Sosyal medya

Donanım

Google Glass hayat kurtaracak

Google’ın akıllı gözlüklerini bilmeyeniniz yoktur. Teknoloji devi Google’ın geçtiğimiz sene tanıttığı Google Glass, dünyaca ünlü Time dergisi tarafından yılın icadı seçilmişti. Gerçekten bir devrim niteliğinde olan bu gözlükler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlamıştı. Hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte uygulamaları da yavaş yavaş ortaya çıkan Google Glass’ın son uygulaması “Doctor” adında bir uygulama ve gerçekten hayat kurtaracak bir uygulama.

Doktor Christian Assad tarafından planlanan bu uygulamanın nasıl çalıştığına gelecek olursak; Diyelim ki yolda giderken birisinin yaralandığını gördünüz, hemen Google Glass’a “OK GLASS, CPRGLASS” komutunu veriyorsunuz. Bu komut Google Glass’daki bu uygulamayı açacak. Daha sonra ise ilk olarak ABC(Assess Airway Breathing and Circulation) nabız kontrolünü yapıyorsunuz. Eğer nabız alamadıysanız, “OK GLASS, No Pulse!” komutunu veriyorsunuz. Tabii nabız ölçmeyi bilmiyor olabilirsiniz. Uygulamada bu da düşünülmüş, böyle durumlarda Google Glass’ın kamerası sizin yerinize hastanın nabzını hemen ölçüyor. Bu aşamayı da geçtikten sonra ise nabız almıyorsanız CPR aşamasına geçiyorsunuz yani kalp masajı aşaması. Bu aşamada ise ilk olarak sizin stresinizin biraz da olsa giderilmesi için arka planda BeeGee’nin Stayin Alive şarkısı çalıyor. Bunun ardından sonra ise uygulamanın da yardımı ile hastaya dakikada 100 kalp masajı yapıyorsunuz.

Tüm bu işlemlerin ardından hastanın ilk yardım müdahalelerini tamamlıyorsunuz ve uygulama Google Glass’ın GPS’ini kullanarak 911’i arıyor ve acil müdahale durumunu konumunuz ile birlikte en yakın hastaneye bildiriliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İsmail Göktuğ

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval