Sosyal medya

İnceleme

Nvidia GeForce GTX 760

Oyunlarda performansınızı arttırın

Yeni konsollar ve mobil cihazlar geliyor olsa da oyunları masaüstü bilgisayarında oynamaya devam edecek oldukça büyük bir kitle var. Nvidia’nın yeni GTX 760 ekran kartı, oyun meraklılarının daha akıcı oyun oynamasını sağlayacak bir ürün.

Oyunların son derece yaygın hale geldiği bugünlerde artık erkek – kadın veya yaşlı – genç ayrımı olmadan çok sayıda insan oyun oynuyor. Hatta bir bakıma yavaş yavaş televizyon eğlencesinin yerini aldığını bile söylemek mümkün. Oyunlar hayatımızda bu kadar önemli bir konuma geldikçe, elbette ki oyun oynayabileceğimiz platformların da sayısı artmakta. Fakat şöyle bir gerçek var: Oyunların geneline baktığımızda en iyi oyun oynanabilen platform, masaüstü bilgisayarlardır. Esnekliği, donanım desteği ve güncellenebilirliği, PC oyunculuğunu ayakta tutmaya devam edecek. PC oyunculuğunun da en önemli donanım bileşeninin ekran kartı olduğunu da hepimiz biliyoruz. GTX 760, oyun performansını artırmak için hazırlanmış, orta – üst seviye bir ekran kartı.

Yenilenmiş Kepler mimarisi

GTX 760, GTX 600 serisinde kullanılan Kepler mimarisinin geliştirilmiş halini kullanıyor. GTX 760’ın üzerinde yer alan GPU, 1152 CUDA işlemcisine sahip. 980 MHz hızında çalışan GPU’ya, 2 GB kapasiteli 6 GHz efektif hızında çalışan GDDR5 RAM’ler eşlik ediyor. Bu kadar teknik ayrıntıdan sonra biraz da kartın tasarımından bahsedelim. 24 cm uzunluğunda olan GTX 760, pek çok bilgisayar kasasına rahatlıkla sığabilir. Kartın PCB’si yaklaşık 6 – 7 cm daha kısa olsa da düzgün bir soğutma sağlamak için Nvidia’ büyük bir soğutucu kullanmayı tercih etmiş. Kartın uç tarafında yer alan fandan içeriye çekilen hava, soğutucu kapağının altında yer alan bileşenleri soğuttuktan sonra görüntü çıkışlarının yer aldığı arka ızgaradan dışarı atılıyor. Pek fazla ısınmayan kartın, oyunlarda maksimum 78 derece seviyesine çıktığını gördük. Tabii bize gelen kartın referans tasarımlı soğutucuya sahip olduğunu ve firmalar tarafından üretilen özel soğutucu modellerin daha da başarılı olacağını belirtmeden geçmemek gerek. 2 tane 6 pinli güç girişine ihtiyaç duyan GTX 760, maksimum 170 watt güç tüketim değerine sahip. Eğer overclock yaparsanız, biraz daha fazla güç tüketebilir. Ürünün arka panelindeki bağlantılara baktığımızda ise 2 tane DVI, 1 tane HDMI ve 1 tane de DisplayPort ile karşılaşıyoruz.

bir de Display Port görüntü aktarım yuvası bulunuyor. Arma Venes 14, aynı anda dört monitörü çalıştırabiliyor.

gpu-z

Yüksek performans ve GeForce ExperIence

Oyunlarda yüksek performans için tasarlanan GTX 760, pek çok oyunda 60 FPS sınırını devirmeyi başarabiliyor. Bioshock Infinite, Batman: Arkham Origins ve daha bir çok oyunu, üst seviye ayarlarda, harika bir görüntü kalitesiyle ve takılmadan oynayabildik. Performans konusunda ürünün gayet başarılı bir noktada bulunduğunu söylemek gerek.

Nvidia’nın yeni nesil sürücüleri, GeForce Experience adında bir yazılımı da beraberinde getiriyor. Aslında sürücülerle gelen yazılımlardan veya sürücülerden bahsetmekten pek hoşlanmam ama bundan bahsetmemek olmaz. Tamamen oyuncuları hedef alan bu yazılım, bilgisayarınızda yüklü olan oyunları tarayarak bu oyunlar için ayrı ayrı en uygun detayları ayarlıyor. Şöyle bir örnek verelim: Mesela bilgisayarımızda RAM miktarı az, işlemcimiz ortalama ve ekran kartımız da GTX 760 (yani güçlü). Nvidia bu durumda bilgisayardaki oyunları kontrol ediyor ve fazla fazla RAM götüren “Texture Detail” ayarlarını düşürüyor. Diğer yandan işlemcimize yük bindirecek diğer efektleri ortalama seviye çekiyor. Direkt olarak ekran kartını ilgilendiren efektlerde ise maksimum ayarları seçiyor. Böylece bilgisayarınızın oynatabileceği en iyi ayarlarda oyununuzu oynamış oluyorsunuz; hem de hiç uğraşmadan. Eğer ayarların tam olarak hangi bileşenden etkilendiğini ve bilgisayarımızın hangi parçalarının zayıf veya güçlü olduğunu bilmeseydik, tüm ayarları kısıp “Texture Detail” ayarını yüksekte bırakabilirdik. Bu durumda tabiri caizse leş gibi bir görüntü kalitesinde bile takıla takıla oyun oynuyor olacaktık… İşin en hoş kısmı ise yaptığımız değişikliklerin oyunda neleri değiştireceğini interaktif resimlerle gösteriyor olması. Değişiklikleri gördükten sonra “Optimize et” tuşuna basarak oyunun en oynanabilir hale gelmesini sağlayabiliyoruz. GeForce Experience sadece oyunları ayarlamakla kalmıyor, aynı zamanda ekran kartı sürücülerini de takip ediyor. Böylece yeni bir sürücü çıktığı anda hiç uğraşmadan güncelleme yapabiliyoruz. Bunun yanında sistemimizle ilgili bilgileri tek çatı altında “Sistemim” sekmesinde bulabiliyoruz.

oyun

Neden alınır?

•  Başarılı soğutma

• Yüksek performans

• GeForce Experience yazılımı

Sonuç olarak: GTX 760, sunduğu üstün oyun performansının yanı sıra GeForce Experience yazılımıyla da dikkat çeken bir ekran kartı.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Volkan Akduman

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval