Sosyal medya
MSI reklamı

İnternet

Kendinize ait bir özel ağ kurma rehberi | HWP Özel

Özel ağ kurma konusunu aslında daha önce anlattığımız internetteki engellemelerin işinizi baltalamaması için kendi VPN sunucunuzu kurma yöntemi olarak yüzeyden anlatmıştık. OpenVPN kurulumunu yaptığınız ve sürekli açık tuttuğunuz takdirde aslında cihazlarınız aynı yerel ağdaymış gibi çalışırlar. Zamanında Hamachi gibi uygulamalarla aynı ağa bağlanıp FIFA oynayan nesil gibi sürekli aynı ağa bağlı kalacağınız için birçok şeyi yapma imkanınız var.

özel ağBunların arasında uzaktaki bir makineye erişmek de bulunuyor. Birçok kişi ofisteki veya evdeki bilgisayarına erişmek için üçüncü şahıs firmaların sunduğu yazılımlarla mobil olarak veya masaüstü bilgisayarları kullanarak bu erişimi sağlıyorlar. Bu elbette pek pratik bir çözüm.

reklam

En nihayetinde neredeyse herkesin bildiği, mobil ve masaüstü platformlarda çalışan ve güvenli şekilde dünyanın herhangi bir yerindeki bilgisayarı yönetebilmenize izin veren Team Viewer gibi uygulamalar bulunuyor. Bu uygulamalar ne kadar yaygın olurlarsa olsunlar en nihayetinde kapalı kodlu, üçüncü şahıs internet hizmetlerinden faydalanması elzem olan, keşfedilebilecek açıklar nedeniyle binlerce bilgisayarı aynı anda etkileyebilecek o kadar da iyi araştırılmamış olma riskini barındıran sistemler olarak düşünülebilirler. Güvenlik ve gizlilik açısından bunu düşünmemek için bir sebep yok.

Özel ağ olması için nasıl bağlanalım?

Amacınız sizin ve yalnızca birebir tanıdığınız insanların belirli bir ağa dahil olması ve ilgili sistemlere bağlanmasıysa bu konuda birçok yöntem mevcut. Örneğin ofisinizdeki veya evinizdeki router sistemi (bu bir UTM veya firewall da olabilir veya doğrudan gelişmiş bir modem de olabilir) iç ağa VPN ile bağlanılmasına izin veriyorsa ve bu şekilde sabit IP üzerinden ev veya ofisinizdeki tüm sistemlere erişebilirsiniz. Bu senaryo en pratik çözümlerden bir tanesi. Fakat önemli bir kısıtlaması var: Yalnızca tek bir noktadaki cihazlara bu şekilde uzaktan erişebilirsiniz.

Cihazlar farklı konumlardaysa bu pek mümkün olmayacak. Peki, soruyu zorlaştıralım: Elimizde kendileri bir şekilde internete çıkabilen ama bulundukları yerler ve sahip oldukları bağlantılar alakasız cihazlar var. Bunları nasıl sürekli bir arada tutarız, aynı ağda barındırıp sürekli erişimi mümkün hale getiririz derseniz LogMeIn Hamachi gibi üçüncü şahıs uygulamalar da karşınıza çıkacaktır. Yine devreye giren üçüncü şahıs kapalı kodlu yazılımlar olmasa aslında güzel fikir.

Ne gerekiyor?

“Kendi VPN Sunucunuzu OpenVPN ile Kurun” yazımızda anlattığımız şeyler aslında yeterli. Yalnızca bu durumda aynı anda birçok cihaz aktif olarak erişeceği için OpenVPN sunumuzun internet erişim kapasitesini artırmamız gerekiyor. Bu anlamda dikkat edeceğimiz iki şey var. Bunlardan bir tanesi yüksek hızlı bir VPS’e sahip olmanız. Yani olağan 100 Mbps / 100 Mbps sanal sunucu size yetmeyecektir.

Bu iş için her iki yönde de 1 Gbps (on tane 100 Mbps sistemi rahatlıkla kaldırabilecek) bir ağbağlantısına ihtiyacınız var. Diğer gereksinim de birçok hizmet sağlayıcının koyduğu transfer limiti sınırlarını taşımayan bir sanal sunucuya sahip olmanız. Birçok sağlayıcı 1 veya 2 TB gibi bir sınır koyabiliyor. Genellikle bu sınırlara sahip olmayan veya isteseniz de aşamayacağınız bir sınıra sahip olan ürünleri tercih ederseniz şahane olur. Maksat kafanız rahat etsin.

Bundan sonra yapmanız gereken şey Windows için RDP protokolü, Linux türevleri için de VNC veya SSH bağlantı teknolojilerini kullanmak. Sanal ağınıza bağlı her bilgisayarla güvenli biçimde iletişim kurarken tüm sistemlerinizi azami şekilde güvende tutuyor olmanız da sizi daha iyi hissettirecektir. Bu esnada elbette tüm internet trafi ğiniz de yurt dışındaki sunucudan internet ortamına erişecek. Bu anlamda hem tüm cihazlarınızı sanal yerel ağınızda göreceksiniz hem de hepsi kullandığınız bağlantının niteliğinden bağımsız şekilde güvende olacak.

En güzel çözüm

En güzel çözümü sona sakladık. Öncesinde anlattığımız OpenVPN ile erişime engellenen servisler nedeniyle yürümeyen işinizi yürütebilmenize olanak sağlayan sistemin bir benzerini tüm bilgisayarlarınızı bağlamak için kullanabilirsiniz.

Burada yapılacak şey gigabit bağlantısı olan bir VPS ile geçen sayıda anlattığımız kurulumu gerçekleştirmek. Bilgisayarları ve mobil cihazları bu OpenVPN bağlantısıyla birbirlerine bağladığınızda artık hepsi tek bir alt ağda bulunacak. Yani kabloyla veya kablosuz ağla hemen yanınızda bağlılarmış gibi çalışacaklar. Bu sayede standart haline gelmiş, iyi şekilde dokümanları oluşturulmuş ve her türlü güvenlik önlemi geniş bir kitle tarafından denetlenmeye açık olan protokoller kullanılarak gerekli cihazlar arası bağlantı ve iletişimi sağlayabilirsiniz.

…Ve bir alternatif daha

Daha kapsamlı bir güvenlik çözümü arıyorsanız daha da ileri seviye bir sistem kurmanız mümkün. Her ne kadar bu kurulum başka bir yazının konusu olsa da kısaca burada özetleyelim. Tüm trafi ğinizi bu kiraladığınız sunucu üzerinden internete çıkartacaksanız ve gelebilecek tehditler konusunda endişeleriniz varsa birleştirilmiş tehdit yönetimi (UTM, unifi ed threat management) sistemleriyle birlikte bu çözümleri kullanmanız mümkün.

Yapmanız gereken şeyi özetleyecek olursak Endian Community Edition gibi bir UTM Linux dağıtımını sanal makinenize kurmanız ve yerleşik VPN sistemini “bütün trafi ği sunucu üzerinden geçir” şeklinde ayar yapmanız yeterli olacaktır. Bu şekilde hem tüm trafi ğiniz, e-postalarınız ve eriştiğiniz siteler daha güvenli bir yapıya kavuşacak hem de dilerseniz ağınızın içinde çok daha ayrıntılı denetimler yapabileceksiniz.

1 yorum

1 yorum

  1. alperen

    16 Ocak 2020 at 06:44

    merhabalar bir oyunu farklı lokasyondaki bilgisayarlar ile oynamak istiyoruz. yani hamachi gibi bunu bu yazıda anlatmışsınız ama ben hiç birşey anlamadım nasıl aynı ağ üzerinden oynarız ? kısaca anlatırmısnız? ne yapmamız gerekli.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Wi-Fi 6 (802.11ax) nedir? | Asus RTAX58U ve PCE-AX58BT ile göz atıyoruz

Wi-Fi 6 (802.11ax) nedir? | Asus RTAX58U ve PCE-AX58BT ile göz atıyoruz

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan Wi-Fi ağı 802.11n ve 802.11ac artık yerini Wi-Fi 6 802.11ax’e bırakacak. Peki bu 802.11ax nedir? 2,4 GHz ve 5 GHz ne işe yarar? Yeni isimlendirmelerin anlamı nedir? gibi soruların cevabını bu videoda veriyoruz.


İlginizi çekebilir; Wi-Fi 6 nedir ve avantajları nelerdir

reklam

Wi-Fi standartlarının isimleri yenilendi. Genel olarak 802.11 koduyla duyduğumuz sistem, daha kolay anlaşılması için Wi-Fi 1’den 6’ya kadar isimlendiriliyor. Günümüzde ise en popüler kullanımlar Wi-Fi 4, 5 ve 6. Yani 802.11n, 802.11ac ve en yeni sistem olan 802.11ax oldu.

Buradan;

  • 802.11n – Wi-Fi 4
  • 802.11ac – Wi-Fi 5
  • 802.11ax – Wi-Fi 6’ya tekabul ediyor.

Peki bu bağlantıların farkları, avantajları ve dezavantajları nelerdir? Hangi ürünler 802.11ax kullanıyor? Bu standarda geçebilir miyiz? Asus’un yeni nesil Wi-Fi destekli modem ve router ailesinden RTAX58U router modeli ve PCE-AX58BT Wi-Fi alıcısı ile göz atıyoruz

Devamını oku

İnternet

Facebook geçmiş temizleme aracını kullanıma sundu!

Facebook geçmiş temizleme aracını tüm ülkeler için kullanıma sundu. Şirket CEO’su Mark Zuckerberg‘in kişisel bloğunda yayınladığı “Gizliliğiniz üzerinde daha fazla kontrol sağlayacağınız bir 10 yıl başlıyor” başlıklı makalesi ile tanıtılan özellik bakalım bizlere neler sunuyor ?

Özellikle gizlilik konusunda endişesi bulunan kullanıcıları sevindirecek özellik, ülkemizde Facebook Dışı Hareketler adıyla kullanıma sunuldu. Özellik kapsamında hesabınız ile ilişkilendirdiğiniz 3. parti oyun, uygulama ve internet siteleri üzerinden Facebook’ a sağlanan kişisel verilere erişim sağlayabilir, istemediklerinizi Facebook veri tabanından temizleyebilir veya cihazlarınıza indirebilirsiniz.

reklam

İlginizi çekebilir: WhatsApp için karanlık mod nihayet yayınlandı!

Kişisel veriler Facebook ile neden paylaşılıyor ?

Sosyal medya platformlarının çoğu ücretsizdir ve gelir kaynaklarının büyük bir kısmını reklam servisleri oluşturur. Tabii ki doğru kişiye doğru reklamı doğru zamanda göstermenin en kolay yolu kullanıcıların internet üzerindeki hareketlerini ve kullanım alışkanlıklarını bilmek olacaktır. Veri paylaşımı elbette kullanıcılara da avantajlar sağlıyor. Örneğin; aralık ayında vantilatör reklamı görmemek veya ilgilendiği bir ürün ile ilgili fırsatlarla karşılaşmak . Bu bilgilere ek olarak bu verilerin sizin onayınız alınmadan paylaşılmadığını da belirtelim.

Facebook dışı hareketler özelliği nasıl kullanılır ?

Bu özelliği Facebook’un masaüstü sürümünde kullanmak için Ayarlar-Facebook Bilgilerin-Facebook Dışı Hareketler adımlarını izleyebilir veya linke tıklayabilirsiniz.

 

Uygulamanın Android ve iOS sürümlerinde ise Ayarlar-Facebook Dışı Hareketler adımlarını izlemelisiniz.

Devamını oku

Akıllı TV

beIN CONNECT herkese ücretsiz izleme fırsatı veriyor!

Yazan:

beIN CONNECT

Digiturk’ün belgesel, dizi, film ve spor içeriğini internet üzerinden sunan beIN CONNECT uygulaması; abonelik şartı olmadan herkes deneyimleyebilsin diye, 15 gün süreyle ücretsiz.


İlginizi çekebilir: Xiaomi’den 55 inç akıllı televizyon: Mi LED Smart TV 4

reklam

15 gün boyunca herkese ücretsiz

Digiturk, zengin içeriğini abone olsun olmasın herkes deneyimleyebilsin ve izlesin diye önemli bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında cep telefonu ve tabletine beIN CONNECT uygulamasını indiren veya bilgisayarı ile www.beinconnect.com.tr adresini ziyaret eden herkes 15 gün boyunca, platformun geniş yelpazedeki içerik arşivini ücretsiz izleyebiliyor.

Abonelik şartının aranmadığı kampanyaya, kayıt sayfası üzerinden cep telefonu ile şifre oluşturarak giriş yapmak mümkün. Söz konusu kampanya ile Digiturk’ün zengin içeriklerinin geniş bir kitle tarafından ücretsiz olarak keşfedilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

beIN CONNECTBu platformda ödüllü film, dizi, belgesel ve çocuklara yönelik programlar ve dünyanın önde gelen spor organizasyonlarından oluşan 15.000’e yakın içerik bulunuyor. Mevcut kullanıcılar ayda ortalama 12 saatini bu platformda geçiriyor.

beIN CONNECT’i indirmek ve deneyimlemek için: https://www.beinconnect.com.tr/

 

Devamını oku