Sosyal medya

Haber

İnsan kafa tasları da 3D yazıcı ile üretilebilecek

3D yazıcıdan çıkan kafatası parçası

3D yazıcıların dünyaya yaptığı etkiler tüm hızıyla devam ediyor. Oxford Performance Materials geçtiğimiz sene bir hastanın kafatasının %75’ini nakil yapmak amacıyla 3D yazıcıdan bir kafa tası oluşturmuştu. Amerikan FDA (Food and Drug Administration) kurumu Oxford’un geliştirdiği Spesifik Yüzsel Cihazı onaylamasının ardından bir devrim yaratan bu gelişme ile farklı kemiklerin de yapımı için yola çıkıldı. Bu cihaz sayesinde kişiye özel yüz nakli yapılabilecek.

Biyolojik olarak uyumlu nakiller mekanik olarak gerçek kemik görevini görecek. Lakin buradaki esas mucizevi olay kişinin kemik yapısına uygun şekilde parçalar üretebilmek. Bu da normalde oldukça pahalı olan spesifik yüz nakil ameliyatlarının maliyetlerini bir hayli düşürecek. Oldukça hızlı oluşturulan bu implantlar hastanın da en kısa zamanda nakil ameliyatına girmesine olanak sağlıyor.

OsteoFab

OsteoFab’ın implantları yaralı yüzlerde bu şekilde kullanılacak

Oxford Performance Materials’ın CEO’su Scott DeFelice konu hakkında şunları söyledi:

“3D yüz baskı cihazımızın onaylanması ile artık bu oldukça karmaşık vak’alara daha etkili ve ekonomik bir şekilde yaklaşabileceğiz. Artık yüz nakli gereken hastaların MR ve CT sonuçlarındaki dijital görsellerden faydalanarak onların anatomilerine %100 uyacak eklentiler oluşturabileceğiz. Bu teknolojinin hem hastaların ihtiyaçlarını hem de sağlık sisteminin daha maliyetsiz olmasını sağlayan bir değişim.”

Oxford’un 3D yazıcıdan çıkan kafatası parçalarının da FDA onayından geçmesi yüz naklinde kafatası için gereken parçaların da üretilebilmesini sağlayacak. Bu şekilde tek bir cihaz ile oldukça ciddi vak’alar çözüme ulaşabilecek. Henüz Amerika’da yüz implantları kullanılmamış olsa da Oxford artık bu implantların doktorlar ve hastaların emrinde olduğunu belirtti.

OsteoFab cihazının ortaya çıkması daha bir başlangıç olarak görülüyor. Yüz kemik parçalarının kişiye özel oluşturularak hastaya nakil edilmesi ve ciddi vak’aların kolayca çözülmesi ileride çok daha büyük mucizelerin habercisi olacak. Organlar konusunda da ilerleme sağlanan 3D yazıcı alanında bir gün gelecek organ nakli bekleyen hastalar listeye girmek yerine birkaç saat içinde yeni organlarına kavuşacaklar.

 

Bu uygulama, annenizi geri aramadığınız sürece telefonunuzu kitliyor

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Murat Halilbeyoğlu

Nobody knows...

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval