Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Google, Whatsapp’ı 1 milyar dolara satın alabilir

page_iphone-icin-whatsapp-ucretli-oluyor_406554684

 

Yeni bir akıllı telefon aldığınızda, (artık) hangi platformda olursanız olun kuracağınız uygulamalar sosyal uygulamalar oluyor. Bu uygulamalardan bir tanesi de mobil cihazlardaki favori anlık mesajlaşma uygulamamız Whatsapp. Fakat Whatsapp yakın zamanda köklü bir değişikliğe uğrayabilir.

2012 yılı, fotoğraf düzenleme ve paylaşım uygulamalarının yılıydı. Instagram’ı Facebook 1 milyar dolar gibi uçuk bir rakam ödeyerek satın almıştı. 2013’ün ise anlık mesajlaşma ile sosyal ağların bir araya geldiği yıl olacağı konuşuluyor. Bu bağlamda 2013’ün milyar dolarlık satın almasının Google tarafından yapılabileceği, içeriden gelen bir bilgi.

Mayıs ayında düzenlenecek olan Google I/O geliştirici konferansında yeni platformlar arası mesajlaşma servisi Google Babble’ın (ya da Babel) tanıtılması bekleniyor. Fakat bu servis altında kullanmak için Google’ın Whatsapp altyapısını da kullanmak isteyebileceği konuşuluyor.

Google’ın satın almayı planladığı Whatsapp oldukça sağlam da bir gelir kapısına sahip. Kullanıcılar isterlerse yılda 0.99 dolar ödeyerek uygulamayı reklamsız kullanabiliyor. Bunun dışında Whatsapp yerel operatörlerle yaptığı anlaşmalar ile uluslararası ve yerel mesajlaşmayı belirli bir fiyata çekebiliyor. Şirketin yıllık 100 milyon dolar kar ettiği konuşuluyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Gökhan Menge

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval