Sosyal medya

Samsung

Samsung, gizlilik odaklı bir dosya paylaşım uygulaması geliştiriyor

samsung galaxy s20
reklam

Samsung bu yıl, kendi akıllı telefonları ve tabletleri arasında dosya paylaşımını kolaylaştıran Quick Share adlı yeni bir özellik tanıtmıştı. Şimdiyse şirketin, daha çok gizlilik ve güvenliğe odaklanan yepyeni, Private Share (Özel Paylaşım) olarak olarak adlandıracağı bir başka dosya paylaşım servisi tanıtmaya hazırlandığı konuşuluyor.


İlginizi çekebilir: 2021 yılında yeni bir Samsung Galaxy Note cihazı göremeyebiliriz


Tüketici elektroniği denildiğinde akla ilk gelen firmalardan olan Samsung, bu yılın başında Apple’ın AirDrop’una rakip olarak, kendi ekosistemine ait cihazlar arası dosya paylaşımını kolaylaştıran Quick Share özelliğini tanıtmıştı. Quick Share ile kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başaran akıllı telefon devinin, yakındaysa başka bir dosya paylaşım servisi piyasaya süreceği söyleniyor.

Samsung, yeni dosya aktarım uygulamasında blockchain teknolojisinden faydalanacak

SamMobile’ın aktardığı bilgilere göre, yeni özellik daha güvenli bir dosya aktarımı deneyimi için blockchain gücünü kullanacak. Samsung’un Private Share olarak adlandıracağı yeni özellik, gönderici tarafın dosyanın alıcı cihazdan ne zaman silineceğine karar verebilmesi yönüyle kendisini diğer paylaşım servislerinden ayırıyor. Yani kullanıcılar, Private Share kullanılabilir olduktan sonra, biriyle dosya paylaşırken paylaşımın süresini belirleyebilecekler ve süre dolduğunda dosya, alıcı cihazdan silinecek.

reklam
Aorus reklamı

SAMSUNG

Private Share uygulaması, alıcı tarafın kendisiyle paylaşılan dosyayı başka bir cihazla yeniden paylaşmasını veya ekran görüntüsü almasına müsaade etmeyecek. Ancak tabii ki bu yalnızca Samsung’un yapabileceği “maksimum” kısıtlama. Samsung tutup da paylaşılan dosyanın, başka bir telefon tarafından fotoğrafının uzaktan çekilmesine mani olamaz. Böyle bir durumda sorumluluk tamamen kullanıcıya kalıyor.

Private Share genel olarak çalışma mantığı itibariyle, Samsung’un şu anda piyasada tuttuğu Quick Share özelliğine benzer bir şekilde işleyecek. Yani, hem göndericinin hem de alıcının telefonunda Private Share’in yüklü, aktif ve gerekli izinlerin de verilmiş olması gerekecek. Alıcı taraf, paylaşım isteğini kabul ettikten sonra uygulama kendi içerisinde özel bir kanal oluşturacak ve paylaşım güvenli bir biçimde gerçekleşecek.

Öte yandan SamMobile, Private Share’ın, Samsung’u müstakbel amiral gemisi Samsung Galaxy S21 ile birlikte tanıtılacağını iddia ediyor. Bununla birlikte, yeni özelliğin Samsung’un sadece en yeni cihazlarına mı yoksa tüm cihazlarına mı geleceği de henüz belirsizliğini koruyan önemli detaylar arasında.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Galaxy Z Fold 3 ekran altı kamera ile gelebilir!

Yazan:

Samsung Galaxy Z Fold 3
reklam

Samsung Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 modelleri ile alakalı yeni bir sızıntı ortaya çıktı. Katlanan ekranlı akıllı telefon piyasasının öncü iki serisi, yeni üyeleri ile karşımıza gelmeye hazırlanıyor. Bazı teknik detayları daha önceden ortaya çıkan iki cihazın tasarım detaylarını içeren yeni bir sızıntı daha oldu. Weibo üzerinden gerçekleştirilen sızıntılar ile birlikte iki cihazın, renk seçenekleri ve genel hatları belli oldu. Buna göre Galaxy Z Fold 3 ekran altı kamera teknolojisine sahip olacak gibi gözüküyor.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Apple Airpods 3 ve Music HiFi, yakında piyasaya çıkacak!


Galaxy Z Fold3 ekran altı kamerayla mı geliyor?

Samsung katlanan ekranlı akıllı telefon konusunda yatırım yapmayı sürdürüyor. Güney Kore devi yakında iki yeni katlanan ekranlı cihaz ile kullanıcılarının karşısına çıkacak. Rekabette önemli bir yere sahip olan firma, daha da güçlü bir konuma gelmek istiyor. Galaxy Z Fold ve Galaxy Z Flip serilerini geliştiren teknoloji devi, farklı ihtiyaçlara uygun iki farklı model geliştiriyor. Geri sayıma geçilen yeni cihazlar ile alakalı da yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Lansmanına kısa süre kala iki katlanan ekranlı cihazın da tasarım detayları ortaya çıktı. Twitter’da yaptığı sızıntılar ile adından söz ettiren Ice Universe hesabı, bu kez de Weibo üzerinden Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 modellerini hayranlarına gösterdi. Cihazların tasarımları belli olurken bazı detaylar bir önceki nesillere göre oldukça değişmişe benziyor. Özellikle Galaxy Z Fold3 modeli önemli bir özelliğe sahip olacak gibi. Ayrıca tasarımları ortaya çıkan cihazların renk seçeneklerine de ilk kez göz atma fırsatını yakaladık.

Samsung Galaxy Z Fold 3

reklam
Aorus reklamı

Sızıntısı yapılan cihazlardan biri olan Galaxy Z Fold3 ile başlayacak olursak, katlanan ekranlı model devrim niteliğinde bir özellik ile piyasaya çıkabilir. Sızıntı yapılan görsellerde yer alan bazı ifadeler gündemde bomba etkisi yarattı. Görünüşe göre Samsung, Galaxy Z Fold 3 ile birlikte ekran altı kamera teknolojisine resmen yer verecek. Zira bir görselde ekran altı kameraları katlanabilir ilk cihaz ibaresi dikkat çekiyor. Bu sayede firma bu teknolojiyi ilk kez kullanma fırsatına da sahip olabilir. Bununla birlikte merakla beklenen cihaz, içe katlamalı yapısı ile dikkat çekiyor. Bir önceki nesle göre dış ekranı küçülen katlanan ekranlı cihaz, dışta delikli ekrana sahip olacak. Bununla birlikte katlanan ekranlı modelin ekran yenileme hızı da 120 Hz olarak bizleri karşılıyor. Ayrıca cihaz S-Pen desteği ile birlikte 90 derecelik açıda sabit durabilme özelliğine de sahip olacak. Bu sayede kullanıcılar not alırken daha rahat bir deneyim yaşayacaklar.


Göz atmak isteyebilirsiniz; Samsung Galaxy Z Fold3 önceki nesilden daha hafif olacak!


Galaxy Z Flip 3 modelinin de tasarım detayları ortaya çıktı!

Katlanan ekranlı bir diğer Samsung ürünü olan Galaxy Z Flip 3 ile alakalı da yeni bilgiler ortaya çıktı. Galaxy Z Fold 3 modeline nazaran akıllı telefon rekabetine dahil olan cihazın tasarım detayları aynı şekilde belli oldu. Akıllı telefon arka kamera modülü ve ikinci ekranın yeri açısından bizlere Google Pixel modellerini anımsatıyor. İki adet arka kamerası bulunan akıllı telefonun, ikinci ekranının boyutunda da bir büyüme dikkat çekiyor. Gorilla Glass Victus cam ile piyasaya çıkacak akıllı telefon, amiral gemisi rekabetinde yer alacak. Katlanan ekranlı akıllı telefon gücünü Snapdragon 888 işlemcisinden alacak. Bununla birlikte ekran detayları belli olmayan akıllı telefon dört farklı renk seçeneğine sahip olacak. Bu renkler ise sırasıyla siyah, beyaz, yeşil ve mor olacak.

İki katlanan ekranlı cihaz da dikey arka kamera kurulumuna sahip olacak. Galaxy Z Fold 3 üçlü arka kamera kurulumu ve bir adet de ön kamera ile piyasaya çıkacak. İki cihazın da kamera özellikleri ne yazık ki belli olmadı. Ayrıca Galaxy Z Fold 3 modeli, Galaxy Z Flip 3 modeli ile aynı renk seçeneklerine sahip olacak. Modada karşılığı olan cihazlar için Samsung, iki tonlu bir renk anlayışı tercih etmiş. Merakla beklenen cihazların yaza doğru tanıtılacağı iddia ediliyor. Sızdırılan reklam görüntüleri sayesinde cihazlar ile alakalı beklentiler de oldukça arttı. Bakalım firma katlanan ekranlı iki cihazı ile de piyasadaki yerini sağlama almayı başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy Z Fold3 25W’lık şarj cihazı ile gelecek!

Yazan:

Samsung Galaxy Z Fold2 Türkiye
reklam

Samsung Galaxy Z Fold3 modeli ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Katlanan ekranlı akıllı telefon rekabetinin son üyesi olacak cihaz, sertifika platformlarına uğruyor. Son olarak Çinli 3C sertifika sitesine uğrayan cihazın kutu içeriği ile alakalı yeni detaylar belli oldu. Güney Kore devi, kutu içeriğinde yer alacak şarj cihazı için sertifika aldı. Katlanan ekranlı akıllı telefon bir önceki nesil ile aynı cihaza kutu içeriğinde sahip olacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz; XIAOMI MI 11 KUTU AÇILIŞI | Beklenen telefon TR garantili ne kadar?


Samsung Galaxy Z Fold3 25W’lık şarj aleti ile geliyor!

Katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar artık piyasada standart bir yere sahip. Aynı anda hep telefon hem de tablet olmayı başaran cihazlar kullanıcılarına geniş imkanlar vadediyor. Ergonomik açıdan da önemli bir alternatif olmak isteyen cihazların popülaritesi her geçen gün artmakta. Birçok Android akıllı telefon üreticisinin dahil olduğu veya olacağı bu rekabette de firmalar yeni modeller çıkarmaya devam ediyor. Katlanan akıllı telefon piyasasının öncü firmalarından olan Samsung da, yeni cihazı için geri sayıma sayıma geçti. Güney Kore devi Samsung Galaxy Z Fold3 modeli ile kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Akıllı telefon üreticisi yeni nesil cihazı ile birçok sertifika platformuna uğruyor. Katlanan ekranlı cihaz son olarak Çinli 3C platformundan yeni bir sertifika aldı. Merakla beklenen cihazın kutu içeriğine dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Samsung Galaxy Z Fold3

reklam
Aorus reklamı

Samsung Galaxy Z Fold3 modelinin kutusundan çıkacak şarj aleti ile alakalı detaylar belli oldu. Sertifika sitesinde listelenen şarj cihazının kapasitesi tam 25W. Firma Galaxy Z Fold3 modelinin şarj cihazını Galaxy Z Fold2‘deki ile aynı yapmaya karar vermiş. Hatta iki şarj aletinin model numaraları (EP-TA800) bile aynı. Bununla birlikte katlanan ekranlı cihazın daha yüksek kapasitede hızlı şarj desteğine sahip olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak yine de akıllı telefonun kullanıcılarına sunacağı şarj desteği ile alakalı ortaya çıkmış bir bilgi yok. Daha hafif bir model ile kullanıcılarını karşılamak isteyen Samsung, bir önceki nesle göre daha düşük kapasiteli bir pil ile cihazını çıkaracak. Katlanan ekranlı cihaz 4275 mAh batarya kapasitesine sahip olacak. Ki bu rakam bir önceki modelde 4500 mAh idi. Cihazın bataryası iki hücreli sistemden oluşuyor. 2,215 mAh ve 2,060 mAh olmak üzere iki pilin birleşmesiyle katlanan ekranlı cihazın pili oluşmakta.

Samsung Galaxy Fold 3, ekran altı kamerayla gelebilir!

Katlanan ekranlı cihaz Snapdragon 888 ile piyasaya çıkabilir!

Katlanan ekranlı akıllı telefon, amiral gemisi performansa sahip olacak. Seri boyunca alışık olduğumuz bu duruma rağmen, cihazın hangi işlemci ile piyasaya çıkacağı belli değil. Zira katlanan ekranlı cihazın Snapdragon ve Exynos işlemcilerinden birini kullanacağı iddia ediliyor. İlk gelen bilgilere göre Snapdragon 888 işlemcisinin cihazda yer alma ihtimali daha yüksek. Ancak Samsung her ihtimale karşı Exynos 2100 işlemcili bir model ile de bizleri karşılayabilir. Bununla birlikte akıllı telefon yüksek kapasiteli RAM ve depolama alanı seçeneklerine sahip olacak. Ayrıca katlanan ekranlı akıllı telefon S-Pen desteğine de sahip olacak. Firma Galaxy Note serisine veda ederken, S-Pen desteğini de diğer cihazlarına entegre ediyor. Ancak katlanan ekranlı cihazın kutu içeriğinde S-Pen yer almayacak Bununla birlikte cihaz içerisinde de S-Pen girişi yer almayacak.

Samsung Galaxy Fold 3, ekran altı kamerayla gelebilir!

Amiral gemisi performansa sahip olacak Samsung Galaxy Z Fold3 ile birlikte firma boyut değişikliğine gidiyor. Katlanan ekranlı cihaz, yeni nesil ile daha hafif olacak. Bu nedenle bazı alanlarda kırpmalar yapan Samsung, cihazın dış ekranını 5.4 inç yapmaya karar verdi. Bir önceki nesilde dış ekran 6.23 inçti. Bununla birlikte katlanan ekranlı cihazın iç ekranı ise bir önceki nesilden daha büyük. Büyük bir fark olmasa da Galaxy Z Fold3 modelinin iç ekranında %10‘luk bir büyüme dikkat çekiyor. Ancak katlanan ekranlı cihaz diğer rakiplerine göre oldukça küçük bir dış ekran ile piyasaya gelecek. Bununla birlikte Güney Kore devi, yeni nesil cihazında ultra ince cam teknolojisine yer verecek. Ayrıca cihazın suya dayanıklılığının da olacağı iddia ediliyor. Samsung‘un yapacağı Unpacked etkinliğinde sahne alması beklenen cihaz, piyasaya iyi bir giriş yapmak istiyor. Bakalım firma, katlanan akıllı telefon piyasasında öncü olmayı başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung, 2021 yılının ilk çeyreğinde en çok gelir elde eden 2. üretici olsa da; kafalarda hala soru işaretleri var

Samsung
reklam

2021 yılının 1. çeyreğinde yapılan akıllı telefon satışlarıyla ilgili olarak Counterpoint Research tarafından açıklanan verilere göre Samsung, en çok gelir elde eden 2. üretici oldu. Bunun yanı sıra Samsung adetsel bazda da dünyanın en çok satış yapan üreticisi konumunda.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy A52 vs POCO X3 NFC | Kamera karşılaştırma!


Samsung büyük bir toparlanma göstermiş olsa da; geçen yıla kıyasla yaşanan düşüş devam ediyor

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde, Covid-19 krizi Çin’de kendini çoktan göstermiş olsa da; Avrupa ve Amerika gibi bölgeler sürecin henüz başındaydı ve hastalığın gerçek yüzüyle henüz tanışmamışlardı. Salgın bütün dünyada önüne geçilemez bir hal aldığı zamansa, bu durumdan en çok etkilenen üretici Samsung olmuştu. Fakat bu noktada, neden Samsung’un Covid-19 salgını sürecinde en çok etkilenen akıllı telefon üreticisi olduğunu da açıklamamız lazım.

Bildiğiniz gibi dünyanın en önemli akıllı telefon pazarlarından biri olan Çin’de Samsung, Covid-19 salgını öncesinde bile ülke içindeki pazar payını ve gücünü yitirmişti. Bu yüzden ilk başta Çin’de başlayan kısıtlama ve kapanmalardan Samsung negatif anlamda etkilenmemişti. Samsung’un yaşadığı problemlerin başlangıcıysa satış anlamında liderliğe oynadığı ve alım gücünün yüksek olduğu Avrupa ülkelerinde ve A.B.D. gibi büyük pazarlarda da bütün bu kapanmaların ve ekonomik çalkantıların başlaması oldu. Güçlü olduğu pazarlarda, insanların kapanmalar ve kısıtlamalardan etkilenerek tüketimi azaltmaya başlamasıyla da Samsung; global pazardaki gücünü de yitirmeye başlamıştı. Günümüzde de, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde normale dönüş süreci aşılamaya bağlı olarak hızlansa da; hala pandemi öncesi seviyelere gelemedi. İşte bundan dolayı Samsung da, her ne kadar pazar payını ve gelirlerine artırsa bile maalesef pandemi öncesi dönemdeki başarılarını mumla arıyor. Üstüne üstlük bütün Çinli üreticiler pandemiye rağmen büyümeye devam ederken; Samsung’un eski günlerine hala uzak olması da tehlike çanlarının Samsung adına çalmaya devam ettiğinin bir diğer sinyali olarak gözüküyor. Bu yıl yakaladığı başarıya rağmen Samsung’un hasılat payı da, geçtiğimiz yılın aynı döneminde %20.2’yken,bu yıl %17.5 olarak açıklandı.

reklam
Aorus reklamı

Samsung counterpoint research

Counterpoint Research tarafından açıklanan satış adedi verilerine göre Samsung 2021 yılının ilk çeyreğinde 76.8 milyon adet akıllı telefon satmış durumda. Bu satış adediyle Samsung global pazardaki satışların %21.7’sini gerçekleştirmiş oluyor. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemindeyse %19.9’du.

Samsung’un bu düşüşü bize neyi anlatıyor

Samsung’un yaşadığı bu durum bize, şirket her ne kadar satış adetlerini artırsa da ciro anlamında düşüş yaşadığını gösteriyor. Bunun en büyük sebebi de; Samsung’un satışlarının amiral gemisi modellerden ziyade alt ve orta segmente yönelmiş olmasından kaynaklı. Yani Samsung artık amiral gemisi modellerini dünya genelindeki kullanıcıya bir türlü beğendiremiyor. Bu noktada Samsung’un amiral gemisi modellerinin artık çok yüksek fiyat seviyelerine gelmesi ve beklenen yenilikleri sunamamasının etkisi olabilir. Böylelikle Samsung premium cihaz satın almayı düşünen müşterilerden ziyade uygun fiyatlı ve bütçe dostu akıllı telefon satın almak isteyen kullanıcılara daha çok ulaşmış da diyebiliriz. Zaten bir süredir gözlemlediğimiz üzere Samsung’un A serisi gibi fiyat odaklı serilerinde çok daha fazla model görmeye başladık. Bu da Samsung’un yeni stratejisinin bir sonucu diyebiliriz.

Diğer yandan Apple zirvede yer almaya devam ediyor

iPhone 12 modelleriyle beklediği başarıyı yakalayan Apple, geçtiğimiz yılın aynı döneminde %34.4 olan hasılat payını %42’ye çıkarmayı başardı. Apple için de, karşısındaki rakipler günden güne çoğalsa da işlerin hala yolunda gittiğini söylemek mümkün. Apple’a ek olarak bu dönemde hasılat paylarını artırmayı başaran diğer şirketler arasında en çok dikkat çekenler de, Oppo, Vivo ve Xiaomi oldu.

1589005991569-apple

Counterpoint Research tarafından açıklanan verilere göre dünya geneli akıllı telefon pazarı da; 113 milyar USD’lik bir hacme sahip. Bu rakam da yine geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla %35 oranında artmış durumda.

Samsung’un aksine birçok şirket için işler iyiye gidiyor gibi görünse de; yarı iletken malzemelerde yaşanan kıtlıktan dolayı yakın zamanda donanım maliyetleri de daha yukarıya çıkabilir ve bu da; yeni üretilecek her bir akıllı telefonun maliyetinde artışa yol açabilir. Bu durum maalesef ki, tüketici elektroniği sektöründe negatif bir etki yaratabilir. Eldeki verilere göre beklenen maliyet artışının %5 – %10 aralığında olması bekleniyor. Umarız yakın bir dönemde hem Covid-19 krizi hem de tedarik krizi çözülür ve pandemi öncesi günlerimize geri dönebiliriz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler