Sosyal medya

Hi-Tech

My Fly hayatınızı kurtaracak!

My Fly
My Fly

My Fly yarışmayı kazanan proje olursa hayatımızda çok şey değişecek.

Intel’in düzenlediği Giyilebilir Teknoloji yarışması ilginç fikirleri önümüze sunmaya başladı. Giyilebilir teknoloji alanını çok farklı alanlara çekenler sayesinde geleceğimiz kesinlikle çok farklı olacak.

Yarışmada aday olan Nisanth Marka’nın tasarımı Intel IQ sayfasında yayınlandı. Peki nedir bu proje?

Nisanth Marka 24 yaşında ve yarışmaya İngiltere’den katılıyor. Aslen Hintli. 24 yaşındaki bu genç öğrencinin projesi kol saati olarak kullanılabilen bir selfie aracı. Aslında sadece selfie aracı demek biraz hakaret olur gibi. Çünkü farklı alanlarda da hizmet etmesi tasarlanıyor.

Bu cihazın adı My Fly. Nisanth Marka, My Fly’ı günlük yaşantımızda kullanılabilecek bir yardımcı, acil durum çağrısı ve uçabilen bir selfie aracı olarak tanımlıyor. Şöyle ki, bu saati taktığınız zaman, saatinizden uçan bir parça sizin fotoğrafınızı 10 metre yükseklikten çekebiliyor. Böylece kimsede olmayan en havalı selfie pozları sizin olacak.

Peki kişisel yardımcı ne yapıyor? Örneğin anahtarlarınızı kaybettiniz. Ya da büyük bir otoparkta arabanızı kaybettiniz. Bulmak için yine saatiniz My Fly’ı kullanabilirsiniz. Sizi büyük ölçüde rahatlatacak bir teknolojiye sahip.

Bir diğer işlevi ise hayat kurtarıcı yanı. Saatin içerisine gömülü yonga kalp atışınızı ve kan basıncınızı kontrol eder. Bir aksilik olduğunu tespit ettiği anda acil durum servislerine ulaşır ve sizin için yardım çağırır. Sadece bununla da kalmıyor. 10 metre yüksekliğe çıkıp acil durum sireni çalıp ışıklarını yakar. Hatta en yakın kişiyi size bulup getirebilir. Yani ölüm döşeğinde olduğunuz zaman sizi kurtaracak bir can kurtaran olabilir.

Nisanth Marka tasarımı hakkında şöyle diyor; “Çok basit bir cihaz, ama beni çok heyecanlandırıyor, çünkü birçok açıdan çok önemli bir etkisi olabileceğine inanıyorum. Çocukluğumdan beri birçok deney yaptım, bu da aklıma gelen ve yedi gün içinde geliştirdiğim onca şeyden biri. Giyilebilir Teknoloji Yarışmasının finalisti olmak beni inanılmaz mutlu etti ve bunun daha bir başlangıç olmasını umuyorum. Bu cihaza hayat verebilirsek, bir hayal gerçekleşecek. Bunun olduğunu görebiliyorum, mükemmel olacak.”

Giyilebilir Teknoloji Yarışması’nın finalisti olan Nisanth Marka yarışmada son derece iddialı durumda. Eğer yarışmayı kazanır ve Intel’in desteğini arkasına alırsa geleceğimizi tasarlayanlardan birisi Nisanth Marka adındaki bu genç olacak. Ve belkide hiç tahmin edemeyeceğimiz teknoloji dünyasının kapılarını bizlere aralayacak.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hi-Tech

Amazon’un robotları 2019’da evlere geliyor!

Özellikle dev depolarında görmeye alışık olduğumuz Amazon’un robotları yakın zamanda evlere de gelebilir. Elbette depodakilerin aksine daha portatif ve spesifik amaca uygun olarak.

Amazon'un robotları

Ünlü finans haber kanalı Bloomberg’deki bir röportajda ortaya çıkan gizli planın niteliği hakkında henüz detaylı bir bilgi yok. Lakin kod adının Vesta olduğu ve şu anda firmanın Lab126 donanım ArGE bölümünde hazırlandığı biliniyor. Birkaç senedir devam ettiği belirtilen proje için sıralar agresif bir işe alımı söz konusu. Habere göre Amazon mevcut proje için şu sıralar robot alanında uzman Yazılım Mühendisi ve İlke Sensörleri Mühendisi arıyor.

Amazon’un robotları önce çalışanların evinde denenecek

Amazon’un yıllardır devasa depolarında kullanıldığı robotlardan farklı olması kaçınılmaz olan bu yeni ev robotlarının imkan ve kapasiteleri maalesef bilinmiyor. Şu sıralar akıllı ev konseptinde Alexa ile oldukça iyi bir rekabet sürdüren firmanın bir sonraki adımı elleri ayakları olan bir Alexa mı acaba?

Amazon'un robotları

Verilen bilgiler prototiplerin çoktan hazır olduğu yönünde. Prototip Amazon ev robotları üzerinde üst seviye kamera ve Bilgisayarlı Görme yazılımı bulunacak. Firmanın ilk hedefi 2018 sonuna kadar bu robotları tüm Amazon çalışanlarının evlerine yerleştirmek. Açıkçası bundan daha iyi bir test grubu olur mu bilemedik. Öte yandan bu yeni robotun fiyatı da belli değil.

Devamını oku

Geek

Seracılıkta ürün fire oranı teknoloji ile azaltılacak

Yazan:

Seracılıkta

Günümüzde tarım alanlarının azalması ve küresel ısınma nedeniyle meyve-sebze yetiştiriciliği gitgide zorlaşıyor. Buna alternatif olarak sera yetiştiriciliği gösteriliyor. Ancak ısı ve nem gibi ortam şartlarından dolayı ürünlerde ciddi fireler verilebiliyor. Teknolojinin sunduğu olanaklar, sera yetiştiriciliğinde önemli iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor. Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlamaya açılan akıllı sera projesi Ignite Greenhouse sayesinde ortamla ilgili uzaktan bilgi alınabiliyor ve anında müdahale edilerek ürünlerin zarar görmesi engelleniyor.

Ignite Greenhouse, sera yetiştiriciliğinde geleneksel yöntemlere göre harcanan zaman ve işgücü gereksinimi büyük ölçüde azaltılıyor. Sistem ile bilgileri uzaktan kontrol edilebiliyor, otomatik talimat verilebiliyor. Böylece seranın ortam koşulları bilgisine istenilen zaman her yerden erişme imkanı sağlanıyor. Böylece zayi ürün oranı da azaltılmış oluyor.  Proje, seraların yanı sıra ev tipi versiyonu ile evde saksıda sera oluşturma imkanı da sunuyor.

Sensörler aracılığıyla uyarı gidiyor

Ignite Greenhouse seralara yerleştirilen sensörler aracılığıyla bilgi akışı sağlıyor. Seranın koşulları böylece mobil cihaz ya da web’den takip ediliyor. Sistem, toprak nem seviyesi düştüğünde ya da sulama ihtiyacı olduğunda uzaktan komutlarla gereken işlemi yerine getiriyor.  Geliştirilme aşamasında olan ürünün bir sonraki aşamasında, seradaki bilgileri yorumlayarak veriler doğrultusunda hareket edecek akıllı bir sisteme dönüştürülmesi hedefleniyor. Ürün gerekli desteği bulduğu takdirde satışa sunulma imkanına kavuşacak.

Devamını oku

Google

Google Lens sırası iPhone ve iPad’lerde

Google Lens geçtiğimiz günlerde Samsung cihazlarda kendini göstererek Android ekosisteminde yayılmaya devam ederken rakibi iOS’u da es geçmiyor. Samsung, Huawei, LG, Motorola, Sony, ve Nokia (HMD Global) model telefonlara yavaş yavaş gelen özellik şimdi de iPhone ve iPad’ler için hazır.

Yapay zeka temelli bu fotoğraf uygulaması sizlere çektiğiniz nesne hakkında bilgi verebiliyor ya da bir kartvizitten kontak oluşturabiliyor. Android cihazlarda Google Photos’un içine gömülen Lens uygulaması iOS’larda da aynı yapıyı kullanacak. iOS cihazınıza Google Photos uygulamasını indirdiğinizde Lens’i elde etme şansına erişeceksiniz. Henüz bütün bölgelere yayılmış değil. Dolayısı ile gelmesi biraz zaman alabilir. Nitekim Android cihazlarda da durum aynı çünkü Google bu özelliği parti parti dağıtmayı uygun görmüş.

Google Lens için versiyon 3.15 ve yukarısı lazım

iOS cihazlarda özellik, Google Photos uygulamasının 3.15 ve daha üstü sürümlerinde çalışabilecek. Dolayısı ile uygulama zaten yüklüyse versiyonunun uygun olduğuna da dikkat edin. 3 Mart’ta AppStore’da yayımlanan uygulamayı kolayca indirip güncelleyebilirsiniz. Tam vakti belli olmasa da Lens özelliğinin bir iki hafta içinde tüm iOS cihazlara dağıtılması bekleniyor.

Devamını oku