Sosyal medya

Genel

Parmak iziyle çalışan iPhone

iPhone-5S-

iPhone 5S

iPhone 5’in üzerinden 1 sene geçti ve her zaman olduğu gibi Apple yeni bir S modeliyle karşımıza çıktı. Fakat bu seferki S modeli “olmuş” gibi görünüyor.

Tasarım ve ağırlık olarak iPhone 5’ten neredeyse hiçbir farkı olmayan iPhone 5S, yine de ufak tefek farklılıklara sahip. Ağırlığı, kalınlığı ve kullanılan malzemesi aynı olan iPhone 5S, iki yerine üç renk seçeneğiyle geliyor: gri, beyaz ve altın rengi. Çıktığı günden beri renk skalasını beyaz ve siyah dışına çıkarmayan iPhone, altın rengi iPhone 5S ile herkesi şaşırttı. Apple çalışanları arasında “Kim Kardashian Phone” (Kim Kardashian Telefonu) olarak anılan altın iPhone 5S, bu kez Apple’ın radikal değişiklikler yaptığını bizlere gösteriyor. Siyah rengin yerini griye bırakması ise bu renkteki iPhone 5’lerde çizilme ve soyulma problemlerinin olmasından kaynaklanıyor.

iPhone 5S’in ön yüzeyinde de dikkat çekici bir değişiklik bulunuyor: Home tuşu. İlk iPhone’dan bu yana hiçbir değişikliğe uğramayan bu tuş, artık parmak izi okuyabiliyor. Çevresinde ince bir halka bulunan Home tuşunun üzerine parmak izimizi okutarak iTunes alışverişlerinden sonraki şifre girme ritüelini es geçebiliyoruz. Aynı zamanda kilit ekranından çıkış için de iş gören Touch ID, ciddi bir güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkıyor. Android’lerdeki yüz tanımadan kat kat daha güvenli olduğu, su götürmez bir gerçek.

Asıl farkı donanımında

iPhone 5S, içerisinde yine çift çekirdekli ve 1.3 GHz hızında çalışan yeni A7 işlemcisini barındırıyor. Bu işlemciye eşlik eden grafik işlemci ise iPhone 5’teki 3 çekirdekten sonra iPhone 5S’te 4 çekirdeğe yükseltilmiş. 1 GB RAM’de bir değişikliğe gidilmezken, toplam performans artışı % 100 olarak gösteriliyor. iPhone 5’e göre hem normal işlem, hem de grafik işlem gücü 2 katına çıkan 5S, piyasanın en güçlü akıllı telefonları arasında yerini almış durumda. Apple’ın donanımda aldığı en radikal karar ise 64 bit desteğinin gelmesi.

Bu cihazı incelememiz için bize gönderen Gold Bilgisayar’a teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Sonuç olarak:

Ciddi anlamdaki performans artışının yanı sıra işlevsel bir özellikle (Touch ID) karşımıza çıkan iPhone 5S, satın almaya değer bir
akıllı telefon.

Neden alınır?

• Başarılı tasarımı

• Yüksek performansı

• Yüksek ses kalitesi

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Volkan Akduman

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir