Sosyal medya

Nesnelerin İnterneti

Microsoft, Cortana’yı Beyaz Eşyalara Entegre Ediyor

Microsoft sanal asistanı Cortana’yı buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, tost makinesi, termostat ve diğer akıllı eşyalara getirmeyi amaçlıyor.

Microsoft önümüzdeki yılın Mart ayında yayınlayacağı Windows 10 Creators Güncellemesi ile akıllı eşyalarda olacak. Bu durum ise ortaya çok ilginç bir şekilde çıktı. Yazılım devinin Çin’de düzenlediği Windows Hardware Engineering Community etkinliğinde yapılan bir sunumda yer alan bilgi gözlerden kaçmadı. Şirket donanım geliştiricilerinin piyasaya sürecekleri cihazlar için yazılım desteği vermenin önemli olduğunun altını çizdi.

Carla Forester yaptığı sunumda Cortana deneyimini ekranı olan bütün cihazlarda sunmanın önünü açacaklarını dile getirdi. Forester ekranlı herhangi bir akıllı cihazda sanal asistanlarının çalışabilir olduğunu söyledi. Şirket üreticilerin tamamen Cortana kullanıcı arayüzü ile bezenmiş ekranların buzdolabında, tost makinesinde kısacası her türlü elektrikli cihazda olmasını istiyor.

reklam
Huawei P40 reklamı

Bu özelliğin Windows 10 Creators Güncellemesi ile gelecek olması son derece doğru. Çünkü bu güncelleme ile beraber Cortana çok daha uzak ortamlardan ses algılayabilir ve komut duyduğunda aktif hale gelebilir olacak. Bununla beraber HomeHub özelliği de Windows 10 bilgisayarlarda yer alacak. Şirket şu anda Windows 10 bilgisayarlarda tam ekran çalışacak şekilde bir arayüz geliştiriyor. Windows 10 destekli LG üretimi buzdolabı modellerini bu yıl düzenlenen CES ve IFA fuarlarında görmüştük.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

TP-Link, yeni akıllı prizi Tapo P100’ü tanıttı!

Tapo

TP-Link, yeni akıllı prizi Tapo P100’ü tanıttı. Tapo P100 akıllı prize bağlanan tüm cihazlar, programlanabiliyor; akıllı telefonlardan her yerden açılıp kapatılabiliyor.


İlginizi çekebilir: Hareket edebilen, gece görüşlü güvenlik kamerası: TP-Link Tapo C200


Kablosuz ağ çözümlerinin yanı sıra akıllı ev ürünleri de üreten TP-Link, daha uygun fiyatlı yeni akıllı ev serisi olan Tapo’nun akıllı prizini de Türkiye’de satışa sundu.

reklam
Huawei P40 reklamı

Firmanın akıllı priz modeli; küçük bir tasarıma sahip. Bu tasarım dahilinde hem az yer kaplıyor hem de kolay kurulum imkanı sunuyor. Tapo P100’e takılı tüm elektronik cihazlar, akıllı cihazlar ile kontrol edilebiliyor.

TP-Link’in mobil uygulaması sayesinde hem akıllı prizinizi programlayabiliyor hem de evinizi güvenli kılabiliyorsunuz. Evlerde kullanılan ve herhangi bir akıllı işleve sahip olmayan cihazları; her yerden ve her türlü senaryo dahilinde kullanabiliyorsunuz.

Mesela, evde bulunan çay makinesini, senaryolar dahilinde belli zamanlarda açılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece evinizi hem daha akıllı hale getiriyorsunuz hem de otomasyon sistemi oluşturmuş oluyorsunuz.

TP-Link yeni akıllı ev serisi Tapo’yu, geçtiğimiz ay Tapo C200 akıllı IP kamera cihazlarıyla Türkiye’ye giriş yapmıştı. Evde olmasınız bile uzaktan kontrol imkanı sunan ve uygun fiyatıyla dikkat çeken bu ürüne priz sistemleri de eklenmiş oldu.

TP-Link, Tapo ürün ailesinin ilk akıllı prizi olan Tapo P100; kompakt tasarım, kolay uygulama kullanımı ve sesle kontrol seçenekleriyle rakiplerinden sıyrılmayı başarıyor.

 

TP-Link

Prize takılıp çalışan tüm ürünler Tapo P100 akıllı prize entegre edilebiliyor. Abajur, vantilatör, hava nemlendirici, çay-kahve makinesi, fırın, modem, televizyon ve ekipmanları vb. tüm cihazlarla kullanılması mümkün hale geliyor. Akıllı priz, ayrıca evdeki diğer akıllı ürünlerle çeşitli senaryolarla da kullanılabiliyor.

Önceden programlanabilir yapısıyla, istediğiniz saatte açılması ve kapanmasını ayarlayabilmeniz mümkün. iOS ve Android destekli Tapo uygulamasıyla P100’e bağlı tüm cihazlar uzaktan kontrol edilebiliyor. Yine aynı uygulama ile programla, geri sayım sayacı gibi seçenekler de kontrol edilebiliyor.

Hem güvenlik hem de tasarruf için akıllıca çözüm!

Tapo P100 akıllı priz, olası güvenlik tehlikelerini ortadan kaldırmak ve hayatı kolaylaştırmak için tasarlanmış. Prizde unutulan ve kapanması gereken bir elektrikli cihazı (örneğin ütü, çay-kahve makinesi vb.) evden uzaktayken de kapatarak hem yangın tehlikesi önleniyor hem de gereksiz elektrik tüketimi ortadan kalkıyor.

TP-Link

Ek olarak, kullanılmadığı zamanlar prizde olan ve bekleme modunda bile elektrik sarfiyatı yaratan cihazlar, akıllı prize bağlanıp programlanarak tasarruf edilebiliyor.

Tatile veya seyahata gittiğinizde, evdeki akıllı prize aydınlatma cihazlarını bağlayıp, uygulama üzerinden “Dışarıda Modunu” seçebiliyorsunuz. Böylece, belli zamanlarda evde ışığın yanması sağlanabiliyor. Böylece, hırsızlık gibi dış unsurlardan sıyrılabilir hırsızlara karşı evinizi daha korunaklı hale getirebiliyorsunuz.

TP-Link Tapo uygulamasıyla kolay kurulum ve kullanım!

Tapo P100 akıllı priz, son derece kolay kurulup çalıştırılıyor. Ürünü prize takıp Tapo uygulamasını akıllı telefonunuza indiriyorsunuz ve birkaç adım sonrasında kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Akıllı prizi kullanmak için başka herhangi bir cihaz, hub vb gerekmiyor; tak-çalıştır özellikli bir ürün. Aynı zamanda küçük tasarımı sayesinde priz üzerinde az yer kaplıyor. Bitişik prizlerde de minik yapısı sayesinde, herhangi bir sığmama sorunu yaratmıyor.

Tapo P100 akıllı priz, sesli komut özelliğine de sahip. Google Asistan ve Amazon Alexa destekli olan akıllı priz, ses ile de yönetilebiliyor. Örneğin, “iki dakika sonra tost makinesini çalıştır”, “ışığı kapat” gibi sesli komutlar ile cihazlar açılıp kapanabiliyor.

Tapo P100, güvenli bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Firmanın verdiği bilgilere göre, laboratuvarlarda sıkı kontrol süreçlerinden geçerek, üretim gerçekleşiyor. Ürün, yanma tehlikesine karşı ABS malzemeyle güçlendirilmiş. Sürgülü güvenlik kapağı da elektrik çarpmalarını önleyebiliyor.

TP-Link’in yeni akıllı ev serisi olan Tapo’nun ilk akıllı prizi Tapo P100 Türkiye’de KDV dahil 17,50 USD (114,90 TL) fiyatla raflarda yerini alacak.

Devamını oku

İnternet

Wi-Fi 7 teknolojisine geçiş için çalışmalar başladı

Wi-Fi 7

Wi-Fi 6 ile kısa bir süredir tanışıyor olmamıza rağmen Wi-Fi 7 üzerine çalışmalar şimdiden başladı. Wi-Fi teknolojilerini geliştiren şirketlere göre Wi-Fi 7; yaklaşık 4 yıl sonra hayatımıza dahil olmaya başlayabilir.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 10 ve Realme X50 Pro modelleri Wi-Fi 6 teknolojisi ile gelecek!


Wi-Fi 7 neler sunacak

Wi-Fi 6’nın yeni yeni popülerleşmeye başladığı ve yeni çıkan cihazlara eklendiği bu günlerde Wi-Fi 7 üzerine yapılan çalışmaların lanse edilmesi bir hayli sürpriz oldu. Kıyaslama yapacak olursak Wi-Fi 5, 3.5 Gbps hızlara, Wi-Fi 6 ise 9.6 Gbps hızlara erişebiliyordu. İlerleyen zamanlarda ortaya çıkmaya başlayacak Wi-Fi 7’nin ise 30 Gbps gibi hızları destekleyebileceği söyleniyor. Yani bu demek oluyor ki Wi-Fi 7 ile, internet bağlantınız yeterli olduğu sürece daha akıcı video izleyebilecek; daha uzaktan bağlantı kurabilecek ve anlık kopmaların önüne geçebileceksiniz.

reklam
Huawei P40 reklamı

Günümüzde aktif olarak kullanılan Wi-Fi standartlarına değinecek olursak asıl isimleri IEEE 802.11n, 802.11ac ve 802.11ax olmak üzere; bunlar bizim bildiğimiz adlarıyla sırasıyla Wi-Fi 4, Wi-Fi 5 ve Wi-Fi 6 olmak üzere üç adet Wi-Fi standardı aktif olarak kullanılıyor. Wi-Fi 7 ise muhtemelen 802.11be koduyla yayınlanacak.

Wi-Fi

Wi-Fi teknolojilerinin geleceği

İlk olarak uzak ülke Avustralya’da icat edilen bu teknoloji, günümüzde neredeyse hayatımızın her adımında mevcut. İlerleyen zamanlarda, Wi-Fi teknolojilerinin gelişimiyle; daha önce hayal edemeyip, ancak bilim kurgu filmlerinde görebildiğimiz şeylerin yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladığını görebiliriz. Mesela Wi-Fi teknolojilerinin ilerleyişi uzaktan kalp atışlarınızı bile algılayabilecek. Bir örnek olarak; evde yalnız kalan anneannenizin sağlık durumunu Wi-Fi üzerinden anbean takip edebileceksiniz. Kalp atışlarındaki ani bir değişim durumunda Wi-Fi bunu algılayıp size bildirebilecek. Böylece kalp atışlarının hızlanmasına neden olabilecek herhangi bir acil durumda sağlık ekiplerinin anında müdahalesini sağlayabileceksiniz. Buna ek olarak evinizdeki Wi-Fi sizi vücudunuz üzerinden tanıyıp eve geldiğinizde kapıyı otomatik olarak açabilecek. Kısaca nesnelerin interneti yavaş yavaş hayatımıza dahil olacak. Evet, bu örnekler şimdilik kulağa gerçekten bilim kurgu gibi geliyor fakat gelecekte bu teknolojinin mevcut olacağı şimdiden ön görülmeye başlandı bile. Peki ya siz Wi-Fi teknolojilerinin geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz; yorumlarda belirtebilirsiniz.

Devamını oku

Haber

Hesap makinesinde Windows 10 IoT çalıştırıldı!

Windows

Microsoft, Windows 10‘u tüm cihazlar için çıkardık dediğinde hesap makinesinden bahsetmediği umuyoruz lakin bir geliştirici HP marka hesap makinesinde Windows 10‘un IoT sürümünü çalıştırmayı başardı.


İlginizi çekebilir: Huawei FreeBuds 3 Türkiye’de satışa sunuldu!


Windows 10 çıktığı günden bu yana IoT cihazlar için oldukça fazla kullanılan bir araç haline gelmeye başladı. Birçok geliştirici tarafından kullanılan Windows 10 IoT sürümü, bu kez HP Prime Graphing Calculator‘ın üzerinde çalıştırıldı. Twitter‘da Windows’u hesap makinesinde çalışmayı başardığını ancak ön yükleme kısmında hatalar oluştuğunu söyleyen bir geliştirici(@imbushuo) bazı fotoğraflar ve videolarda paylaştı.

reklam
Huawei P40 reklamı

Geliştirici tarafından, ön yüklemenin de başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği bilgi verilirken, henüz bu konu hakkında bir görsel paylaşmış değil. Microsoft tarafından geliştirilen, Windows 10 IoT sürümü için firma tarafından yapılan açıklamalar “her cihaz için Windows 10” olarak öne çıkıyordu. Ancak Microsoft bu açıklamaları yaparken bir hesap makinesi için düşünmüş olduğunu ummuyoruz.

Devamını oku