Sosyal medya

Kripto Para

İran, yeni kripto para yasalarını yürürlüğe soktu

İran hükümeti, kripto paralarla ilgili birçok aktiviteyi konu alan yeni düzenlemeleri yürürlüğe soktu. Buna göre ülkede kripto para işlemi yapmak hâlâ illegal olarak belirlenirken, madenicilerin diğer belirlenen kurallara uymak kaydı ile beraber lisans alması gerekecek.

İran’ın kripto para yasaları

PressTV‘nin aktarmış olduğu bilgilere göre her geçen gün Bitcoin yatırım yapan İranlı sayısı artıyor. Hükümet de bu durumun farkında olarak kripto paralar ile ilgili faaliyetlerin yönetilmesi adına düzenleyici kararlar getirdi.

İran

Bu kararlar ne yazık ki Bitcoin ve diğer kripto paraların alım satımını yasallaştıramadı. Ülkede hâlâ kripto para işlemi yapmak yasak olsa da madencilerin yasal olarak işlemlerine devam edebilmesine yeşil ışık yakıldı. Yeni yasayla madencilerin İran Sanayi Bakanlığı’na başvuru yaparak lisans almak zorunda ve faaliyetlerini Tahran ile İsfahan dışındaki tüm il merkezlerinin 30 kilometrelik sınırları içerisinde yapmalılar. Madenciler için bir kötü haber de vergi tarafında. Zira düzenlemeye göre madencilik çiftliklerine sahip olanlar, eğer elde ettikleri kârı ülke içinde farklı bir yatırım için kullanmazsa endüstiyel imalat firmalarıyla aynı seviyede vergi ödemek zorunda.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Kerem Enginar

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval