Sosyal medya

İnceleme

Performans canavarı dev gibi bir soğutucu

Thermalright Silver Arrow SB-E, hız aşırmacıları hedef alan ve maksimum soğutma sağlayan bir işlemci soğutucusu.

Hız aşırma yapabilmek için en önemli faktörlerden biri soğutma. Güçlü bir soğutmaya sahip olan sistemlerde, anakartın da desteğiyle yüksek değerlere ulaşılabiliyor. İşlemcilerin beraberinde gelen soğutucular ise genelde minimal derecede soğutma sağlamakta. Thermalright Silver Arrow SB-E de hız aşırmaya yeltenen kullanıcılar için hazırlanmış bir soğutucu.

Devasa boyutlarda

Ürünün, şu zamana kadar elime geçmiş en büyük işlemci soğutucusu olduğunu söylemem gerek. “U” şeklindeki metal yaprak ve ısı borusu tasarımı, araya bir tane ekstra fan konulmasını mümkün kılıyor. Tam 8 tane ısı borusu içeren soğutucu, ısı iletimi konusunda son derece başarılı. Kutudan 2 tane 150 mm fan çıkıyor ve bu fanların biri araya, diğeri ön tarafa yerleştiriliyor. Kurulumu çok da basit olmayan Thermalright Silver Arrow SB-E’yi Intel işlemcilerle kullanmak için anakartın arka tarafına bir parça takmak gerekiyor. Bu arada Intel için 2011, 1355, 1150, 1155, 1156 ve 775 pinli, AMD içinse AM2, AM2+, AM3, AM3+ ve FM1 soketli anakartlarda kullanılabildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Intel Core i7 4770 ile yaptığımız denemelerde standart soğutucuyla 50 derecede çalışan işlemci, Thermalright’ın gelmesiyle 33 dereceye kadar soğudu. Testlerin yazın 30 derece sıcağında yapıldığını da göz önünde bulundurursak, ne kadar işe yaradığını daha iyi görebiliriz.

Sonuç olarak: Thermalright sessiz ve etkin soğutmayı çok iyi bir şekilde başarıyor. Yalnız satın almadan önce anakarta ve kasaya sığıp sığmayacağını kontrol etmek gerek.

Neden alınır?: Güçlü soğutma, sessizlik, bol soket seçeneği

Not: Eylül sayısını hazırlarken yaşadığımız sabahlamaca döneminde dergiye “Thermaltake” olarak yazmışız. Bu yazı, dergideki yazının düzeltmesidir. Tüm okurlarımızdan özür diliyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ruşen Göbel

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval