Sosyal medya

İnceleme

Samsung Galaxy Note 10.1

02

Tablet-telefon olarak başlayan Samsung Galaxy Note serisi, gerçek anlamda bir tabletle devam ediyor. 10.1 inçlik ekranıyla Galaxy Note 10.1, Samsung’un özel kalemi S-Pen’i en verimli şekilde kullanmanıza olanak tanıyor.

Samsung Galaxy Note II’yi son sayımızda incelemiş ve oldukça memnun kalmıştık. Tablet ve akıllı telefon arasında bir yerde konumlanan Galaxy Note II, her ne kadar dev ekranıyla pek çok kişi için kullanışlı olmasa da, çift elle telefon kullanmayı dert etmeyecek kişiler için tam anlamıyla bir cep bilgisayarıydı. Yüksek performansının yanında Samsung’un dokunmatik kalemi S-Pen ile cihazın yeteneklerinin sayısı artıyordu. Bu yeteneklerin neredeyse hepsi Samsung Galaxy Note 10.1’e de aktarılmış denebilir.

Samsung Galaxy Note 10.1, adından da anlayabileceğiniz gibi 10.1 inçlik bir ekrana sahip. Ekranının çözünürlüğü içe açıkçası akıllı telefonların bile artık 1920 x 1080 piksel çözünürlükle piyasaya çıktığı bu günlerde az diyebileceğimiz, 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde. Genel olarak baktığımızda ise ekran çözünürlüğünün aslında doyurucu olduğunu söyleyebiliriz. Örnek olarak 720p bir filmi rahatlıkla izleyebiliyorsunuz. Zaten Galaxy Note 10.1 de aslında ekranının çözünürlüğü değil fonksiyonelliği ile dikkat çekiyor.

Başrolde S-Pen var

Daha önce Galaxy Note II’de de gördüğümüz S-Pen, daha kalın ve gerçek kalem boyutlarıyla Galaxy Note 10.1’in kasasının sağ alt kısmında, arka tarafta bulunuyor. Bu kalemi ile özellike Samsung’un S-Not uygulamasını çok rahatlıkla kullanabiliyor, notlar alabiliyorsunuz. Kalemin bir diğer artısı da Photoshop Touch ve benzer uygulamaları da mobil olarak çok rahat kullanmanıza olanak tanıması. Ayrıca internet üzerinden bulabileceğiniz, fakat Samsung tarafından hazırlanmamış olan yazılımlarla birlikte Galaxy Note 10.1 ve S-Pen ikilisini masaüstü bilgisayarınız için bir çizim tableti haline de getirebilirsiniz. Son olarak S-Pen’in bir diğer avantajı da yazı yazarken içerisindeki çok başarılı OCR (karakter tanıma) yazılımı ve otomatik düzeltme özelliği sayesinde el yazınızı dijital metne dönüştürebilmesi.

Donanım da Galaxy Note II’den

Galaxy Note 10.1’in içerisinde Note II’deki Samsung Exynos 4412 işlemcisi bulunuyor. Tek fark, Note II!de 1.6 GHz hızında çalışan dört çekirdek, Note 10.1’de 1.4 GHz hızında çalışıyor. Cihaz Mali 400 grafik çipi ve 2 GB RAM ile Google Play üzerinde bulabileceğiniz her uygulamayı çalıştırabiliyor. 16 / 32 / 64 GB dahili hafıza yanında cihaz 64 GB’a kadar da microSD kart desteği sunuyor. 600 gram ağırlığındaki Galaxy Note 10.1’in kalınlığı ise 8.9 mm.

Samsung’un bu etkileyici özelliklere sahip tabletini isterseniz 3G bağlantısına sahip hattınızla da kullanabilir ve her yerden internete erişim sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak:

Samsung Galaxy Note II, kalemi ile yazı yazabildiğiniz, parlak ve okunabilir, fakat çok yüksek çözünürlüklü olmayan ekranının altında bir performans canavarı barındırıyor. Cihazın 3G opsiyon olması da ayrı bir artı puan.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval