Sosyal medya

Robot

Otonom su robotu Roboat ile tanışın

Roboat

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, Amsterdam kanallarını canlandırmak üzere yeni otonom su robotu Roboat ‘u geliştiriyor. 2 yıllık test süreci ile videosu paylaşılan robotun yetenekleri, teknoloji dünyasını şimdiden etkilemeyi başardı.

İlginizi çekebilir : Epson’un robotik yarışmasının kazananları açıklandı

Otonom su robotu Roboat 165 kanala hizmet etmesi için geliştiriliyor

Robot teknolojisinin gelişim ve ana merkezi Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) yeni su robotunu görücüye çıkardı. 1992 yılında Boston Dynamics kurucusu olarak da bilinen teknoloji bu sefer de suda işlevsellik gösteren robot üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor. ‘ Roboat ‘ adı verilen su robotu, Amsterdam İleri Metropolitan Çözümler Enstitüsü birlikteliğinde geliştirildi. Asıl amacı ise özellikle Amsterdam gibi kanalların yoğun olduğu bölgelerde yeni ulaşım yollarını keşfederek trafik yoğunluğunu azaltmak ve su yüzeyindeki çeşitli görevleri otonom bir şekilde gerçekleştirmek.

 

Ayrıca MIT bilim adamları, geliştirdikleri robotların sahip olduğu otonom sistemler ( sensörler, mikrodenetleyiciler, GPS modülleri, kameralar … ) ile yeni robot filoları kurmak istiyorlar. Videoda da gösterilen iki ‘Roboat’ ın birleşme ve senkronize çalışması ile birlikte bu robotlar Amsterdam’da nakliye ve çöp toplama hizmetleri için kullanılabilecek. Projenin resmi internet sitesinde araştırmacıların amacının: ‘potansiyel otonom sürüş teknolojileri ve su kanalları ile Amsterdam gibi şehirler hakkında veri toplayabilir ve şehirlerimizi değiştirebiliriz. Roboat ile yüzen yiyecek pazarlarından bahsedebilmek bile mümkün.’ olduğu belirtildi. Geliştirilme sürecinde MIT, Roboat üzerinde yapacağı güncelleme ve ek donanımlarla lastik benzeri kıskaçlar ile problem çözme yeteneğini geliştirmek istiyor. Ayrıca yazılımsal güncelleme ve kamera desteği ile bir görev sürecinde insan bulmak, Roboat’ların birbirini bulma işlemininin geliştirilmesi üzerinde çalışılıyor.

 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot

Güngören’den Güney Kore’ye uzandılar!

Güney Kore‘de Uluslararası Robot Sporları Birliği Federasyonu tarafından düzenlenecek olan dünya çapındaki robot yarışmasına katılmak üzere Güngören İTO Kız AİHL öğrencileri Türkiye’yi temsil etmek amacıyla Güney Kore‘nin Changwon şehrine gitti.


İlginizi çekebilir: Epson’un robotik yarışmasının kazananları açıklandı


8-16 Ağustos tarihleri arasında Güney Kore‘nin Changwon şehrinde 23‘üncüsü gerçekleştirilecek robot yarışmasına katılmak üzere olan Güngören İTO Kız AİHL öğrencileri için İstanbul Havalimanı’nın dış hatlar gidiş terminalinde tören düzenlendi.

Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri birkaç senedir robotik ve yazılım alanında çalışıyordu.” diyen Güngören Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Abdulkadir Altınhan konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

“Bu sene imam hatip lisesinde bir grup oldular. Daha önce bireysel çalışıyorlardı. Güney Kore’de bizi temsil edecekleri 3 kategori var. Otonom araçlarla alakalı ağırlık kaldırabilme, sensörleri fark ederek engeli atlayabilmesi ve maraton yarışması. Bu yarışlarda en iyi gelen araç kazanacak. Orada çocuklarımız sıfırdan tasarlayarak yapacaklar bu robotları. ülkemizin başını dik tutacaklar. Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bu alanında bir kıvılcım. Bu kıvılcımı ateşledik. Bu kıvılcımın ülkemizin her yanında bir ateşe dönüşmesini istiyoruz. Dünyayı aydınlatacak bir meşaleye dönüşmesini istiyoruz. Nitekim medeniyetimizin köklerinde bu var zaten. İstanbul’dan ve Endülüs’ten iki ayrı meşale ile Avrupa’yı aydınlatmıştık. İnşallah İstanbul’dan tekrar bu meşale tüm dünyayı aydınlatacak.”

Güngören ITO AIHL Robot

Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi‘nde 11. sınıf öğrencisi olan Şeymanur Gül, birçok zorluk sonucunda bu başarıyı elde ettiklerini ifade etti. Gül, konuşmasında ayrıca şu ifadelere de yer verdi:

“Güzel bir şekilde eğitimimizi devam ettirdik. Bunda hocalarımızın ve çevremizin katkısı çok oldu. Bir şeyleri başarma arzusu bizi buna iten en büyük etken oldu. Azmimiz sayesinde buralara kadar gelebildik.”

Devamını oku

Robot

UiPath, ‘2019 Magic Quadrant’ raporunda zirvede

Yazan:

UiPath

UiPath, , bugün 2019 Robotik Süreç Otomasyonu için Magic Quadrantaraştırma raporunda Gartner Inc. tarafından liderler arasında gösterildiğini duyurdu. UiPath, bu raporun ilk yılında değerlendirilen 18 yazılım firmasından biriydi ve Liderler kategorisinde, sırasıyla, uygulama becerisi ve vizyon bütünlüğü kategorilerinde zirvede yer aldı.

Gartner’e göre, “Kuruluşlar, operasyonel verimliliği artırmanın ve eski sistemleri yeni kurumsal uygulamalar ve dijital işletmelerle entegre etmenin yollarını aradıkça, robotik süreç otomasyonu büyümeye devam edecek.” Gartner, Inc. 2019 “Robotik Süreç Otomasyonu için Magic Quadrant” araştırma raporuna buradan ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

UiPath, yazılım robotlarına gösterilen ilgiden memnun

UiPath kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Dines, “Yazılım robotlarına (RPA) gösterilen ilgiden son derece heyecan duyuyoruz” diyor. “İşletmeler, iş güçlerini yazılım robotlarıyla geliştirmek ve desteklemek için RPA’ya yatırım yapıyor. RPA’nın tüm işletmenin dijital dönüşümüne hız kazandırdığı ve çalışanları daha etkili işlere odaklanmaları için gerçekten özgürleştirdiği görülüyor. UiPath, RPA’yı yaygınlaştırmak ve ‘her çalışana yardımcı olan bir robot’ vizyonunu hayata geçirmek konusundaki kararlılığı ile bu işgücü devrimine liderlik ediyor.”

Gartner’ın Magic Quadrant değerlendirmesi, UiPath Kurumsal RPA platformu 2018.3.1 sürümünü ve UiPath Go!’yu temel aldı. UiPath Go!, şirketimizin yeniden kullanılabilir otomasyon süreçlerini kullanıcılara sunduğu çevrimiçi bir Pazar yeridir.

Gartner’ın vizyon bütünlüğüne yönelik değerlendirme kriterleri arasında pazarı anlama, pazarlama stratejisi, satış stratejisi, sunum (ürün) stratejisi, iş modeli, dikey/endüstriyel strateji, inovasyon ve coğrafi strateji bulunuyordu. Tedarikçinin uygulama kabiliyetine ilişkin kriterler ise ürün veya hizmetin değerlendirilmesi, genel uygulanabilirlik, satış/fiyatlama, pazara cevap verebilme/geçmiş performans, pazarlama, müşteri deneyimi ve operasyonları içeriyordu.

 

Devamını oku

Haber

Colossus : Notre-Dame’ın kurtarılmasının arkasındaki küçük kahraman!

Colossus adlı robot, Notre-Dame Katedrali‘nin kalpleri burkan yanışını engellemek için yüzlerce insanla birlikte görünmeyen küçük bir kahraman olarak oradaydı.


İlginizi çekebilir: Notre-Dame Katedrali Assassin’s Creed ile küllerinden doğuyor!


856 yıllık tarihi Katedral yanarken, yaklaşık 400 itfaiyeci, sayısız acil durum çalışanı ve yetkililerle beraber 110 kiloluk uzaktan kumandalı Colossus adlı bir robot da kurtarma çalışmalarına katıldı.

Colossus 160 cm uzunluğunda, 760 cm boyunda ve 780 cm genişliğinde ve 500 kg ağırlığında olup su geçirmez ve ateşe dayanıklı olarak üretildi. Robot; 3.5 km/h hızla hareket edebilen bu robot, yavaş olmasına rağmen 550 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor ve hemen hemen her şeye tırmanabiliyor. 3 km uzaklıktan kontrol edilebilen robot, zorlu koşullara oldukça dayanıklı gibi görünüyor.

Colossus ‘un yaratıcısı olan ve insansız kara araçları üreten Shark Robotics adlı Fransız merkezli şirket 2017’den beri bu akıllı robotun reklamını paylaşıyor.Özellikle yangın gibi zorlu ve insan için tehlikeli koşullarda kullanılabilen bu tarz robotlar, hem acil durumlarda müdahaleyi daha hızlı ve başarılı hale getirirken olası kazalarda ve beklenmedik durumlarda ise itfaiye görevlileri gibi kişilerin hayatlarını da tehlikeye atmasını ve olası can kayıplarını da önlemeyi başarıyor.

Devamını oku