Sosyal medya

Haber

Huawei, ticari 5G performansıyla GTI ödülü aldı

Ren Zhengfei

Huawei, Barselona’da Mobil Dünya Kongresi kapsamında düzenlenen GTI Ödül Töreni’nde; 5G ticari pazarındaki üstün performansı ve 5G’nin baştan sona tanıtımı için gösterdiği başarıyla GTI “Pazar Geliştirme Ödülü”ne layık görüldü. Ödülü Huawei adına şirketin Kablosuz Ağ Pazarlama Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Kevin Xu aldı.


İlginizi çekebilir: Huawei 5G bağlantısı ve katlanabilir telefonla video deneyimini yeniden tanımlıyor


5G’de en iyi Pazar geliştiricisi: Huawei

2018 yılında, 5G’nin teknik testleri ve ticari faaliyet öncesi test çalışmaları dünya çapında başladı. 5G teknolojisine uzun vadeli yatırım yapan ve bu alanda derin bir birikime sahip olan şirketlerin başında ise Huawei geliyor. Şirket, 5G’nin ticari kullanımı öncesinde 3GPP standartlarına ayak uydurarak çekirdek ağ, ulaşım ağı, kablosuz ağ, 5G CPE, 5G LampSite dahil olmak üzere uçtan uca çözümlerini piyasaya sunmaya başladı.

Hangzhou, Shenzhen, Seul, Milan ve Berlin şehirlerinde deneme ağlarını hayata geçiren Huawei’nin test verileri değerlendirildiğinde, şirketin sahip olduğu teknolojinin sektörde faaliyet gösteren diğer şirketlerden 12 ila 18 ay kadar önde olduğu ortaya çıktı.

Huawei, şimdiye kadar 5G ticari kullanımında dünya çapında 50’den fazla iş ortağıyla birlikte çalıştı. Şirket ayrıca dünyada en fazla 5G ticari sözleşmesine sahip marka olma özelliğine sahip. Buna ek olarak Huawei, küresel olarak ticari kullanım için 40.000’den fazla 5G baz istasyonunu pazara sundu. Şirket, Çin’in Hangzhou ve Güney Kore’nin Seul şehirlerinde, yüksek bant genişliği ve düşük gecikmeli hizmetlerin temelini oluşturan, ortalama 1 Gbps’nin üzerinde bir deneyim oranına sahip “Continuous 5G Massive MIMO” kapsamasına ulaşmak için de çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Huawei, 5G’nin küresel sanayileşmesine, sektörler arası yenilikçiliğe ve TD-LTE ticari evrimine büyük katkılar sağlayan GTI’nın güçlü bir destekçisi konumunda. 2019’da ticari dağıtımlar için 5G testlerinin dünya genelinde daha yoğun bir şekilde gerçekleşmesi ve sektördeki birçok ana terminal üreticisinin de ticari kullanım için 5G yonga setlerini piyasaya sürmesi bekleniyor.

GTI ile birlikte Huawei, 5G uçtan uca endüstrini geliştirip hızlandırmak ve 5G ölçeğinde ticarileşmeyi teşvik etmek için çalışmaya devam edecek. Böylece 5G’nin getirdiği mükemmel deneyim daha fazla tüketiciye ve sektöre fayda sağlayacak.

Teknoloji tutkunu, yazılım ve kriptografi ile ilgilenen teknoloji yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Ucuz kripto para telefonu HTC Exodus 1s tanıtıldı

HTC, blockchain odaklı akıllı telefon serisi Exodus’un yeni üyesi olan Exodus 1s’i Berlin’de duyurdu. Giriş seviyesi özellikler sunan HTC Exodus 1s, kripto para telefonlarını önemli ölçüde ucuzlatıyor.


İlginizi Çekebilir: Parti hoparlörü! | LG XBOOM OL100 ses sistemi incelemesi


HTC Exodus 1s, uygun fiyatlı kripto para cüzdanı olacak

HTC Desire 12s ile aynı özelliklerdeki Exodus 1s, kripto para transferinin yanı sıra işletim sisteminden bağımsız bir alanda Zion cüzdanı da barındırıyor. Zion cüzdanı; Bitcoin, Ether, Litecoin, Stellar ve Etherum para birimlerini güvenli bir şekilde saklıyor. Bitcoin defteri oluşturmak için ise kullanıcının en az 400 GB depolama alanı sunan bir microSD karta sahip olması gerekiyor. Ayrıca Tayvanlı markaya göre cihaz, dünyanın Bitcoin düğümü çalıştırma özelliğine sahip ilk akıllı telefonu olarak dikkat çekiyor.

Giriş seviyesi özellikler barındıran Exodus 1s, 5.7 inç boyutunda HD+ çözünürlüğe sahip bir ekran ile geliyor. Gücünü Qualcomm Snapdragon 435 işlemciden alan cihazda 4 GB RAM ve 64 GB depolama yer alıyor. Her biri 13 megapiksel çözünürlüklü ön ve arka kameraları bulunan telefona 3.000 mAh batarya enerji veriyor. Android 8.1 Oreo işletim sistemi ise Desire 12s modelinin aslında bu iş için özel olarak yenilendiğinin göstergesi oluyor.

Telefonun teknik özellikleri beklentileri karşılamasa da, Exodus 1s’in 220 Euro fiyat etiketi yalnızca kripto para depolama amacıyla cazip olabilir. Son olarak cihazın yalnızca Avrupa, Tayvan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri pazarlarında satışa sunulacağını belirtelim.

Devamını oku

Oyun

Kablosuz Google Stadia deneyimi zorlaşıyor!

İnternet tabanlı oyun servisi Google Stadia, 19 Kasım’da resmen kullanılabilir durumda olacak. Oyun fanatiklerinin büyük beklentiler içerisinde olduğu servis ile ilgili gelen son bilgiler ise kablosuz kontrolcü kullanmak isteyenleri biraz üzebilir.


İlginizi Çekebilir: Samsung 2020’de ön kamerayı ekran altına alacak!


Google Stadia kontrolcüsü her platformda kablosuz çalışmayacak!

Sanal sunucular üzerinden çalışacak Google Stadia, minimum gecikme değeri ile 4K çözünürlüğe kadar akıcı oyun deneyimi sunmayı amaçlıyor. İnternete erişebilen her cihazda kullanılabilen servis, kablosuz özelliği ile doğrudan sunucuya bağlanabilen Stadia oyun kontrolcüsü ile adeta Playstation ve Xbox etkisi yapabilecek. Ancak ortaya çıkan yeni bir bilgi, bu kontrolcünün çok da işlevsel olmayacağını gösteriyor.

Bir Reddit kullanıcısı, kontrolcüde yer alan kablosuz kullanım özelliğinin yalnızca Chromecast Ultra’da aktif olacağını iddia etti. Kısa süre içerisinde yayılan bu iddia, bir süre sonra Google cephesinden de doğrulandı. Buna göre; Stadia’nın oyun kontrolcüsünü telefon, tablet ya da bilgisayarda kullanmak isterseniz ürünü USB-C çıkışı ile aygıta bağlamanız gerekecek. Bu da oyun kolunun doğrudan sunucuya bağlanma avantajının ortadan kalkacağını gösteriyor.

Kullanıcılar Bluetooth özelliği bulunan herhangi bir kablosuz oyun kolunu eşleştirerek de benzer kullanım şeklini sağlayabiliyor. Ancak Google Stadia ile sunulan oyun kolu temel olarak gecikme artışını önlediği için oyunlarda bir miktar tepkime gecikmesi yaşanacaktır. Oyun severleri mutsuz eden kısıtlamanın önümüzdeki dönemde yayınlanacak bir güncellemeyle ortadan kalkıp kalkmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Devamını oku

Diğer

NASA yeni nesil uzay giysilerini tanıttı

NASA

NASA Salı günü yapılan tanıtım toplantısında iki yeni uzay kıyafetini tanıttı. Astronotların ay görevinde ve ay yüzeyinde yürürken kullanacağı bu özel giysiler aynı zamanda NASA’nın aya dönüş konusunda adımlarını hızlandırdığını gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

NASA

NASA, Ay yüzüne bir kadın astronot indireceğini açıklamış ve bu göreve de ‘Artemis’ adı verildiğini belirtmişti. Yani her şey yolunda giderse ilk defa bir kadın Ay’a ayak basmış olacak. Ayrıca NASA yöneticisi Jim Bridenstine yeni göreve, Ay’a ilk kez ayak basılan ‘Apollo’ görevine atıfta bulundu. Böylece Apollo’nun kız kardeşi Artemis’in adının verildiğini açıklamıştı.

NASA’nın Washington’daki merkezinde düzenlenen tanıtım etkinliğinde, “Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi” (xEMU) ve “Orion Personel Kurtarma Sistemi” (OCSS) adları verilen uzay giysisi prototipleri görücüye çıkarıldı.

Daha önce NASA’nın Apollo görevleri için üretilen ve halen Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) uzay yürüyüşlerinde kullanılan “Araç Dışı Hareket Ünitesi”nin (EMU) geliştirilmiş hali olan xEMU’nun yüzey keşif faaliyetlerinde ve uzay yürüyüşlerinde kullanılması planlanıyor.

Personel taşıyıcı Orion uzay mekiklerinde kullanılmak üzere tasarlanan acil durum giysisi OCSS’nin ise fırlatış gününde, Ay yakınındaki riskli uçuşlarda ve Dünya’ya dönüş aşamasında araç içinde astronotlara koruma sağlaması öngörülüyor.

NASA

NASA, Mars’a hazırlanıyor

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Devamını oku