Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Netflix

Netflix, mobil uygulamasına ‘otomatik kapatma’ özelliği ekleyecek

netflix
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Tersine mühendislik yöntemiyle ortaya çıkarılan yeni bir sızıntıya göre Netflix kullanıcıları, yakında dizi-film izlerken bir zamanlayıcı belirleyebilecekler. Belirlenen zaman geldiğindeyse içerik, uygulama tarafından otomatik olarak kapatılacak. Netflix’in henüz resmi olarak açıklamadığı bu özellik, bilhassa bir şeyler izleyerek uykuya dalmayı sevenlerin hoşuna gideceğe benziyor.


İlginizi çekebilir: Netflix, TV kanalı mantığıyla yayın yapan bir mod test ediyor

reklam
MSI reklamı

Spotify’ın mobil uygulamasındaki otomatik kapatma özelliğini kullandıysanız, Netflix’e yakında gelecek olan özelliğin de nasıl bir şey olacağını az çok tahmin edebiliyorsunuzdur: Otomatik kapatma özelliği sayesinde, örneğin Spotify’da o an dinlemekte olduğunuz bir müzik sizin seçtiğiniz bir dakika sonra otomatik olarak durur. Böylelikle, müziği gece dinleyerek uyuya kaldıysanız, sabahlara kadar sürekli tekrar edip telefonunuzun şarjının tükenmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Netflix, 15-45 dk. arası süreyle otomatik olarak içeriğin kapanmasına izin verecek

Netflix

İşte Netflix, Sleep Timer (Uyku Zamanlayıcısı) olarak adlandırdığı yeni özellik sayesinde, aynen Spotify’ın yapmış olduğu gibi bir sistem getirmiş olacak. Netflix aslında, hâlihazırda ara sıra gösterdiği “hala izliyor musun?” penceresiyle, kullanıcıların uyuyup uyumadığını kontrol ediyor, cevap alamadığında da içeriği durduruyor.

Ancak burada sorun şu ki, “hala izliyor musun?” sorusunun ne zaman çıkacağını seçemiyorsunuz, yani Netflix tamamen kendi kafasına göre bu kontrolü gerçekleştiriyor. Bu nedenle gece uyurken Netflix’ten bir şeyler izlemeyi seviyorsanız, içerik bir kenarda oynatılırken sizinse uyuya kalmış olma ihtimaliniz çok yüksek. Netflix tarafından kullanıma sunulacak yeni özellikle birlikte kullanıcılar işte bu sorunu ortadan kaldırabilecekler.

Bu arada Netflix’in geçtiğimiz günlerde, arka planda sadece bir içeriğin sesini dinlemek isteyenlere hitap edecek ‘yalnızca ses modu’ özelliği üzerinde çalıştığı da ortaya çıkmıştı. Netflix’in yalnızca ses modunu ve Uyku Zamanlayıcısı özelliğini ne zaman kullanıma sunacağını bilmiyoruz, bu nedenle şimdilik sadece ortaya çıkan ekran görüntüleriyle yetiniyoruz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizi/Film/Kitap

Bir Başkadır, Almanya’da en çok izlenenler listesine girdi

Bir Başkadır
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Son zamanlarda Türkiye’nin bir numaralı gündeminde olan Türk dizisi Bir Başkadır, Netflix Almanya kataloğunda Top 10 listesine girmeyi başardı. Almanya’nın yanı sıra İsviçre, Avusturya ve Romanya’da da Top 10’a girmeyi başaran dizi, anlaşılan sadece Türkiye’de yankı bulmamış.


İlginizi çekebilir: BİR BAŞKADIR değerlendirme | Türkiye’nin konuştuğu dizi!

reklam
MSI reklamı

Türkiye’de son bir haftadır herkes, Türk yapımı yeni Netflix dizisi Bir Başkadır’la yatıp kalkıyor. Baştan sona kadar, Türkiye’nin başarılı yönetmenlerinden Berkun Oya’nın kaleme aldığı dizi, işlediği konularla kimi kesimden eleştiri alırken, kimi kesimdense büyük beğeni topladı.

Bir Başkadır, Netflix’in Almanya kataloğunda en çok izlenenler listesine girdi

Netflix’te yayına girdiğinden beri herkesin konuştuğu Bir Başkadır, sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Almanya, İsviçre, Romanya, Bulgaristan gibi ülkelerde de adından söz ettirmeyi başarıyor. Öyle ki, dizi Almanya’da Netflix’in Top 10 listesine girmeyi başardı ve son 3 gündür yerini korumaya da devam ediyor. Şu an Almanya’da Top10 listesinin 10. sırasında bulunan Bir Başkadır, listeye ilk girdiğinde 8 ve 7. sıralara kadar yükselmeyi başardı.

Bir Başkadır’ın konusu: Hayatları farklı, hayalleri farklı, korkuları farklı. Birbirlerinden zıt görünseler de yolları kesiştiğinde sınırlar ortadan kalkacak ve hepsi birbirinin hayatına dokunacak. Gündelikçilik yapan Meryem zaman zaman baygınlık geçirmektedir. Tavsiye üzerine bir psikiyatriste gider. Ancak psikiyatrist Peri’nin sorularından biri onu rahatsız eder.

Bir Başkadır oyuncuları:

 • Öykü Karayel [Meryem]
 • Fatih Artman [Yasin]
 • Funda Eryiğit [Ruhiye]
 • Defne Kayalar [Peri]
 • Tülin Özen [Gülbin]
 • Derya Karadaş [Gülan]
 • Bige Önal [Hayrunnisa]
 • Settar Tanrıöğen [Ali Sadi Hoca]
 • Alican Yücesoy [Sinan]
 • Esme Madra [Hayrunnisa’nın arkadaşı]
 • Nesrin Cavadzade [Melisa]
 • Öner Erkan [Rezan]
 • Gökhan Yıkılkan [Hilmi]

Bir Başkadır’ın bölüm sayısı: 8 (her biri ortalama 45 dk.)

Devamını oku

Apple

Apple ve Netflix Vietnam’da vergi kaçırmakla suçlanıyor!

netflix yüzde 50 indirim
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Vietnam bilgi bakanı salı günü yaptığı açıklamada Apple ve Netflix gibi yabancı yayın şirketlerini ülkelerindeki vergi yükümlülüklerinden kaçmakla suçladı. CNBC’de yapılan habere göre, ülke genelinde yaklaşık 1 milyon aboneden toplam 43.15 milyon dolar gelir elde eden yayın şirketleri, bilgi ve işlem bakanlığına göre Vietnam’da hiç vergi ödemedi. Bakan, bu durumun yerel şirketler için de haksız rekabet yarattığını belirtti.


İlginizi çekebilir: Netflix, TV kanalı mantığıyla yayın yapan bir mod test ediyo

reklam
MSI reklamı

Özellikle Netflix düzenlemelere uymuyor!

Bakan Nguyen Manh Hung gerçekleşen bir devlet toplantısında ” Yerli şirketler vergi ve içerik düzenlemelerine uymak zorundayken yabancı şirketlerin bunlara uymaması haksız rekabet doğuruyor.” dedi. Bakan, konuşmasına ” Netflix’teki bazı içerikler Vietnam’ın tarihine ve egemenliğine, şiddet, uyuşturucu kullanımı ve cinsellik düzenlemelerine uymuyor.” şeklinde devam etti.

netflix

Vietnam, iki yıl önce ülke içindeki online aktiviteler üzerinden gelir elde eden tüm yabancı şirketlerin verilerini ülke içinde depolamasını zorunlu kılan bir siber güvenlik yasası çıkarmıştı. Ancak uygulama konusunda problemler yaşanıyor denebilir. Örneğin Netflix cephesi Vietnam’da server kurma ya da ofis açma gibi planlarının olmadığını açıkladı. Ancak Reuters’a yapılan açıklamada şirket, hâlâ hükümet ile içerikleri üzerindeki düzenlemelerle ilgili görüşmeler yapmayı kabul ettiğini belirtti. Son olarak Netflix’ten “Full Metal Jacket” adlı Vietnam Savaşı’nı konu alan bir filmin ülkede yayınlanmasını kaldırması talep edilmişti.

Açıklama yapan bir Netflix sözcüsü ise vergi ödememe konusuyla ilgili ” Bizim gibi yabancı servislerin Vietnam’da vergi toplamasını ve hükümete ödeme yapmasını mümkün kılan bir sistemin uygulanmasını biz de destekliyoruz. Ancak şu anda böyle bir sistem bulunmuyor.” dedi. Buna karşılık olarak bakan Hung, bilgi ile ekonomi bakanlıklarının ve vergi departmanının yabancı şirketlerin ülke pazarına girişlerinden itibarenki gelirlerini hesaplayarak vergi toplanmasını kolaylaştıran bir mekanizma üzerine çalıştıklarını belirtti.

apple

Bu durum, teknoloji devlerini Güneydoğu Asya’da zorlamaya devam edecek gibi görünüyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda Filipinler, Tayland ve Endonezya da kendi ülkelerinde Netflix gibi şirketleri vergilendirme konusunda yasalar üzerinde çalışmaya başladı.

Devamını oku

Netflix

Netflix, TV kanalı mantığıyla yayın yapan bir mod test ediyor

Netflix
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Netflix, tıpkı geleneksel televizyon kanallarından alışık olduğumuz lineer yayın yapacak yeni bir özellik üzerinde çalıştığını açıkladı. Netflix’in kasım ayının ilk haftasından itibaren testlerine başladığı “Direct” adlı mod, özetle izleyicilerin Netflix’e “kendimi sana bırakıyorum” demesini sağlayacak.


İlginizi çekebilir: RTÜK, Amazon Prime Video ve Netflix’in lisans aldığını açıkladı

reklam
MSI reklamı

İsteğe bağlı video akış hizmeti pazarının lideri konumunda olan Netflix, insanları geleneksel televizyon alışkanlıklarına yeniden döndürmeye çalışmak amacıyla “Direct” adını verdiği yeni bir mod kullanıma sunacağını açıkladı.

Netflix, Direct modu ile geleneksel TV alışkanlığını geri getiriyor

ABD’li platform, yayınladığı haber bülteninde Fransa’da insanlar arasında geleneksel televizyon alışkanlığının çok yaygını olduğunu ve bununla bağlantılı olarak insanların bir sürü içerik arasından seçim yapmaya yanaşmadığını söyledi ve Direct özelliğini de işte bu insanlara yönelik olarak geliştirdiğini vurguladı.

Netflix Direct

Aslına bakacak olursanız buna “mod” yerine “kanal” dememiz daha mantıklı olabilir. Zira Netflix, Direct bünyesinde ABD, Fransa gibi tüm ülkelerdeki kataloglarında bulunan içerikleri bütün kullanıcılarla eşzamanlı olacak şekilde yayınlayacak. Yani Paris’teki bir Netflix kullanıcısıyla Marsilya’daki kullanıcı, Direct kanalında aynı saatte aynı içerikleri görecek.

Netflix’in yeni özelliği, 5 Kasım 2020 tarihinden itibaren Fransa’nın bazı bölgelerinde hizmet vermeye başladı. Şirket aralık ayından itibaren Fransa’nın tamamında Direct özelliğini kullanıma açacağının da altını çizdi. Yalnız Netflix, Direct’i diğer ülkelere de getirip getirmeyeceği konusunda herhangi bir bilgi paylaşmıyor. Bu nedenle özelliğin şimdilik Fransa ile sınırlı kalacağını söyleyebiliriz.

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler