Sosyal medya

Haber

Huawei, 2. çeyrekte global pazarda Samsung’u geride bırakarak 1. sıraya yükseldi

huawei iii

Canalys isimli araştırma şirketi tarafından yayınlanan verilere göre Huawei, satış adetlerinde, 2020 yılının 2. çeyreğinde, Samsung da dahil olmak üzere bütün akıllı telefon üreticilerini geride bırakmayı başardı. Bu, uzun bir süre sonra, bir çeyreği Apple ve Samsung’un lider tamamlayamadığı ilk dönem olarak göze çarpıyor. 2. çeyrekte %5 düşüş ile 55.8 milyon satış adedi yakalayan Huawei 1. sıraya oturmayı başarırken; satışlarda bir önceki yılın aynı çeyreğine nazaran %30’a varan düşüş yaşayan Samsung, 53.7 milyon satış adedinde kalarak 2. sıraya geriledi.


İlginizi çekebilir: Huawei Talkband B6, 4 farklı renk seçeneği ile satışa sunulacak

reklam
MSI reklamı

Birçok kısıtlamaya rağmen Huawei yeni başarılara imza atmaya devam ediyor

Bildiğiniz üzere, Amerika Birleşik Devletleri tarafından Huawei’ye uygulanan kısıtlamalar devam ediyor. Bu kısıtlamalar dolayısıyla Huawei, Çin dışındaki pazarlarda büyük zorluklar yaşıyor. Hatta bundan dolayı Huawei’nin deniz aşırı satışlarında, 2020 yılının 2. çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla %27 oranında bir düşüş yaşanmış durumda. Buna karşılık ise, Çin pazarındaki satışları %8 artmış durumda. Bu sayede Huawei, şuanda satışlarının %70’lik bölümünü Çin pazarında gerçekleştiriyor. Bu yükselişte, pandemi döneminin Çin’de nispeten daha kısa sürede atlatılmış olmasının ve ekonomik durgunluğun kısa süreli olarak yaşanmış olmasının payı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

canalys Huawei

Bu şaşırtıcı başarı hakkında konuşan; Canalys Araştırma’nın üst düzey yetkililerinden Ben Stanton’a göre bu durum, geçmişte ön görülebilmesi çok zor bir durum idi. Ben Stanton, “Covid-19 gibi bir salgın gerçekleşmeseydi Huawei, diğer ekonomilere göre güçlü konumda kalan Çin ekonomisinin desteğini arkasına almış olamazdı ve bugün bu sonuçları muhtemelen görmezdik. Öte yandan bu süreçte Samsung, Çin pazarında çok küçük satış adetleri ile varlığını sürdürüyor. Brezilya, Hindistan, Avrupa ve A.B.D. gibi güçlü oldukları pazarlarda ise, salgın dolayısıyla satışlarda ciddi düşüşler yaşadılar. Bütün bunlar da Huawei’nin liderliği ele geçirmesine sebep oldu.” şeklinde konuştu.

Canalys analistlerinden Mo Jia ise, “Huawei için liderliği ele geçirmek ne kadar önemli gibi gözükse de; bunu sadece kendi yerel pazarında yapabiliyor olması pek umut verici bir durum değil. Huawei’nin dış pazarlardaki ağırlığının ve yatırımlarının artması şirketin geleceği için önemli bir rol oynuyor. Ayrıca içinde bulunduğumuz koşulları göz önüne alır isek, Huawei’nin bu başarıyı uzun vadeli olarak sürdürebilmesi mümkün gözükmüyor. Avrupa gibi önemli pazarlar da, Huawei’ye karşı yavaş yavaş cephe almaya başlamış durumda. Bütün bunları göz önüne aldığımızda, Covid-19 sonrası dönemde ekonomiler toparlanmaya başladığında, Huawei bu gücünü ve başarısını sürdüremeyecek anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.

2029481619Additional data points_Huawei

Peki ya siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Covid-19 sonrası dönemde Huawei yeniden istatistiksel başarılarını istikrarlı bir şekilde sürdürmeye devam edebilecek mi? Düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 30E Pro 5G de tanıtıldı!

Yazan:

huawei mate 30e pro 5g

Huawei, 22 Ekim tarihinde düzenlediği online lansmanında yeni Mate 40 ailesini tanıtırken geçtiğimiz yılın Mate 30 ailesine ek bir üye olarak Huawei Mate 30E Pro 5G modelini de tanıttı. Tasarım olarak Mate 30 Pro’nun birebir aynısı olan telefon Kirin 990E işlemcisiyle dikkat çekiyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro DxOMark’ta birinci sıraya yerleşti!

reklam
MSI reklamı

Huawei Mate 30E Pro 5G: Geçen yıla 5G eklendi!

Şirketin Mate 40 ailesini tanıtırken geçtiğimiz yılın serisine yeni bir model eklemesi ilginç bir hamle olarak görülebilir. Ancak özellikle Çin’de geniş kullanım alanlarına erişmeye başlayan 5G teknolojisine sahip bir başka model olarak düşünülürse iyi satış rakamları öngörülebilir. Telefon özellikle henüz detaylarına sahip olmadığımız Kirin 990E 5G işlemcisi ve 8GB RAM + 128 GB depolama işbirliğiyle öne çıkıyor. Bu işlemcinin Kirin 990’ın kısılmış versiyonu olabileceği söyleniyor.

huawei mate 30e pro 5g

Telefon tasarım olarak Mate 30 Pro’nun birebir aynısı. Arka tarafta Leica imzalı dörtlü kamera dizilimi halka şeklinde yer alıyor. Burada 40 MP’lik ana kameraya 40 MP’lik ultra geniş açı lensi, 8 MP’lik telefoto kamera ve ToF sensörü eşlik ediyor. Ön tarafta ise 6.53 inç’lik 1176 x 2.00 piksel çözünürlüğündeki OLED panel ve 32 MP’lik özçekim kamerası yer alıyor. Gücünü 4.500 mAh’lik bataryadan alan telefon Android 10 üzerine kurulu EMUI 11 ile sunuluyor. Ayrıca batarya, 40W kablolu, 27W kablosuz ve 5W tersine kablosuz şarjı da destekliyor.

Son olarak Huawei Mate 30E Pro 5G, ekran altında gömülü parmak izi sensörüne ve IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına da sahip. Altı farklı renkte bugün satışa sunulacak telefonun fiyatı hakkında ise henüz bir bilgi bulunmuyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate 40 Pro DxOMark’ta birinci sıraya yerleşti!

Yazan:

Huawei, 22 Ekim tarihinde düzenlediği online lansmanıyla yeni amiral gemisi serisi Mate 40 ailesini tanıttı. Bu ailenin belki de en çok öne çıkan özellikleri kameralar olurken Huawei Mate 40 Pro modeli DxOMark’ın hem arka hem de ön kamera testlerinde sırasıyla 136 ve 104 puan aldı. Böylece ana kamera dizilimiyle Mi 10 Ultra’yı ön kamerasıyla da Huawei P40 Pro’yu geride bırakarak her iki alanda da birinci sıraya yerleşti.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 Pro, yetenekli kamerasıyla tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Karşınızda Huawei Mate 40 Pro kamera özellikleri!

Son zamanlarda çıkarttığı telefonlardaki kameraların hem donanım hem de yazılım tarafındaki geliştirmelerle Huawei iyi işler yapıyor. Bu doğrultuda Mate 40 Pro da önceki nesillere göre yenilenmiş kameralarıyla dikkat çekiyor.

huawei mate 40 pro

Telefonun arka tarafında dört sensörlük bir kamera dizilimi yer alıyor. Farklı tasarımıyla diğer telefonlardan da ayrılan bu dizilimde ana kamera 50 MP’lik ultra görüş kamerası. Bu kamera 1/1.28″ sensör boyutuna ve f/1.9 diyafram açıklığına sahip. Yardımcı kameralardan 20 MP’lik sine kamera ultra geniş açı lensi görevi görüyor ve 1/1.54″ sensörü boyutuna f/1.8 diyafram açıklığı eşlik ediyor. 12 MP’lik telefoto kamerası ise 5x optik ile 50x dijital yakınlaştırma ve OIS destekleriyle kamera deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Bulunan son sensör ise multispektral renk sıcaklık sensörü. Ön tarafta ise 13 MP’lik geniş açılı f/2.4 diyafram açıklığındaki özçekim kamerasına ToF sensörü eşlik ediyor.

Tüm bu teknik özellikler arka tarafta Leica imzalı lenslerle de buluşunca etkili işlerin çıkması mümkün değil gibi görünüyor. Zira DxOMark sonuçları da bunu destekler nitelikte. Huawei Mate 40 Pro, buradaki tahtı Xiaomi’nin elinden alarak tekrar akıllı telefon dünyasında kamera tarafında lider konumuna geldi.

Devamını oku

Google

Google Dökümanlar 1 milyar indirme sayısına ulaştı!

Yazan:

Google Dökümanlar uygulaması tam 1 milyar indirmeyi geride bıraktı. Popüler belge görüntüleme ve düzenleme uygulaması yükselişini sürdürüyor.


İlginizi çekebilir; Prior Design, yeni BMW M3 ve M4’ün böbreklerini düzeltecek!

reklam
MSI reklamı

Bulut tabanlı uygulama yükselmeye devam ediyor!

Google bildiğiniz üzere sadece arama motoru olarak hayatımızda yer almıyor. Android işletim sisteminin en önemli yapı taşını oluşturan firma, aynı şekilde insanların hayatını kolaylaştıracak servisleri de kullanıcılarının beğenisine sunmakta. Bu uygulamaların başında gelen Dökümanlar, Google Play Store üzerinde tam 1 milyar indirme sayısını geride bıraktı. Bulut tabanlı belge görüntüleme ve düzenleme aracı olan uygulama ilk olarak hayatımıza 2014 yılında merhaba demişti. 2018 yılında 500 milyonu geçen indirmenin sadece iki yılda ikiye katlanmasının ardında ise başlıca artan akıllı cihaz kullanımı gösterilmekte.

Google Dökümanlar

Öte yandan Android Police isimli internet sitesinde yer alan rapora göre, Google Dökümanlar uygulaması yakın zamanda hızlı yükselişini sürdürecek. Özellikle küresel salgın nedeniyle insanların evden çalışma ve okula modellerine iyice ayak uydurduğu şu dönemlerde uygulamanın kullanımının artacağı düşünülmekte. Geçtiğimiz günlerde Google Workspace hizmetini tanıtan firma, servislerini daha da fazla kullanıcıya ulaştırma niyetinde. Öte yandan geçtiğimiz günlerde kelime sayılarını gösterme yeteneğine de kavuşan Dökümanlar uygulaması Google Play Store üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde indirilebilir. Bakalım firma önümüzdeki zamanlarda kendi servislerini daha fazla kullanıcıya ulaştırmayı başarabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler