Sosyal medya

Donanım

Raijintek Orcus 240 Su Soğutma Sistemi

Daha önceden Triton serisi hepsi bir arada su soğutma sistemleriyle beğeni kazanan Raijintek firması da sektördeki gelişmelere ayak uydurdu ve RGB LED aydınlatma desteği de içeren Orcus serisi hepsi bir arada su soğutma sistemlerini satışa sundu. Seride 120, 140, 240, 280, 360 mm radyatörlü versiyonlar bulunmakta. Aynı zamanda adının sonunda RBW olan daha yeni modellerde gökkuşağı görünümünü andıran renk geçişleri yapılabiliyor.

Bize gelen örnek 240 mm radyatöre sahip olan ve RBW içermeyen versiyonu. Haliyle epey büyük bir kutu içinde geliyor.

Kutulama açısından herhangi bir kusur yok. Tüm parçalar başarılı biçimde yerleştirilmiş ve koruma sağlanmış. Özellikle radyatörde ek koruma var.

Öncelikle Türkçe dahil çok dilde hazırlanmış kurulum rehberi ve kullanma kılavuzu karşımıza çıkıyor. Çıkan parçaları tanımak açısından faydalı.

Beklenmedik biçimde 100 ml özel soğutma sıvısı dahil edilmiş. Bu tür hepsi bir arada su soğutma sistemleri genelde kapalı devre oluyor ama ekleme şansı olacak ki bidonla sıvı geliyor. Sistemdeki toplam sıvı hacmiyse 150 ml.

Setin RGB LED aydınlatma sunmasına olanak veren ana faktör özel fanlar oluyor. 120 x 25 mm standart fanların üst kısmında LED aydınlatmayı yayan özel şeffaf şerit bulunuyor. Fan kanatları da benzet biçimde şeffaf. Titreşim kesici kauçuk contalar olumlu. PWM ile hız aralığı 800-1800 devir ve en yüksek hızda gürültü 23 dBA, hava akımı 42.17 CFM.

Montaj kiti de başarılı biçimde paketlenmiş. AMD ve Intel için ön ve arka plaka, montaj civataları, somunları ve pulları, işlemci için termal macun ve spatula, fan ve radyatör montaj civataları eksiksiz.

Setin son parçası aydınlatmadan sorumlu olan kontrolcü ve kumandası. Molex fişi üzerinden güç alan kontrolcü toplam sekiz RGB LED’i yönetebiliyor. Sağda görülen ara kabloysa destek varsa anakartla bağlantı için.

Anahtarı sola çekince RGB renk kontrolünü anakart ve yazılımı yapıyor. Sağa çekince kumanda üzerinden renkler ve yanma modları seçilebiliyor. İsterseniz tamamen kapatabilirsiniz. Farklı modlarda efekt hızı değiştirilebiliyor.

272 x 120 x 27 mm boyutlu ve 12 kanallı alüminyum radyatör kalın ya da ağır değil. Kasaya montajı ve fan montajı için sekizer civata kullanılıyor. İsteyenler dört fana çıkabilir. Aradaki özel file kaplamalı hortumun iç çapı 5, dış çapı 10.6 mm. Güçlendirilmiş teflon kullanıldığından buharlaşma kaybı azaltılmış.

Şu ana kadar görmediğimiz biçimde sistemin pompası, CPU bloğu üzerinde değil radyatöre yakın olarak duruyor. Bunun nedeni pompadan doğan titreşimin işlemci ve anakarta yansıtılmak istenmemesi. Gürültünün azalacağı açık. Sadece 25 dBA ile düşük gürültülü ama yüksek akımlı (maks. 66 L/saat) bu pompanın merkezinde dayanıklı seramik kullanılıyor.

İşlemci bloğunun üst kısmında sıvı akışını gösteren bir pervane var. Bu anı zamanda su seviyesini anlama olanağı veriyor. İç kısımda RGB LED yer aldığından işlemcinizin olduğu alan da fanlar gibi renklenmiş oluyor. Görüldüğü gibi soldaki kapak açılıp sıvı eklenebiliyor ya da komple yenilenebiliyor.

Bloğun alt kısmında yarı mat bakır kaplama hazır. Sıvı boşalacağı için söküp bakmadım ama firma açıklamasına göre soğutma performansını arttıran 0.1 mm aralıklı mikro kanallar yer alıyor.

Anakartta montaj kiti varsa önce çıkarmanız gerekebilir. Ardından kutudan çıkan evrensel arka plakayı uygun delikleri hizalayarak yerleştirin ve dört uzun civatayı takın. Uyum listesi Intel LGA 775/115x/1366/201x/2066, AMD AM4/AM3+/AM3/AM2+/AM2/FM2+/FM2.

Ardından ön kısımdan çıkan dört civata ucuna dört plastik pul takın ve dört demir somun takıp sıkın. Son olarak ön metal kapağı yerleştirin ve dört civatayla sabitleyin. İşlemci üzerine termal macun sıkmayı eksik etmeyin.

Son olarak işlemci bloğu altındaki plastik koruyucu tabakayı çıkarın ve hizalayarak yerine koyun. Son olarak özel iki civatayla sabitleyin. Bu esnada hortumların konumunu kasa içi yerleşime göre seçmeniz uygun olacak.

Kumanda üzerinden RGBW tuşlarına bakarak kırmızı, yeşil, mavi, beyaz renkler arasında seçim yapabilirsiniz. Parlaklık seviyesi değiştirilemiyor.

Modlar arasında geçiş yaparsanız sarı, mor gibi diğer seçenekler de bulunabiliyor. Nefes alma, renkler arası geçiş gibi diğer modlar arasında geçiş yaparsanız bazıları efekt hızını değiştirme olanağı veriyor. Auto seçince her bir modu 10 saniye kullanıyor.

Sıcaklık değerleri overclock aşamasında bile son derece iddialı olan Noctua D15 ikiz kuleli soğutucuya kafa tutabiliyor. Bu esnada fan hızı yüksek değere çıkabiliyor ama rahatsız edici değil. PWM ile düzenleyip hızı düşürürseniz tam sessiz hale gelebilir ama sıcaklık değeri 2-3 °C artış gösterebilir ki sorun olmayacağı ortada. 100 Avro fiyatla temin edilebilen Raijintek Orcus 240 soğutucuyu rahatlıkla önerebiliriz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anakart

TRX40 nedir? Neler sunuyor? | ROG Strix TRX40-E Gaming

AMD’nin genel son kullanıcı kitlesinden ziyade profesyonel kullanma yönelik geliştirdiği Threadripper işlemci ailesi 3. nesli ile yenilendi. PCIe 4.0 başta olmak üzere birçok yeniliği de kazanan bu yeni nesil sTRX4 soketi ve TRX40 platformuna geçiş yaptı. Biz de bu yazımızda ROG Strix TRX40-E Gaming anakartı ile TRX40 platformunun detaylarına bakıyoruz.


İlginizi çekebilir; ASUS, AMD Ryzen destekleyen TRX40 serisi anakartları duyurdu!


Nedir bu Threadripper ?

Threadripper ailesinin AMD kanadı tarafından geliştirilen, Intel tarafında Xeon işlemcilere rakip konumlandırılacak fazlasıyla çekirdek barındıran işlemciler olduğunu belirtebiliriz. Yani bireysel kullanımdan ziyade work station olarak bilinen iş istasyonları ve sunucular için geliştirilmiş devasa bir işlemcidir Threadripper.

Render, 3B modelleme, oyun gelliştirme gibi profesyonel alanlarda kullanılabilen bir aile olan Ryzen Threadripper, 64 çekirdek ve 128 izlek gibi oldukça üst seviyelere de çıkmayı başarıyor. 88 adet PCIe 4.0 hattına destek verebilen ECC destekli 4 kanal DDR4 gibi avantajları da mevcut.

3. nesil ile beraber 24 çekirdekli 3960X, 32 çekirdekli 3970X ve 64 çekirdekli 3990X işlemcileriyle güçlenen AMD Ryzen Threadripper, rahat ve sorunsuz çalışabilmek adına da TRX40 platformunu kullanan anakartlara ihtiyaç duyuyor. Biz bu yazımızda ise ASUS’un ROG Strix TRX40-E Gaming anakartına göz atacağız.

ROG Strix TRX40-E Gaming

ASUS’un sTRX4 soketi için geliştirdiği 6 farklı anakart modellerinin üst seviye olanlarından biri haline gelen ROG Strix TRX40-E Gaming, oldukça dikkat çekici ve afilli bir tasarıma sahip.

İlk dikkat çeken detaylardan biri olan bellekler noktasında dört kanallı bellek kontrolcüsü yer alan kartta sekiz yuvada toplamda 256 GB’a ve 4666 MHz’e kadar DDR4 bellek kullanılabiliyor. 3 M.2 bağlantı noktasına sahip olan ROG Strix TRX40-E Gaming’de PCIe 4.0 x4 destekli 3 farkı 5 GB/sn okuma ve yazma değerleri sunan depolama birimleri kullanılabilir. Ayrıca kartta 8 adet SATA 6Gb/s bağlantı da bulunmakta.

Panel ve bağlantı noktalarıyla beraber toplamda 13 adet USB 3.2 Gen 2, 8 adet de USB 2.0 bağlantı desteği yer almakta. Anakart bağlantı tarafında da oldukça iddialı. Bluetooth 5.0 desteği ve 2.5G Ethernet ve yeni nesil Intel Wi-Fi 6 (802.11ax) ile donatılmış.

Ses tarafında da zirveye göz diken anakartta SupremeFX ses teknolojisi bulunuyor. S1220 kodek kullanan SupremeFX, nötr ve detaylı bir ses imzası için düz bir frekans tepkisi sağlamak için üretildi. Ayrıca ön panel çıkışı, çift op amfi ile donatılmış.

Son olarak güç ve soğutma tarafına baktığımızda ise ProCool II soketler ile daha dayanıklı CPU güç bağlantısı vadeden ROG Strix TRX40-E Gaming, Digi+ VRM ie donatılmış. 16 faz güç desteğiyle yüksek güç gerektiren işlemler ve hız aşırtmada işlemciye tam destek sağlamayı başarıyor.

Soğutma kanadında mosfetler, bobinler, M.2 blokları, yonga seti bloğu yer alıyor. Birçok noktasında yer alan termal pedler sayesinde tam bir koruma ve soğuma desteği sunuyor. Böylece yüksek çalışma gerçekleştiren bileşenlerin serin kalmasında da öncü rol oynuyorlar.

Sonuç olarak ROG Strix TRX40-E Gaming, başta profesyonel ve iş istasyonları kullanımlarında aynı zamanda oyun meraklısı olan profesyonel kullanıcıların oldukça hoşuna gidebileceği bir tasarım ve özellik anlayışı ile gelmiş.

Devamını oku

Donanım

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Fiyat performans canavarları! | ROG Strix Radeon RX 5500 XT & 5600 XT

Bu videomuzda fiyat performans oranlarıyla dikkat çeken ROG Strix Radeon RX 5500 XT ve 5600 XT modellerine göz atıyoruz.


İlginizi çekebilir; AMD’nin en iyileri: ROG Strix Radeon RX 5700 XT ve RX 5700


ROG Strix Radeon RX 5500 XT Edition ve ROG Strix Radeon RX 5600 XT OC Edition versiyonları üzerinden yaptığımız değerlendirmemiz bu videoda.

ROG Strix Radeon RX 5600 XT Bios güncellemesi nasıl yapılır?

  1. Buradaki adresten “Sürüm 1” olarak geçen ROG-STRIX-RX5600XT-O6G-GAMING VRAM OC TOOL dosyasını indirin.
  2. İndirilen RAR dosyasından çıkan EXE dosyasını yönetici olarak çalıştırın.
  3. İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın.
Devamını oku

Donanım

TP-Link Archer C80: Şirketin yeni router’ı neler sunuyor?

Yazan:

TP-Link Archer C80 inceleme makalemizde, şirketin yeni router modelinin özelliklerine yakından bakıyoruz. Bakalım orta segmente yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan bu model bizlere neler sunuyor?

TP-Link Archer C80 kutu içeriği ve ilk izlenimler

Modelin kutu içeriğine baktığımızda ürünün kendisi, güç adaptörü ve bir adet ethernet kablosunun olduğuun görüyoruz. Tasarımsal açıdan ürün ilk bakışta bugüne kadar gördüğümüz TP-Link router modellerinden farklı görünüyor. Zira bu sefer piyano siyahı tasarımı yerine, yine siyah renkli ancak bu sefer mat ve ızgara görünümünün olduğu daha hoş bir tasarım kullanılmış.

Dahili dört antene sahip router modelinin arka bölümünde açma kapama tuşu, adaptör yuvası, WAN ve dört adet gigabit ethernet yuvası yer alıyor. Tüm ethernet yuvalarının gigabit desteğine sahip olması gayet güzel.

Ön tarafta ise güç ve bağlantı durumlarını gösteren LED aydınlatmalar mevcut.

Wi-Fi performansı nasıl?

Orta düzeyde başarılı Wi-Fi özellikleriyle öne çıkan bir router modeli olan Archer C80, bu anlamda konuşulması gereken önemli özellikler sunuyor. Bunlardan ilki 802.11ac Wave2 Wi-Fi desteği. Bu sayede ürün 5 GHz bandında 1300 Mbps, 2.4 GHz bandında ise 600 Mbit hızı kullanıcılara sunuyor.

Wi-Fi konusunda mutlaka değinilmesi gereken bir diğer nokta da, ürünün 3×3 MIMO teknolojisine sahip olması. MIMO teknolojisi, bant genişliği sınırlamalarından dolayı oluşan hız porblemine çözüm olan bir “çoklu alma ve gönderme” teknolojisidir. Günümüzde bu teknolojisi 2×2, 3×3 ve 4×4 olarak kullanan cihazlar var. TP-Link Archer C80 ise orta düzeyde yer almasına karşın 3×3 desteğiyle, selefi 2×2 MIMO‘ya göre çok daha efektif bir performans sunuyor.

Son olarak konu Wi-Fi olduğunda tabii ki her şey hız ve verimlilik değil. Çekim kapasitesi de bir o kadar önemli. Burada da şirket dört adet yüksek performanslı dahili anten ve Beamforming teknolojisi sayesinde oldukça güzel işler ortaya koymuş.

Kurulum ve özelleştirme

TP-Link’in son dönemde incelediğimiz birçok ürünü, bildiğiniz gibi Deco veya Tether uygulamaları üzerinden kolayca kuruluyor ve özelleştiriliyor. Archer C80 modeli için de iOS ve Android platformlarında yer alan Tether uygulamasını kullanmanız gerekiyor.

Hız testi

Ofisimize router modelinin kurulumu gerçekleştirdikten sonra, Wi-Fi bağlantısı üzerinden bir de hız testi yaptık. Ofisimizde 100 Mbit indirme, 4 mbit yükleme hızı sunan fiber bir internet kullanıyoruz. Sonuç aşağıda:

Son sözler

 

Bu makaleyi yazdığımız günlerde, ürünün Türkiye fiyatı henüz belli değil. Ancak cihazın sunduğu özellikleri değerlendirecek olursak, özellikle iyi bir Wi-Fi performansı isteyenler için orta düzeyde son derece güzel bir performans aldığımızı söyleyebiliriz.

Devamını oku