Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

realme, geçmişten bugüne kamera yolculuğunda hangi noktaya geldi

realme 7 Pro

realme’nin, dünden bugüne kamera yolculuğu! 

Geçtiğimiz günlerde realme, online olarak gerçekleştirilen “Kamera İnovasyon” etkinliğinde, yakında piyasaya sunulacak realme 8 serisinde göreceğimiz ilk 108 MP kamerasını duyurmuştu. realme’nin 108 MP’lik yeni kamerası, realme ailesinin ilk perspektif düzeltme (tilt-shift) özelliği ve “Starry” adı verilen zaman atlamalı video seçeneğine ek olarak; yeni portre filtreleri gibi detaylarla öne çıkıyor. Kreatif çekimler yapabilmeye olanak tanıyan ve ilk kez realme 8’de göreceğimiz bu kamera modülü; mobil fotoğrafçılıktaki dengeleri değiştirebilecek potansiyele sahip gibi görünüyor.

realme’nin kamera yolculuğu, dünden bugüne nasıl ilerledi?

realme’nin kameraya verdiği önem, piyasaya sundukları ilk akıllı telefondan bu yana dikkat çekiyordu. Bu noktada, realme 5 ailesi ilk piyasaya sunulduğunda kamera performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.  realme 5i, 12 MP ana kamerası, 8 MP geniş açılı kamerası, 2 MP derinlik sensörü ve 2 MP makro kameraya sahipti.

Bu fotoğraf realme 5i ile çekilmiştir

Bu fotoğraf, realme 5i’yle çekilmiştir

Serinin bir üst modeli olan realme 5 Pro’ysa, 48 MP ana kamerası, ve realme 5i’te de gördüğümüz diğer 3 yardımcı kamerasıyla beraber; fotoğraf çekimlerinde gösterdiği performansıyla birçok akıllı telefon kullanıcısının dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı. Türk kullanıcılar olarak bizler de, realme’nin üst segmentteki kamera performansını ilk olarak 6 ve 6 Pro modelleriyle görebilme fırsatı yakaladık. Peki realme 6 ailesi bize neler sundu?

reklam
Aorus reklamı
realme 5 Pro

realme 5 Pro

realme 6 ve realme 7 ailesini de kısaca hatırlayalım

realme 6 ailesi, satışa ilk sunulduğunda; hem alışkın olmadığımız şimşek desenli tasarımıyla, hem de zengin modlara sahip 64 MP kamerasıyla, akıllı telefon piyasasında kendisini ispatlamayı başarmıştı. realme 6, Arka taraftaki 4 kameralı modülünün merkezinde 64 MP ana kameraya sahipti. 8 MP ultra geniş açılı kamera, 2 MP B&W portre çekim kamerası ve 2 MP makro kamera da, realme 6’nın kamera modülünü tamamlayan diğer üyeleriydi. Super Nightscape 2.0, HDR desteği, AI Beauty, elektronik imaj sabitleyici, ağır çekim video seçeneği gibi yazılımsal özellikler ve modlar da, birçok kullanıcının realme 6’yı tercih etmesini sağladı.

realme 6

realme 6

realme 6 Pro ise, daha yenilikçi bir yaklaşımla, Sony IMX471 sensöre sahip olan ön kamera performansını bir üst noktaya taşımayı amaçlamıştı. Ön tarafta 2’li ön kamera setine sahip olan 6 Pro, realme için ön kamerayla da güzel işler çıkarılabileceğinin bir kanıtıydı. 6 Pro’nun arka kamerasıysa, yine hem teknik yönden bakıldığında, hem de pratik kullanımda başarılı işler çıkarıyordu. 6 Pro’nun 64 MP f/1.8 diyafram açıklığına sahip ana kamerası, 8 MP ultra geniş açılı kamera, ve 12 MP telefoto lensle ve makro kamerayla desteklenmişti. 6 modelinde olduğu gibi bütün yazılımsal destekler de 6 Pro’da mevcuttu.

realme 6 Pro

Bu fotoğraf, realme 6 Pro’yla çekilmiştir

realme 7 ailesinde neler değişmişti

realme 6 ailesinde gördüğümüz 64 MP kameranın, 2. ve güncellenip geliştirilmiş versiyonuna sahip olan realme 7 ailesi, Sony’nin IMX 682 sensörüne sahipti. realme 7, 8 MP ultra geniş açılı kameraya, 2 MP monokrom sensöre ve 2 MP makro kameraya sahip.

Bu fotoğraf realme 7'yle çekilmiştir

Bu fotoğraf realme 7’yle çekilmiştir

realme 7 Pro ise, yine baz versiyonda olduğu gibi Sony IMX 682’yle sunuluyor. Ek olarak, 119 derece görüş açısına kadar çıkabilen 8 MP ultra geniş açılı kameraya, 2 MP monokrom sensöre ve 2 MP makro kameraya sahip olan 7 Pro, kamera anlamında kullanıcıları memnun etmeyi yine başarmıştı. Kamera gelişimi konusundaki bu yolculuğunu yeniden bir üst noktaya taşımayı hedefleyen realme, 8 ailesindeyse 108 MP çözünürlüğe sahip yeni kamerasını kullanacak.

realme 7 Pro

realme 7 Pro

realme 8 ailesinin, 108 MP çözünürlükteki kamerasının detaylarına yakından göz atalım

realme 8 Pro, ana kamera olarak Samsung’un HM2 sensörünü kullanıyor. Teknik detaylar vermek gerekirse bu sensör, 12.000 x 9.000 piksel değerine ve 1/1,52″ genişliğe sahip. Peki bu teknik veriler bizim için ne ifade ediyor? Fazla teknik bilgiye girip kafaları karıştırmadan özetlemek gerekirse; daha büyük tek piksel boyutu, daha iyi bir görüntü kalitesine ulaşmanızda yardımcı oluyor. Ayrıca 1/1,52” sensör genişliği sayesinde de, daha fazla ışığın olduğu koşullarda elde edilen fotoğraf başarımı artıyor. realme 8 Pro’da kullanılan HM2 sensörü sadece bu özelliklerle de sınırlı değil. HM2, dokuzu bir arada piksel gruplama, ISOCELL Plus ve Smart-ISO desteğine de sahip.

realme 8 Pro’nun kamera modülü, çekilen fotoğraflarda hem aydınlık hem de karanlık alanlarda canlı renkleri ve keskin ayrıntıları ortaya çıkarabilen dengeli bir genel pozlamaya sahip. Pozlamanın yanı sıra 108 MP çözünürlük sunulması da; fotoğraf üzerine yakınlaştığınızda dahi detayların kaybolmamasını sağlıyor.

Yeni kamera modülü, aynı zamanda realme için yeni bir kilometre taşı!

Lansmanda gördüğümüz 108 MP kameraya sahip realme 8 Pro, yakın zamanda kullanıcılara sunulacak. Fakat bu modülün realme için ayrı bir değeri var çünkü realme’nin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlükteki kamera modülü olarak da şirket tarihindeki yerini alacak.

Geçmişe baktığımız zamansa, realme’nin kamera anlamında trendleri yakalamayı denediğini ve çıtayı her seferinde 1 adım daha yukarıya taşımaya çalıştığını görüyoruz. Örnek vermek gerekirse; daha önce ülkemizde gördüğümüz realme 6 ve realme 7 Serisi, 64 MP kamera çözünürlüğüyle satışa sunulmuştu. Fakat ilerleyen her nesilde, kamera performansının daha da arttığını gözlemledik. Ve yine, lansmanda da takip ettiğimiz üzere realme, artık 108 MP’lik sensörler tercih ederek; çıtayı yeniden bir adım daha ileriye taşımaya karar vermiş gibi gözüküyor.

Yeni kamerada, Sensör İçi Yakınlaştırma teknolojisi de mevcut

Sensör İçi Yakınlaştırma, daha yüksek yakınlaştırma netliğine imkan sağlayan bir teknoloji. realme 8 Pro’nun 3x yakınlaşma modu, Sensör İçi Yakınlaştırma’yı aktive ediyor. Bu esnada sensör, görüntü oluşturmak için sadece yakınlaştırılmış kısımla eşleştirilen 12 MP’lik bir alanı kullanıyor ve 12 MP fotoğrafta oluşturulan alan daha küçük olduğundan; görüntü daha hızlı işlenebiliyor. Fotoğraf çekimi sırasında bu işlem 8 kere tekrarlanıyor. realme 8 Pro’nun; arka arkaya sekiz adet 12 MP fotoğraf çekmesini takriben, netlik geliştirme algoritması devreye girerek; görüntü netliğini daha da artırıyor. realme 8 Pro ile 3x yakınlaştırılarak çekilen fotoğraflar, bu işlemden sonra keskinlik açısından bazı optik telefoto lenslerden bile daha iyi sonuç verebilecek şekilde tasarlanmış.

Zaman atlamalı video ile Starry (Yıldız) Modu neler sunuyor?

realme, yeni Starry Modu’nu ilk defa 8 Pro modeliyle sunacak. Starry zaman atlamalı videolar genellikle profesyonel kameralar aracılığıyla birden fazla klip çekilerek; ardından bu kliplerin bilgisayar ortamında kurgu yazılımları aracılığıyla sentezlenip birleştirilmesiyle oluşturuluyor. Starry zaman atlamalı videoların oluşturulması, fotoğrafların sentezlenmesi ve işlenmesi için yüksek performans gerektirdiğinden; her cihaz için de kolay bir işlem süreci değil. Bu noktadaysa realme, bu problemin üstesinden gelmek için yeni bir “hızlandırılmış video” algoritması geliştirmiş durumda. Bu algoritma üzerinden, 30 fotoğrafın çekilmesi ve 1 saniyelik zaman atlamalı videonun oluşturulması 480 saniye sürüyor. En nihayetinde, sürekli değişen gökyüzünü bile 480 kat daha hızlı görüp; kayıt altına alabiliyorsunuz.

Tilt-Shift (Perspektif Düzeltme) fotoğrafçılığı ve minyatür dünya fotoğrafçılığı

Konvansiyonel fotoğrafçılık dünyasında tilt-shift fotoğraflar, fotoğrafın sadece bir kısmının net görünmesini ve minyatür bir dünya hissi yaratmak için diğer tüm kısımların odak dışında kalmasını sağlayan pahalı tilt-shift lensler yardımıyla elde ediliyordu. Yeni tilt-shift fotoğraf algoritması ile realme 8 serisi, tilt-shift fotoğrafların minimum eforla çekilebilmesini sağlıyor. Ayrıca dilerseniz, tilt-shift zaman atlamalı videolar kaydedebilmeniz de mümkün.

realme, tilt-shift modunda bokeh efektinin şekli, açısı, konumu, boyutu ve hatta bokeh alanı ile net alan arasındaki geçiş efekti gibi çeşitli ayar seçenekleri de sunuyor. Bu sayede bokeh efektini, çekmek istediğiniz fotoğrafa göre dilediğiniz şekilde rahatça seçmek ve özelleştirmek mümkün.

realme 8 ailesinde yeni portre filtreleri de var

Günümüzde, akıllı telefonların birçoğu arka planda standart bir bokeh efekti içeren portre çekimleri yapabiliyor. Fakat realme, klasik portre moduyla da sınırlı kalmak istememiş. realme 8 serisi, her portre fotoğrafınız için uygulayabileceğiniz filtrelere sahip. Neon Portre, Dinamik Portre ve Yapay Zeka Destekli Renkli Portre olmak üzere üç farklı filtre, realme 8 ailesinde sunulmuş durumda.

Kameraya odaklanan realme 8 serisi, yeni bir mobil fotoğrafçılık dönemi başlatmayı hedefliyor

realme akıllı telefon gamının öne çıkan serisi olan realme 8 Serisi, yenilikçi kamera teknolojisi ve özellikleri ile fotoğrafçılık alanında yeni trendler yaratmayı amaçlarken; iyi seviyede kamera performansı sunuyor. 108 MP kameraya sahip olan yeni realme modelleri de; çok yakında ülkemizde satışa sunulacak.

Bu yazı, realme’nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Poco M3 Pro 5G modelinin kullanacağı işlemci belli oldu!

Yazan:

POCO
Darüşşafaka

Poco M3 Pro 5G modeli ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı. Fiyat performans açısından sevilen akıllı telefon serisinin 5G‘li versiyonu yakında kullanıcılarının karşısına çıkacak. Tanıtımına az bir süre kala akıllı telefonun kullanacağı işlemci de belli oldu. Firma son dönemlerde pazar payı artan MediaTek yapımı bir işlemci ile piyasaya merhaba diyecek. Orta seviyeye konumlandırılan akıllı telefon, Dimensity 700 işlemcisi ile hayranlarını karşılayacak. Firma haberi Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile takipçilerine duyurdu.


Göz atmak isteyebilirsiniz; PS5 kolu DualSense için iki yeni renk seçeneği görücüye çıktı


Poco M3 Pro 5G Dimensity 700 ile piyasaya çıkacak!

Akıllı telefon piyasasında orta seviye rekabeti soluksuz bir şekilde sürüyor. Android işletim sistemli telefon üreticilerinin yer aldığı rekabette her geçen gün yeni cihazlar ortaya çıkıyor. Özellikle fiyat performans açısından önemli işler vadeden bu cihazlar sayesinde firmalar daha fazla kullanıcıya ulaşma şansını elde ediyorlar. Firmaların kendi içinde dahi rekabet oluşturduğu bu modeller sayesinde kullanıcıların ellerinde geniş bir ürün yelpazesi oluşmuş durumda. Hatta bazı firmalar hali hazırda çıkardığı modelleri alt firmaları ile yeniden düzenleyerek piyasaya sürüyorlar. Bu firmalardan biri de kuşkusuz Xiaomi. Firma Redmi ile Note 10 5G modelini piyasaya sürdü bildiğiniz üzere. Çinli teknoloji devi şimdi de hemen hemen aynı cihazı farklı bir marka ile piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Poco M3 Pro 5G için geri sayıma geçen firma, Poco vasıtasıyla cihazın kullanacağı işlemciyi de duyurdu.

reklam
Aorus reklamı

Yakında tanıtımı gerçekleşecek Poco M3 Pro 5G modeli, Redmi Note 10 5G ile aynı işlemciye sahip olacak. Akıllı telefon 5G’nin orta seviyeye yaygınlaşmasıyla popülaritesi artan MediaTek yapımı bir işlemciye sahip olacak. Twitter üzerinden resmi duyuruyu yapan Poco, cihazında Dimensity 700 işlemcisine yer verecek. Pro modeliyle akıllı telefon rekabetine yeni boyut kazandırmak isteyen firma, görünüşe göre X serisine de son verecek. İlk gelen bilgilere göre Poco X3 ve X3 Pro modelleri emekliye ayrılacaklar. Seride planlanan çoğu şeyin M serisine kaydırılacağı iddia ediliyor. Firma bunu yaparken kullanıcılarına X3 Pro modelinden daha yüksek performanslı bir akıllı telefon sunmak istiyor. 19 Mayıs tarihinde tanıtımı gerçekleşecek akıllı telefon ile alakalı kesinleşen başka teknik detay ortaya çıkmadı. Bununla birlikte akıllı telefonun Redmi Note 10 5G‘ye yakın teknik özelliklere sahip olacağı iddia ediliyor. Redmi Note 10 5G modeli 4/6 GB RAM ve 64/128 GB depolama alanı seçenekleri ile piyasaya çıkmıştı.


Göz atmak isteyebilirsiniz; POCO M3 İLE 1 AY GEÇİRMEK | Dilşah’la 1 ay #5


Dimensity 700 kullanacak yeni Huawei modelinin teknik özellikleri sızdırıldı!

Poco M3 Pro 5G farklı bir tasarım anlayışına sahip olacak!

Merakla beklenen akıllı telefon, Redmi Note 10 5G modelinden oldukça farklı bir anlayışa sahip olacak. Redmi Note 10 5G‘nin Poco markası altındaki versiyonu olacak akıllı telefon, tasarım kısmında kendine has özelliklerle gelecek. Geçtiğimiz günlerde Twitter’da cihazın olası tasarım detayları ortaya çıktı. Akıllı telefon boyutu belli olmayan delikli ekran ile kullanıcılarını karşılayacak. Bununla birlikte cihazın AMOLED ekran paneline sahip olacağı iddia ediliyor. İlk paylaşılan görsellere göre akıllı telefonda bir adet ön kamera bulunmakta. Ayrıca arka tarafta da üçlü kamera kurulumunun yer alacağı iddia ediliyor. Ancak kameraların teknik özellikleri hakkında kesin bir bilgi ortaya çıkmış değil. Ön kameranın 8 MP, arkada yer alan ana kameranın da 48 MP olacağı iddia ediliyor. Poco M3 Pro 5G modeli firmanın imzasını taşıyan arka taraftaki Poco yazısına da sahip olacak. Zira M3 modelinde de arka kamera kurulumunda Poco yazısı dikkat çekiyordu. Ayrıca akıllı telefonun parmak izi sensörü de yan tarafta yer alıyor.

Poco M3 Pro 5G

Tasarım olarak Redmi Note 10 5G modelinden farklı olacak cihazın, batarya konusunda aynı özelliklere sahip olması beklenmekte. Akıllı telefon 5000 mAh batarya kapasitesi ile kullanıcılarını karşılayacak. Bununla birlikte akıllı telefon 18W‘lık hızlı şarj desteği ile piyasaya çıkacak. Artık geri sayıma geçtiğimiz akıllı telefon 5G ile birlikte öne çıkmak isteyecek. Bununla birlikte fiyatının da merak edildiği cihaz ile alakalı ortaya çıkan başka detay henüz yok. Ayrıca tanıtıma kısa bir süre kala yeni detayların ortaya çıkması da oldukça zor. Bakalım Poco lansman ile birlikte bizlere farklı ne gibi detaylar gösterecek bekleyip göreceğiz.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei P50 serisi devasa kamerasıyla ortaya çıktı

Darüşşafaka

Önümüzdeki haftalarda tanıtılması beklenen Huawei P50 serisi, hemen hemen her gün farklı bir sızıntı ile karşımıza çıkıyor. Seri hakkında yansıyan son sızıntı ise cihazın arka tasarımını büyük ölçüde gözler önüne seriyor.


İlginizi çekebilir: PS5 kolu DualSense için iki yeni renk seçeneği görücüye çıktı


Huawei P50, tanıtım afişinde kamera paketini ele verdi!

Twitter üzerinden bir kullanıcının yayınladığı görseller, P50 serisinin tanıtım afişini ortaya çıkardı. Kaynak tarafından görselin gerçek olduğu iddia edilirken, geçmişte yayınlanan sızıntılar da bu bilgiyi doğruluyor. Zira sızdırılan tanıtım afişinde kamera paketinin alt alta dizilen iki halkadan oluştuğu gözlerden kaçmıyor. Bu halkaların üst kısmında 3, alt kısmında ise bir kamera sensörü konumlandırılıyor. Yani serinin söz konusu modeli dörtlü arka kamera dizilimine sahip olacak.

reklam
Aorus reklamı

Öte yandan arka kameraların hangi yeteneklere sahip olduğu hakkında henüz herhangi bir bilgi bulunmuyor. Söz konusu cihazın Huawei P50 modeli olduğu düşünülürse üstteki kamera ultra geniş açı, telefoto ve derinlik yetenekleri taşıyabilir. Bu durumda alttaki sensör de cihazın ana kamerasını oluşturacak. Ayrıca Pro ve Pro+ sürümlerinde ise telefoto kameranın yerine 3x değişken telefoto periskop sensörünün yer alacağı belirtiliyor.

Huawei P50 serisiyle beraber Leica işbirliğinin devam edip etmeyeceği büyük bir merak konusuydu. Sızıntıda paylaşılan görselde bu durum da tamamen açıklığa kavuşuyor. Çünkü görüntüyle oynandığı zaman kameranın alt kısmında Leica logosunun yer aldığı gözlerden kaçmıyor. Dolayısıyla arka kamera performansının her zamanki gibi oldukça iddialı olacağını söylemek mümkün. Bunun yanında ilk defa Xiaomi’nin kullandığı sıvı lens teknolojisi de serinin üst modellerinde yerini alabilir.


İlginizi çekebilir: General Mobile GM 21 Pro, aslında UMIDIGI S5 Pro olabilir mi?


Yakında görücüye çıkacak Huawei P50’nin dikkat çeken özellikleri!

Huawei her ne kadar ambargolardan dolayı ciddi kan kaybetse de bu durumu cihazlarına yansıtmak istemiyor. Dolayısıyla Huawei P50 serisi güçlü özelliklerinden hiçbir şekilde ödün vermeyecek. Seri P50, P50 Pro ve P50 Pro+ şeklinde 3 modele ayrılırken, cihazlar ekran ve kamera detaylarıyla ayrışıyor. Giriş modeli olan Huawei P50’de 6.3 inçlik Full HD+ ekran bulunurken, OLED panel 90Hz yenileme hızıyla zenginleşecek. İşlemci tarafında ise iki farklı çözüm dikkat çekiyor. İddialara göre P50 modelinde Kirin 9000E işlemci kullanılırken, diğer modeller gücünü Kirin 9000’den alacak. Geçtiğimiz yıl duyurulan iki işlemcinin arasındaki tek fark ise grafik birimindeki çekirdek sayıları.

Kamera tarafındaki teknik detaylar ise oldukça sınırlı. Serinin bütün modellerinde ana kamera olarak 50 MP’lik Sony IMX 800 sensör kullanılacağı ifade ediliyor. 1 inç boyutundaki yeni görüntü sensörü, muadillerine kıyasla oldukça büyük görünüyor. Yardımcı arka kameralarda ise periskop/telefoto, ultra geniş açı ve derinlik sensörü yer alacak. Yine yukarıda bahsettiğimiz üzere Leica’nın Summilux serisi lensleri, serinin en büyük avantajlarından biri olacak.

Batarya tarafında ise büyük bir değişim yaşanması beklenmiyor. Huawei’nin 66W SuperCharge kablolu şarj desteği yerini korurken, 50W kablosuz şarj da serinin ortak özellikleri arasında yer alacak. Huawei P50 serisinin, markanın üzerinde uzun süredir çalıştığı HarmonyOS 2.0 işletim sistemine sahip olması bekleniyor. Şu sıralarda kapalı beta sürümü test edilen işletim sistemi önümüzdeki haftalarda dağıtıma çıkacak. Dolayısıyla serinin işletim sistemi tarafında da önemli bir yeniliğe gideceğini söyleyebiliriz.

Huawei, P50 serisinden hemen önce bir büyük etkinlik daha gerçekleştirecek. Şirketin 19 Mayıs tarihinde düzenleyeceği lansmanda MateBook ve MatePad serisinin yeni ürünlerinin duyurulacağı belirtiliyor. Bu etkinliğin ardından ise önümüzdeki ay içerisinde Huawei P50 serisinin görücüye çıkacağını belirtelim.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

General Mobile GM 21 Pro, aslında UMIDIGI S5 Pro olabilir mi?

umidigi s5 pro teknik özellikler fiyat kamera
Darüşşafaka

Bazı forum sitelerinde, General Mobile GM 21 Pro’nun klon bir telefon olacağı ve klonlandığı telefonun da Çinli üretici Umidigi’nin S5 Pro modeli olduğu konuşuluyor.


İlginizi çekebilir: General Mobile GM 21, GM 21 Plus ve GM 21 Pro sitesinde görüntülendi!


GM 21 Pro ile ilgili soru işaretleri ne zaman yanıtlanacak

Herkes, GM 21 ve GM 21 Pro’nun duyurulacağı ve ardından da satışa açılacağı günü bekliyor. Kafalarda hala, GM 21 Pro ne zaman satışa sunulacak ve fiyatı ne olacak gibi sorular varken; bir diğer soru işareti daha bu sorular zincirine dahil oldu. Birçok kullanıcı sızan özelliklere baktığı zaman, Umidigi’nin S5 Pro modeliyle ciddi benzerlikler olduğunu fark etti. Bilmeyenler için Umidigi markasını da kısaca özetleyelim. Çin merkezli Umidigi, zaman zaman uygun fiyatlı modelleriyle ülkemizde de konuşulur hale gelmiş; fakat istenilen başarıya bir türlü ulaşamamış ve az sayıda insanın tecrübe etmek adına geçici bir süre kullandığı bir marka olmanın ötesine geçememişti.

Umidigi S5 Pro teknik özellikleri

Umidigi S5 Pro

reklam
Aorus reklamı

Umidigi S5 Pro’nun dikkat çeken özelliklerinden biri, geçtiğimiz yıllarda özellikle Xiaomi bünyesi altında birçok akıllı telefonda gördüğümüz MediaTek Helio G90T. Güç anlamında fiyatına karşılık olarak başarılı işler çıkaran bu işlemci, her ne kadar güç tüketimi bakımından tasarruflu olmasa da; kullanıcıların performans beklentilerini birçok yönden karşılamayı başarıyor. Sızdırılan bilgilere göre de; tıpkı Umidigi S5 Pro’da olduğu gibi GM 21’de G90T’yi göreceğiz. Bu durum da, GM 21 ile ilgili olarak ortaya atılan klon telefon iddialarını güçlendiriyor. Ayrıca GM 21’de pop-up kamera kullanılacağı bilgisinin de açığa çıkmasıyla, bu iddiaların doğru olma ihtimali bir nebze daha artmış oluyor. Elimizde, GM 21 Pro’yla ilgili kısıtlı miktarda bilgi mevcutken; bu iddianın doğruluğunu teyit etmek elbette çok zor fakat gelin yine de olası GM 21 Pro’ya yani Umidigi S5 Pro’ya yakından bakalım.

e153d89605f11680373fc6183ddf61f922521124_original

Umidigi S5 Pro, 75.7 x 159.2 x 9.6 mm ölçülere sahip. Cihazın ağırlığı da 202 gram. Yani genel anlamda, çok kaba olmayan ve ağırlık olarak da psikolojik sınır dediğimiz 200 gramın pek de üstünde olmayan bir ağırlığa sahip. 6.39 inç AMOLED bir panele sahip olan S5 Pro, Full HD+ yani 1080p çözünürlükle sunuluyor. Batarya tarafındaysa 4.680 mAh kapasiteyle sunulan cihazın pil konusunda da 4.500 mAh kapasitenin üstünde kalarak; Helio G90T’nin yoğun güç tüketimini sübvanse edebileceği düşüncesindeyiz. Dileyenler, cihazda bulunan çift sim kart desteği sayesinde 2 ayrı hattı tek telefonda kullanabiliyorlar. 3.5 mm kulaklık girişine de sahip olan S5 Pro, kablosuz bağlantı noktasında da Bluetooth 5.0’la desteklenmiş. Hatta cihaz, NFC desteğine bile sahip. Fakat aptX gibi destekler maalesef bulunmuyor. Ayrıca cihazda, genelde orta ve üst segmentte görüğümüz ekran altı parmak izi okuyucu da mevcut. Birçok noktadan baktığımızda Umidigi S5 Pro günün beklentilerini karşılayabilecek niteliklere sahip gibi gözüküyor.

Umidigi S5 Pro kamera özellikleri

Sony’nin IMX 586 sensörüne sahip olan Umidigi S5 Pro, 48 MP ana kameraya sahip. Sony sensörlerin başarısını göz önüne aldığımızda; iyi bir yazılımla desteklendiği zaman başarılı fotoğraflar ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz. Ön tarafta bulunan pop-up kameranın çözünürlüğü de 16 MP. Ön kamerada kullanılan sensör de, Samsung’un S5KGD1 modeli. Cihazı deneyimleme şansını henüz yakalayamadığımız için kamera performansıyla ilgili şimdilik net bir şey maalesef söyleyemiyoruz.

Bakalım yakın gelecekte General Mobile’ın yeni GM 21 ailesi ile ilgili daha neler öğreneceğiz. Şimdilik GM 21 Pro’nun, Umidigi S5 Pro modelinin klonu olduğu dedikoduları kullanıcıları şaşırtsa da; kısa bir süre sonra her şey açıklığa kavuşacaktır diye tahmin ediyoruz. Bakalım General Mobile, ülkemizde Discovery ve GM 9 Pro modelleriyle elde ettiği başarıyı bu yeni modellerle de elde edebilecek mi. Bizler de, yerli üreticimizin yeni hamlelerini merakla bekliyoruz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler