Sosyal medya

Genel

Opel’e EURONCAP’ten Tam Not!

opel

Yeni Opel Insignia Euro NCAP güvenlik testlerinde en üst derece olan beş yıldızı almayı başardı. Şirket yeni amiral gemisi, yetişkin ve çocuk yolcu güvenliği, yaya güvenliği ve güvenlik destek sistemleri gibi tüm kategorilerde yüksek puanlar aldı.

Kısa süre önce PSA Group (Peugeot ve Citroen) tarafından satın alınan Opel, kayda değer eylemlere imza atıyor. Euro NCAP yetkilileri yeni Insignia’nın sunduğu iki yeniliğin kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılmasında gösterdiği performansa özellikle vurgu yaptılar: Bir yayaya çarpma anında yükselip yayayı motorun sert parçalarından uzaklaştıran Aktif Motor Kaputu ve önde seyreden araçları ve yolun kenarındaki yayaları takip edip olası bir çarpışmayı önlemek için devreye giren Otomatik Acil Fren sistemi.

opelOpel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik: “Euro NCAP’ten gelen övgüler yeni Insignia’da sunmaya başladığımız her güvenlik teknolojisinin anlamlı bir bütün oluşturduğunu gösteriyor. Yeni amiral gemimiz sınıfında en fazla teknolojik özelliği sunan model olarak öne çıkıyor. Bu, yeni açıkladığımız ‘Gelecek Herkesindir’ sloganımıza uygun şekilde üstün teknolojileri herkes için erişilebilir kılma hedefimizin doğrudan bir sonucu” ifadelerini kullandı.

reklam
Aorus reklamı

Yeni Insignia’da sunulan teknolojik özellikler arasında diğer öne çıkanlar ise şu şekilde:

  • IntelliLux LED Matrix Farlar: Toplam 32 LED segmentinden oluşan farlar trafikteki diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek şekilde açıp kapanarak optimal aydınlatmayı sunuyor. 400 metreye kadar aydınlatma sağlayan sistem, gece sürüşlerini kolaylaştırıyor.
  • Head-up-Display: Sistem Hız, trafik işaretleri ve navigasyon yönlendirmesi gibi bilgileri sürücünün gözü önüne, direkt olarak ön cama yansıtıyor. Böylece sürücünün gözlerini sürekli yolda tutuyor.
  • Adaptif Cruise Control (ACC): Önde seyreden otomobil ile mesafeyi ölçüp hızı otomatik ayarlıyor. Eğer mesafe ani bir şekilde azalırsa ACC otomatik acil durum freni yapıyor.
  • Şerit takip özelliğine sahip Şerit İhlali Uyarı Sistemi: Sürücüyü uyarıp istemsiz şerit dışına çıkışları engelliyor. Direksiyona ufak müdahalelerde bulunup aracın sürekli şerit içinde kalmasını sağlıyor.
  • Akan Trafik Uyarısı: Sistem arka tampondaki sensörleri kullanarak 20 metreye kadar aracın 90 derecelik alanında sağ ve soldan gelen araçlar için sürücüyü uyarıyor.

İngiliz Dili Edebiyatı ve Kamu Yönetimi alanlarından mezunum. Şu anda Tarih Yüksek Lisansı yapıyorum. Oyun, bilim-kurgu ve fantastik edebiyat, çizgi roman ve tabii ki sinema ve dizi tutkunuyum. Şimdilerde yeni Star Wars ve Justice League filmleri için gün sayıyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

sosyal medya kullanıcı sayısı belli oldu

Yazan:

sosyal medya kullanıcı sayısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagöz, Türkiye’deki sosyal medya kullanıcı sayısı açıkladı.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Fold, Android 11 güncellemesini almaya başladı.

reklam
Aorus reklamı

Sosyal medya kullanıcı sayısı, ülkemizde ve dünyada giderek artıyor. Artık neredeyse herkesin bir sosyal medya hesabı var. Kullanması ücretsiz olan bu platformlar, kullanıcılarına sunduğu ücretsiz hizmetlerle insanları kendilerine çekerken, öte yandan da topladığı veriler ve reklamlarla gelir sağlayarak karşılıklı kazanç yaratıyor. Özellikle pandemi döneminde insanların sosyalleşmek için tek seçeneği olan bu platformları ülkemizde kullanan kişi sayısı ortaya çıktı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagöz, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada kullanıcı sayısını açıkladı.

sosyal medya kullanıcı sayısı

Adventure İstanbul

sosyal medya kullanıcı sayısı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagöz, yeni çıkan sosyal medya yasası gereği ülkemize temsilci atayacağını duyuran Facebook açıklamasından sonra, Twitter üzerinden bazı açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan birinde Karagöz, “55 milyon vatandaşımızın sosyal ağlarda; haklarını, verilerini ve gizliliğini güvence altına almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Türkiye’de daha temiz ve şeffaf bir internet için kurumumuz var gücüyle çalışmaya devam edecek.” Şeklinde bir paylaşım yaptı. Karagöz aynı zamanda, ülkemizde 37 milyon Facebook, 38 milyon Instagram kullanıcısı olduğunu da belirtti. Böylece ülkemizdeki sosyal medya kullanıcı sayısı da ortaya çıkmış oldu. Neredeyse herkesin bir akıllı cihaza sahip olduğunu düşünürsek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanının açıkladığı bu rakamlar oldukça normal. Facebook’un da temsilci atamasının ardından, sosyal medya yasası gereği temsilci atamayan tek dev şirket Twitter kaldı. Bu paylaşımların Twitter üzerinden yapıldığını düşünürsek şimdilik durum biraz ironik. Yasaya uymayan şirketler için reklam yasağı ve bant genişliği düşürme gibi yaptırımlar söz konusu. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın.


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Genel

Battlefield 6, nesiller arası olup 128 oyunculu harita içerebilir

battlefield 6

Battlefield serisinin son oyunu olacak olan Battlefield 6 hakkında uzun zamandır bir bilgi gelmiyor. Ne var ki TheLongSensation tarafından iletilen güncel sızıntılar oyun hakkında kullanıcılara bazı fikirler veriyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

TheLongSensation, yani Tom Henderson tarafından Youtube platformunda paylaşılan bir videoda bahsedilen bilgilere göre; Battlefield 6, Battlefield 3 oyununun yeniden düzenlenmiş bir versiyonu olacak ve güncel zamanda geçecek. Aynı şekilde, yine iddialara göre, Xbox Series X ve PS5 için gelişi onaylanan oyun bir önceki nesil PS4 ve Xbox One konsollarına da gelecek.

Henderson yine geliştirici Dice firmasının harita tasarımlarının içerisinde yeni nesil konsol güçleriyle oluşturulabilen 128 oyunculu haritalar olduğunu da söylüyor. İddia ettiğine göre bu 128 oyunculu haritaların oyunculara sunulmasının yanında normal Battlefield 32 v 32 oyun modları da hala oynanabilir olacak. Böylelikle fazla oyuncu sayısı olan modlara girme seçeneği oyuncuya bırakılacak.

Adventure İstanbul

battlefield 6

Oyunun bir önceki nesil konsollardaki versiyonunda ise görsel bazı düşüşler olmasının yanında 128 oyunculu haritalar bu konsollarda oynanabilir olmayacak. Bununla birlikte Henderson’un kaynaklarından aldığını söylediği bilgilere göre önceki nesle gelecek olan versiyonlarla stüdyonun ayrı bir kısmı ilgileniyor. Bu nedenle oyuncuların endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değil.


Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


Battlefield 6 dışında bir Battle Royale oyunu da konuşulanlar arasında

Videoda yine EA Dice firmasının bir Battlefield Battle Royale oyununun gelişiminde de belli bir seviyeye geldiğinden, ancak gelişim süreci akıbetinin şu anda belirsiz olduğundan da bahsediliyor.

Sızıntıları genelde dikkatle karşılamakta fayda var. Ancak Henderson’un daha önce Battlefield 6 oyununun günümüz zamanlarında geçeceği iddiası, diğer bazı kaynaklardan onay almıştı. EA firmasının daha önce 2021 ile 2022 başları arası bir tarih verdiği oyun hakkındaki planların çıkışına yakın değişebileceği de kaynak tarafından belirtilenler arasında.

Gelecek aylarda oyunun çıkışına yaklaşmamızla beraber Battlefield 6 hakkında daha net bilgilerin gelmesi muhtemel.

Devamını oku

Genel

Kablosuz kulaklık sektöründe 2020’nin lideri Apple

AirPods 3

Kablosuz kulaklık sektörü hızla büyüyor ve pek çok teknoloji şirketi kendi kulaklıklarını sahneye çıkarıyor. Araştırmaya göre listenin zirvesinde Apple yer alıyor.

İlginizi çekebilir: Kablosuz şarj özelliği nedir? Hangi telefonlar destekliyor?

reklam
Aorus reklamı

Kablosuz kulaklık

Counterpoint Research, kablosuz kulaklık pazarının son durumunu gözler önüne seren çarpıcı bir araştırma yayınladı. Araştırmaya göre 2020 yılının üçüncü çeyreğinde TWS satışları hızla arttı ve 2020 yılı itibariyle kablosuz kulaklıkların sevkiyatlarında yüzde 83 oranında bir artış görüldü.

Adventure İstanbul

Bu rakamlara göre geçen yıl toplam 238 milyon kablosuz kulaklık satıldı. Kablosuz kulaklıklar arasında en çok ilgiyi ise Apple’ın ürünleri görüyor.

Kablosuz kulaklık Araştırmaya göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde en çok kablosuz kulaklık sevkiyatını yapan şirket % 29 pazar payı ile Apple oldu. Apple’ı ise fiyat/performans ürünleriyle tanınan Xiaomi % 13 ile takip ederken, Çinli şirketi Samsung ve JBL % 5 ile izliyor.

Counterpoint Research analisti Liz Lee, “Cihazlardan jakı ve kutularından kulaklıkları çıkarma eğilimi, TWS segmentinin büyümesi için büyük bir itici güç haline geliyor. Ayrıca, mobil medya tüketiminin artmaya devam etmesine yardımcı olarak TWS’yi bir sonraki olmazsa olmaz aksesuar haline getiriyor” dedi.

Kablosuz kulaklık

İlginizi çekebilir: Televizyon satışları 2021 yılında patlayacak

Giyilebilir cihazlarda ilk sırayı kablosuz kulaklık alırken, kulaklıkları ise akıllı bileklik ve akıllı saatler takip ediyor. Akıllı saatlerde da 2020 yılının son döneminde şaşırtıcı bir büyüme görüldü. Analist Sujeong Lim göre sağlık ve zindeliğe artan ilgi ile birlikte ekonomilerin normalleşmesi ve akıllı saatlerin fiyatları düşmesi akıllı saat pazarının büyümesini daha da arttıracak.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler