Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Google

iMessage rakibi Google RCS, Türkiye dahil tüm dünyada aktifleşti

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google bugün yaptığı duyuruda, Apple’ın iMessage’ına rakip olarak geliştirdiği RCS hizmetinin Türkiye dahil tüm dünyada erişime açılımının tamamlandığını söyledi. Zengin İletişim Hizmetleri anlamına gelen Google RCS basit bir mantıkla, kullanıcıların tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi internet bağlantısıyla mesaj gönderebilmelerini sağlıyor.


İlginizi çekebilir: En iyi Google Fotoğraflar alternatifleri!

reklam
MSI reklamı

Android işletim sistemi çıktığından beridir çok büyük bir eksikliği var; o da iMessage benzeri bir sistemin olmaması. iMessage sayesinde iPhone kullanıcıları, telefon, tablet, bilgisayar fark etmeksizin istedikleri yerden internet bağlantısı kullanarak mesaj gönderebiliyorlarken, Android ise maalesef bu ayrıcalıktan mahrum bir şekilde yoluna devam ediyordu.

Android’deki bu eksikliği doldurmak isteyen Google ise, Zengin İletişim Hizmetleri anlamına gelen RCS adında bir özellik geliştirmiş ve bu zamana kadar belirli ülkelerde kullanıma açmıştı, bugün yaptığı bir duyurudaysa şirket artık bu özelliğin tüm dünyada kullanılabilir olduğunun müjdesini verdi. Google RCS artık Türkiye de dahil olmak üzere Google’ın Mesajlar uygulaması vasıtasıyla tüm dünyada kullanılabiliyor.

Peki Google’ın RCS özelliği tam olarak nedir? Tam manasıyla bilgi sahibi değilseniz, gelin bu konuda kafanızdaki tüm soru işaretlerini giderelim.

Google RCS nedir? Ne işe yarar?

Google RCS, bildiğimiz temel SMS özelliklerinin ‘yükseltilmiş’ versiyonudur. RCS sayesinde, normalde MMS paketi gerektiren medya gönderme işlemini, sadece internet bağlantısı kullanarak yapabilirsiniz. Üstelik adından da ihtiva edildiği üzere RCS ile gönderdiğiniz her türlü medya, karşı tarafa yüksek kaliteli bir biçimde gider ve size de yüksek kaliteyle karşıdan gelir.

Google RCS, WhatsApp’tan alışık olduğumuz gibi sohbetlerin okunma zamanını görme ve Messenger’da kullanabildiğimiz mesajlara emoji ile tepki verme özelliklerini de içeriyor. Ayrıca RCS, Google’ın Mesajlar uygulamasına dahil olduğu için ve Mesajlar uygulaması bilgisayarda da kullanılabilir olduğu için, tıpkı WhatsApp Web gibi de kullanılabiliyor. Tüm bu yönleriyle hizmet, günümüz modern mesajlaşma uygulamalarından geri kalır yanı olmayacak şekilde kullanıcısına hizmet veriyor.

Google RCS’yi, SMS’in halefi gibi düşünebilirsiniz, böyle düşünmekte sakınca olmaz. Çünkü gerçekten artık taş devrinin bir parçası haline gelen SMS’in daha modernize olmuş bir hali gerekiyordu, zira herkes WhatsApp kullanmak istemiyor. WhatsApp kullanmak istemiyor evet, ama WhatsApp’la yapılabilen çoğu şeye, WhatsApp’ın rahatlığına ve sadece internet bağlantısıyla yapabildiklerine de sahip olmak istiyorlar. İşte aslına bakarsanız Google RCS’yi tam bu noktada bir yerlerde konumlandırabiliriz.

Google RCS’yi Türkiye’de nasıl kullanabiliriz?

Haberimizin başında da bahsettiğimiz gibi, Google şu andan itibaren RCS’yi Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada kullanıma açtığını duyurdu. Nitekim gerçekten de öyle, telefonumdaki Google Mesajlar uygulamasında RCS’yi kullanabiliyorum.

Siz de aktifleştirmediyseniz ve ilk defa kullanacaksanız, şu adımları takip ederek Google RCS özelliğini açabilirsiniz:

  1. Yüklü değilse, Mesajlar uygulamasını yükleyin.
  2. İlk açtığınızda varsayılan SMS olma izni isterse, bu izni verin.
  3. Karşınıza RCS özelliğinin cihazınızda aktif olduğuna dair bir uyarı gelirse o uyarıyı takip ederek özelliği aktifleştirebilirsiniz.
  4. Uyarı gelmezse, sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve Ayarlar’a dokunun.
  5. Sohbet özellikleri seçeneğine dokunun, bu kısımdan tüm ayarlamaları yapın.
  6. Ayarlamalar bittiğinde artık Google RCS’yi kullanabilirsiniz.

Önemli uyarı: Google RCS ile bir kişiye mesaj gönderebilmeniz için, karşı tarafın telefonunun Android olması ve onun telefonunda da RCS’nin etkinleştirilmiş olması gerekiyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google, basit görevlerle para kazandırma uygulamasını test ediyor

google task mate
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google, Hindistan’da ‘Task Mate’ isimli yeni bir kitle tabanlı uygulamasını test etmeye başlıyor. ‘Google Opinion Rewards’ uygulamasına çok benzer bir şekilde, yeni uygulama kullanıcılara verilen küçük görevler tamamlandığında ödüllendiriyor. Fakat söz konusu ödüllendirme Play Store kredileri yerine, kullanıcılara bulundukları ülkenin yerel para birimlerinde ödeme yapmayı vaat ediyor.


İlginizi çekebilir: Google, tartışmalı ikon tasarımını Telefon uygulamasına getiriyor

reklam
MSI reklamı

Google, iki farklı görev seçeneği sunacak

Task Mate uygulaması ilk olarak Google Play Store’da ‘u / ppatra’ adlı Reddit kullanıcısı tarafından görüldü. Aşağıdaki ekran görüntülerinde görebileceğiniz üzere, uygulama şu anda ‘erken erişim’ statüsünde sunuluyor ve şu an için bir tavsiye sistemi aracılığıyla kullanılabildiği ‘seçilen test kullanıcılarıyla sınırlıdır’ ibaresi yer alıyor. Play Store açıklamasına göre, uygulama çok yakında kullanıcılarına para karşılığında tamamlayabilecekleri görevler sunacak. Kullanıcılar daha sonra bir e-cüzdan hesabını uygulamayla senkronize ederek veya uygulama içi ödeme ortağını kullanarak kazançlarını nakit paraya çevirebilecekler.

google task mategoogle task mate

 

Task Mate uygulaması, kullanıcıların yakındaki bir işletmeye yürümesini gerektiren ve sahaya çıkmadan yapabilecekleri iki tür görev sunacak; ‘oturduğun yerden’ veya ‘saha görevleri’. Uygulama, kullanıcıların Google tarafından haritada işaretle gösterilen konuma gitmelerini ve oraya ulaşıldığında mağazanın fotoğrafını çekmeleri gibi çeşitli ‘saha görevleri’ sunacak.

google task mategoogle task mate

Sahaya çıkılmasını gerektirmeyen görevler ise cümleleri yazıya aktarma veya uygulamada gösterilen cümleleri kaydetme gibi basit görevler içermesi bekleniyor. Sızıntılarda görevler hakkında daha fazla ayrıntıya girilmese de, görevlerin ‘basit’ olacağını ve dünyanın dört bir yanındaki işletmeleri kaynak olarak kullanacağını ortaya koyuyor. Bu da şirketin gelecekte diğer bölgelerde de Task Mate’i kullanıma sunacağını düşünmemize sebep oluyor.

google task mate google task mate

 

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, uygulama şu anda kullanıcıların bir hesaba kaydolmak için bir davetiye kodu girmesini istiyor. Fakat Google davetiye kodlarını geniş çapta dağıtmaya başlamış gibi görünmüyor.

Devamını oku

Google

Google, tartışmalı ikon tasarımını Telefon uygulamasına getiriyor

Google Telefon
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google’ın, piyasaya sürmeye başladığı günden beridir tartışma yaratan yeni uygulama ikonu tasarımını şimdi de ‘Google Telefon’ uygulamasına uyarladığı ortaya çıktı. İlk olarak Reddit’te fark edilen ikon değişikliği, tıpkı Gmail gibi diğer uygulamalara benzer şekilde kırmızı, mavi, yeşil renklerin karışımından oluşuyor.


İlginizi çekebilir: Google, Windows 7 için 2022’ye dek Chrome desteğini sürdürecek!

reklam
MSI reklamı

Google, anlaşılan o ki tartışma yaratan yeni simge tasarımını, kullanıcılar beğensin ya da beğenmesin epey bir süre benimsemeye devam edecek ve geri adım atmayacak. Bu kanıya, şirketin yeni uygulama tasarımını ‘Google Telefon’ uygulamasına getirmek istemesinden dolayı vardık. Reddit’te ortaya çıkan değişikliğe göre Google, kendi geliştirdiği çağrı uygulaması olan ‘Phone by Google’ın hem ikonunu hem de adını değiştiriyor.

Google, hatırlarsanız G Suite hizmetini Google Workspace adıyla yeniden markalaştırmasıyla eşzamanlı olarak kendi bünyesinde barındırdığı uygulamaların ikonlarını da yenilemeye başlamıştı. Google’ın, piyasaya sürmesinden bu yana tartışma yaratan yeni uygulama ikonları hatırlarsanız, birbirlerinin aynısı renklere sahip olmaları hasebiyle çok tepki çekmişti ve hala da çekmeye devam ediyor.

Şimdiyse şirket, bir tepki dalgasına da Telefon uygulamasını kullananlar tarafından maruz kalacak.

Google Telefon uygulamasının yeni simge tasarımına dair ipucu ortaya çıktı

Google Telefon

Reddit’te bir kullanıcı, paylaştığı yazısında Google Call olarak adlandırılan ve uygulamanın ‘arayan kimliği tespit etme’ özelliğinin vurgulandığı bir reklam gördüğünü belirtti. Kullanıcının reklama ait paylaştığı ekran görüntüsüne baktığımızda, alt kısımda ‘Phone by Google’ adının da yer aldığını görüyoruz. Yani anlaşılan Google’ın reklamını yaptığı ‘Google Call’ isimli uygulama, mevcut ‘Google Telefon’ ile ilişkili bir uygulama olacak.

Google Call adının yanında da, uygulamanın yepyeni simgesi yer alıyor. Google’ın Workspace ile benimsediği yeni renk paletiyle donatılan bu simge, daha çok Google Voice uygulamasının simgesine benziyor olsa da, arayan kimliği tespit etme özelliğinin vurgulanması bu uygulamanın Google Telefon olduğunu haber veriyor.

Devamını oku

Apple

Google, bulut tabanlı oyun hizmeti Stadia’yı iOS’e getiriyor

Google
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Google bugün, bulut oyun hizmeti olan Stadia’nın yakında çıkacak bir web hizmeti aracılığıyla iPhone ve iPad’e geleceğini duyurdu. Google, lansmanından bu yana Apple’ın bulut oyun hizmetleri üzerindeki kısıtlamaları nedeniyle Stadia’yı iOS cihazlarına getirememişti.


İlginizi çekebilir: GeForce NOW oyunları iOS’e geliyor, Fortnite geri dönüyor!

reklam
MSI reklamı

Google Stadia, iPhone ve iPad desteğine kavuşacak

Apple, Ağustos ayında bulut oyun hizmetlerine App Store’da izin verildiğini ancak her oyunun Apple’ın ‌App Store‌ ekibi tarafından incelenmek üzere gönderilmesi gerektiğini söylemişti. Uygulama Mağazası’na yüzlerce oyun göndermek şimdiye kadar herhangi bir bulut oyun hizmetinin yapmak istediği bir şey değil ve bu hizmetler bunun yerine web erişimini tercih ediyor.

Google, Safari’de çalışacak olan Stadia’nın aşamalı bir web sürümü üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki haftalarda ise herkese açık bir beta testi sunacak.

Google

Ayrıca Microsoft,  xCloud oyun hizmetinin web tabanlı bir sürümünü geliştiriyor. Bunun yanında Amazon’un Luna oyun hizmeti, web tarayıcısını kullanan iOS cihazlarında halihazırda zaten çalışıyor. NVIDIA’nın da Fortnite’ı iOS cihazlara geri getirmeyi planlayan bulut oyun hizmeti GeForce NOW için tarayıcı desteğini bugün duyurduğunu da haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Google

Google, bir yıl önce bugün Stadia’yı başlattı. Abonelerin uyumlu dizüstü bilgisayarlarda, PC’lerde, Mac’lerde, telefonlarda ve tabletlerde bulut tabanlı oyunlar oynamasına izin verdi. Stadia, 10Mb/s veya daha fazla internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor ve kullanımı ücretsiz olsa da oyunların satın alınması gerekiyor. Google ayrıca, bazı ücretsiz oyunlara ve daha yüksek çözünürlüklü stream hızlarına erişimle vaadiyle birlikte aylık 10 ABD doları karşılığında Stadia Pro’yu da sunuyor.

Google’a göre, geçen yıl Stadia’ya 80’den fazla oyun eklendi. Yakın bir zamanda ise Google’ın, abone olmayanlar için bile ücretsiz oynanabilen içerik sunmaya başlayacağı söyleniyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler