Sosyal medya

Haber

Intel, Huawei ile çalışmak için ABD lisansı aldı!

Intel

ABD yaptırımları nedeniyle geçtiğimiz aylarda Huawei‘nin Amerika teknolojisi ve ekipmanlarını kullanması resmen yasaklanmıştı. Şimdi ise şirket adına oldukça iyi haberler var. Çinli kaynaklar, Intel‘in Huawei ile çalışabilmek için ABD‘den lisans aldığını söylüyor. Bu, Huawei‘nin donanım için Intel‘den çip sipariş edebileceği anlamına geliyor.


İlginizi çekebilir: Oppo Reno 4 SE, resmi olarak tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

Intel ve AMD, Huawei ile iş birliğine devam mı edecek?

Geçtiğimiz günlerde AMD, ABD‘nin yasaklanan şirketler listesinde bulunan Huawei ile iş birliği yapmaya devam edebilmek için lisans aldı. Ancak AMD henüz hangi şirketlerin Huawei ile iş birliği yapmasına izin verildiğini açıklamadı. Bu, ABD‘nin Huawei ve diğer Çinli üreticilerle iş yapmak için hala lisans verilebildiğini de doğruluyor. Bu nedenle Huawei, gerekli tedarikçilerle yeniden ilişki kurabilir ve bulunduğu bu çıkmazdan çıkabilir. Bugün ortaya çıkan Intel‘in lisans aldığı raporları ise bunu doğrular nitelikte. AMD ve Intel ile yapılan iş birliği, şirketin dizüstü bilgisayar pazarında aktif bir şekilde üretim yapmasını sağlayacak.

Intel

Adventure İstanbul

Bazı Çinli üreticilerin de Huawei ile iş yapabilmek için ABD’ye başvurması üzerine şirket bazı ürünlerde fiyatları artırdı. Bazı ürün modellerinde %40’a varan artış gerçekleşti. Bu cihazların maliyetinin 60-74$ arasında artış yaşaması bu artışın sebebi olarak gösteriliyor. Şirketin cihaz üretimi zora girdiği için kullanıcılar, piyasadan ürünleri toplamaya başladı. Fakat Huawei, eski anlaşmalarını yenileyip yeni cihazlar ortaya çıkarmak için çalışıyor.

Teknolojiyle iç içe olmayı ve araştırmayı seven biri.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

MediaTek Dimensity 2000, gelecek yıl tanıtılabilir!

MediaTek Dimensity 2000

MediaTek‘in ilk 5 nm yonga seti, 2022 yılında tanıtılabilir. Bu yonga seti, MediaTek Dimensity 2000 olarak isimlendirilecek. Şirketin bu hafta Dimensity 1200 ve Dimensity 1100‘ü tanıtması bekleniyor. Ancak her iki yonga seti de 6 nm üretim teknolojisini kullanıyor. Digital Chat Station tarafından sızdırılan bilgilere göre bu yonga setleri ilk olarak Oppo ve Vivo tarafından kullanılacak. Ayrıca bazı Redmi yöneticileri de yeni seride bu yonga setinin kullanılabileceğini ima etti.


İlginizi çekebilir: Huawei MateBook 13/14 2021, resmi olarak tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

MediaTek Dimensity 2000, hangi teknik özelliklere sahip olacak?

MediaTek‘in gelecek yılın ilk çeyreğinde tanıtmasını beklediğimiz MediaTek Dimensity 2000, şirketin ilk 5 nm yonga seti olacak. Oppo ve Vivo, bu amiral gemisi yonga setini kullanmak için şimdiden sıraya girdi. Honor‘un da bu çipin müşterilerinden olması muhtemel görünüyor. Şirketin Huawei ile ayrılmasının ardından Honor V40, Dimensity 1000+ 5G yonga seti ile satışa sunulacak. Bu nedenle Honor‘un MediaTek ile daha fazla iş birliği yapması gelecekte mümkün olabilir.

MediaTek Dimensity 2000

Adventure İstanbul

Dimensity 2000, serinin yüksek performanslı Cortex-X çekirdeğini benimseyen ilk yonga seti olabilir. ARM tarafından henüz duyurulmayan Cortex-X2, Cortex-A79 ve Mali-G79 GPU çekirdekleri de bu çipte bulunabilir. Dimensity 1200‘ün Cortex-A78 çekirdekleri ile geleceği biliniyor. Bu nedenle gelecek yonga setinde yükseltmelerin yapılması muhtemel gözüküyor. Çarşamba günü gerçekleşecek etkinlikte MediaTek’in gelecek planları hakkında daha fazla şey öğrenebiliriz.

Devamını oku

Donanım

Intel Optane SSD üretimini durduruyor

Intel Optane SSD

Tom’s Hardware tarafından keşfedildiği üzere masaüstü bilgisayarlar için üretilen Intel Optane SSD ailesinin tamamı; yani Optane Memory M10, 800P, 900P ve 905P disklerinin üretimi durduruldu.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Intel yaptığı açıklamayla artık müşteri piyasası için yeni bir Optane Memory SSD diski üretmeyeceğini açıkladı. Firma aynı zamanda bu segment içerisinde daha çok Solid State Storage ile gelen Optane Memory H20 cihazlarına odaklanacağını da duyurdu.

intel optane ssd

Adventure İstanbul

H20 ise tam anlamıyla bir Optane cihazı olarak değil, daha çok QLC flashı ve Optane hafızasına sahip normal bir SSD disk olarak karşımıza çıkıyor. Bu diskler ise daha çok önbellek cihazları olarak kullanılıyorlar ve entegre gelen Optane hafızaları sayesinde biraz daha hızlı olabiliyorlar. Ancak üretimi durdurulan asıl Optane disklerinin hızlarına yaklaşamıyorlar. Ayrıca H20’nin daha çok laptop veya mini bilgisayarlar için ve OEM, yani bilgisayar üreticileri için tasarlandığını ve yine yakın zamanda duyurulduğunu da hatırlatalım.

Resmi olarak üretimi durdurulan bahsettiğimiz M10, 800P, 900P ve 905P modellerinin kalan üniteleri ise Şubat 26 tarihine kadar kullanıcılara gönderilecek. Ayrıca Intel Optane SSD disklerini tamamen terk etmiş de değil. İkinci nesil bir Optane ürünü daha P5800X ismiyle sunucu piyasası içerisinde yerini alacak. Ancak tahmin edilebileceği gibi normal kullanıcılar için pek de ulaşılabilir olabilecek gibi durmuyor.

Devamını oku

Genel

TOGG fabrikasına 1500 kişinin istihdam edileceği duyuruldu

TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişimi Grubu), Gemlik Tesisi‘ndeki üst yapı inşaatı için bu ay 220, toplamda ise 1.500 personelin istihdam edileceği bildirildi.

İlginizi çekebilir: Yerli mesajlaşma uygulaması iş birliği

reklam
Aorus reklamı

Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretileceği fabrikanın temeli, 18 Temmuz’da Bursa’nın Gemlik ilçesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atıldı. Fabrikada üstyapı inşaat çalışmaları başlatılırken, TOGG’un sosyal medya hesabından paylaşım yapıldı.

Adventure İstanbul

TOGG resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda, “2021 yılına planlarımız doğrultusunda üstyapı çalışmalarına başlayarak girdik. Gemlik Tesisimizde üstyapı inşaatı için ocak ayında 220, toplamda bin 500 personel istihdam edilecek. Bizi izlemeye devam edin.” ifadelerine yer verildi.

Yapılan paylaşımda ayrıca, inşaat çalışmalarının geldiği son noktaya da değinildi. 550 bin metrekarelik kazı çalışması yapıldığını ifade eden yetkililer, 225 bin metre kare dolgu yapıldığını, ayrıca 30 bin 900 adet de güçlendirme kolonu yerleştirildiğini açıkladılar. Böylelikle boya, enerji ve gövde üretim birimlerinin altyapı çalışmaları tamamlanmış oldu.

Yaşanan gelişmelere rağmen TOGG’un üretim tesisi için yapılması gereken hala pek çok şey var. Ancak yetkililer, çalışmaların planlandığı gibi gittiğini söylüyorlar. Yani yerli otomobilin üretim tesisi için her şey istenildiği gibi sürüyor ve bu da sevindirici bir durum. İnşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte de seri üretim süreci başlayacak yerli otomobiller, önümüzdeki yılın sonunda banttan inmiş olacak.

TOGG fabrikasına alımlar hangi kadrolara yapılacak

  • Otomotiv Mekanikçisi
  • Otomotiv Gövde ve Boya Onarımcısı
  • Otomotiv Ön Düzen ve Balansçı
  • Otomotiv Elektro mekanikçisi
  • Otomotiv Sac Şekillendiricisi
  • Otomotiv Tasarımcısı
  • Otomotiv mühendisliği
  • Makine / Elektrik-Elektronik / Yazılım mühendisliği
  • Otomobil satış danışmanlığı

Yerli Otomobil TOGG ne zaman çıkacak?        

Geçtiğimiz aylarda yerli otomobilin çıkış tarihine ilişkin açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı açıklamada, “ TOGG planlandığı gibi 2022’nin sonunda biz bu araçları yollarda göreceğimize inanıyoruz. Türkiye’nin Otomobilini gururla Türkiye’nin yollarında görebileceğiz. Tabiki bir avantajı olacak ama dünya ile rakabet edebilecek bir fiyat politikası uygulamak üzerede arkadaşlarımız çalışıyorlar. Ama bugünden şöyle olacak böyle olacak demek doğru olmaz” ifadelerine yer vermişti.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler