Sosyal medya

İşlemci

MediaTek, Türkiye’deki operasyonlarını başlatıyor

MediaTek-Tilted_White-800x400

İşlemci sektöründeki başarısını günden güne artıran MediaTek, ülkemizdeki operasyonlarını başlatıyor. Türkiye’deki ilk basın toplantısını gerçekleştiren şirket, sahip olduğu teknolojileri Türk tüketicilere ve yerli teknoloji firmalarına sunma isteğini de gösterdi.


İlginizi çekebilir: MediaTek, iki yeni 5 nm yonga seti geliştiriyor!

reklam
Aorus reklamı

MediaTek, Türkiye’ye verdiği öneme dikkat çekiyor

Basın toplantısında söz alan MediaTek MEA Bölgesi Kurumsal Satış ve Pazarlama Direktörü Rami Osman, şirketin küresel iş büyüklüğü hakkında bilgiler verdi ve; “Türkiye, MediaTek’in çok önem verdiği bir ülke. Küresel ve yerli üretici iş birliklerimizle Türkiye akıllı telefon ve tablet pazarındaki payımız, 3 yıl içerisinde 3 katına çıktı. Tüketicilere gücünü MediaTek işlemcilerden alan en kaliteli ürünleri sunmak için akıllı TV üreticileri, internet servis sağlayıcıları ve farklı şirketlerle iş birliklerimiz gelişerek sürüyor. Türkiye’nin önemli ve katma değerli bir teknoloji ürün üreticisi ve ihracatçısı olma potansiyeline inanıyoruz. Bu dinamik ülkenin tüketicilerine, her segmentte en son teknolojileri, iş ortaklarımızla birlikte sunmaya, yerli teknoloji üreticileri için de güvenilir iş ortağı olmaya devam edeceğiz” dedi.

MediaTek EDG Logo

Adventure İstanbul

MediaTek’in, Türk şirketlerle süregelen ciddi iş birlikleri mevcut

Türkiye akıllı telefon pazarından aldıkları payı, 3 yıl içerisinde %12’den %32’ye çıkardıklarını ifade eden MediaTek Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Sezer Şenol, “Türkiye pazarı 2019 yılında 10 milyon adedin üzerinde gerçekleşti. Pandemi ve diğer olumsuz koşullarına rağmen pazarın 2020 yılında da 10 milyon adedin üzerinde gerçekleşeceğini ön görüyoruz. Xiaomi, Huawei, Samsung, OPPO gibi küresel markaların yanı sıra; General Mobile, Casper, Vestel gibi yerli üretici iş birliklerimizle, Türkiye’deki pazar payımızı %32 seviyesine çıkardık. Her yıl
satılan her 3 telefondan biri, gücünü MediaTek teknolojisinden alıyor. Daha da önemlisi, 2019 yılının ikinci yarısından itibaren Türkiye’de üretilen tüm yerli telefonlarda MediaTek işlemciler kullanıldı. Türkiye’deki iş birliklerimiz, teknolojinin diğer alanlarına da uzanıyor. Android TV ve akıllı TV üretiminde Vestel ve Arçelik, tablet üretiminde Reeder, modem cihazlarında Türk Telekom, Türksat, Turkcell, D-Smart, Millenicom, Hometech; akıllı ödeme sistemlerinde Koç Grubu şirketi Token Financials ile iş birliği yapıyoruz” dedi.

MediaTek Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Sezer Şenol

Helio G serisi “gaming” yani oyun odaklı bir işlemci serisi olarak karşımıza çıkıyor

Covid-19 salgını nedeniyle internet üzerinden gerçekleştirilen basın toplantısında MediaTek, bugüne dek sunduğu en güçlü oyun işlemcisi Helio G95’in duyurusunu da gerçekleştirdi. Oyun telefonları çağını yakalamayı amaçlayan; yeni nesil MediaTek HyperEngine oyun teknolojisine sahip G Serisi işlemci ailesinin amiral gemisi Helio G95, çoklu kamera desteği, yüksek bağlantı gücü, gerçek zamanlı video akışı (streaming) deneyimini iyileştirebilmek için yapay zeka desteği gibi birçok özelliğe sahip.

MediaTek Helio G Serisi işlemciler ve HyperEngine oyun teknolojisi, akıllı telefonlara yüksek miktarda bilgi işlem gücü gerektiren oyunlar için tasarlanmış durumda. İşlemci, grafik işlemcisi ve görüntü kalitesi, ekran hassasiyeti ve tepki süreleri, internet bağlantısı ve kamera uygulamaları üzerindeki iyileştirmeler, MediaTek işlemcili telefonlara günlük kullanıma da yansıyan performans artışı sağlıyor.

MediaTek Helio G serisi ürün ailesi, üst düzey cihazlara yönelik G90 Serisi ve yeni G95 işlemcilerin yanı sıra; üst-orta segment cihazlara yönelik G85, G80 ve G70 işlemcilerden oluşuyor. Ürün gamının, orta segmente yönelik diğer üyeleri MediaTek Helio G25 ve G35 işlemciler ise; MediaTek teknolojisinin farklı cihazlarda erişilebilir fiyatlara sahip olmasına katkı sağlıyor. MediaTek’in yeni işlemcisi, yapay zeka desteğiyle; Netflix, Amazon Prime ve TikTok gibi farklı platformlarda yüksek performanslı eş zamanlı video akışını (streaming) mümkün kılıyor. 360p’den 720p’ye kadar HD çözünürlüğü destekleyen işlemci, gerektiğinde görüntü kalitesinde hissedilir bir değişiklik olmadan bant genişliğini %75’e varan oranda daraltabiliyor.

Akıcı ve yumuşak bir deneyim sunan FHD+ 90fps ekran desteği, gerek oyunlar, gerekse günlük kullanım için ideal bir kullanıcı ara yüzü sunuyor. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Mediatek, Dimensity 1100 üzerinde çalışıyor

Mediatek amiral gemisi 5G işlemcilerini piyasaya sürmeye hazırlanırken, bunların arasından sürekli sızıntıları gelen Dimensity 1200 öne çıkıyor. Şimdi ise Digital Chat Station tarafından gelen bilgilere göre bu çipin biraz daha az hızlısı olacak olan işlemci de yolda.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Dimensity 1100 işlemcisi 1200 ile aynı donanıma sahip olacak ancak daha düşük saat hızı ile çalışacak. İki işlemci de 6nm işlem süreci ile üretilecek. Dimensity 1100, 4x 2.6 GHz ile Cortex-A78 çekirdeklere sahip olacak ancak dördünün de bu hızda mı çalışacağı yoksa bu hızın çıkılabilecek en yüksek hız mı olduğu henüz net değil. Grafik işlemci biriminden ise bahsedilmiyor ancak diğer üst segment işlemcilerdeki gibi Mali-G77 kullanılması muhtemel.

Ekran desteği de biraz düşürülebilir ve 168Hz’den 144Hz’ye alınabilir. Çözünürlük ise yine 1080p+ olarak kalacaktır. Herhangi bir telefonda henüz 168Hz sayısını görmediğimizden bu değişikliğin fazla bir fark yaratmayacağı da tahmin edilebiliyor.

Adventure İstanbul

mediatek

İşlemci aynı zamanda 108MP’e kadar kamera ve LPDDR4x RAM ile birlikte UFS 3.1 depolama desteğini de sunuyor. Ancak Dimensity 1100 işlemcisi henüz bir Benchmark üzerinden görüntülenmediği için performansı hakkında fikir yürütmek şimdilik pek mümkün gözükmüyor. Ancak ana çekirdek hızı 3.0 GHz diğer üçü ise 2.6GHz’de çalışan Dimensity 1200 çipinin AnTuTu testinde Snapdragon 865 işlemcisini geçtiğini; Geekbench’te de Dimensity 1000+ çipinden daha yüksek tek çekirdek puanı aldığını biliyoruz. Dolayısıyla muhtemel olarak dört çekirdeği de 2.6GHz hızında çalışacak olan Dimensity 1100 işlemcisinden Snapdragon 855/855+ seviyesinde bir performans görebiliriz.

Mediatek firmasının 20 Ocak için büyük bir işlemci etkinliği yapacağını ve buradaki tanıtımlarla, Dimensity 1100 veya 1200 işlemcili telefonların gelişinin daha da yaklaşmış olacağını hatırlatmakta fayda var.

Devamını oku

Donanım

Intel H570 ve B560 anakartlarında hafıza overclock işlemi aktifleşti

intel

500 serisi anakartlarıyla beraber Intel alışkanlığını bozdu ve Z anakartları dışında da hafızaya yapılan overclock işlemini aktifleştirdi. Bu jenerasyon içerisinde H570 ve B560 anakartları kullanıcılarının resmi olarak desteklenen hafıza hızının üstüne çıkmaları artık mümkün olabilecek.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

AMD sahipleri açısından ise bu hamle fazla bir anlam ifade etmeyebilir çünkü zaten AMD markası; A veya B serisi gibi bütçe dostu anakartlarının hafıza overclock işlemlerinde bu konuda daha esnek davranıyor. Intel kullanıcıları ise 500 serisi kartlardan önce bu özelliğe sadece Z amiral gemisi kartlarında erişebiliyorlardı. Biraz gecikmiş olsa da Intel firmasının daha düşük bütçeli anakartlar için de bu kapıyı açmış olması iyi bir haber.

Intel firmasının hafıza desteği iki farklı şekilde oluyor

Anakartlar hakkında genel bir bakış sağlayacak olursak Comet Lake-S hafıza desteği için Intel iki seviyeli bir şema kullanıyor. i9 ve i7 işlemcileri varsayılan olarak DDR4-2933 desteğine sahiplerken, i5 ve altı ise DDR4-2666 hafıza desteğine sahip. Bu nedenle de H470 ve B460 anakartları sadece DDR4-2933 desteğine kadar çıkabiliyorlardı.

Adventure İstanbul

momomo_US tarafından gelen bilgilere göre ASRock Z590 Taichi ürün sayfasında ise Intel’in Rocket Lake-S ile de aynı yolu izlediğini söylüyor. Hafıza desteği kısmında “11.Intel Core (i5/i7/i9) 3200’e kadar DDR4 bellek desteklerken; Core i3, Pentium ve Celeron 2666’e kadar DDR4 destekler” yazdığı görülebiliyor.

intel

Önceki gelen bilgiler 11.nesilin Rocket Lake-S ve Comet Lake Refresh işlemcilerine sahip olduğunu söylüyordu. ASRock tarafından gelen bu bilgiler de bunu destekler nitelikte. Core i9 ve Core i5 modelleri DDR4-3200 destekleyen Rocket Lake-S işlemcileri olarak karşımıza çıkarken, Comet Lake Refresh çipleri ise mevcut jenerasyon gibi DDR4-2666 desteğine sahip.

Böylelikle yeni gelen düzenlemeyle H570 ve B560 anakartları artık hafıza overclock işlemine olanak sağlıyor. Ancak anakarttaki işlemcinin i5 ve üzeri olması gerekiyor. i3 ve altı işlemciler DDR4-2666 desteğinde kalıyor. Bunun öncesinde ise H ve B serisi anakartlarda i9 işlemci kullanıldığında daha hızlı bir bellek kullanılamıyordu. Dolayısıyla tam bir overclock desteği sayılmasa da yine de hiç yoktan iyidir diyebiliriz.

Devamını oku

Apple

Apple M1 Mac’lere artık dışarıdan iOS uygulaması yüklenemeyecek

Apple M1 batarya performansı, video konferanslar için de verimli!

Apple, M1 işlemcili Mac bilgisayarlara App Store dışından gayri resmi olarak iOS uygulaması yüklemeye artık izin vermiyor. Söz konusu karardan sonra kullanıcılar Mac’lerine yalnızca App Store üzerinden iOS uyumlu uygulamalar yükleyebilme olanağına sahip olacaklar.


İlginizi çekebilir: Apple, For All Mankind’in yeni fragmanını paylaştı

reklam
Aorus reklamı

Bildiğiniz üzere Apple’ın ARM tabanlı Silicon M1 işlemcili Mac cihazlarında iOS işletim sistemiyle uyumlu olan mobil uygulamalar da çalışabiliyor. Fakat iOS ekosisteminde bulunan uygulamaların büyük bir çoğunluğu hala Apple Silicon M1 Mac’lere uyumlu hale gelmiş değiller. Örneğin Dark Sky ve Netflix gibi iOS uygulamalarının Apple’ın Silicon M1 işlemcili Mac’lere yönelik herhangi bir desteği bulunmuyor. Bu sebepten ötürü kullanıcılar App Store üzerinden söz konusu iOS uygulamalarını Mac’lerine yükleyemiyorlar.

Bu probleme karşın, Android’deki APK sistemine benzer bir gayri resmi yöntemle iOS uygulamalarını Apple Silicon M1 işlemcili Mac’lere yüklemek mümkündü. Bu yöntem sayesinde kullanıcılar, normalde Apple’ın M1 işlemcisiyle uyumlu olmayan iOS uygulamarını dahi bilgisayara harici olarak yükleyebiliyor ve çalıştırabiliyorlardı. Fakat Apple, kullanıcılarını bu tarz potansiyel tehdit barındıran yöntemlerden uzak tutmak istemiş olacak ki, yöntemi tamamıyla kapattı.

Adventure İstanbul

apple m1 ios

Bu noktada özellikle iMazing gibi popüler programlar, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilenlerin başında geliyorlar. Şu andan itibaren macOS 11.1 işletim sistemini çalıştıran Apple M1 işlemcili bir Mac’te “Unable to Install” (Uygulama yüklenemiyor) hatası gözüküyor. MacOS 11.2 beta sürümündeyse aynı hatayı alan kullanıcılar, “Geliştirici izin vermediği için, uygulama bu platformda çalışamıyor.” şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorlar.

Bu arada eğer hâlihazırda yüklemiş olduğunuz bir uygulama varsa sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızda çalıştırabiliyorsunuz. Yani söz konusu hatanın sadece yeni yüklemeler için geçerli olduğunu belirtmemizde fayda var. Ancak elbette hâlihazırda yüklediğiniz uygulamaların da önümüzdeki günlerde aniden devre dışı kalmayacağının bir garantisi yok.

Apple M1 çip teknik özellikleri

  • ARM tabanlı
  • CPU çekirdekleri: 8
  • Nanometre : 5nm
  • GPU: 2,6 teraflop iş hacminde çalışabilen 8 çekirdekli GPU
  • Bellek: 8GB veya 16GB LPDDR4X-4266 MHz SDRAM
  • Şu anda MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini cihazlarda yer alıyor.

Satın alabileceğiniz MacBook’lara buradaki bağlantıya tıklayarak göz atabilirsiniz


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler