Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

SkyLock ile istediğiniz kişinin yerini tespit edin!

SkyLock
SkyLock

SkyLock gizlilik tanımını tamamen ortadan kaldıracak.

Filmlerde görürdük, adamlar aradıkları kişileri cep telefonlarından takip ediyorlar ve elleriyle koymuş gibi buluyorlardı. Hep derdik “Bu teknoloji bende olsa var yaaa.” diye. İşte bu teknolojiyi artık SkyLock bizlere sunuyor.

Verint adlı firma SkyLock adında bir yazılım geliştirdi. Verint, SkyLock’u “Yerini bul. İzle. Manipule et.” sloganı ile pazara sunuyor. Üstelik sistem hiç karmaşık değil. Takip etmek istediğiniz kişinin cep telefonu numarasını girmeniz yeterli oluyor. Uygulama, operatörlerin birbiri arasında bilgi paylaşımı yaptığı SS7 adlı sistemdeki verileri sorgulayıp istenilen kişinin yerini birkaç sokak yakınını tespit edebiliyor. Yani aslında size tam olarak yerini vermese de alanı baya bir daraltıyor. Ayrıca sistemin “şimdilik” engellenemez olduğunu söylemekte de fayda var. Yani birisi sizi izlemek isterse, izler.

Verint SkyLock broşüründe Meksika, Nijerya, Afrika, Kongo ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yapılmış izlemelerin harita görüntülerini sunuyor. Yazılım şu anda 180 ülkede 10 binden daha fazla kuruma hizmet veriyor. Fakat Verint, uygulamayı hangi ülkelerin ve kurumların satın aldığını “gizlilik politikası” gereği açıklamıyor. Bu bağlamda firma aslında kendi içerisinde çelişkiye uğruyor. Kişilerin gizlilik hakları ihlal edilirken uygulamayı kullanan ülke ve kurumlar gizli tutuluyor. Yani bir anlamda “para” konuşuyor.

Uygulama istihbarat açısından oldukça kullanışlı olsa da beraberinde zararlarını da getireceği malum. Tabi biz Türk insanı olarak öncelikle “Dur bakayım sevgilim evde mi, değil mi?” şeklinde kullanacağımız kesin. Fakat niyeti bozacakların olması da kuvvetli bir olasılık.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Uğur Karapaça

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval