Sosyal medya

Google

Google, çocukların verilerini toplayan üç uygulamayı yasakladı

Google Play Store çocuk

Google, çocuklar için yapılmış olan Princess Salon​, Number Coloring ve Cats & Cosplay isimli Android uygulamalarını, çocukların verilerini topladığı gerekçesiyle Play Store’dan kaldırdı. Teknoloji devi, Uluslararası Dijital Hesap Verebilirlik Konseyi tarafından bahse konu uygulamaların potansiyel riskler barındırdığının tespit edilmesi sonucu bu kararı aldı.


İlginizi çekebilir: App Store gelirleri, Google Play Store’u ikiye katladı

reklam
Aorus reklamı

İnternette, özellikle 2 yaşındaki çocuğun bile kolaylıkla erişebileceği mobil cihazlarda, yetişkinlerin ve çocukların kendilerini koruyabilmeleri hiç kolay değil. Bunu fark fark etmeyen her kişi, ‘bana bir şey olmaz’ diye düşünüyor. Ancak kimileri var ki, çocukların dahi özel verilerini toplamayı kendisine bir iş(!) haline getirmiş durumdalar.

Çocukların verilerini ihlal eden üç uygulama Google tarafından kaldırıldı

Princess Salon​, Number Coloring ve Cats & Cosplay

Adventure İstanbul

Bunu yaparken, mobil cihazlarda çocukları çikolata dağıtarak kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Android ve iOS’in sahipleri bu çikolataları engellemek için çok katı kurallar getirseler de, zaman zaman engelleyemedikleri de oluyor. Bu hafta Boston merkezli bir kâr amacı gütmeyen gözetim kuruluşu olan Uluslararası Dijital Hesap Verebilirlik Konseyi (IDAC), Google’ın gözünden kaçan üç adet zararlı Android uygulaması tespit etti.

IDAC araştırmacılarının söylediğine göre, yeni doğmuş bebek gibi masum görünen Princess Salon​, Number Coloring ve Cats & Cosplay isimli üç uygulama son zamanlarda genç kullanıcıların verilerini, Google’ın veri politikalarını ihlal etmek suretiyle toplayıp işlemeye koyulmuştu. Uygulamaların, telefonlardan Android ID ve AAID bilgilerini toplayan Unity, Appodeal, Umeng temelli geliştirici kiti sürümleri kullanarak verileri ele geçirdiği anlaşıldı.

Konuyla alakalı olarak Google, bu uygulamaların “çocuklara yönelik hizmetler” için kullanılmasına asla izin verilmeyen geliştirici kitlerini kullanarak, kendi veri politikalarını ihlal etmiş olduğunu açıkladı. Ayrıca şirket buna benzer sorunları yakalamak için hala ittifaklar ve çeşitli prosedürler üzerinde çalıştığını da ekledi. Politikalarını ihlal eden bir uygulama tespit ettiklerinde derhal harekete geçtiklerini vurgulayan Google yetkilileri, söz konusu uygulamaları da kaldırdıklarını ilave etti.

Şu andan itibaren uygulamaların Play Store sayfalarına erişilemiyor. Fakat Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için ve bir uygulama Play Store’da olmasa bile yüklenebildiği için, bu noktada ebeveynlerin çok dikkatli olmaları ve denetimi elden bırakmamaları gerekecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Assistant “Sağlık” kategorisi ile güncellendi

Google Assistant

Bu hafta yayınlanan yeni güncellemede Google Assistant, geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtılan “Uyku” bölümünün yerine “Sağlık” kategorisini ekledi.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy Buds Pro vs Apple AirPods Pro

reklam
Aorus reklamı

Google Assistant’a yeni “sağlık” kategorisi eklendi

Bu yılın başlarında Google, Fitbit’i satın almıştı. Gerçekleşen satın alma işleminden sonra, özelliklerden bazılarını kendi ekosistemine entegre etmek için birtakım değişiklikler yapmaya başladı. Google Assistant’ın bu hafta yayınladığı yeni güncellemede bu değişikliklerden biri olan “Sağlık” kategorisini getirdiği görülüyor. Anlaşılan bu uygulama geçtiğimiz yılın sonlarında tanıtılan “Uyku” bölümünün yerine geçmiş durumda.

Yeni bölüm, Google Assistant kullanıcılarına fitness ve sağlıkla ilgili önemli veriler sağlayacak. Yeni sağlık kategorisinde şu an için aktif olarak sadece uyku sekmesi gözüküyor, ancak sağlık ve fitness verilerinin daha sonraki bir tarihte eklenmesi bekleniyor.

Adventure İstanbul

Görünüşe göre veriler, Google Assistant akıllı ekranları gibi uyumlu cihazlarda proaktif olarak gösterilecek. Şu anda, bu yeni özellik Nest Hub ve Nest Hub Max’in yanı sıra Lenovo Smart Watch’da çalışıyor, ancak özelliğin son sürümü büyük olasılıkla tüm Google Assistant akıllı ekranlarıyla uyumlu olacak.

Ayrıca burada “Sağlık” kategorisinin Fitbit’in uygulamasıyla entegre edildiğini, ancak henüz Google Fit ile entegre edilmediğini de belirtmek gerekiyor. Aynı zamanda akıllı ekranda bilgileri göster seçeneği etkinken, akıllı ekrana erişimi olan herkesin bunu görebileceğini de belirtelim.


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


 

Devamını oku

Genel

Google ofislerini aşı merkezine dönüştürecek

Yazan:

google

ABD’li teknoloji devi Google, Covid-19’a karşı mücadeleye destek vermeye devam ediyor. Şirket, New York gibi bazı eyaletlerdeki ofislerini aşılama merkezine dönüştürecek.


İlginizi çekebilir: Xiaomi yerli üretim yapmaya başlıyor!

reklam
Aorus reklamı

Covid-19 pandemisi, Dünya’yı etkisi altına almaya devam ediyor. 2020 yılının başlarında ortaya çıkan salgın hastalık, oldukça zorlu bir yıl geçirmemize neden oldu. Ancak bu durum değişmek üzere. Salgının çıkışından itibaren devam eden aşı araştırmaları sonunda karşılığını verdi ve birkaç şirket, aşı üretmeyi başardı. Hastalığa karşı başarılı olan aşıların üretilmesiyle, sadece üretim ve bu aşıyı uygulamak kaldı. Salgının en çok yayıldığı ve merkezi olarak kabul edilen ABD’de teknoloji şirketleri de elini taşın altına koydu. Teknoloji devi Google, aşının üretimi ve dağıtımı konusunda ABD hükümetine yardımcı olmak için seferber oldu.

google

Adventure İstanbul

Bazı Google ofisleri aşılama merkezi olacak

Google CEO’su Sundar Pichai, yaptığı bir açıklamada şirketin aşılama çalışmalarına destek vereceğini açıkladı. Teknoloji devi aşının dağıtımı ve halkın aşılanması konusunda 150 milyon dolarlık bir yardım yapacaklarını açıkladı. Şirket aynı zamanda New York, Los Angeles, San Francisco ve Washington’da bulunan bazı ofislerini de aşılama merkezine çevirecek. Google’ın, konuyla ilgili yerel sağlık otoriteleriyle organize şekilde çalıştığı da gelen açıklamalar arasında. Pichai yaptığı açıklamada, daha fazla eyalet ve ardından daha fazla ülkenin kademeli olarak yardım listesine alınacağını ve şirketin buralarda da aşılama faaliyetlerinde bulunacağını açıkladı.

google

Amazon’da destek verecek

Google, pandemi konusunda elini taşın altına koyan tek şirket değil. Dünya’nın en zengin adamı Jeff Bezos’un kurucusu ve CEO’su olduğu Amazon, ABD’de geçici klinikler kurma konusunda hükümete yardımcı oluyor. Şirket kurduğu geçici kliniklerde binlerce insanın aşılanması ve salgının ortadan kalkması için uğraşıyor. Umarız aşılama faaliyetleri, hızlı bir şekilde sonuçlanır ve Dünya yeniden normal haline döner. Konuyla ilgili yeni gelişmeler için takipte kalın…


İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Trendyol üzerinden almak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir: Her bütçeye uygun akıllı bileklikleri ve akıllı saatleri Hepsiburada üzerinden almak için tıklayınız.


 

Devamını oku

Google

YouTube.com sitesini artık uygulama olarak yüklemek mümkün!

Günümüzde birçok web sitesinin Progessive Web App (PWA) teknolojisiyle hazırlanan PC uygulaması var. YouTube.com da, bu yüzlerce web sitesinin arasında kendisine yer edinen sitelerden birisi oldu. Artık YouTube.com’u bilgisayarınıza direkt olarak tarayıcı üzerinden yükleyebilir ve kullanmak istediğiniz takdirde hızlıca açabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: YouTube etiket kullanımda değişikliğe gitti

reklam
Aorus reklamı

Günümüzde YouTube Müzik, Twitter gibi çok kullanılan servislerin Progessive Web App (PWA) teknolojisiyle hazırlanan uygulamaları bulunuyor. Son kullanıcılar olarak bizlere en büyük faydasını kullanışlılık noktasında gösteren bu uygulamalar, görev çubuğuna ve masaüstüne yerleştirilebilmeleri yönüyle çokça zaman kazandırıyorlar.

PWA uygulaması bulunan yüzlerce web sitesi var, bugünlerdeyse YouTube.com sitesinin PWA teknolojisiyle hazırlanmış bir uygulaması çıktı. Tarayıcınızdan YouTube’a giriyorsanız, üst kısımdaki sekme çubuğunda küçük bir + işareti görmüşsünüzdür. Bu artı işaretine tıkladığınızda da sizi “Uygulama yüklensin mi?” diye bir soru penceresi karşılamıştır. Eğer YouTube’un PWA uygulamasını yüklemek istiyorsanız, karşınıza çıkan penceredeki “Yükle” butonuna basmanız gerekiyor.

Adventure İstanbul

YouTube, PWA uygulaması olarak yüklenebiliyor

youtube.com pwa uygulama

Hemen akabinde YouTube.com, yeni bir pencerede açılmış edasıyla karşınızda olacak. Yeni bir tarayıcı penceresinde açılmış gibi gözükse de, aslında açılan şeyin teorik olarak YouTube’un tarayıcı uygulaması olduğunu belirtmemizde fayda var. İster tarayıcıdan ister bu uygulamadan kullanabileceğiniz YouTube’u isterseniz de başlat menüsündeki ikonuna sağ tıklayarak görev çubuğuna veya masaüstüne de yerleştirebilirsiniz.

YouTube.com sitesini PWA uygulaması olarak kullanmaktan vazgeçtiğinizde de, bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz. Bunun için uygulamayı açıp sağ üst köşedeki menü işaretinden “Yüklemeyi kaldır” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler