Sosyal medya

Donanım

RTX’in lideri geldi: Karşınızda Nvidia Titan RTX !

Nvidia, RTX ailesinin lideri Titan RTX kartı da ortaya çıktı. Nvidia’nın yeni nesil ekran kartı serisi RTX, özellikle yapay zeka ve ışın izleme teknolojileri ile dikkat çekiyordu. Şimdi ise yapay zekâ araştırmaları, veri bilimi ve yaratıcı uygulamalarda kullanılması adına performans odaklı tasarladığı dünyanın en güçlü masaüstü ekran kartı Nvidia Titan RTX tanıtıldı. Nvidia Turing mimarisiyle güçlendirilmiş Titan, dünyada güce en ihtiyaç duyan kullanıcılara, 130 Teraflop’luk derin öğrenme ve 11 gigaray’lik ışın izleme performansı sunuyor.

Turing’in grafik gölgelendiriciler, ışın izleme ve derin öğrenmeyle GPU’yu yeniden icat etmek için Nvidia’nın son on yıldaki yılın en büyük ilerlemesi olduğunu belirten Nvidia CEO’su Jensen Huang, “T-Rex’in duyurulmasıyla Turing en zorlu PC kullanıcıları olan geliştiriciler, bilim adamları ve içerik yaratıcıları gibi milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor.” dedi.

Nvidia Titan RTX

En yüksek performanslı PC GPU’su

2006 yılında CUDA GPU’nun icat edilmesinden bu yana Nvidia’nın en büyük sıçrayışı ve 10,000’den fazla mühendisin yıllarca süren çalışmasının ürünü olan Turing, ışın izlemeyi hızlandırmak amacıyla yeni RT çekirdekleri içermesinin yanı sıra ve yapay zekâ eğitimi ve işlemleri için yeni çok hassas Tensor çekirdekleri sunuyor. Bu iki motor, daha güçlü hesaplama ve gelişmiş rasterleştirme teknikleriyle birlikte, milyonlarca geliştiricinin, tasarımcının ve sanatçıların çalışmalarını çeşitli endüstrilere dönüştürecek yetenekler sağlıyor.

Çeşitli hesaplamalar gerektiren uygulamalar için tasarlanan Titan RTX, yapay zekâ, gerçek zamanlı ışın izlemeli grafikler, yeni nesil sanal gerçeklik ve yüksek performanslı bilgisayarların rakipsiz bir birleşimini sunuyor.

 • 576 çok hassas Turing Tensor Çekirdek, 130 Teraflop derin öğrenme performansı
 • Saniyede 11 GigaRay gerçek zamanlı ışın izleme performansı sunan 72 Turing RT çekirdeği
 • Daha büyük modelleri ve veri kümelerini sığdırmak için, 24 GB GDDR6 RAM ile, önceki nesil Titan ekran karlarından 2 kat daha fazla hafızaya sahip, 672 GB/s bant genişliğine sahip yüksek hızlı bellek.
 • Bellek ölçeklemesi ve hesaplamalar için iki Titan RTX GPU’yu eşleştirebilen 100 GB/sn Nvidia NVLink
 • Gerçek zamanlı 8K video düzenleme için inanılmaz performans ve bellek bant genişliği.
 • En son jenerasyon VR kulaklıklarının gerektirdiği performans ve bağlantı için VirtualLink bağlantı noktası.

Nvidia Titan RTX

Yapay Zeka Araştırmacıları ve Derin Öğrenme Geliştiricileri için Geliştirildi

Titan RTX, PC’yi yapay zekâ araştırmacıları ve geliştiricileri için bir süper bilgisayara dönüştürüyor.

Titan RTX, FP32, FP16, INT8 ve INT4’ten gelen çığır açan performans için çok hassas Turing Tensor çekirdekleri sunarak daha hızlı eğitim ve sinir ağlarının çıkarımını sağlıyor. Titan, araştırmacıların daha büyük sinir ağları ve veri setleriyle deney yapabilmeleri için NVLink desteğiyle birlikte önceki nesil Titan GPU’ların iki katı bellek kapasitesine sahip olmasıyla göze çarpıyor.

Nvidia Titan RTX

Veri bilimcileri için mükemmel

Veri bilimcileri için güçlü bir araç olan Titan RTX, Nvidia Rapids ile veri analizini hızlandırıyor. Rapids açık kaynak kütüphaneleri, makine öğrenimini hızlandırmak için dünyanın en popüler veri bilimi iş akışlarıyla kusursuz bir şekilde bütünleşiyor.

İçerik oluşturucuları en iyi çalışmalarını sergiliyor

Titan RTX, gerçek zamanlı ışın izleme ve yapay zekânın gücünü yaratıcı uygulamalara taşıyarak 5 milyon PC tabanlı içerik oluşturucunun verimliliğini artırıyor. Ayrıca gerçek zamanlı 8K video düzenleme için gerekli olan hesaplama beygir gücü ve bellek bant genişliği sunuyor.ü

Nvidia Titan RTX teknik özellikleri

 • Grafik İşlem Kümesi: 6
 • Doku İşlem Kümeleri: 36
 • Akış Özellikli Çoklu İşlemciler: 72
 • CUDA Çekirdekleri (tek duyarlıklı): 4608
 • Tensor Çekirdekleri: 576
 • RT Çekirdekleri: 72
 • Standart Saat Hızı (MHz): 1350 MHz
 • Artırılmış Saat Hızı (MHz): 1770 MHz
 • Bellek Saat Hızı: 7000 MHz
 • Bellek Veri Hızı: 14 Gbps
 • Önbellek Boyutu: 6144 KL2
 • Toplam Video Belleği: 24 GDDR6
 • Bellek Arayüzü: 384-bit
 • Toplam Bellek Bant Genişliği: 672 GB/sn
 • Doku Hızı (Çift doğrusal): 510 GigaTexel/saniye
 • İmalat İşlemi: 12 nm FFN
 • Transistör Sayısı: 18,6 Milyar
 • Konektörler: 3 adet Görüntülenme Noktası , 1 adet HDMI, 1 x USB Type-C

İşletim Sistemi Sertifikasyonları

 • Form Faktörü: Çift Slot
 • Güç Konektörleri: İki adet 8 pin
 • Önerilen Güç Kaynağı: 650 Watt
 • Isıl Tasarım Gücü (TDP): 280 Watt
 • Isıl Eşik: 89° C

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.499 dolar, Birleşik Krallık’ta 2.399 Sterlin, Avrupa’da ise 2.699 Euro fiyatlandırma ile satışa çıkacak.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Powerbeats Pro için yeni renk seçenekleri duyuruldu!

Powerbeats Pro

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen tam kablosuz kulaklık olan Powerbeats Pro modelinin dört yeni renk seçeneği duyuruldu. Yeni renk seçenekleri, kulaklığın çıkışında sunulan seçeneklere kıyasla çok daha parlak ve canlı görünüyor.

İlginizi çekebilir: Sennheiser Momentum True Wireless 2 incelemesi | Efsane yenilendi!

Powerbeats Pro

Apple’ın 2014 yılında satın aldığı ünlü müzik firması Beats tarafından hazırlanan kablosuz kulaklıkları özellikle sporcular tarafından büyük ilgi gördü. Şirketin AirPods modellerinin tanıtımında kısa bir süre sonra piyasaya sürdüğü kulaklıklar Türkiye’de şu an dört farklı renk seçeneğiyle resmi olarak 1.999 TL fiyat etiketiyle satılıyor.

Renkleri yenilenmiş kulaklıklar açık mavi, kırmızı, pembe ve sarı renklerde piyasaya sürülüyor. Bu renk seçenekleri henüz Türkiye Apple’ın sayfasında yayınlanmadı. sporculara özel olarak hazırlanan model, kulak içi formunda olduğundan iyi bir ses yalıtımı getiriyor. Kulak etrafına geçecek şekilde hazırlandığı için spor yaparken düşmesi imkansız görünen kulaklık, AirPods gibi şarj yetenekli bir hazneye sahip.

Powerbeats Pro

Powerbeats Pro, kancalı bir tasarıma sahip olmasının yanında, diğer Beats kancalı modellerine göre daha küçük ve daha hafif. Tasarımın yanında 9 saatlik pil ömrü sunan Powerbeats Pro, rakiplerini geride bırakıyor.  Şarj çantasında takıp şarj edildiğinde 24 saat kullanım sunması bütün dikkatleri üzerine çekiyor. Bunun yanında 5 dakikalık hızlı şarj ile 1,5 saat daha size hizmet edebiliyor.

Bluetooth ile tüm cihazlar ile bağlantı sağlayan Powerbeats Pro, yeni nesil AirPods’ta da yer alan H1 çipiyle Apple cihazlara zahmetsizce bağlanabiliyor. Kulaklık bölümünde fiziksel kontrol butonları taşıyor. Bu sayede bir sonraki parçaya geçebiliyor, çalmakta olan parçayı durdurabiliyorsunuz. Ancak tüm bu özelliklerin yanında Powerbeats Pro modeli aktif gürültü önleme özelliğine sahip değil.

Devamını oku

Donanım

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı!

Raspberry Pi 4 fiyat-performans konusunda çok iddialı! 75 dolarlık fiyatıyla satışa sunulan Raspberry Pi 4 fiyatına oranla çok iddialı bir güçle geliyor.

İlginizi çekebilir: Yeni Samsung Galaxy Watch modelleri FCC onayı aldı!

Raspberry Pi 4, 75 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunuldu. 8 GB RAM ile gelen yeni Raspberry Pi, muadilleri arasında bu miktarda RAM sunan ilk ürün oldu. Daha önce sunulan en yüksek RAM miktarı 4 GB idi. 8 GB RAM, Raspberry için büyük bir adım, çünkü bu sayede ileri düzeyde oyun, emulasyon ve sistem programları çalıştırma gibi işlevler için kullanıcıların önü açılacak. 2011‘den beri 32-bit işletim sistemi ile sınırlı kalan Raspberry Pi, ayrıca 64-bit işletim sistemini de beta olarak kullanıma sundu. Bu da çok önemli bir adım çünkü 32-bit işletim sistemleri tek bir işleme 8 GB RAM atayamıyor. Raspberry Pi kullanıcıları bu sorunu Ubuntu Linux gibi çözümler kullanarak çözebiliyordu ancak şirketin de bu yönde adım atması çok olumlu gözüküyor. Ayrıca Raspberry Pi Vulkan sürücüsünün de geliştirilmekte olduğu açıklandı, bu da Raspberry Pi‘nin geleceği açısından çok önemli bir hamle olarak gözüküyor.

Raspberry Pi kullanarak 100 $‘a oldukça işlevsel bir Mini PC kurmak mümkün. Raspberry Pi 4 ile ilgili daha geniş kapsamlı teknik bilgilere ulaşmak ve/veya satın almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku