Sosyal medya
Xiaomi Mi 10 banner

Donanım

Raijintek Orcus 240 Su Soğutma Sistemi

Daha önceden Triton serisi hepsi bir arada su soğutma sistemleriyle beğeni kazanan Raijintek firması da sektördeki gelişmelere ayak uydurdu ve RGB LED aydınlatma desteği de içeren Orcus serisi hepsi bir arada su soğutma sistemlerini satışa sundu. Seride 120, 140, 240, 280, 360 mm radyatörlü versiyonlar bulunmakta. Aynı zamanda adının sonunda RBW olan daha yeni modellerde gökkuşağı görünümünü andıran renk geçişleri yapılabiliyor.

Bize gelen örnek 240 mm radyatöre sahip olan ve RBW içermeyen versiyonu. Haliyle epey büyük bir kutu içinde geliyor.

reklam

Kutulama açısından herhangi bir kusur yok. Tüm parçalar başarılı biçimde yerleştirilmiş ve koruma sağlanmış. Özellikle radyatörde ek koruma var.

Öncelikle Türkçe dahil çok dilde hazırlanmış kurulum rehberi ve kullanma kılavuzu karşımıza çıkıyor. Çıkan parçaları tanımak açısından faydalı.

Beklenmedik biçimde 100 ml özel soğutma sıvısı dahil edilmiş. Bu tür hepsi bir arada su soğutma sistemleri genelde kapalı devre oluyor ama ekleme şansı olacak ki bidonla sıvı geliyor. Sistemdeki toplam sıvı hacmiyse 150 ml.

Setin RGB LED aydınlatma sunmasına olanak veren ana faktör özel fanlar oluyor. 120 x 25 mm standart fanların üst kısmında LED aydınlatmayı yayan özel şeffaf şerit bulunuyor. Fan kanatları da benzet biçimde şeffaf. Titreşim kesici kauçuk contalar olumlu. PWM ile hız aralığı 800-1800 devir ve en yüksek hızda gürültü 23 dBA, hava akımı 42.17 CFM.

Montaj kiti de başarılı biçimde paketlenmiş. AMD ve Intel için ön ve arka plaka, montaj civataları, somunları ve pulları, işlemci için termal macun ve spatula, fan ve radyatör montaj civataları eksiksiz.

Setin son parçası aydınlatmadan sorumlu olan kontrolcü ve kumandası. Molex fişi üzerinden güç alan kontrolcü toplam sekiz RGB LED’i yönetebiliyor. Sağda görülen ara kabloysa destek varsa anakartla bağlantı için.

Anahtarı sola çekince RGB renk kontrolünü anakart ve yazılımı yapıyor. Sağa çekince kumanda üzerinden renkler ve yanma modları seçilebiliyor. İsterseniz tamamen kapatabilirsiniz. Farklı modlarda efekt hızı değiştirilebiliyor.

272 x 120 x 27 mm boyutlu ve 12 kanallı alüminyum radyatör kalın ya da ağır değil. Kasaya montajı ve fan montajı için sekizer civata kullanılıyor. İsteyenler dört fana çıkabilir. Aradaki özel file kaplamalı hortumun iç çapı 5, dış çapı 10.6 mm. Güçlendirilmiş teflon kullanıldığından buharlaşma kaybı azaltılmış.

Şu ana kadar görmediğimiz biçimde sistemin pompası, CPU bloğu üzerinde değil radyatöre yakın olarak duruyor. Bunun nedeni pompadan doğan titreşimin işlemci ve anakarta yansıtılmak istenmemesi. Gürültünün azalacağı açık. Sadece 25 dBA ile düşük gürültülü ama yüksek akımlı (maks. 66 L/saat) bu pompanın merkezinde dayanıklı seramik kullanılıyor.

İşlemci bloğunun üst kısmında sıvı akışını gösteren bir pervane var. Bu anı zamanda su seviyesini anlama olanağı veriyor. İç kısımda RGB LED yer aldığından işlemcinizin olduğu alan da fanlar gibi renklenmiş oluyor. Görüldüğü gibi soldaki kapak açılıp sıvı eklenebiliyor ya da komple yenilenebiliyor.

Bloğun alt kısmında yarı mat bakır kaplama hazır. Sıvı boşalacağı için söküp bakmadım ama firma açıklamasına göre soğutma performansını arttıran 0.1 mm aralıklı mikro kanallar yer alıyor.

Anakartta montaj kiti varsa önce çıkarmanız gerekebilir. Ardından kutudan çıkan evrensel arka plakayı uygun delikleri hizalayarak yerleştirin ve dört uzun civatayı takın. Uyum listesi Intel LGA 775/115x/1366/201x/2066, AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2.

Ardından ön kısımdan çıkan dört civata ucuna dört plastik pul takın ve dört demir somun takıp sıkın. Son olarak ön metal kapağı yerleştirin ve dört civatayla sabitleyin. İşlemci üzerine termal macun sıkmayı eksik etmeyin.

Son olarak işlemci bloğu altındaki plastik koruyucu tabakayı çıkarın ve hizalayarak yerine koyun. Son olarak özel iki civatayla sabitleyin. Bu esnada hortumların konumunu kasa içi yerleşime göre seçmeniz uygun olacak.

Kumanda üzerinden RGBW tuşlarına bakarak kırmızı, yeşil, mavi, beyaz renkler arasında seçim yapabilirsiniz. Parlaklık seviyesi değiştirilemiyor.

Modlar arasında geçiş yaparsanız sarı, mor gibi diğer seçenekler de bulunabiliyor. Nefes alma, renkler arası geçiş gibi diğer modlar arasında geçiş yaparsanız bazıları efekt hızını değiştirme olanağı veriyor. Auto seçince her bir modu 10 saniye kullanıyor.

Sıcaklık değerleri overclock aşamasında bile son derece iddialı olan Noctua D15 ikiz kuleli soğutucuya kafa tutabiliyor. Bu esnada fan hızı yüksek değere çıkabiliyor ama rahatsız edici değil. PWM ile düzenleyip hızı düşürürseniz tam sessiz hale gelebilir ama sıcaklık değeri 2-3 °C artış gösterebilir ki sorun olmayacağı ortada. 100 Avro fiyatla temin edilebilen Raijintek Orcus 240 soğutucuyu rahatlıkla önerebiliriz.

MSI reklamı
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

AŞIK OLUNACAK EN SAĞLAM KLAVYE! | Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi

AŞIK OLUNACAK EN SAĞLAM KLAVYE! | Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi

Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi ile karşınızdayız. Logitech’in oyuncular arasında “efsane klavye” olarak nitelendirilen ürünü G513 Carbon, yeni anahtarları ile geliyor. Romer-G Dokunmatik, Romer-G Lineer ve GX Blue mekanik anahtar seçenekleri bulunan klavye en sevilen GX Blue Clicky anahtarı ile farklı bir hale bürünüyor..


İlginizi çekebilir; Logitech Z607 5.1 ses sistemi | Z5500 ve Z906 alternatifi

reklam

Logitech G513 Carbon Clicky incelemesi

Dayanıklı 5052 alüminyum-magnezyum alaşımından üretilen G513 Carbon, sağlamlık ve şıklık katmayı başarırken hafızalı köpük adı verilen el desteği ile farklı ve oldukça rahat bir konfor elementine sahip oluyor. Piyasada bulabileceğiniz en iyi avuç içi desteğine sahip diyebileceğimiz G513 Carbon, bu tarz parçaları sevmeyenler için çıkarılabiliyor.

Hafızalı köpük ile gelen bilek desteği de oyun sırasında konfor vadediyor. Alt kısma monte edilmiş altı kauçuk ayak sağlam şekilde yerinde durmasını sağlıyor. Ek, özel USB kablo, bilgisayardaki USB yönlendirici bağlantı noktasını klavyenin üzerindeki kendi girişine bağlayarak tam güç çıkışı ve veri hızı sağlarken, USB bellekleriniz için kasanın arkasına uzanmanıza gerek kalmıyor.

Lightsync RGB desteği sayesinde 16,8 milyon renkle aydınlatma seçeneği sunan klavye, oyunlar, ses veya ekranınız tarafından yönetilebiliniyor. Ayrıca üzerindeki USB yönlendirici sayesinde bilgisayardaki USB yönlendirici bağlantı noktasını klavyenin üzerindeki kendi girişine bağlayarak tam güç çıkışı ve veri hızı sağlıyor. Bu sayede bir cihazı şarj etmek ve USB bağlantısı sağlamak için bilgisayarınıza uzanmanız gerekliliği de ortadan kalkıyor.

Sonuç olarak; Logitech G513 Carbon, hafızalı avuç içi desteği ile konforlu, RGB destekli özellikleri ve GX Blue Clicky anahtarıyla üst seviye oyuncu klavyesi konumunda. Biraz sesli olsa da FPS başta olmak üzere hemen hemen tüm oyunlarda hızlı ve anında tepki verebileceğiniz durumda olacaksınız.

MSI reklamı
Devamını oku

Donanım

TANK GİBİ ANAKART! Gigabyte Z490 AORUS Master incelemesi

TANK GİBİ ANAKART! Gigabyte Z490 AORUS Master incelemesi

Z490 AORUS Master anakart incelemesi ile karşınızdayız. Gigabyte’ın özellikle soğutması ve performansıyla dikkat çeken kartına detaylı bir şekilde göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; GIGABYTE AORUS yeni Z490 anakart serisini lanse etti!

reklam

Z490 AORUS Master incelemesi

Gigabyte‘ın Intel 10. nesil işlemcilere özel olarak geliştirdiği LGA 1200 soketini ve Z490 çipsetini kullanan Z490 AORUS Master, tasarımıyla ne kadar sağlam ve soğutmaya önem verdiğini ilk bakışta bizlere gösteriyor.

2 kat daha kalın bakır PCB üzerine kurulan anakartta işlemciye güç veren VRM ve MOSFET bileşenleri 8 mm kalınlığında bakır ısı borusu ve özel tasarımlı soğutma blokları ile kaplanmış. Aynı zamanda M.2 NVMe SSD yuvalarının tamamı da özel soğutma bloğu ve termal pedler ile korunuyor.

2 adet 8 pin CPU güç bağlantısı ve 24 pinlik ana güç bağlantısı solid pin yapısında daha sağlam bir şekilde ayarlanırken, metal kaplama ile ekstra sağlamlık ve soğutma sistemi de sağlanmış. Bellek tarafında XMP ile 5000 MHz’e kadar 128 GB boyutuna destek verebilen kart, 4 kat daha dayanıklı metal koruma ile de güçlü bir sağlamlık sunuyor.

Arka panelde 10 USB bağlantısı ile rahat bir kullanım vadettiğini de unutmamak gerek. 4 USB 2.0, 2 USB 3.2 Gen 1 ve 1’i Tip-C olmak üzere 4 adet de USB 3.2 Gen 2 portu barındıran kartta Clear CMOS ve Q-Flash+ sistemiyle kolay BIOS sistemi de mevcut.

Ses kanadında ESS SABRE 9118 dijitalden analog dönüştürücü ve Realtek ALC1220-VB kodek yer alıyor. Bunun yanı sıra kapasitörler de gerçek altın WIMA ve Nichicon olarak tercih edilmiş. Kartın Hi-Res Audio ve DTX Ultra sertifikası da mevcut. Meraklılarına özel RGB Fusion 2.0 desteğiyle ekran kartını istediğiniz renkte ve senkronda aydınlatmanız da mümkün.

Genel hatlarıyla baktığımızda tank gibi bir anakart olan Z490 AORUS Master’ın detaylarını videoda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

Theta Odul

MSI reklamı
Devamını oku

Donanım

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition | Uygun fiyata performans!

ROG Strix GTX 1650 Super

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition incelemesiyle karşınızdayız. Nvidia kanadının RTX serisi ekran kartları ardından gelen GTX 16 serisi de Super olarak güncellendi. Bu noktada GTX 1650 Super OC Edition ise uygun fiyatlı yüksek performans vadeden bir kart olarak dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir; İçinde GERÇEK 7.1 ses sistemi olan kulaklık: ROG Theta 7.1

reklam

ROG Strix GTX 1650 Super

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition incelemesi

Tasarımına baktığımızda klasik bir ROG ekran kartı olduğunu bize gösteren 1650 Super, çift fanlı tasarımıyla dikkat çekiyor. Yine bir diğer Asus ekran kartı olan TUF Gaming 1650 Super’e nazaran daha dikkat çekici ve kaslı durduğunu da söyleyelim.

Performans kanadında Super serileri ise RTX Super’e nazaran GTX Super tarafında çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Örneğin bu incelediğimiz GTX 1650 Super, normal 1650’ye göre %50’ye varan performans artışı sunabiliyor. Bu gerçekten önemli bir detay. 4 GB GDDR6 belleğe sahip olan kart 1280 CUDA çekirdeği barındırıyor.

ROG Strix GTX 1650 Super

Teknik özellikler

12002 MHz bellek hızı ve 1530 MHz saat hızına sahip olan kart, boost ile 1785 MHz’e çıkabiliyor. Asus’un OC edition olan bir kartı olduğu için OC modunda ise 1815 MHz’e çıkabilen bir kart olduğunu da ayrıca belirtmek gerek. Sadece 6 pinlik bir güç bağlantısı yeterli olan kartta 350 Watt PSU da yeterli oluyor. Yani bu kartın daha mütevazi, mini sistemler için de düşünebildiğini söyleyebiliriz.

ROG Strix GTX 1650 Super

Bağlantı kanadında zengin görünen kartta 2 adet HDMI, 2 adet DP olarak 4 ekrana aynı anda görüntü sağlama imkanı bulunuyor. Üzerindeki eksen teknolojili fanlar etkin bir soğutma sağlarken ekran kartı 50 derece altında iken çalışmadan hiç ses üretmeyerek başarılı ve sessiz bir deneyim sunuyor.

Asus’a özel detaylar

ROG Strix GTX 1650 Super

Bir diğer Asus imzası olan Çift BIOS desteği ve DirectCU II ile soğutmayı geniş alana dağıtabilen, sorun yaşandığında ise diğer BIOS’a geçiş yapılabilen bir ürün olduğunu görüyoruz. Evet, bu bir oyuncu ekran kartı olduğunu düşünürsek elbette Aura Sync desteği de mevcut 🙂 ama sadece üstteki ROG logosunda var. Yani yanar dönerli bir ekran kartı da değil.

ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition test sonuçları

 • 3D Mark: 5022
 • 3D Mark Grafik: 4658
 • Basemark GPU Vulkan: 4397
 • Basemark GPU OpenGL: 4499
 • Basemark GPU DX12: 3272

Oyun testleri:

Test sonuçlarına da baktığımızda ciddi bir performans artışı net bir biçimde göze çarpıyor. Oyunları Full HD çözünürlükte ve yüksek ayarlarda oynadığımızı belirtelim.

 • Forza Horizon 4: 116 FPS
 • Shadow of War: 79 FPS
 • Far Cry 5: 61 FPS
 • The Division 2: 67 FPS
 • Apex Legends: 62 FPS
 • PUBG: 76 FPS
 • Fortnite: 71 FPS
 • BFV: 64 FPS
 • COD Modern Warfare – Warzone: 73 FPS

Genel olarak baktığımızda ROG Strix GeForce GTX 1650 Super OC Edition, Asus mühendislerinin de başarılı dokunuşlarıyla karşımıza çıkan tam bir fiyat performans ekran kartı olmayı başarmış. FHD oyunculukta daha uygun fiyata performans arayanlar için en ideal kartlardan biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

MSI reklamı
Devamını oku