Sosyal medya

Diğer

Samsung son 3 yılın en büyük kâr düşüşüyle karşı karşıya!

Bugün sizlere akıllı telefon piyasasının %25 büyürken Samsung’un geçen seneye göre düşüşüne rağmen hala gönderimde lider olduğunu belirtmiştik. her ne kadar Güney Koreli firma gönderim açısından eli bol davransa da mali açıdan işler o kadar hoş değil.

Firmanın açıklanan yeni mali raporu Samsung’un 2011’in 3. çeyreğinden bu yana en düşük kârını elde ettiğini gösteriyor. 2014’ün üçüncü çeyrek sonuçlarına göre firmanın bileşik geliri geçen senenin aynı dönemindeki 56 milyar dolardan 44.7 milyar dolara gerilemiş.

Gelir Tablosu

Gelir Tablosu

Son yıllarda firmanın en kârlı departmanı olan mobil tarafı %15 ile tarihindeki en büyük düşüşü bu çeyrekte gördü. Lakin bundan da kötüsü operasyon kârında ortaya çıktı. Buna göre geçen sene bu çeyrekte 6,350 milyon dolar, 2014 ikinci çeyrekte 4, 179 milyon dolar olan kâr, 2014 üçüncü çeyrekte 1,653 milyon dolara gerilemiş.

Üretim alanında bir değişiklik yaparak genel anlamda giriş ve orta seviye telefonlar üreten firma bu çeyrekte de bu telefonlarından gelir beklerken bu durum Ortalama fiyatın düşmesine sebep oldu. Galaxy S5’in beklendiği kadar satmaması ve Note 4’ün de henüz çıkmış olması rakamın beklenen noktalara gelmesini engelledi.

Super AMOLED ekranlı Galaxy Tab S ise tablet satışlarını arttırırken ne yazık ki bu segmentteki toplam satışlar da telefon tarafının eksikliğini gidermeye yetmedi. Noel zamanı özellikle Kara Cuma’da hem tablet hem de telefon satışlarının artacağını tahmin eden Samsung’un artan rekabet karşısında ne yapacağı ise bilinmiyor.

Departman ve Operasyonel kar tablosu

Departman Satışları ve Operasyonel kâr tablosu

Firmanın bir diğer güçlü olduğu nokta televizyon tarafı ise yine düşen ortalam fiyatlar ve yükselen görüntü panel fiyatlarından dolayı neredenyse 0 (sıfır) kâr gördü. UHD TV’lerle özellikle Curve TV gönderimleri artsa da yeterli olmadı. Öte yandan aynı zamanda görüntü paneli de üreten ve diğer üretici firmalara satan Samsung’un OLED gönderimleri zayıflarken yüksek LCD talebi de firmanın kârına yarar sağlamayan bir diğer unsur oldu.

Firmanın hem yıllık hem de dönemsel satış ve kâr alanında artış gösteren tek departmanı ise ara bileşen tarafı oldu. DRAM bellek ve NAND depolama bileşenleri hem PC hem de mobil taraf için kullanıldığından talep büyük derecede artarken 20nm DRAM çiplerinin ve 10nm/3-bit NAND disklerinin gönderimi kayda değer şekilde arttı. Bu da ara bileşen departmanını Samsung’un bir anlamda kurtarıcısı durumuna getirdi.

Nexus 9 Unboxing videosu yayınlandı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

Eski NASA çalışanı açıkladı: Mars’ta yaşam bulduk

Eski NASA

Eski NASA çalışanından heyecanlandıran uzayda yaşam açıklaması geldi. NASA çalışanın yaptığı açıklamalar bu konunun gerçeklik payının olduğunu gösteriyor. NASA, yıllardır Mars görevleriyle Kızıl Gezegen üzerinde araştırmalarını sürdürüyor.

İlginizi çekebilir: HTC Vive Cosmos Türkiye’de!

Eski NASA

Birçok kişi NASA’nın uzaylılar konusunda bazı detayları insanlardan sakladıklarını düşünüyor. NASA tarafından Mars’a ilişkin en yeni görüntüler dünyayı şoka uğrattı. NASA yayınladığı fotoğraflarda sıra dışı ve korkutan nesneler görüldü.

NASA’nın 1970‘lerde gerçekleştirdiği Mars görevleri, Mars’ın kızıl toprağından örnekler almıştı. Bu örneklerde bazı mikroorganizmalar ortaya çıkmış fakat NASA yeterli delil olmadığını iddia etmişti.

Uzay araştırma merkezinin eski ve önemli çalışanlarından biri olan Gilbert Levin, Scientific American dergisine yazdığı yazıda ilginç bir açıklama yaptı. Gilbert, 1970’lerde gerçekleştirilen Viking görevlerinde uzaylı yaşamına dair birkaç ipucu elde ettiklerini açıkladı. Ayrıca yazısının bir kısmında Mars’ta hayat olabileceğinin aksini çıkaran bir kanıt olmadığını da söyledi.

Eski NASA

Levin, Mars toprağını organik bileşiklerle birleştirerek herhangi bir CO2 (Karbondioksit) olup olmadığını kontrol ediyordu. Toprakta bulunan herhangi bir mikroorganizma, bu bileşeni sindirecek ve sera gazı ortaya çıkaracaktı.

Eski NASA çalışanı Levin, 1997 yılına gelindiğinde ise bu testlerde pozitif sonuç alındığını söyledi. Viking araçlarından birisi, Mars’ta bir mikroorganizma bulmuştu. Testlerde alınan pozitif sonuç yalnızca bir teste ait değil, dört teste aitti. Levin, 10 Ekim 2019‘da yayınladığı yazısında Dünya’da sıkça kullanılan bir mikroorganizma testinin o zamanlarda pozitif sonuç verdiğini söyledi. İki Viking aracı da mikroorganizma bulmayı başarmıştı. Ancak NASA, 2020 MARS görevinde herhangi bir yaşam tespit etme testi yapmayacağını belirtelim.

 

Devamını oku

Diğer

Donald Trump şimdi de Twitch yayıncısı oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, sosyal medya ve özellikle Twitter’da oldukça aktif olması ile biliniyor. Farklı mecralara adım atan Trump, şimdi de kendi adına açılan resmi Twitch hesabı ile gündemde!


İlginizi Çekebilir: Apple 5G modem biriminin başına bir Türk getirildi!


Donald Trump artık mitinglerini Twitch’te de yayınlayacak!

ABD Başkan Donald Trump, şu sıralar bir yandan Çin ile ticaret savaşını sürdürürken, diğer yandan da görevinden azledilme tehlikesi yaşıyor. Trump, bütün bunlara rağmen önümüzdeki yıl düzenlenecek başkanlık seçiminde ikinci kez seçilebilmek adına ilginç bir strateji belirlemiş gibi gözüküyor. Kısa bir süre önce popüler canlı yayın platformu Twitch’e katılan Donald Trump, yaptığı mitingleri canlı yayınlayarak farklı kitlelere ulaşmak istiyor.

Twitter’daki atışmaları ile sık sık gündeme oturan Trump, platforma üye olan ilk ülke başkanı olarak da dikkat çekiyor. Ancak karşısındaki adaylara bakıldığında Bernie Sanders’ın Twitch’e katılma konusunda Trump’tan daha erken davrandığı görülüyor. ABD Başkanı, bunun yanı sıra daha önce yaptığı açıklamalarda Twitch’in sahibi olan Jeff Bezos’u ve diğer şirketlerini sıkça eleştirmişti. Yani Trump’ın bu noktada mecburi bir geri adım attığı da söylenebilir.

Şu an Trump’ın mitinglerinin canlı yayınlandığı Twitch kanalı yalnızca 24 saat içerisinde 60.000’den fazla takipçi kazanmış durumda. 73 yaşındaki başkanın ilerleyen dönemde bu platform için özel bir miting düzenleyip düzenlemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Devamını oku

Diğer

Google Maps için Gizli Mod özelliği geliyor

Google Maps

Google Maps uygulması için yeni bir özellik kullanıcıların hizmetine sunuldu. Google’nin dünyadaki yol göstericisi haline gelen haritalar uygulaması, kullanıcı deneyimi odağında yeni özellikler ilave edilerek, daha kapsamlı bir hale geliyor. Bu gelişim sürecinde de en yeni olarak Google Haritalar’a gizli mod özelliği ilave ediliyor.

İlginizi çekebilir: HP, atık bilgisayar bileşenlerini hurdadan kurtarıyorGoogle Maps

Google Maps, yeni özelliğini bir süredir test ediyordu. Dünya çapında kullanıma sunulan yeni özellik gizli mod işlevi. Gizli modu etkinleştirdiğinizde, gittiğiniz yerler konum geçmişinize eklenmiyor ve dolayısıyla “Maps deneyimini kişiselleştirmek için” kullanılmıyor. Gizli moddayken gittiğiniz mekanlara puan vermeniz de istenmiyor. Gizli modu etkin hale getirmek için profil fotoğrafınıza dokunmanız ve gizli mod seçeneğini açmanız yeterli oluyor.

Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome’u kullanan kişilerin aşina olduğu gizli mod, geride hiçbir ayak izi bırakmadan internet sitelerde gezmeye ve bu doğrultuda şahsi verilerin korunmasını sağlamaya yarıyor. Google Maps uygulamasına eklenecek gizli modun ise kullanıcıların nereye gittiğinin ve bu yerlerde ne kadar süre geçirdiğinin kayıt altına alınmasını önlemeye yardımcı olacağı söyleniyor.

Google Maps

Google Maps’te gizli moda geçmeniz, diğer uygulamaların konumunuzu takip etmesini elbette engellemiyor. Örneğin kamera uygulamanız, fotoğraflara konum eklemeyi sürdürebilir. Hatta gizli mod, Google’ın sizi takip etmediği anlamına da gelmiyor.

Google Maps, Android kullanıcıları için bu ay içerisinde yayınlanacak olan yeni özellik, iOS kullanıcıları için de çok yakın bir zamanda kullanılabilir olacak. Bununla birlikte şirketin YouTube tarafında da gizlilik odaklı yeni planları var gibi gözüküyor.

Devamını oku