Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Huawei CEO’su Trump’ın casusluk suçlamasını reddetti!

Huawei

Huawei CEO’su Ren Zhengfei bir basın açıklaması yaparak Amerikan başkanı Donald Trump’ın casusluk iddialarını reddetti. Ayrıca şaşırtıcı bir şekilde Trump’ı övdü.

İlginizi çekebilir: Apple, iPhone XS ve XR modellerinde Snapdragon kullanmak istedi!

reklam
Aorus reklamı

Huawei CEO’su konuşmasında neler söyledi?

Basının önüne fazla çıkmayan Huawei CEO’su Ren Zhengfei, dört yıl sonra ilk kez yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu. Son yıllarda Amerikan hükümeti tarafından yapılan casusluk suçlamalarıyla başı ağrıyan Ren, bu iddiaları kesin bir dille reddetti.Amerikan başkanı Donald Trump, Çin’li teknoloji devinin cihazları aracılığıyla Çin hükümetine vatandaşlarının bilgilerini sızdırdığını öne sürmüştü. Ve firmanın ürünlerine ambargo koymuştu.

Huawei

Adventure İstanbul

Dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan Amerika’nın bu tavrı diğer büyük ülkeleri de etkilemişti ve peşi sıra benzer haberler gelmişti. Ren, ”Ülkemi seviyorum ve Komünist Parti’yi destekledim. Ama kendi siyasi inançlarım ve Huawei şirketi arasında hiç bir yakın ilişki bulunmamaktadır” dedi. Ren ayrıca Trump’a övgü dolu sözler kullandı. ”O harika bir başkan. Ülkesinin yararına olacak şekilde tüm vergileri toplamaya cesaret ediyor. Ama  şirketlere ve ülkelere iyi davranmak zorundasınız, böylece yabancı firmalar ABD’ye yatırım yapmaya istekli olacaklar ve hükümet yeterli vergi alabilecek” ifadesini kullandı. 

Bu açıklamasında son yıllarda anormal bir hızla büyüyerek akıllı telefon sektöründe başa güreşen Huawei’nin Trump’a ince bir mesaj gönderdiği gözden kaçmıyor. Bakalım geçmişinde iş adamlığı ve emlakçılık yapan Trump, bu üstü kapalı tehdide nasıl bir yanıt verecek?

Teknoloji ve sinema sevdalısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung, yeni telefonlarının kutusuna da şarj cihazı koymayacak!

kablosuz şarj özelliği

Samsung, 14 Ocak’ta tanıttığı Galaxy S21 serisinin kutusundan şarj cihazını ve kulaklıkları radikal bir kararla tamamen kaldırmıştı. Şirket tarafından yapılan bir açıklamada, bu değişikliğin sadece Galaxy S21’lerle sınırlı olmayacağı ve gelecekteki Galaxy serisi telefonları da kapsayacağı belirtildi.


İlginizi çekebilir: Galaxy S21 Ultra vs. S20 Ultra: İlk ‘Ultra’dan beri neler değişti?

reklam
Aorus reklamı

Gelecekteki Samsung telefonların kutusunda da şarj cihazı bulunmayacak

Apple’ın iPhone 12 serisinin kutusundan şarj cihazlarını kaldırmasıyla beraber akıllı telefon endüstrisinde “şarj cihazı olmayan kutular” yeni bir standart haline gelmiş gibi görünüyor. Zira Çinli akıllı telefon devi Xiaomi’nin de uyum sağladığı bu standardı benimseyen son teknoloji şirketi Samsung olmuştu. Galaxy S21 serisinin kutusundan şarj cihazını ve kulaklığı kaldıran Samsung, bu değişikliğin Galaxy S21’den sonraki akıllı telefonları da kapsayacağını belirtti.

Samsung’un müşteri deneyimi ofisinden sorumlu başkanı Patrick Chomet, Galaxy S21 serisiyle alakalı tüketicilerden gelen sorulara cevap verdiği özel bir soru-cevap oturumu düzenledi. Bir kullanıcının, “Galaxy S21’in kutusundan kulaklıkları ve şarj cihazlarını neden kaldırdınız?” sorusu üzerine açıklama yapan Patrick Chomet, buna gerekçe olarak tüketicilerin geri dönüşüm alışkanlıklarını teşvik etmeyi amaçladıklarını ifade etti. Patrick Chomet, bundan böyle gelecekteki Galaxy serisi akıllı telefonların da kutusundan şarj cihazı ve kulaklık çıkmayacağını söyledi.

Adventure İstanbul

“2017’den beri USB-C bağlantı portunu kullanıyoruz, bu nedenle eski şarj kabloları yeni telefonlarımızla halâ uyumlu”

samsung şarj cihazı

Soru: Samsung, neden Galaxy S21’in kutusundan kablolu kulaklıkları ve şarj cihazını kaldırdı?

Cevap: “Galaxy serisi telefonlarımızı kullananların, günlük yaşamlarında geri dönüşüm alışkanlıklarını artırabilmek adına hâlihazırda sahip oldukları aksesuarları kullanmaya devam ettiklerini ve sürdürülebilir seçimler yapmaya özen gösterdiklerini fark ettik. Bu nedenle, kullanıcılarımızı desteklemek için gelecekteki Galaxy serisi akıllı telefonlarımızın kutusundan şarj adaptörünü ve kulaklıkları çıkarma aşamasına geçiyoruz.

Şarj adaptörlerini ve kulaklıkları telefonlarımızın kutusundan kademeli olarak çıkartarak, tüketicilerin yeni telefonlarıyla beraber sürekli olarak gereksiz şarj cihazı aksesuarları alma derdini ortadan kaldırmalarına yardımcı olacağımıza inanıyoruz.

Ayrıca 2017’den beri standart olarak USB-C tipi şarj bağlantı noktaları kullanmaktayız. Bu nedenle eski şarj cihazları, en yeni Galaxy serisi akıllı telefonlarımızla halâ uyumlu olacaktır.”


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Görünüşe bakılırsa Samsung, kutulardan şarj cihazını kaldırma kararından bir adım bile geri dönmeyecek. Bu bağlamda, bu sene tanıtılacak olan Galaxy Note 21 serisinin kutusundan da şarj cihazı ve kulaklık çıkmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Honor V40, yeni nesil GPU Turbo X teknolojisine sahip olacak

Honor V40

Huawei’den ayrıldıktan sonraki ilk amiral gemisini 22 Ocak’ta resmi olarak piyasaya sürecek olan Honor, “Honor V40” serisiyle karşımızda olacak. Telefonun şimdiye kadar kamera, işlemci, ekran özellikleri gibi taraflarıyla alakalı sızıntılar ortaya çıkmıştı. Bugün de telefonun, oyun performansını şaha kaldıracak olan GPU Turbo X özelliğine sahip olacağı açıklandı.


İlginizi çekebilir: Huawei MateBook X Pro 2021, resmi olarak tanıtıldı!

reklam
Aorus reklamı

Honor’un yeni amiral gemisi Honor V40 normal şartlar altında bugün (18 Ocak) resmen tanıtılacaktı. Fakat şirket tanıtım etkinliğini düzenleyeceği bir konferans alanı bulma konusundaki aksaklıkları gerekçe göstererek telefonun tanıtım tarihini 22 Ocak’a ertelemişti. Dört gün sonra tüketicilerin karşısına çıkacak olan HonorV40, Honor’un bağımsızlığından sonraki ilk amiral gemisi olması yönüyle ayrıca özel bir telefon.

Şimdiye dek birçok özelliği kamuoyuna sızdırılan Honor V40 ile alakalı alakalı üreticisinden bugün bir açıklama geldi. Çin’in en büyük sosyal ağı Weibo hesabından bir paylaşım yapan Honor, V40’ın GPU Turbo X adı verilen özel bir grafik hızlandırma motoruna sahip olacağını duyurdu. Şirket duyuruyla alakalı yaptığı paylaşımda bir de GPU Turbo X teknolojisiyle alakalı tanıtım videosuna yer verdi.

Adventure İstanbul

Honor V40 ile beraber gelecek olan GPU Turbo X teknolojisinin tanıtım videosu

Honor, V40 serisinde kullanacağı GPU Turbo X teknolojisinin çalışma mantığıyla alakalı şimdilik daha detaylı bilgi paylaşmıyor. Ancak önceki nesil GPU Turbo teknolojisinden yola çıkarak, bu teknolojinin GPU’yla eşlenik bir şekilde, ufak da olsa hız aşırtma yapılmasını sağlayan yazılım optimizasyonunun bir formu (çeşidi) olduğunu anlayabiliriz.

Hatırlayacak olursanız Honor, GPU Turbo’yu piyasaya sürdüğü ilk zamanlarda bu teknolojiyi “çığır açan bir donanım-yazılım entegrasyonu ve grafik işleme teknolojisi” olarak tanımlamıştı. Belli ki GPU Turbo X de söz konusu grafik işleme teknolojisinin önemli ölçüde optimize edilmiş, daha başarılı sonuçlar verebilen bir hali olacak.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Honor V40’da bizleri neler bekliyor?

honor v40 5g

Honor V40 sol üst köşede çift özçekim kamerası sunan 80 derecelik, 6.72inç  FHD+ AMOLED  panelli bir ekran ile gelecek. Bu ekran 120Hz ekran yenileme hızına ve 300Hz dokunmatik örnekleme hızına sahip. Yeni model 10 bit renk desteği sunan bir ekranla çıkacak. Honor’un bu seneki işlemci tercihi ise orta-üst segmentin gözdesi Mediatek Dimensity 1000+ oluyor.

Bunlarla beraber Honor V40,  düşük ışıkta oldukça iyi sonuçlar veren RYYB filtresine sahip 50 MP’lik bir kamerayı da bünyesinde bulunduracak. Huawei’nin de amiral gemisi cihazlarının kamerasında kullandığı bu filtre, Honor’un halâ Huawei’den izler taşıdığının naçizane bir göstergesi olabilir.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iPhone 13 yeni nesil buhar soğutma haznesine sahip olabilir

iphone 13 yeni

Apple firmasının bu senenin sonlarında çıkması beklenen yeni nesil akıllı telefonu iPhone 13 hakkında yeni sızıntılar gelmeye devam ediyor. Son bilgilere göre gelmesi olasılık dahilinde olan bir başka teknoloji de buhar soğutma haznesi.


İlginizi çekebilir: Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.

reklam
Aorus reklamı

Tanındık Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun AppleInsider aracılığıyla verdiği bilgilere göre; Apple bu özelliği gelecek cihazlarında yerleştirebilmek için yoğun denemeler yapıyor. Ancak teknolojinin 2021 telefonları için hazır olup olmayacağı soru işareti.

Bahsedilen soğutma sistemi üst segment oyuncu bilgisayarlarında görülen sistemin küçültülmüş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Su veya başka bir tür sıvı anahtar bileşenlerden gelen ısı sayesinde buharlaştırılıyor ve sonrasında ortaya çıkan termal enerji bütün kasaya yayılıyor. Soğutma sisteminin bu şekilde geliştirilebilmesi fazla ısınma tehlikesinin daha da düşmesi anlamına geliyor. Bununla beraber uygulamaların ve ekrandaki grafiklerin hız kazanmasının sağlanması da muhtemel.

Adventure İstanbul

iphone 13 yeni

Kuo’ya göre Apple bu teknoloji üzerinde bir süredir çalışıyor ancak henüz telefonlarda yerini alabilecek kadar bir standart yakalanabilmiş değil.

iPhone 13 ile gelmesi muhtemel buharla soğutma tamamen yeni bir fikir değil

Akıllı telefonlarda buhar soğutma teknolojisi aslında daha önceden de Huawei Mate 20 X gibi cihazlarda şahit olduğumuz bir yenilik. Aynı zamanda Microsoft’un da daha küçük cihazlarını soğutmak için bu seçeneğin üzerinde çalıştığı bir süredir biliniyor.

Özellikle telefonda uzun süreli yoğun işlemler yapıldığı zaman işlemci ve grafik birimi, bileşenlerin fazla ısınmasını ve sistem hatalarını engellemek için zorlanır ve yavaşlarlar. Daha gelişmiş bir soğutma teknolojisi ise nasıl kullanıldığından daha bağımsız bir şekilde telefonlarda bu durumun önüne geçebilir.

Apple tarafında ise bu konuyla alakalı resmi bir bilgi henüz yok. Dolayısıyla iPhone 13 cihazlara yeni sıvı soğutma teknolojisinin de dahil olup olmayacağını görebilmek için Eylül ayını beklememiz gerekebilir. Yeni cihazla gelmesi sızdırılan diğer yenilikler ise ekran içi parmak izi okuma sensörünü de barındırıyor. Bu da muhtemelen Touch ID teknolojisinin geri döneceği anlamına geliyor. Ki daha önceden de bahsettiğimiz üzere aynı kaynaklardan gelen bilgilere göre yine şarj girişinin de cihazlardan çıkarılabilecek olması olasılık dahilinde.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler