontrolcü devre, soğutucu radyatör bu alanda ve dikkat edenlerin görebileceği gibi bataryanın pozitif ucuna denk gelen yay içinde de bypass kablosu lehimli.

Batarya taşıyıcı gövde kısmı tamamen simetrik ve fark olmaksızın iki yönde de vidalanabiliyor. İki uçta görülen sızdırmazlık contalarını hedef alan yedeklerin kutudan çıktığını söylemiştik. Bataryayı tüp içine ters yerleştirseniz bile sorun olmuyor çünkü fenerde ters gerilim koruması mevcut.

Test öncesi birlikte gelen şarj aletiyle deneme yaptık. micro USB girişli cihaza USB ile 5V güç verdiğimizde 0.86A akım çektiğini gördük. Yaklaşık 4W güç tüketen şarj aletiyle 4000 mAh bataryanın sıfırdan dolması yaklaşık 5 saat sürüyor. Tam dolu 4000 mAh batarya ile fener kullanım süreleri modlara göre değişiyor:

 • Ay ışığı (1 lümen) – 550 saat
 • Ekonomik (10 lümen) – 210 saat
 • Düşük (100 lümen) – 30 saat
 • Orta (500 lümen) – 5 saat 15 dakika
 • Yüksek (1800 lümen) – 1 saat 30 dakika
 • Turbo (3500 lümen) – 45 dakika

Bataryayı kendi LiitoKala 500 şarj aletimizle test ettiğimizde tam dolu halinden sonra 500 mA akım yükle boşalması yaklaşık 8 saat sürdü ve ortaya çıkan gerçek kapasite 3804 mAh oldu. Yeni bir batarya olduğundan tekrarlı şarj-deşarj döngüsü sonrasında kapasitesi biraz artabilir. Deşarj sırasındaki izlenime göre doluluk oranı şöyle tespit edilebilir:

 • 3.82V değerine düşünce doluluk oranı %75
 • 3.6V değerine düşünce doluluk oranı %50
 • 3.5 değerine düşünce doluluk oranı yüzde 25

yani fenerdeki durum LED’i kırmızı yanıp sönmeye başlamışsa (3.4V eşiği) bataryada kalan doluluk oranı yüzde 10 denebilir.

Bir sonraki kademede bu kez tam boş haldeyken şarj ettiğimizde 3937 mAh kapasiteye ulaşarak toplam 4 saatte sonuca gidildi yani 1A şarj hızı seçince bile 4 saat beklemek gerekiyor.

C8F’in bir diğer artısı dört ayrı modda kullanılabilmesi. Bunlar arasında geçiş için açık durumdayken dört kez yan butona basmak gerekiyor. Mod değişince kısa bir flaş yakarak onay veriyor. Modlar ve çalışma kademeleri şöyle:

Mod 1: 500 lümen (muhtemelen çocuklar için düşünülmüş)
Mod 2: 100/700/1800 lümen (fazla kademe değiştirmeyenlere)
Mod 3: 10/100/500/1800 lümen (farklı seviyeler şartsa)
Mod 4: 1-3500 lümen arası kademeli iniş/çıkış (en hassas ayara olanak veren mod)

Tüm bu modlarda, çift tıkla 3500 lümen Turboya (sadece sınırlı süre) ve üç tıkla kişisel koruma odaklı 1800 lümen hızlı flaşa geçilebiliyor. Hızlı flaş modunda saldırganın gözleri etkisiz hale geliyor.

Mod 4 ile gelen aralıksız parlaklık ayarı son derece kullanışlı ve hassas. Kapadıktan sonra açınca son seçili kademeden devam edebiliyor. 300 metreye kadar menzili olan fenerdeki sıcaklık koruması (ATR) sayesinde iç sıcaklık 50C olduğu anda parlaklık kademeli olarak düşüyor! Genel anlamda son derece memnun kaldığımız ve boyundan büyük işler başaran bir el feneri olmayı başardı.

İnceleme sırasında tek başına fiyatı 30.5 dolar ve kit halinde fiyatı 35.2 dolar idi. AliExpress satış linki: https://www.aliexpress.com/store/product/Sofirn-New-C8F-21700-Version-Powerful-LED-flashlight-Triple-Reflector-Cree-XPL-3500lm-Super-Bright-Torch/2933049_32914324213.html

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Logitech MX Ergo & MX Vertical | Karpal Tünel Sendromu’na özel fare modelleri!

Logitech MX Ergo & MX Vertical | Karpal Tünel Sendromu'na özel fare modelleri!

Yoğun fare kullanımından ortaya çıkan Karpal Tünel Sendromu sorunu yaşayan ya da bu sorunu engellemek isteyenler için özel olarak geliştirilen Logitech MX Ergo ve Logitech MX Vertical modellerini inceliyoruz.


İlginizi çekebilir; 39 TL’ye A101’de satılan Logitech M171 kablosuz fare!


Dik yarpıda bir fare olan Logitech MX Vertical, şekil itibariyle farklı görünse de elinizin en doğru pozisyonda kalmasını sağlıyor. Halk arasında sinir sıkışması olarak geçen karpal tünel sendromu sorunu sonrası sık sık yaşanan bilek ağrısını azaltmak adına tasarlanan MX Vertical, şık bir yapıya sahip.

Bir diğer ürünümüz olan Logitech MX Ergo ise fare topunu (trackball) farenin altı yerine yanına taşıyarak sürekli bilediğinizi hareket ettirerek yormak yerine rahat bir şekilde baş parmağınız ile yönlendirme yapmanızı sağlıyor.

Her iki cihazda bulunan kablosuz ve bluetooth özellikleri arasında tek tuş ile geçiş yapma özelliği sayesinde çoklu cihaz kullanımlarında tek hareketle geçiş yaparak kesintisiz kullanım desteği sunan Logitech MX Ergo ve Logitech MX Vertical modellerinin detaylı incelemesini videomuzda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

Devamını oku

Aksesuar

Sanal dünyanın kapılarını araladık! | HTC Vive Pro incelemesi

Sanal dünyanın kapılarını araladık! | HTC Vive Pro incelemesi

HTC Vive Pro incelemesi ve deneyimiyle karşınızdayız. Sanal dünyanın kapılarını aralayan Vive Pro hakkında ofistekilerin de görüşlerini aldık.


İlginizi çekebilir; HWP takipçilerine sanal gerçeklik sürprizi (HTC Vive Pro)


HTC Vive Pro, Oculus ardından HTC ve Valve ortaklığıyla geliştirilen Vive projesinin en başarılı ürünlerinden biri konumunda. İlk nesil Vive modeline göre önemli artılar kazanan HTC Vive Pro üzerine iki adet 3,5 inç boyutunda 90 Hz tazeleme hızı sunan AMOLED ekran ile geliyor. Her biri 1440 x 1600 piksel çözünürlüğündeki bu ekranlar kombine olarak 2880 x 1600 piksellik geniş bir görüntü sunuyor. Bu da bir önceki nesile göre %78 artış demek oluyor.

SteamVR İzleme, G-sensor, jiroskop, yakınlık, IPD sensörü barındıran Vive Pro, bu sayede oyunu oynayan değil, direk olarak oyunda olan bir karakter olmanızı sağlıyor. Özel kontrolcüleri ile rahat bir kullanım vadeden, Dolby destekli Hi-Res kulaklıklar ile gelen cihaz piyasanın en başarılılarından biri konumunda.

Oculus başta olmak üzere diğer modellerden farklı olarak alan içerisinde oyun imkanı veren HTC Vive Pro, iki sensörü ile sabit değil, hareketli oyun ve deneyimö sağlıyor.

HTC Vive Pro sistem gereksinimleri;

 • Minimum; NVIDIA GeForce GTX 970 ya da AMD Radeon R9 290 dengi ve üzeri.
 • Tavsiye Edilen; NVIDIA GeForce GTX 1070/Quadro P5000 ya da AMD Radeon Vega 56 ve üzeri
 • İşlemci: Intel Core i5-4590 ya da AMD FX 8350 ve üzeri
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Bağlantı: DisplayPort 1.2, USB 3.0 ve yenisi

Destekleyen Ekran Kartları:

 • NVIDIA GeForce RTX 2080Ti | 2080 | 2070
 • NVIDIA GeForce GTX 1080Ti | 1080 | 1070 | 1070Ti | 1060
 • NVIDIA GeForce GTX 980Ti | 980 | 970 | 780Ti
 • NVIDIA TITAN Titan | X | Xp | Black | V
 • NVIDIA Quadro RTX 8000 | 6000 | 5000
 • NVIDIA Quadro P6000 | P5000 | P4000 | P3000
 • NVIDIA Quadro Mobile P5200 | P4200 | P3200
 • NVIDIA Quadro GP100 | GV100
 • NVIDIA Quadro M5000 | M5500 | M5000 | K6000
 • NVIDIA Tesla V100
 • AMD Radeon RX 5700 | 5700 XT
 • AMD Radeon Vega Frontier Edition
 • AMD Radeon RX Vega 64 | Vega 56
 • AMD Radeon RX 580 | 570 | 480
 • AMD Radeon R9 390 | 390X
 • AMD Radeon R9 290 | 290X | 295X2
 • AMD Radeon R9 Fury | Fury X
 • AMD Radeon R9 Nano
 • AMD Radeon Pro Duo | SSG
 • AMD Radeon Pro WX 9100 | 7100
 • AMD Radeon FirePro W9100
Devamını oku

Aksesuar

PUBG ve Call of Duty Mobile için oyuncu kulaklığı: ROG Cetra incelemesi

ROG Cetra

ROG Cetra özellikle Asus’un mobil oyunculuğa odaklandığı ROG Phone serisi ardından dikkat çekici özellikleriyle fark yaratan oyuncu kulaklığı olarak dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir; ASUS ROG Phone 2: 12 GB RAM ve 1 TB depolama!


Cetra genel olarak mobil oyunculuğa odaklanan USB-Tip C bağlantısına sahip olan ve bu bağlantıdan ses aktarımına destek veren PC, dizüstü bilgisayar, Nintendo Switch ve akıllı telefon ile tabletler üzerinde uyumlu olarak çalışıyor.

Şık ve agresif tasarım

ROG Cetra

Tasarımına baktığımızda ilk bakışta bir ROG ürünü olduğunu belli eden kulaklıkta özel dolaşmayı engelleyen kablosuyla dikkat çekiyor. Üzerinde kırmızı aydınlatmalı ROG logolarına sahip olan ROG Cetra, S, M, L plastik kulak pedi ve M boyutta hafızalı köpük kulaklık pediyle beraber geliyor. Bu özel ped kulağınızın içinde kulağınızın şeklini alarak hem güçlü bir ses izolasyonu hem de rahat kullanım sağlıyor.

Cihaz, kulağınıza rahat oturması adına ayrı bir çentik yapıda parçalara da sahip. Cetra, bu sayede kulağınızda konforlu be kolay kolay çıkmayacak şekilde yerini alıyor. Üzerinde dört tuşu ve bir mikrofonu bulunan kontrol kumandasında ise klasik ses açma, kısma ve arama kabul işlev tuşlarının yanı sıra ortam sesi tuşu da bulunuyor.

Aktif gürültü engelleme – Ortam sesi

ROG Cetra

ROG Cetra’da bulunan aktif gürültü engelleme sistemi sayesinde tam anlamıyla oyununuza odaklanmanızı sağlayan kulaklık, bu desteği en iyi sağlayan markalardan biri olan Sony ile ortaklaşa yapılan çalışma sonucunda oldukça başarılı bir gürültü engelleme sunuyor. Aynı zamanda kulaklıkların üzerinde bulunan mikrofonlar ile dilerseniz ortam sesi moduna geçebilir, kulaklık takılıyken çevrenizde olan biteni de rahatlıkla dinleyebilirsiniz.

Güçlü sesler

ROG Cetra

Asus’un yepyeni mobil oyuncu kulaklığı Cetra, 10 mm ASUS Essence sürücülerini barındırıyor. 20 ~ 40000 Hz frekans aralığı sunan ürün, mikrofonunda ise 50 ~ 10000 Hz aralığında frekans değeri ve -40 dB ± 3 dB hassasiyet sunuyor. Bu da hem oyundaki tüm sesleri rahat duyabilmenizi hem de co-op oyunlarınızda takım arkadaşınız ile rahat iletişim imkanı sağlıyor.

Tip C ile yeni nesil bağlantı

ROG Cetra

ROG Cetra klasik 3,5 mm jak girişi yerine Tip-C bağlantısı sunuyor. Son dönemde artan jak girişi barındırmayan telefonları da desteklemek adına bu tercih yapılmış. Bu sayede PC, Mac, ve Nintendo Switch ile de kullanılabilen ROG Cetra’da göze çarpan tek eksiklik ise Tip-C’den 3,5 mm jak girişine ve Tip-C’den Tip-A’ya dönüştürücü çıkmaması diyebiliriz. Bu sayede desteklenecek cihaz sayısı da ciddi oranda arttırılabilinirdi.

Armoury II ile tam denetim

PC üzerinde kullanımda Armoury II desteğine de sahip. ROG Cetra, equalizer ayarı, 7.1 çevresel ses ayarı başta olmak üzere kulaklık üzerindeki tüm denetimleri buradan kolaylıkla yapmanızı sağlıyor. Kendi favori ses profilinizi bu uygulama üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda mobil oyunculuk için oldukça özel bir kulaklık olacak ROG Cetra’yı fazlasıyla beğendiğimizi söyleyebiliriz. Özellikle hafızalı köpük kulak pedi, aktif gürültü engelleme ve ortam sesi özellikleriyle ilginin fazlasıyla arttığı mobil oyunculuk için odağınızı tamamen oyuna vermenizi sağlayacak.

Devamını oku