Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Microsoft, Windows 10 İçin Timeline Özelliğini Ertelediğini Duyurdu

Microsoft, mayıs ayında düzenlediği Build geliştirici etkinliğinde Windows 10’a bu sonbahar aylarında gelecek olan bazı özellikleri duyurdu.

Microsoft’un duyurduğu bu özellikler Fall Creators güncellemesi ile beraber gelecek. Büyük güncelleme ile gelecek olan özelliklerden bir tanesi de Timeline özelliği. Apple’ın macOS’ta yer alan Handoff özelliğine benzer bu özellik bir süre ertelendi.

Kullanıcılar, Timeline özelliği ile beraber bilgisayarında yaptıkları bir işlemi herhangi bir dosya transferi gerçekleştirmeden akıllı telefonlarında sürdürebilecek. Timeline özelliği Windows 10, iOS ve Android için kullanılabilecek. Handoff ise sadece Apple ürünleri arasında kullanılabiliyor.

reklam
MSI reklamı

Microsoft Başkan Yardımcısı Joe Belfiore kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada Timeline özelliğinin Windows 10 Fall Creators güncellemesine yetişmeyeceğini ve bu güncellemeden kısa bir süre sonra Windows Insider programında yer alan kullanıcılara dağıtılacağını duyurdu. Fall Creators güncellemesinin eylül ayında yayınlanması bekleniyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşletim Sistemleri

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi resmi olarak yayınlandı

Yazan:

Microsoft

Tasarımı güncellenen başlat menüsü ve yenilenmiş bir Alt + Tab arayüzü gibi yeniliklerin olduğu Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi yayınlandı. Bugünden itibaren güncellemeyi Windows Update veya Windows 10 Güncelleme Yardımcısı aracılığıyla bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Windows 10, AV1 kodek desteği alıyor!

reklam
MSI reklamı

Microsoft, Windows 10’un Ekim 2020 güncellemesini bugün bir milyardan fazla kullanıcının hizmetine sunmaya başladı. Geçen yıl olduğu gibi, 2020’de de ikincisi yayınlanan Windows 10 güncellemesi, büyük bir sürüm güncelleştirmesinden çok aslında Hizmet Paketi.

Ayrıca Microsoft, Ekim 2020 güncellemesi ile yenilenmiş bir Başlat menüsü, bazı Alt Tab değişiklikleri ve yeni Chromium destekli Microsoft Edge gibi ek iyileştirmeler de yaptı.

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi ne yenilikler getiriyor?

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesiyle gelen en büyük görsel değişiklik elbette ki başlat menüsünün tasarımında oldu. Artık Microsoft’un son zamanlarda benimsediği yeni tasarımını başlat menüsünde de görüyoruz. Bu bağlamda yeni başlat ekranında, uygulama logolarının arkasındaki düz renk ortadan kalktı ve yerine şeffaf bir arka plan eklendi. Ayrıca uygulamaları daha kolay bulabilmeniz için tarama yeteneği de iyileştirilen bu başlat menüsünde, günün sonunda işlevsellik bakımından pek bir değişiklik yer almıyor.

Windows 10 Ekim 2020 güncellemesi

Microsoft’un Ekim 2020 güncellemesi ile Windows 10 PC’lere getirdiği ikinci önemli değişiklik, Alt + Tab’ın çalışma şeklinde oluyor. Normalde Alt + Tab sadece Windows’ta açık olan masaüstü uygulamaları arasında geçiş yapmayı sağlıyordu, şimdiyse artık Microsoft Edge’de açık olan tüm sekmeleri de içeriyor. Bununla birlikte Microsoft, Windows 10 kullanıcılarının klasik Alt + Tab deneyimine geri dönmelerine izin de veriyor.

Son önemli yenilik ise, PC’de oyun oynayanları ilgilendirecek türden. Muzdarip olanlar çok iyi bilecektir ki, Windows’ta monitör yenileme hızlarını ayarlamak ve kontrol etmek o kadar kolay değildir. Bundan dolayı birçok kişi, desteklemesine rağmen monitöründe 144 Hz veya daha yüksek modları etkinleştirmemiş ya da etkinleştirmeyi unutmuştur.

Ekim 2020 güncellemesi ile bu deneyim kolaylaştı: Artık doğrudan Windows 10 ayarlar panelinden (Ayarlar> Sistem> Ekran, Gelişmiş görüntü ayarları) yüksek yenileme hızlarına geçiş yapabilirsiniz. Böylelikle Microsoft, yerleşik destek ekleyerek kullanıcıları AMD veya NVIDIA’nın uygulamalarıyla uğraşma derdinden kurtarmış oldu.

Ekim 2020 güncellemesi nasıl indirilir?

Windows 10 Ekim 2020

Microsoft, Windows 10 Ekim 2020’yi bugünden itibaren kullanıma sunmuş olsa da, hemen size ulaşmayabilir ve birkaç gün beklemeniz gerekebilir. Çünkü Microsoft, böyle önemli güncellemeler yayınlayacağı zaman genellikle kademeli olarak sunma politikası izliyor.

Güncellemeyi Windows Update bölümünde bulamıyorsanız, Microsoft’un Güncelleme Yardımcısı’nı kullanarak da indirebilirsiniz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

ASUS Zenfone 7 Pro için Android 11 beta güncellemesi yayınlandı

Yazan:

ASUS Zenfone 7

ASUS, Zenfone 7 Pro modeli için Android 11 beta güncellemesini kullanıma sundu. Bugünden itibaren genel beta test programına kayıt olan kullanıcılar, en yeni Android’i deneyimleme fırsatına sahip olabiliyor.


İlginizi çekebilir: EBA ve UZAKTAN EĞİTİM İÇİN LAPTOP: ASUS D509D

reklam
MSI reklamı

ASUS, Zenfone serisi akıllı telefonlarını Android 11 işletim sistemine güncelleme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Daha önce Zenfone 6 için Android 11 betayı piyasaya süren şirket, şimdi de en yeni Android’i Zenfone 7 Pro ile buluşturmaya başladı. Bugünden itibaren genel beta programına kayıt olanlar, telefonlarında ilk Android 11 beta sürümüne sahip oluyor.

ASUS Zenfone 7 Pro için Android 11 beta müjdesi!

ASUS Zenfone 7 Pro Android 11

ASUS’un 30.04.31.30 numaralı sürümüyle yayınladığı Android 11 beta güncellemesinin boyutu 1 GB’ın biraz üzerinde. Bu güncellemeyle Android 11, Zenfone 7 Pro kullanıcılarına birbirinden güzel heyecan verici değişiklikler getiriyor.

Yeni gelen özelliklerden bazıları şu şekilde:

  • Güç menüsüne entegre edilmiş cihaz kontrolleri
  • Desteklenen uygulamalar için baloncuk bildirimler
  • Geliştirilmiş hızlı ayarlar paneli
  • Uygulama izinleri üzerinde daha fazla kontrol

Bu yeniliklerin yanı sıra ASUS, Android 11 betada Kişiler, Telefon, Dosya Yöneticisi, Hesap Makinesi, Saat, Galeri, Hava Durumu, Ses kaydedici, Ayarlar, Veri Aktarımı ve Yerel yedekleme dahil olmak üzere Zenfone 7 Pro arayüzünün stok uygulamalarını da yeniledi.

Beta güncellemelerinin, kararlı sürümden evvel sınırlı bir kullanıcıya sunulması ve denenmesinin hem üreticiler hem de kullanıcılar için birkaç avantajı bulunuyor. Yalnızca üreticilerin yazılımdaki hataları tespit edip kararlı sürümü yayınlayana kadar önemli ölçüde gidermesi değil, aynı zamanda kararlı sürümü alacak kullanıcılar için de potansiyel olarak ön bir hazırlık olması yönüyle büyük önem taşıyor.

Bu arada ASUS, henüz Zenfone 7 Pro için Android 11′i beta olarak yayınladığından dolayı manuel olarak herhangi bir indirme bağlantısı da sunmuyor. Şirket kanadından ZenFone 7 serisi için Android 11′in kararlı sürümünün ne zaman yayınlanacağına dair açıklama da gelmedi.

Devamını oku

İşletim Sistemleri

Windows 10, AV1 kodek desteği alıyor!

Yazan:

Windows 10 AV1 codec

Microsoft, Windows 10 için çok yakında AV1 donanım hızlandırmalı video kodlama desteği sunacağını resmi olarak onayladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft Edge, Skype’ın ‘Meet Now’ özelliğini bünyesine katıyor

reklam
MSI reklamı

Alliance for Open Media, 2017 yılında H.264′ün yerini alacak AV1 kodek bileşenini duyurmuştu. AV1 kodlama desteği, gelecekte çevrim içi akış sistemleri için birincil kodek haline geleceğe benziyor. Öyle ki Microsoft, Windows 10′un bu telifsiz kodek bileşenini destekleyen ilk işletim sistemlerinden biri olacağını onayladı.

Windows 10, AV1 ile videolarda veri tasarrufu sağlayacak

Endüstrideki bir dizi patentli diğer kodeklerden farklı olarak AV1 bileşeni, şu an Microsoft, Google ve Apple tarafından desteklenmekte olan tamamen telifsiz bir kod bileşeni olarak kendisini ayrı bir konumda tutuyor. Microsoft, bu yılın ilerleyen günlerinde AV1 video kodek desteğini Windows 10′un 1909 ve daha yeni sürümlerine getirmeyi planladığını söyledi.

Windows 10 AV1

AV1 kodek bileşeni, mevcut H.265′ten daha iyi sıkıştırma yapabiliyor ve bu sayede desteklenen videoları çevrim içi ortamda oynatırken veri kullanımını önemli ölçüde azaltmayı amaçlıyor. Hatta bunu, çeşitli kodlayıcılar ve programlar sayesinde videoların kalitesini hiç bozmadan yapabiliyor. Tahminlere göre AV1 desteği sayesinde Windows 10, H.264′ten %50 ve VP9′dan da %20 daha iyi sıkıştırma yaparak ciddi veri tasarrufu sağlayacak.

Yalnız unutulmaması gereken önemli nokta, videoları AV1 kodek bileşeni ile izleyebilmek için Windows 10 desteği elbette ki yetmeyecek. İçerik üreticilerinin de AV1 desteğini videolarda sunması gerekiyor. Bunun yanı sıra Intel’in 11. nesil CPU’ları, RTX 30 serisi GPU’lar veya yakında çıkacak RX 6000 serisi grafiklere sahip bilgisayarlarınız varsa Windows 10 sürüm 1909 veya daha yeni bir sürüme sahip işletim sistemine de ihtiyacınız olacak.

AV1 desteği, Microsoft ve donanım ortakları arasında yapılan çalışmalar neticesinde bu yıl bitmeden sunulacak.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler