Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iPhone 6’nın işlemcisi içler acısı durumda!

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus dün tanıtıldı

Geçtiğimiz hafta resmi olarak tanıtılan ve ardından yeniden bir Android vs. iOS savaşı başlatan iPhone 6’nın en büyük eleştiri noktası fiyat performans değerleri oldu. Çoğu Android telefonda yıllardır bulunan özellikleri daha 6. nesil ile yeni getiren Apple’a tepkiler de var iPhone 6’ya hayran kalanlarda.

Ancak bunlar her ne kadar subjektif konular olsa da bazı noktalar maalesef gözardı edilemiyor. İstatistiksel anlamda donanım olarak yarı fiyatına satılan pek çok telefondan daha düşük değerlere sahip olan iPhone 6’ya bir kötü haber de Apple’ın çok övdüğü yeni işlemcisi A8’den geldi.

ip6_gpu-640x258

Geçen senenin modellerini bile geçemeyen iPhone 6 işlemcisi 1.4 GHz dual-core ARMv8-A

İçerisinde 1 GB bellek olan telefonun GPU benchmarkları da içler acısı. Rightware adlı sitenin yayınladığı benchmark listesinde 17. sırada çıkan yeni işlemci sadece 2014’te çıkan Galaxy S5 gibi telefonların değil 2013’te çıkan Xperia Z1 gibi telefonların bile gerisinde kalıyor.

Sadece üst seviye telefon ürettiğini iddia eden Apple’ın donanım bakımından bu kadar düşük kalması ya da bilinçli olarak düşük donanımla ürünler çıkartması sahip olduğu kitleye ne kadar güvendiğini de gösteriyor olabilir. Elbette kapalı bir sistem olduğundan ve dolayısı ile ikamesi olmadığından işlemci ve belleği ne olursa olsun uygulamaları iOS 8 üzerinde en optimize hali ile çalışacaktır ki bu da Apple’ın bir başka ilüzyonu olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim sebep olarak kolay kullanımı bahane eden bir müşteri kitlesi için Apple da biliyor ki teknik detaylar sadece alavere dalavere. Mühim olan reklam ile bir heves oluşturup fahiş fiyatlardan değerinin yarısı kadar bile etmeyen cihazları satabilmek.

Sony’nin akıllı telefon bölümünde devasa kayıp geliyor!

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval