Sosyal medya

Haber

My Fly hayatınızı kurtaracak!

My Fly
My Fly

My Fly yarışmayı kazanan proje olursa hayatımızda çok şey değişecek.

Intel’in düzenlediği Giyilebilir Teknoloji yarışması ilginç fikirleri önümüze sunmaya başladı. Giyilebilir teknoloji alanını çok farklı alanlara çekenler sayesinde geleceğimiz kesinlikle çok farklı olacak.

Yarışmada aday olan Nisanth Marka’nın tasarımı Intel IQ sayfasında yayınlandı. Peki nedir bu proje?

Nisanth Marka 24 yaşında ve yarışmaya İngiltere’den katılıyor. Aslen Hintli. 24 yaşındaki bu genç öğrencinin projesi kol saati olarak kullanılabilen bir selfie aracı. Aslında sadece selfie aracı demek biraz hakaret olur gibi. Çünkü farklı alanlarda da hizmet etmesi tasarlanıyor.

Bu cihazın adı My Fly. Nisanth Marka, My Fly’ı günlük yaşantımızda kullanılabilecek bir yardımcı, acil durum çağrısı ve uçabilen bir selfie aracı olarak tanımlıyor. Şöyle ki, bu saati taktığınız zaman, saatinizden uçan bir parça sizin fotoğrafınızı 10 metre yükseklikten çekebiliyor. Böylece kimsede olmayan en havalı selfie pozları sizin olacak.

Peki kişisel yardımcı ne yapıyor? Örneğin anahtarlarınızı kaybettiniz. Ya da büyük bir otoparkta arabanızı kaybettiniz. Bulmak için yine saatiniz My Fly’ı kullanabilirsiniz. Sizi büyük ölçüde rahatlatacak bir teknolojiye sahip.

Bir diğer işlevi ise hayat kurtarıcı yanı. Saatin içerisine gömülü yonga kalp atışınızı ve kan basıncınızı kontrol eder. Bir aksilik olduğunu tespit ettiği anda acil durum servislerine ulaşır ve sizin için yardım çağırır. Sadece bununla da kalmıyor. 10 metre yüksekliğe çıkıp acil durum sireni çalıp ışıklarını yakar. Hatta en yakın kişiyi size bulup getirebilir. Yani ölüm döşeğinde olduğunuz zaman sizi kurtaracak bir can kurtaran olabilir.

Nisanth Marka tasarımı hakkında şöyle diyor; “Çok basit bir cihaz, ama beni çok heyecanlandırıyor, çünkü birçok açıdan çok önemli bir etkisi olabileceğine inanıyorum. Çocukluğumdan beri birçok deney yaptım, bu da aklıma gelen ve yedi gün içinde geliştirdiğim onca şeyden biri. Giyilebilir Teknoloji Yarışmasının finalisti olmak beni inanılmaz mutlu etti ve bunun daha bir başlangıç olmasını umuyorum. Bu cihaza hayat verebilirsek, bir hayal gerçekleşecek. Bunun olduğunu görebiliyorum, mükemmel olacak.”

Giyilebilir Teknoloji Yarışması’nın finalisti olan Nisanth Marka yarışmada son derece iddialı durumda. Eğer yarışmayı kazanır ve Intel’in desteğini arkasına alırsa geleceğimizi tasarlayanlardan birisi Nisanth Marka adındaki bu genç olacak. Ve belkide hiç tahmin edemeyeceğimiz teknoloji dünyasının kapılarını bizlere aralayacak.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Uğur Karapaça

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval