Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

iOS 7’li cihazlarda kafa hareketleriyle kontrol olacak

Teknoloji devi Apple, bu ayın başlarında mobil işletiminin yeni versiyonu iOS 7’yi duyurdu. Köklü değişikliklere sahne olan iOS 7’nin beta versiyonları ise bu duyurunun hemen ardından geldi. Beta 2’nin yayınlanmasının ardından ise pek fazla bir vakit geçmedi. Geçen bu vakit süresince yayınlanan beta 2’yi kurcalayan kullanıcılar erişebilirlik seçenekleri arasında oldukça önemli bir detayla karşılaştılar.

iOS 7’nin erişebilirlik seçeneklerinde yer alan kafa hareketleriyle kontrol özelliği, artık Apple cihazlarını kafa hareketleri ile kontrol edebileceğimiz anlamını taşıyor. 9to5Mac sitesinin yapmış olduğu haberde bu özellik ile ilgili detaylar paylaşılıyor ve bu özelliği cihazlarda yer alan sensörler ve kamera yardımı ile kullanabileceğimizin altı çiziliyor.

iOS 7’nin betasında gözüken bu özelliğin şimdilik tam olarak eş zamanlı olarak görevini yerine getiremediği görülüyor. Ancak yayınlanacak iOS 7 ile birlikte bu problemlerin giderileceği düşünülüyor. Ayrıca bu özellikle birlikte iOS 7’li cihazlarda Siri’yi başlatma, uygulama geçiş ekranı açma, ses ayarını değiştirme, Bildirim Merkezi’ni açma ya da tıklama işlemlerinin gerçekleştirilebileceği söyleniyor.

586196267349

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İsmail Göktuğ

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval