Sosyal medya

İnceleme

Samsung ATIV Smart PC Pro

samsung ativ smart pc pro

Samsung’un dokunmatik ekranlı, Windows 8’li dizüstü bilgisayarı Ativ Smart PC, iş ihtiyaçlarınızı karşılamanısının yanında isterseniz oyun dahi oynamanıza izin veren güce sahip.

Alışılagelmiş dizüstü bilgisayarların devrinin artık neredeyse kapandığını söyleyebiliriz. Üzerinde grafik kartı bulunduran dizüstü bilgisayarlar şu anda sadece belirli meslek gruplarındaki (tasarım gibi) profesyonellere ve oyunculara hitap ediyor. Intel HD Graphics 4000 ile birlikte artık ultrabooklar ya da Ativ gibi yeni nesil dizüstü bilgisayarlar oyunları dahi (çok üst düzey olmasa da) çalıştırabiliyor. Bunun yanında Windows 8’in de artık doyurucu bir biçimde kullanılabilmesi için dokunmatik ekran gerekiyor. Bu da bir anlamda alıştığımız dizüstü bilgisayarların artık bir yenilenme sürecine gireceğini gösteriyor.

Klavye/dock ama ek batarya değil

Samsung Ativ Smart PC Pro, hem bir dizüstü bilgisayar hem de bir tablet olarak kullanılabiliyor. Daha önce Asus’un Transformer modellerinde gördüğümüz dokunmatik ekran ve ayrı klavye /dock’dan oluşan sistem Ativ Smart PC’de de bulunuyor. Fakat Ativ’in dock’unun tek işlevi klavye ve ekstra USB girişleri. Dock üzerinde ekstra batarya bulunmuyor. Fakat cihazın şarj ömrü 8 saat gibi doyurucu bir seviyede.

Başta da bahsettiğim gibi ayrı bir grafik kartı bulunmasa da cihazın üzerinde Intel Core i5  işlemci ve entegre Intel HD Graphics 4000 grafik çipi bulunuyor. 4 GB DDR3 RAM ile birlikte bu konfigürasyon, oyunların pek çoğunu dahil cihazınızda oynamanıza imkan tanıyor. Ayrıca cihazın içerisindeki 256 GB SSD disk ve artık neredeyse her Samsung’da imza olan S-Pen ile birlikte Photoshop kullanımınız yoğunsa çok rahat edeceksiniz. 256 GB dahili depolama yanında cihazın microSD kart girişi de bulunuyor.

Full HD filmleri tabletinizden izleyebileceksiniz

Windows 8’in tüm nimetlerinden faydalanmanıza imkan tanıyan dokunmatik ekran 11.6 inç boyutunda ve 1920 x 1080 piksel çözünürlüğe sahip. Küçük sayılabilecek bir ekranda 1080plik filmleri izlemek oldukça büyük keyif. Fakat ekranın 400 nit olarak belirtilen parlaklığının yetersiz olduğunu söylemeliyim. Genel olarak ekranın görünüşü ve dokunmatik hissi oldukça iyi, ek olarak bir de S-Pen var.

Cihazın görünürdeki en büyük problemi aslında docku. Öncelikli olarak cihazı docka tam olarak oturtmak oldukça zor. Bunu yapabilmek için önde docku sağlam bir yere koyup ekranı güçlüce ittirmeniz gerekiyor. Bu işlem taşınabilir bir cihazda çift elle rahatlıkla yapılmalıydı. Ayrıca cihazı docka tam oturtsanız bile tabletin üzerindeki Windows tuşunun bir kısmı açıkta kalıyor. Bu da çirkin bir görüntü oluşturuyor.

Sonuç olarak:

Samsung Ativ Smart PC Pro küçük hatalarına rağmen yeni nesil dizüstü bilgisayarlar için örnek olarak gösterilebilecek bir model. En son piyasaya çıkan oyunları düşünerek bir dizüstü bilgisayar alıyorsanız ya da çok yüksek grafik performansı bekliyorsanız, cihaz size uygun değil. Ama asıl aradığınız taşınabilirlik, dokunmatik ekranda Windows 8, fiziksel klavye ve hız ise, Samsung Ativ Smart PC Pro’yu sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval