Sosyal medya

İnceleme

Pole Position 2012

02pc_pole3

Formula 1’in gerçek hayranları, sadece yarışlardan, pilotlardan ve araçlardan daha fazlasına ilgi duyarlar. Sadece yarışın görünen kısmını izleyerek doyamayan fanatikler için Pole Position 2012 ideal oyun.

Populous, SimCity gibi oyunlarla başlayan “idare ve yöneticilik” oyunları, günümüzde Farmville’e kadar geldi. Tabii diğer yandan bu oyunlardan ilham alarak yaratılan spor oyunları da var. Bu oyunlara en güzel örnek de yine bu sayımızda bulabileceğiniz Football Manager serisi. En ünlü menajerlik oyunu olan bu serinin dışında aslında pek çok, çoğu zaman ummadığımız, sporların da menajerlik oyunları ilgi görebiliyor. Örnek olarak Pro Cycling Manager serisi, oturup belki bir kes Tour de France’ı izlemeyen kişileri bile bisiklet sporuyla ilgili hale getirdi.

Formula 1, belki de dünyada futboldan sonra en fazla seyircisi olan spor. Tabii hal böyle olunca pek çok oyun da sürülüyor piyasaya. Çoğunluğu “araba yarışı” dediğimiz yarış simülasyonu oluyor bu oyunların. Fakat Grand Prix Manager gibi, bir zamanların efsane menajerlik oyununun devamı bir türlü gelmeyince, insanlar bir de iyi Formula 1 menajerliği oyunu arar oldular. Bu boşluğu doldurmak için de Pole Position 2012 güçlü bir aday.

Gaza basıyorsun, gidiyor işte

Oyuna kısaca Formula 1 menajerliği diyebiliriz. Başına geçtiğiniz Formula 1 takımını hem aracın geliştirilmesi sürecinde, hem pilotların seçimi ve eğitiminde hem de yarışlarda ve yarışlardan önceki tüm evrelerde kontrol ederek zaferlere taşımak amacınız. Tabii bu da kolay değil oyun içerisinde. Öncelikli olarak aracınızın parçaları ile ilgili araştırmalar yapıp, herkesten iyi malzemeler üretmeniz gerekiyor. Oyun gerçeğine uygun olarak her yıl farklı farklı parçalara ambargo koyabiliyor. Bu yüzden gelişimine uzun zaman harcadığınız parçalar bazen oyun içerisindeki FIA’nın eş değeri kurum tarafından yasaklanabiliyor.

02pc_pole1

Takımınıza isterseniz yüksek ücretler ödeyerek dünyanın en başarılı pilotlarını alabiliyorsunuz. Diğer bir seçenek de alternatif yarışların şampiyonlarını genç yaşta takımınıza kazandırmak ya da bizzat kendi alt takımınızı oluşturmak. Pek çok F1 yarışçısı bildiğiniz gibi karting yarışlarından F1’e geçiş yapıyor, oyunda da aynı mantık var. Ayrıca kendi takımınızın karting takımını kurarak, kendi yarışçılarınızı çekirdekten eğitebiliyorsunuz, ama bu zaman alan bir süreç.

PES’ün Roberto Larcos’u gibi

Küçük bir stüdyo, Kalypso, tarafından geliştirilen Pole Position 2012’de lisanslı takımlar ve sürücüler bulunmuyor. Bu yüzden isimler de eski PES serilerindeki “çakma” oyuncu isimlerini anımsatıyor. Sürücülerin ve takımların hangileri olduğunu seçmeniz zor olmuyor. Ayrıca isterseniz oyunda kendinizi yaratıp bir sürücü olarak takımınıza ekleyebiliyorsunuz. Tabii bunu oyun başlamadan, editör vasıtasıyla yapmanız gerekiyor. Bir nevi yasal hile gibi, yarattığınız sürücünün tüm özelliklerini de maksimum yapabiliyorsunuz.

Pole Position 2012, piyasada rakibi olmayan bir oyun. Oyunun çok çok başarılı bir simülasyon olduğunu söyleyemem, ayrıca satış fiyatı da bu kalitede bir oyun için biraz fazla. Tropico gibi bence efsane bir oyunu da aynı zamanda üreten Kalypso’nun, Pole Position’dan daha iyi bir oyun yapmasını beklerdim.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval