Sosyal medya

Haber

Qualcomm ve Microsoft, AR Gözlükleri İçin Özel Bir Çip Üzerinde Çalışıyor

Las Vegas’ta devam eden CES 2022 etkinliğinde Qualcomm, Artırılmış Gerçeklik (AR) vizyonunu ilerletmek için Microsoft ile bir ortaklık kurduğunu duyurdu. İşbirliği, her iki şirketin hem Microsoft Mesh hem de Snapdragon Spaces XR Developer platformlarını içerecek olan gelecekteki AR Gözlükleri için özel bir AR çipi geliştirmek üzere birlikte çalıştığını görecek.


İlginizi Çekebilir; Realme GT 2 ve GT 2 Pro Duyuruldu; İşte Teknik Özellikler!


Qualcomm ve Microsoft, AR Çağı için Yol Açıyor

Yeni özel artırılmış gerçeklik Snapdragon çipi, zengin ve sürükleyici deneyimlerin kapılarını açacak güç açısından verimli ve hafif AR Gözlükleri için olacak. Ortaklığın hem Qualcomm hem de Microsoft‘un “XR ve meta veriye olan ortak bağlılığının” bir yansıması olduğu söyleniyor.

Gelecekteki özel çip, her ikisi de çeşitli cihazlarda karma gerçeklik deneyimleri sağlamaya çalışan Microsoft Mesh ve yeni Snapdragon Spaces XR platformunu içerecek.

Mesh, sanal gerçeklik kulaklıkları, tabletler, akıllı telefonlar ve PC‘ler için platformlar arası bir VR/AR sistemini desteklerken, Snapdragon platformunun daha fazla AR‘ye özgü uygulamalar oluşturması ve hatta Snapdragon yonga seti ile çalışan bir telefonu “ikincil” olarak dönüştürmesi amaçlanıyor. Gelecekte daha sürükleyici bir AR/VR deneyimi yaratmak için bu ikisinin nasıl birleştiğini görmek ilginç olacak.

Qualcomm Technologies, XR Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Hugo Swart bir basın açıklamasında şunları söyledi: “Qualcomm Technologies’in temel XR stratejisi her zaman en son teknolojiyi, amaca yönelik XR yonga setlerini sunmak ve ekosistemi etkinleştirmek olmuştur. yazılım platformlarımız ve donanım referans tasarımlarımız ile. AR donanımı ve yazılımının tüm sektörde benimsenmesini genişletmeye ve ölçeklendirmeye yardımcı olmak için Microsoft ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.”

Bilmeyenler için Microsoft ve Qualcomm geçmişte de AR projelerinde birlikte çalışmıştı. 2019’da piyasaya sürülen Microsoft HoloLens 2 karma gerçeklik kulaklığı, Qualcomm Snapdragon 850 yonga setinden güç alıyor. Qualcomm‘un Snapdragon XR2 yongası, Oculus Quest 2‘de de görülüyor. Bu ortaklık, önümüzdeki yıllarda meta veri tabanı için donanım oluşturmaya yönelik anlamlı bir adım olabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval