Sosyal medya

Haber

Opera Web Tarayıcısı, Yapıştırma Koruması Adlı Özelliğini Duyurdu

Opera web tarayıcısı, en son Opera 84 Developer güncellemesinde Yapıştırma Koruması adı verilen yeni bir güvenlik özelliği tanıttı. Bu özellik panodaki içeriği korumak için tasarlanmış bir özellik.

Pano içeriği, kredi kartı numaralarından şifrelere, kişisel bilgilere kadar her türlü hassas bilgiyi içerebilir. Pano içeriği, örneğin bir cihazda çalışan kötü amaçlı yazılımlar veya açıklardan yararlanma yoluyla ele geçirilebilir. Bir banka hesap numarası kripto cüzdan tanımlayıcısı bir başkasıyla değiştirilebilir, böylece para veya kripto para farklı bir hesaba aktarılabilir.

Opera, “hassas veriler” kopyalandıktan sonra veya kullanılana kadar panodaki değişiklikleri izleyecektir. Manipülasyon algılanırsa bir uyarı mesajı görüntülenir. Opera resmi blogundaki gönderi, özelliğin nasıl çalıştığına dair çok az bilgi sunuyor.

Opera‘da hassas verileri kopyaladığınızda, veriler bir süre veya siz verileri yapıştırana kadar değişiklikler açısından izlenir. Veriler harici bir uygulama tarafından değiştirilirse bir uyarı görüntülenir. Opera Tarayıcının yalnızca belirli türdeki hassas verileri algıladığını belirtmek ilginçtir. Örneğin, belirli bir biçimde bir IBAN kopyalarsanız, tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde “Bir IBAN kopyalandı ve güvenli hale getirildi” mesajını alırsınız.

Yapıştırma Koruması kulağa kullanışlı bir özellik gibi geliyor ancak ilk sürümdeki koruma sınırlı görünüyor. Opera Software, bu özelliği tüm pano içeriği için etkinleştirebilir ve belirli siteler için kapatma veya tamamen kapatma seçeneği ekleyebilir; bu, özellikle tarayıcı, desteklediği hassas verilerin kopyalanabileceği tüm farklı biçimleri tanımadığından, onu daha kullanışlı hale getirecektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval