Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Samsung Exynos 1080 resmi olarak tanıtıldı!

Samsung Exynos 1080

Yaklaşık bir hafta kadar önce Samsung, yeni CPU mimarisini kullanacağı Exynos 1080‘i bugün bir lansman ile tanıtacağını onaylamıştı. Bugün ise lansmanda Samsung Exynos 1080 yonga seti tanıtıldı ve şirketin yeni teknolojileri hakkında detaylı bilgi verildi. Samsung‘a göre Exynos, yarı iletken endüstrisinde her zaman lider markalar arasında yer alıyor. Yeni yonga setinin temel felsefesi, tüketiciler için daha yüksek performans ve enerji verimliliği sunmak.


İlginizi çekebilir: MediaTek Dimensity 700 5G, resmi olarak tanıtıldı!

reklam

Samsung Exynos 1080 hangi teknik özelliklere sahip olacak? Yeni çipi ilk kim kullanacak?

Samsung‘un pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı CY Lee, düzenlenen etkinlikte pek çok önemli detayı ortaya çıkardı. CY Lee, konuşmasında özellikle Vivo’yu stratejik ortak olarak belirtiyor. Bu, Vivo‘nun bu çipi kullanacak olan ilk şirket olabileceğini gösteriyor. Yeni yonga setinin teknik özelliklerine geldiğimizde ise en çok üstünde durulan konunun yeni CPU mimarisi olduğu görülüyor. Samsung Exynos 1080, 1 büyük, 3 orta ve 4 küçük çekirdekten oluşan 1+3+4 mimarisini kullanıyor. Ayrıca 5 nm teknolojisi ile birlikte enerji verimliliği de daha üst noktaya taşınacak.

Samsung Exynos 1080

reklam
Aorus reklamı

Exynos 1080, yüksek performans gerektiren işler için 2,8 GHz frekansa sahip Cortex-A78 çekirdeğine sahip. Yüksek performans gerektirmeyen dengeli işler için ise 3 adet 2,6 GHz‘de çalışan Cortex-A78 çekirdeği mevcut. Yüksek verimlilik ve günlük kullanım için ise 4 adet 2,0 GHz ile çalışan Cortex-A55 çekirdeği bulunacak. Ayrıca yeni yonga setinde çift modlu 5G desteği de mevcut olacak. Önceki nesile göre yeni yonga seti tekli çekirdekte %50, çoklu çekirdekte ise iki katına yakın performans artışı sağlayacak. Bunun dışında Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.2 teknolojisi de desteklenecek.

Samsung Exynos 1080

Exynos 1080, ARM tabanlı Mali-G78 GPU kullanıyor. Manhattan v3 standardı kapsamında genel GPU performansının 2.3 kat arttığı belirtiliyor. Exynos serisinin temel sloganı “Çekirdekten geleceğe” olarak tanımlanıyor ve şirket bu slogan ışığında yeni teknolojiler üretmek için elinden geleni yapıyor.

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Oppo’nun ülkemizde üretim yaparken kullandığı “CKD Üretim Sistemi” nedir?

CKD üretim sistemi 2

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo, ülkemizdeki üretimine resmen başladı. Hatta, üretilen ilk model de Oppo A15S oldu. Fakat dikkatleri çeken başka bir durum da söz konusu. Konuyla ilgili tweet atan Sayın Sanayi Bakanı Mustafa Varank, attığı tweette, “Akıllı telefon üreticisi OPPO, CKD sistemiyle kurduğu Türkiye’deki fabrikasında deneme üretimine başladı.” dedi. Durum böyle olunca  birçok insan da, CKD’nin ne olduğunu merak etmeye başladı. CKD üretim sistemi nedir gelin kısaca açıklayalım.


İlginizi çekebilir: Oppo Türkiye’de üretime resmen başladı!

reklam

CKD (complete knock-down) üretim sistemi nedir?

Üretimde ve sanayide kullanılan birçok terim mevcut. Sektör dışından olan insanların da konuyla ilgili kafa karışıklıkları yaşayabilmesi haliyle çok doğal hale geliyor. Peki, Sayın Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın paylaşımından sonra insanların merak etmeye başladığı CKD üretim sistemi nedir? KD sisteminin alt yöntemi olan CKD, üretilecek olan ürünün bütün parçalarının ayrı olarak başka noktalardan gelerek; tek bir destinasyonda birleştirilmesi mantığına dayanıyor. Bu yöntemin uygulanmasının birçok sebebi var. Montaj için seçilen ülkede, montaj maliyetinin düşük olması; montaj destinasyonunun, hedeflenen pazara yakın olması gibi birçok parametre, CKD üretimi cazip hale getiriyor.

reklam
Aorus reklamı

Durumu daha iyi anlayabilmek için gelin üretici gözüyle düşünelim:

Üreticiler, üretecekleri ürünün en düşük maliyetle ortaya çıkabilmesini amaçlar. Bunun için ihtiyaç duyulan her komponenti en uygun fiyata mal etmeye çalışırlar. Ürünle ilgili gerekli parçalar ve malzemeler toplandıktan sonra; elbette ki bir üretim bandının kurulması gerekir. Diyelim üretici olarak; bütün komponentleri hedeflediğiniz maliyetlerde üretmeyi veya satın almayı başardınız. Peki sırada ne var? Tabi ki montaj. Montaj problemini, olabilecek en kaliteli şekilde, en uygun bedellerle çözmeniz gerekiyor. Ürün komponentlerini çok uygun fiyatlara toplasanız bile; üretim aşamasında masraflarınızı artırırsanız komponentleri ucuza alabilmiş olmanızın bir önemi kalmayacak. Bu durumda üreticiler, CKD sistemine yönelmeyi tercih ediyor.

ckd

Peki CKD ne gibi faydalar sağlıyor? Diğer üretim sistemlerinden farkı ne?

CKD sistemi, özellikle otomotiv endüstrisinde tercih edilen bir sistem. Çünkü hiçbir üreticinin, üreteceği bütün malzemeyi ve parçaları kendi bünyesinde üretmesi mümkün olmuyor. Örneğin lastikler İtalya’dan alınırken; amortisörler İsveç’ten alınabiliyor (Pirelli lastik ve Öhlins süspansiyonlara sahip bir otomobil hayal edin.). Otomotiv firmaları, özel üretim teknikleriyle üretilmesi gereken parçaları, farklı noktalardaki üreticilerden satın alıyor ve kendi fabrikalarında, nihai ürünlerine monte ediyorlar. Aynı mantık akıllı telefonlar için de geçerli. Örneğin işlemci üretmek çok zor ve zahmetli bir süreç olduğu için birçok akıllı telefon üreticisi Qualcomm veya MediaTek gibi markalardan bu ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu noktada, diyelim ki bir akıllı telefonun işlemci hariç bütün komponentlerini kendi başınıza üretebiliyorsunuz; bu durumda SKD üretim yöntemine de yönelebilirsiniz. Yani ürünü büyük oranda üretip; ihtiyaç duyduğunuz spesifik parçaları belirli üreticilerden alıp; nihai ürüne ekleyebilirsiniz. Ama günümüz akıllı telefon sektöründe bu durum çok zor.

CKD sisteminde Oppo, ülkemizde akıllı telefonlarını üretebilmek için; birçok farklı destinasyon ve üreticiden sağladığı parçaları ülkemizde bir araya getirecek. Ardından, oluşturulan üretim bandında bütün bu parçalar montajlanacak ve bugün gördüğümüz Oppo A15S gibi nihai ürünler ortaya çıkacak. CKD üretim sitemini bu şekilde özetleyebiliriz. Aklınıza takılan soruları yorumlarda bizlere sorabilirsiniz.

oppo-a15s-1608132553

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Vivo X60 serisi Snapdragon 870 ile piyasaya çıkacak!

Yazan:

Vivo X60

Vivo X60 serisinin küresel pazar versiyonları ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı. Amiral gemisi seri, küresel pazarda Snapdragon 870 ile piyasaya çıkacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Realme 8 ve 8 Pro’nun Tanıtım Tarihi ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!

reklam

Vivo X60 serisi küresel pazara Snapdragon 870 ile geliyor!

Vivo akıllı telefon dünyasına yeni ürünler çıkarmaya devam ediyor. Çinli teknoloji devi, X60 serisi için kollarını sıvadı. Hali hazırda Çin için tanıtılan X60 ve X60 Pro modelleri Exynos 1080 ile piyasaya çıkacak. Ancak firmanın küresel pazarda kullanacağı işlemci Exynos olmayacak. Vivo Malezya resmi internet sitesinde serinin posterlerini paylaşan firma, bu sayede cihazın kullanacağı işlemciyi doğruladı. Vivo X60 serisi küresel pazara Snapdragon 870 işlemcisi ile gelecek.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Vivo X60 serisi

Amiral gemisi akıllı telefon rekabetine hazırlanan seri, üç cihazdan oluşmakta. Bunlar X60, X60 Pro ve X60 Pro+. 5G özellikli olacak seri kamera anlamında da önemli işlere imza atmak istiyor. Bildiğiniz üzere firma Zeiss firması ile ortak çalışmakta. Kullandığı işlemci nedeniyle daha uygun fiyatlı olması beklenen akıllı telefonlarının, tanıtım tarihi de belli oldu. Merakla beklenen seri, 22 Mart tarihinde kullanıcılarını ve hayranlarını karşılayacak. Ancak satışların ne zaman başlayacağı henüz netlik kazanmadı. Bakalım Vivo yeni amiral gemisi serisi ile beklentileri karşılayacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo Türkiye’de üretime resmen başladı!

Yazan:

Oppo, Türkiye’deki kurdukları fabrikada üretime resmen başladı! Daha öncesinde fabrika kuracaklarını ve işe alımlarını duyurmuşlardı. Şimdi ise Gebze’de olan fabrikalarında üretime başladıklarını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank aracılığı ile duyruldu.


Bakmakta fayda var: Oppo A94 resmi olarak tanıtıldı

reklam

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile Oppo’nun Türkiye’de faaliyete geçtiğini paylaştı.

oppo

reklam
Aorus reklamı

Paylaşılan iki fotoğrafa baktığımızda, fabrikadaki çalışanlar ile beraber bakan Varank; ülkemizde üretildiğini düşündüğümüz Oppo A15S gözüküyor. Bakan Mustafa Varank ayrıca ilk üretim cihazlarından olan A15S’in üzerine imza attığı da gözlerden kaçmıyor.

oppo

Varank twitini ” Global markaların ülkemize olan ilgisi her geçen gün artıyor. Akıllı telefon üreticisi OPPO, CKD sistemiyle kurduğu Türkiye’deki fabrikasında deneme üretimine başladı. Hoşgeldin! OPPOmobileTR” notuyla paylaştı.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler