Sosyal medya

e-Spor

OpenAI Dota 2 botu 7.215 maç kazandı!

OpenAI Dota 2 botu üç günde insanlara karşı tam tamına 7.215 maç kazandı. Bu bot, haftasonu boyunca insanlarla maçlar yaptı ve bunlardan %99.4‘ünü kazanmış oldu.

OpenAI insanları kırdı geçirdi!

18 Nisan’dan 21 Nisan’a kadar, internet bağlantısı olan ve Dota 2 oynayan herkes, bu ayın başlarında arka arkaya oynanan iki maçta da dünya şampiyonu takımı mağlup eden OpenAI’nin Dota 2 botuna karşı oynama şansı buldu. Sonuçlar tahmin edebileceğiniz gibi pek de şaşırtıcı değil. Bot, 7.215 tane ranked (rekabetçi) oyun kazanarak, genel olarak %99.4 oranında bir zafer elde etmiş oldu. OpenAI botu, haftasonu boyunca sadece 42 oyun kaybetti.

reklam
MSI reklamı

Elon Musk’ın kurduğu kar amacı gütmeyen şirkete ait olan bota; ‘OpenAI Five‘ denildi. Bunun sebebi, insanlarla sadece 5’e 5 maçlar yapması. Bu botun amacı, her gün kendine ve geçmişe karşı 180 yıllık oyun oynaması. Yani, 180 yıllık oyun oynayarak öğrenen bir makine öğrenme projesi diyebiliriz. Mesela, sadece Dota 2’de; hem rekabetçi, hem de kooperatif maçlarını topladığımızda totalde 10.7 yıllık oyun oynamış oldu.

                          NaVi’den (Natus Vincere) bildiğimiz Dendi de OpenAI’ye karşı oynadı ve kaybetti. 

VentureBeat’e göre; bu OpenAI Five‘ın son kamu gösterisi. Kuruluş, yeteneklerini arttırmaya devam edecek. Ancak zorunlu olarak Dota 2 oyuncularını yenmeye devam etmek istediği için değil, diğer uygulamalardaki deneyimlerinden öğrendiği şeyleri kullanabileceği için. Bot üzerindeki çalışmalara benzer şekilde, robotlara başarısızlıktan ders almayı öğreten açık kaynaklı bir algoritma olan Hindsight Experience Replay’in ortaya çıkmasına yardımcı oldu. OpenAI CTO Greg Brockman yaptığı açıklamada;

AI araştırmalarında oyunlar gerçek birer ölçek oldu. Bu karmaşık strateji oyunları, hepimizin üzerinde çalıştığı bir dönüm noktasıdır. Çünkü, gerçek dünyanın da özelliklerini yakalamaya başlarlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e-Spor

Twitch, oyun yayınında lider olsa da, Youtube ve Facebook hızla yetişiyor

Twitch, oyun yayınında lider olsa da, Youtube ve Facebook hızla yetişiyor

Streaming, artık daha geniş bir web kültürünün büyük bir öğesi ve yayıncılar kendi başlarına büyük ünlüler haline geldi. milyonlarca genç hayran oldukları insanların Twitch yayınlarını görmek ve oyun içeriğiyle etkileşim kurmak için düzenli olarak takipte bekliyor.


İlginizi çekebilir: Twitch sohbet katmanı ve geri sayım aracı ekliyor

reklam
MSI reklamı

Twitch 2020 istatistikleri

2020‘de, yayın akışının büyümesi hızlandı. Streamlabs’ın en son verilerine göre, tüm büyük platformlarda izlenen 7,46 milyar saatlik içerik ile akış endüstrisi yıldan yıla % 91,8 oranında büyüdü. Daha genç izleyicilerle bağlantı kurmak istiyorsanız, akış sektörü ve daha geniş etkisi hakkında biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu konuda biraz bakış açısı sağlayan Streamlabs, kısa süre önce en iyi akış platformlarını, büyük e-Spor etkinlikleri ve önemli oyunların yanı sıra pazar payına göre gösteren en son üç aylık güncellemesini yayınladı.

Kilit noktalar arasında: YouTube Gaming, bu çeyrekte izlenen saatlerde en fazla büyümeyi gördü. Facebook Gaming ilk kez izlenen 1 milyar saati aştı. Microsoft’un Haziran ayında kapattığı Mixer’daki izleyiciler ve yayıncıların çoğunluğu, Twitch’e geçerek hakimiyetini artırıyor gibi görünüyor.

Devamını oku

e-Spor

Valorant oyununun yeni karakteri Skye karşınızda!

Valorant oyunu , 3. Perde adını verdiği üçüncü sezonuna 13 Ekim‘de giriyor. Haberimizde, güncellemenin yeni eklemelerinin sonuncusunu yeni bir Valorant karakteri olarak görüyoruz. Karakterimiz, Skye adında bir Avustralyalı ajan ve doğaüstü güçleri sayesinde takım için büyük bir avantaj sağlıyor.

Doğaya  ve takım arkadaşlarına yönelik bir karakter olan Skye için Sova karakterinin geliştirilmiş hali diyebiliriz. Skye ajanı, keşif yapmak için kuşları çağırabilir. Ayrıca, Skye karakteri, keşif yapmak ve rakipleri kör etmek için haritayı araştırabileceğiniz Wolf- Drone çağırabilir.

reklam
MSI reklamı

İlginizi çekebilir: Twitter, Direkt Mesaj isteklerini susturma özelliği üzerinde çalışıyor


Valorant

Skye karakterinin yetenekleri neler?

Valorant oyunundaki bu karakterimizde, her karakterde olduğu gibi iki tane temel yetenek, bir imza yeteneği, bir tane de ulti özelliği bulunuyor. Skye‘nin temel yeteneklerinde  ilki: etki alanı iyileştirmesi. Bu yetenek  sayesinde, Skye takım arkadaşlarını iyileştirir fakat kendisini iyileştirmez. Skye’nin ikinci temel yeteneğine gelirsek , Skye kurtunu bir avcı olarak  düşmanlara gönderir, düşmana ulaştığınızda ateş tuşuna basıldığında bir patlama oluşturarak rakibe hasar verebilir. Valorant oyunumuzda çıkıcak yeni karakterimizin imza yeteneği ise şu şekilde: Skye’nin uzaktan kontrol imkanı sağlayan Wolf Drone’u ile düşmanların yeri tespit edilir,ardından ateşleme tuşu ile düşmanlar kör edilebilir. Son özellik ise Skye’nin ulti yeteneği: Skye 3 adet rakip bulucu tohum yollar. Eğer bu rakip bulucu tohumlar düşmanı bulursa rakibin yakın haritadaki yeri oyuncu tarafından görülebilir.

Valorant ekibi Skye karakterini ne zaman oyuna ekleyecek?

Skye, Valorant‘ın ajan kadrosunda 13. ajan oldu ve onun takip ve iyileştirme yetenekleri kesinlikle oyuncuların karakter seçimlerini derinden etkileyecek. Bundan dolayı, Skye karakteri, 27 Ekim‘e kadar karakteri resmi olarak oynanamayacak. Diğer bir sebep ise stüdyonun rekabet alanına potansiyel olarak meta-değiştirici bir faktör getirmeden önce, sezonun yeni haritalarındaki hataların ve karakterin oynanışındaki  oyun bozan hataların veya başka engellerin ortaya çıkmamasını engellemek için stüdyonun biraz daha zamana ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Riot, yeni bir ajana ek olarak, yeni bir harita (Icebox) ,bir dizi yeni silah görünüm vee kilidi açılacak diğer kozmetikler içeren geleneksel bir 3. Perde savaş geçişi ekliyor.

 

Devamını oku

e-Spor

IKEA oyuncu ekipmanları üretecek

IKEA

Uygun fiyatlı çözümleriyle bilinen mobilya devi IKEA’nın yeni hedefi oyuncular. Kendi AR uygulamasını çıkaran ve farklı teknolojik atılımlar yapan İsveçli şirket, çok farklı bir alana yatırım yapacak. Bilgisayar oyunculuğunu ve büyüyen oyuncu pazarını gören IKEA oyuncu ekipmanları üretecek.


İlginizi çekebilir: İstanbul Park’ta 4K 144 Hz Monitörle F1 kapışması! ROG Strix XG27UQ

reklam
MSI reklamı

IKEA ve Asus iş birliği yapacak

IKEA, üreteceği oyuncu ekipmanlarında bu konuda oldukça tecrübeli Asus’tan destek alacak. Asus, özellikle ”Republic of Gamers” yani Oyuncular Cumhuriyeti isimli serisindeki ekipmanlarıyla oyuncular tarafından tercih ediliyor ve oldukça seviliyor. IKEA, Asus ROG ile bir araya gelerek uygun fiyatlı ve kaliteli oyuncu ekipmanları üretmek istiyor. Öncelikli olarak 30 farklı ekipman üretilmesi bekleniyor. Başlıca ekipmanlar, oyuncu koltukları ve oyuncu masaları olacak.

Sadece Asus’la yetinmeyen IKEA, profesyonel oyunculardan da destek alacak. Ekipmanlar, IKEA Şanghay Ürün Geliştirme Merkezi’nde geliştirilecek. IKEA tarafından yapılan açıklama şu şekilde: ROG ile işbirliği yaparak mobilya konusundaki tecrübemizi, Asus’un oyuncular konusundaki tecrübesiyle birleştirmek istiyoruz. Yeni ekipmanların üretimine Şubat 2021’de başlanacağı aktarılanlar arasında. Ekipmanların, Ekim 2021’de satışa çıkması bekleniyor.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler