Sosyal medya

İşlemci

Huawei’nin Kirin 970 İşlemcisi, Snapdragon 835 Kadar Performanslı

Kirin 970 işlemci yongaları geçtiğimiz hafta Almanya’nın Berlin şehrinde düzenlenen etkinlikte Huawei Mate 10 modelleri ile beraber tanıtılmıştı.

Görünen o ki Huawei, Kirin 970 işlemci yongalarıyla beraber oldukça iyi bir iş çıkarmış. Kirin 970, Snapdragon 835 kadar iyi bir performansa sahip.

reklam
MSI reklamı

GSMArena HuaweiMate 10 ve Kirin 970 işlemci yongası ile benchmark testleri gerçekleştirdi. Bu testlerin sonucunda ortaya çıkan sonuç ile Snapdragon835’in aldığı sonuç neredeyse ayrı. Kirin 970’in yapay zeka işlemleri için geliştirilmiş olan nöral işlem birimi ile beraber Kirin 970, Snapdragon 835’in önüne geçiyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 775G, yeni detaylarla ortaya çıktı

snapdragon 775g

Qualcomm’un 6nm üretim teknolojisiyle üretilecek ilk işlemcisi Snapdragon 775G hakkında yeni detaylar açığa çıktı. Sızıntılara göre, Snapdragon 700 serisi işlemcilerin yeni üyesi ciddi performans artışları vaat ediyor.


İlginizi çekebilir: 5G destekli Qualcomm Snapdragon 750G tanıtıldı! 

reklam
MSI reklamı

Qualcomm’un 6nm ilk işlemcisi Snapdragon 775G olacak

Qualcomm, Snapdragon 700 serisinin yeni üyesi Snapdragon 775G üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Teknoloji dünyası hakkında yaptığı tahminlerle tanınan Roland Quandt, ‘Cedros’ kod adlı SM7350 model numarasına sahip yeni 700 serisi işlemci hakkında çeşitli detaylar verdi. 775G, 7nm ile üretilen selefi 765G’den farklı olarak 6nm ile üretilecek. Sızıntılara göre yeni işlemcide çok ciddi bir sıçrama gerçekleşecek. Snapdragon 775G’nin, 765G’ye göre yüzde 40 daha hızlı bir işlemci olacağından söz ediliyor. Grafik işlemci tarafında ise 775G, 765G’ye göre yüzde 50 daha daha güçlü olacak.

Quandt’ın söylemlerine göre, Snapdragon 775G 12 GB LPDDR5 RAM, 256 GB UFS 3.1 depolama alanına sahip 120 Hz ekranlı amiral gemisi seviyesi denebilecek bir platform üzerinde test ediliyor. Buradan yola çıkarak Snapdragon 775G’nin üst düzey donanımlara destek vereceğinden bahsedebiliriz. Aynı zamanda Snapdragon 775G’nin, SM8350 model numaralı Qualcomm’un yeni amiral gemisi seviyesi işlemcisi olacak olan Snapdragon 875’e oldukça yakın olduğu belirtilmiş. Snapdargon 775G’nin ne zaman tanıtılacağı bilinmiyor. Ancak selefi 765G’nin geçtiğimiz yılın Aralık ayında tanıtıldığını göz önünde bulundurursak benzer zamanlarda çıkacağını tahmin edebiliriz.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

İşlemci

Amazon AZ1 Neural Edge işlemcisiyle Alexa’yı güçlendirecek

Yazan:

Amazon, AZ1 Neural Edge işlemcisini resmi olarak tanıttı. İşlemci, şirketin kişisel asistan servisi Alexa’nın gücüne güç katacak.


İlginizi çekebilir: Amazon, bulut tabanlı oyun servisi Luna’yı duyurdu!

reklam
MSI reklamı

Amazon, Alexa’nın sorguları ve komutları yüzlerce milisaniye daha kısa sürede cevaplayabilmesini sağlayacak yeni AZ1 Neural Edge işlemcisini duyurdu. Firmanın MediaTek ortaklığıyla beraber geliştirdiği bu işlemci, Alexa’nın basit sorguları artık buluta bağlanmaya gerek kalmadan cevaplayabilmesine de olanak sağlıyor.

AZ1 Neural Edge ile Alexa çok daha güçlü

Amazon AZ1 Neural Edge

AZ1 Neural Edge işlemciye sahip olmayan ürünler normalde sesi ve kullanıcının diğer etkileşimlerini işlemek ve cevap vermek için verileri buluta gönderiyor. AZ1 işlemci ise bu derdi ortadan kaldırarak, yer aldığı akıllı asistanın direkt olarak cihaz üzerinden etkileşimlere cevap verebilmesini mümkün kılıyor. Bu imkan da doğal olarak beraberinde Alexa’nın yanıt süresinde ciddi oranda bir iyileştirme getiriyor.

Konuyla ilgili olarak Amazon, yaptığı açıklamada AZ1 Neural Edge işlemcinin, makine öğrenimi uygulamalarını hızlandırmak için özel olarak tasarlanmış tamamen yeni bir silikon modülü olduğunu kaydetti. Ek olarak AZ1′in 20 kata kadar daha az enerji kullanımı, 2 kat daha hızlı konuşma işleme ve %85 daha düşük bellek kullanımıyla sınıfının en iyisi enerji verimliliği sunduğunu da ifade eden şirket, sorgulara verilen yanıtlarda da yüzlerce milisaniyelik bir iyileştirme yaptıklarının altını çizdi. Temel olarak AZ1 Neural Edge sayesinde Alexa, ışıkların kapatılması gibi basit sorguları doğrudan cihaz üzerinde işleyebilecek.

Amazon’un yeni AZ1 Neural Edge işlemcisi, Alexa ile desteklenen Echo ve Echo Show 10 gibi yeni Echo cihazlarda kullanılacak. Yapılan iyileştirmelere ise ilk olarak İngilizce, sonrasında ise daha fazla diller için hayata geçmeye başlayacak.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Donanım

AMD Ryzen 3000C serisi işlemciler tanıtıldı

AMD, Chromebook odaklı yeni Ryzen 3000C serisi işlemcilerini tanıttı. Ryzen 3000 serisi ile iyi işler başaran AMD, bu başarısını Chromebook tarafına taşımak istiyor. AMD’nin Zen ve Zen+ mimarisini kullanan işlemciler, uygun fiyatı hedefliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei’nin Kunpeng işlemcili bilgisayarları yakında hizmette olabilir!

reklam
MSI reklamı

AMD Ryzen 3000C serisi neler sunuyor?

Chromebook ve uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlara can verecek Ryzen 3000C serisinde 3 işlemci yer alıyor. Bu işlemcilerin yanı sıra iki adet Athlon 3000C serisi işlemci duyuruldu. İşlemciler, esasında AMD’nin dizüstü bilgisayarlarda kullandığı 3000U serisi işlemcilerden temelleniyor. Bu işlemcilerin 2 tanesi Zen+ mimarisine sahipken, 3 tanesi Zen mimarisine sahip. 15W TDP değerine sahip yeni işlemcilerde düşük güç tüketimine odaklanılmış. İşlemciler TSMC tarafından 12nm ve 14nm üretim süreçlerinden geçerek üretiliyor. AMD, işlemcilerin dahili grafik birimlerinde kullanılan Vega grafik çekirdeklerinin rekabetçi oyunlar için yeterli güce sahip olduğunu söylüyor. İşlemciler Wi-Fi 6 ve Bluetooth desteğine de sahip.

ryzen 3000c

Serini tepe modeli Ryzen 7 3700C, 4 çekirdek ve 8 izleğe sahip. Baz saat hızı 2.3 GHz olan işlemci, 4.0 GHz saat hızına kadar çıkabiliyor. Grafik birimi ise 10 adet Radeon çekirdeğine sahip. Bu çekirdekler 1400 MHz saat hızında çalışıyor. Zen+ mimarisi kullanılan 12nm işlemci, 15W TDP değerine ve 6 MB belleğe sahip. 3500C ise temelde 3700C ile benzerken, biraz daha düşük saat hızlarına ve 10 yerine 8 Radeon grafik çekirdeğine sahip. Geri kalan işlemciler, Zen mimarisine sahip ve 14nm ile üretiliyorlar.  Tamamı 2 çekirdeğe, 5 MB belleğe ve 15W TDP değerine sahipken izlek sayısı, Radeon çekirdeği sayısı ve saat hızlarıyla ayrışıyorlar.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu