Sosyal medya

Apple

iPhone 12, 5G pil performansıyla hayal kırıklığı yarattı

iphone 12 5g

iPhone 12 üzerinde gerçekleştirilen pil testi, 5G mobil veri kullanımının pil ömrüne büyük bir etki ettiğini gözler önüne seriyor. Söz konusu cihazla yapılan 4G ve 5G’deki pil performansı kıyaslamasında, 5G’nin 2 saat gibi büyük bir pil ömrü kaybına yol açtığı görüldü. iPhone 12 Pro’da ise fark daha da açılıyor.


İlginizi çekebilir: iPhone 12 Pro Max modelinin batarya kapasitesi ortaya çıktı


5G’nin pile olumsuz bir etkisi olduğu görülüyor

Tom’s Guide, iki yeni iPhone modelini standart olarak uyguladığı bir pil testinden geçirdi. 150 nit parlaklığa ayarlanan ekranda, pil tamamen bitene kadar internet tarayıcısı üzerinden 30 saniye aralıklarla farklı web siteleri ziyaret ediliyor. Bu standart teste yeni bir unsur daha eklendi: 4G5G kıyaslaması. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro için söz konusu test 4G ve 5G için ayrı ayrı yapıldı ve arada ciddi bir fark oluştuğu görüldü.

iphone 12 pro max
iPhone 12 modeli 4G’de 10 saat 23 dakikalık bir pil ömrü sunabildi fakat 5G’deki sonuç 8 saat 25 dakikaya kadar geriledi. Aradaki fark 1 saat 58 dakika gibi dikkate değer bir zaman dilimine tekabül ediyor. iPhone 12 Pro’da ise fark daha da açılıyor. 4G’de 11 saat 24 dakika pil ömrü sunan cihaz; 5G’de 9 saat 6 dakikalık bir pil ömrü sunabilmiş görünüyor. İki mod arasındaki fark tam olarak 2 saat 18 dakika.

Aynı test Android cihazlara da uygulandı

Tom’s Guide aynı testi 5G destekli bazı Android telefonlara da uyguladı. Benzer bir performans kaybı Android tarafında da meydana geliyor.

samsung galaxy s20
Samsung modellerinin 5G’deki pil performansı Apple modellerine göre daha iyi olsa da; 120Hz ekran tazeleme hızı aktif edildiğinde kötü bir performans sergiliyorlar. Samsung Galaxy S20 modelinde 5G aktifken 9 saat 31 dakikalık bir pil ömrüne ulaşılırken; 120Hz’de 8 saat 4 dakikalık bir pil ömrü sunabiliyor.

samsung galaxy s20+
Samsung Galaxy S20+
 modeli 10 saat 31 dakika ile iPhone 12 Pro’dan 1 saat 30 dakika daha uzun bir pil ömrü sunuyor. Cihazın ekran tazeleme hızı 120Hz’e ayarlandığında ise 8 saat 55 dakikaya kadar düşüyor ve söz konusu değer iPhone 12 Pro’nun 5G ile pil kullanım süresinden daha kötü.

oneplus 8t
OnePlus 8T de yeni iPhone modellerini geride bırakan başka bir Android telefon. 60Hz’de 10 saat 49 dakika pil ömrü sunan cihaz; 120Hz’de 9 saat 58 dakikalık bir performans sergiliyor.

google pixel 5
Google Pixel 5 ise iPhone 12’ye göre neredeyse 1 saati bulan daha iyi bir performans sergileyerek 9 saat 56 dakikalık bir pil ömrü sunuyor. Ekran tazeleme hızı 90Hz’e alındığında ise 9 saat 29 dakika gibi kabul edilebilir bir düşüş yaşanıyor. Her iki değer de iPhone 12’nin 8 saat 25 dakikalık performansının oldukça ilerisinde görünüyor.

Apple’ın çözümü: ‘Smart Data’

Sorunun oldukça farkında olan Apple, iOS’a yeni bir özellik ekledi. ‘Smart Data’ adı verilen özellik ile ihtiyaç olmadığı durumlarda 5G’den 4G’ye otomatik geçiş sağlanıyor. ‘Smart Data’ modu, Tom’s Guide’a göre pek de kullanışlı değil. Bu sebeple de genel kullanımda direkt olarak 4G’nin tercih edilmesini öneriyor.

iphone 12 5g hız testi
Söz konusu pil testinin epey zorlayıcı olduğunu ve günlük kullanımda daha uzun sürelere ulaşılacağını belirtelim. iPhone 12 serisinin, aynı testin uygulandığı Android rakiplerine göre geride olduğu ise aşikar.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji meraklısı bir biyolog.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

iPhone Pegasus’a Yenik Düştü Mü? | Apple Cihazlar Yeteri Kadar Güvenli Değil Mi?

iphone apple pegasus

Geçtiğimiz günlerde ayyuka çıkan Pegasus skandalıyla, iPhone cihazların da aslında yeteri kadar güvenli olmadığı ortaya çıktı. Hatta yapılan araştırmayla Apple markalı 23 cihazın herhangi bir güvenlik engeline bile takılmadan saniyeler içinde tamamen hacklendiği ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Apple M1X ve M2 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı!


NSO’nun Pegasus’u, dünyayı karıştırmaya devam ediyor

İsrail merkezli NSO Group, Pegasus adında bir casus yazılım üretmişti. Bu yazılımı aslında bir casus yazılım diye adlandırmak gerçekten de çok zor çünkü bu yazılım tam anlamıyla bir silah. Bir siber silah olarak da Pegasus, birçok politikacının, gazetecinin, aktivistin ve bundan çok daha fazlasının cebindeki gizli bir ajan oldu. Bu sayede mağdurları hedef alanlar, her adımlarını takip etmekle kalmayıp; ağızlarından çıkan her kelimeyi bile duydular. Hatta ve hatta bu insanların yatak odalarına kadar girdiler.

Siber güvenliğin bu kadar önemli olduğu bir çağda, markalar da sağladıkları güvenlik özellikleriyle öne çıkarken ve güvenlik bazında en iddialı ifadelere sahip marka olan Apple bile siber güvenliğe yaptığı onca yatırıma rağmen Pegasus karşısında çaresiz kaldı. Pegasus yazılımıyla ele geçirilen iPhone cihazlar, Apple’ın hiçbir güvenlik mekanizmasına bile takılmadan ele geçirildi.

Zero-click attack denilen sistemle işleyen Pegasus, siz hiçbir şeye tıklamadan veya izin vermeden akıllı telefonunuzu doğrudan enfekte edebiliyor. Bu durum da sizin herhangi bir tedbir alabilmenizi engelliyor. Yani kişisel tedbirler bile böyle bir siber silaha karşı sizi tamamen savunmasız bırakıyor. Bireysel önlemler bile siber güvenliğinizi sağlamaya yetmiyor.

Claude Mangin’in başına neler geldi?

Claude Mangin, Paris’te yaşıyor. Claude’ın eşi Naama Asfari ise Faslı bir aktivist. Sahrawi etnik kökenli bir gruba üye olan ve Batı Sahra’da bağımsızlık isteyen Naama, 10 yıldan fazla bir süre önce Fas’ta hapse atıldı. Eşi Naama’nın tekrar özgürlüğüne kavuşabilmesi için büyük emek veren ve uluslararası kampanyalar yürüten Claude, geçtiğimiz günlerde “linakeller2203” isimli bir kullanıcıdan bir mail aldı. Böylelikle Claude da Pegasus aracılığıyla takip edilenler arasındaki yerini almış oldu. Artık Claude, 50 ayrı ülkede takip edilen 50.000 kişiden yalnızca biriydi.

Claude Mangin

Claude Mangin

Claude, “Ben Fas’tayken polis beni her yerde izliyordu. Böyle bir şey Fransa’da hiç olası değil.” dedi. Bir şekilde hacklenerek takip edildiğinden şüphelenen Claude, ardından elindeki ikinci iPhone olan 6S modelini kullanmaya başladı. Fakat daha sonra elindeki 6S üzerinde yapılan araştırmalar gösterdi ki, Claude’ın aslında o telefonu da Pegasus’la enfekte edilmişti ve Claude hala izleniyordu.

Bağımsız bir gazetecilik grubu olan ve Paris’te faaliyet gösteren Amnesty International, 67 akıllı telefonu kontrol etti. 37 Telefon Pegasus’la etkileşime geçtiği tespit edildi. Pegasus’a hedef olarak seçilen 37 cihazın 34’üyse iPhone’du. Bu iPhone’ların 23’ü Pegasus tarafından başarılı şekilde ele geçirilmiş; kalan 11’i içinse ele geçirilme teşebbüsünde bulunulmuştu. Ayrıca burada iPhone’unuzun ne kadar yeni olduğu da bir önem arz etmiyor. Çünkü Pegasus tarafından hakimiyeti ele geçirilen telefonlar arasında iPhone 12 modelleri de var.

15 Android telefondansa, sadece 3’ünün bu yazılımla hacklendiğini tespit ettiler. Bunun sebebiyse muhtemelen Anroid’in bu logları geniş kapsamlı tutmuyor oluşu. Bu yüzden bir Android kullanıcısının Pegasus’tan etkilenip etkilenmediğini anlamak gerçekten çok zor.

mangin 2

Claude Mangin

Konuyla ilgili University of Toronto’dan bağımsız araştırma

University of Toronto, gerçekleştirdiği bağımsız araştırmayla da Amnesty’nin ortaya koyduğu bulguları doğruladı. Bunun üzerineyse Apple cephesinden cevap gecikmedi. Apple’ın Güvenlik Mühendisi olarak görev yapan Ivan Krstić, şirketin siber güvenlik alanında yaptığı yatırımların ve emeğin bir kenara atılamayacak düzeyde olduğunu söyledi.

Krstić’in açıklamasıysa şu şekilde: “Apple olarak, gazetecilere, insan hakları aktivistlerine, gazetecilere ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için çabalayan insanlara yapılan bu siber saldırıları sert bir şekilde kınıyoruz. Apple olarak biz, 10 yıldan uzun bir süredir sektöre güvenlik anlamında liderlik ediyoruz. Yaptığımız yatırımlar ve Ar-Ge süreçlerimiz doğrultusunda birçok güvenlik araştırmacısı da Apple ürünlerinin rakipleri arasında en güvenli ürünler olduğu konusunda hemfikirler. Pegasus yazılımı gibi yazılımlarla yapılan saldırılar çok sofistike olmakla beraber; milyon dolarlık bütçelerle geliştirilen ve spesifik hedefleri gözetim altına alabilmek için geliştirilen yazılımlar. Fakat bu gibi yazılımların ömrü her zaman çok kısa olmuştur. O yüzden bu yazılımlar toplumun geneli için problem yaratmamaktadır. Bizler de bu süreçte, bütün Apple kullanıcılarının güvende olabilmesi için durmadan ve dinlenmeden çalışıyoruz ve güvenlik sistemimizi bu gibi yazılımlara karşı geliştiriyoruz.”

Akıllı telefonların bu kadar hayatın içine girmesi, bizleri akıllı telefonlar üzerinden hedef haline getiriyor

Akıllı telefonlar, siber saldırılara çok açık cihazlar. Tarihte hiçbir elektronik cihaz, akıllı telefonlar kadar toplumun geniş bir kesimi tarafından kabul görmedi. Bugün hemen hemen bütün gazeteciler, diplomatlar, insan hakları savunucuları, iş insanları, hatta ve hatta suçlular ve teröristler bile akıllı telefon kullanıyor. Böylelikle hedef alınması gereken kişi, akıllı telefonu üzerinden açık bir hedef haline gelebiliyor. Bu durum da, İsrailli NSO gibi şirketlerin bu durumdan faydalanmasını sağlıyor.

NSO, geçtiğimiz yıl 240 milyon USD gelir elde etti. Ve bunu, hack işini resmi bir iş haline getirerek yaptı. Bu alanda çalışan tek şirket ise NSO değil. Aynı sektörde yer alan birçok şirket Pegasus benzeri yazılımları geliştiriyor ve çeşitli alıcılara satıyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Apple

Apple’ın Kârı, COVID-19 Kısıtlamaları Hafifledikçe Neredeyse İki Katına Çıkarak 21,7 Milyar Dolara Yükseldi!

Apple CEO’su Tim Cook, “Bu çeyrek, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki tüketiciler için artan bir iyimserlik duygusu gördü ve yenilenmiş bir umut yarattı.”

Apple Salı günü yaptığı açıklamada, tüketici harcamalarındaki iyileşme ve pandemi kısıtlamaları hafifledikçe “büyüyen iyimserlik duygusu” nedeniyle az önce sona eren çeyrekteki kârının neredeyse iki katına çıktığını söyledi. Kaliforniya teknoloji devinin kârı, iPhone satışlarındaki ve giderek daha önemli hale gelen dijital hizmetlerindeki büyümeyle 21,7 milyar dolara yükseldi.

Gelir, bir yıl öncesine göre yüzde 36 artarak 81,4 milyar dolara ulaştı ve bu, teknoloji titanının üçüncü mali çeyreği için şimdiye kadarki en iyi rakamdı.

CEO Tim Cook bir konferansta verdiği demeçte, “Teknolojimizin, müşterilerimizi bağlı tutmada önemli bir rol oynamaya devam etmesinden özellikle memnunuz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Cook, pandemi kısıtlamalarının hafifletilmesinin dünyanın birçok yerinde tüketici harcamalarını arttırmaya yardımcı olduğunu ve Apple’ın bundan faydalandığını söyledi.

Tüketiciler süper hızlı 5G kablosuz ağlar için yeni cihazlar aradıkça Apple’ın büyümeye devam edebileceğini söyleyerek sözlerine devam etti.

“5G’nin henüz çok başlarındayız ancak inanılmaz performansı ve hızı şimdiden insanların teknolojimizden en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri üzerinde önemli bir etki yarattı” dedi.

“Müşteriler, süper yüksek hızlı 5G hızı için iPhone 12’yi seviyor.”

Hindistan pazarı hakkında konuşan Cook, “Meksika, Brezilya, Şili, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, daha önce bahsettiğim gibi Çin, Tayland, Malezya, Vietnam ve Kamboçya’da Haziran çeyreği rekorlarını kırdık. Ve aklınızda bulunsun ki, hala SE’miz var. Bir yıl önce piyasaya sürdük ama bugün hala aynı çizgide ve bir nevi giriş fiyatı noktamız. Bu yüzden hepsinin yaptıklarından memnunum ve sanırım ağırlamak istediğimiz insan türlerini barındırmak için bu fiyat aralığına ihtiyacımız var. Ve böylece, gerçekten iPhone’a geçmek isteyen ilk alıcılar ve satın alabilecekleri en iyi iPhone’u isteyen profesyonel alıcılar için bir şeyimiz var.” diye ekledi.

Apple hisseleri, çoğu tahminden daha güçlü olan sonuçların ardından piyasa sonrası işlemlerde çok az değişti.

iPhone satışlarından sağlanan gelir %50 civarında arttı ve dijital ödemeler, müzik, televizyon yayını ve oyun oynama gibi hizmetlerinde artışlar kaydetti.

Sonuçlar, Apple ve diğer teknoloji devlerinin, pandemi sırasında artan kilit ekonomik sektörlerdeki hakimiyetleri için dünyanın dört bir yanındaki antitröst (tekelciliğe karşı) uygulayıcılarının artan baskısıyla karşı karşıya kalmasıyla geldi.

‘Altın Madalya’

Üçüncü Köprü araştırma firmasından Scott Kessler, Apple’ın küresel yarı iletken eksikliğine rağmen momentumunu koruyabildiğini ve gelir akışını çeşitlendirmede önemli olan hizmetlerdeki büyümesini sürdürdüğünü söyledi.

Kessler bir araştırma notunda çip kıtlığının “%50 artan iPhone satışlarını etkilemediğini” söyledi.

“Son birkaç yılda şirket için ana tema, hizmet tekliflerinin ve ilgili gelirlerin ortaya çıkması olmuştur. Hizmetler, gelirlerin %20’sinden fazlasını oluşturuyor ve istikrarlı bir büyüme kaynağı oldu.”

Wedbush Securities’den Daniel Ives, Apple’ın hisse fiyatlarını artırmaya yardımcı olması gereken beklenenden daha güçlü sonuçlar verdiğini söyledi.

Ives, müşterilere bir notta, “Genel olarak, bunu Apple’ın çeyrek boyunca gösterdiği bir ‘altın madalya’ performansı olarak nitelendireceğiz, özellikle de çip kıtlığını göz önünde bulundurduğumuzda,” dedi.

“Bu çeyreği esasen 5G süper döngüsünün ikinci yarısı ve arka bölümünün başlangıcı ve Apple için bir ‘noktayı koy’ çeyreği olarak görüyoruz.”

Ives, Apple’ın hizmetlerini artırmada güç gösterdiğini ve Çin de dahil olmak üzere küresel olarak büyümeyi yönettiğini söyledi.

“Çip kıtlığı çeyrek boyunca Apple için bir sorun olsa da, iPhone ve hizmetlerin bu çeyrekteki gücünün, Street’in üç ay önce beklediği kısa vadeli zayıflıkları etkisiz hale getirdiğine inanıyoruz” dedi.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval