Sosyal medya

Uygulama

Google Chrome, Masaüstü Sürümünde Google Lens’i Test Ediyor

Google Lens

Android Google Chrome sürümünde uzun zamandır mevcut olan Google Lens, hızlıca görsel arama yapmanıza ve görsellerde bulunan metinleri kopyalamanıza yardımcı olur. Google bu özelliği Chrome Canary 94 ile Windows ve Linux üzerinde denemeye başladı.

Google Lens Nedir?

Google Lens, Android’de Google Fotoğraflar Uygulamalarında da bulunan, kamera tabanlı bir yapay zekalı uygulamadır. Resmini gösterdiğiniz şeyi aramanıza olanak sağlar. Örneğin, etrafınızda bulunan bitkiler veya hayvanlar gibi canlıların isimlerini öğrenmek veya başka türlerini öğrenmek için resmi taratıp çeşitleri görebilirsiniz.

Resimlerde bulunan metinleri kolayca okutup kopyalanabilir hale getirebilirsiniz. Bu sayede resimde bulunan metindeki yazıları hızlıca kopyalayabilir ve başka birisine gönderebilirsiniz.

Lens yapay zekâ sayesinde gösterdiğiniz eşyayı görür, onu hafızasına kopyalar bu işlemi için Google’ın bilgi grafiğini kullanır ve en sonunda kullanıcılara fiziksel dünyada gördüklerini hızlıca arama kutusuna koyar. Arama kutusuna koyduğu eşyaları kolaylıkla benzer modellerini sizlere gösterecektir.

Şimdiye kadar Lens uygulaması, bunları yapmak için bir Akıllı Telefon Kamerası ve yapay zekâ teknolojisini kullanıyordu. Google, Lens artık masaüstü Chrome sürümüne geliyor.

 

Google Chrome Masaüstü Sürümü için Google Lens Arama’yı Nasıl Aktif Edebilirim?

  • Google Chrome Canary güncel sürümünü bu link üzerinden yükleyin.
  • Uygulamayı açtığınızda arama ekranına “chrome://flags” yazın ve sayfayı açın.
  • Açılan ekranda aşağıda gördüğünüz gibi “Search your screen with Google Lens” sekmesini bulun ve aktifleştirin.
  • Sizden tarayıcıyı yeniden başlatmanızı isteyecek. Onay verin ve uygulamayı yeniden başlatın.

 

Google Chrome Masaüstü Sürümünde Google Lens ile Arama Nasıl Kullanılır?

  1. Seçenek: Ekranda herhangi bir yerde sağ tıklayın ve çıkan seçeneklerden “Google Lens ile sayfanın bir kısmında arama yap” seçeneğini seçin. Ekranda kararma olacak, arama yapmak istediğiniz bölümü fare ile seçin. Seçme işlemini tamamladığınızda kendisi yeni bir sekme aracılığıyla sizlere bulduğu seçenekleri gösterecektir.
  2. Seçenek: Aradığınız nesne görsellerde benzeri mevcut ise aşağıda videoda da gösterildiği gibi iki seçenek ile arama yapabilirsiniz; İlki bulduğunuz görselde sağ üstte bulunan Lens simgesine basabilirsiniz. Bu şekilde görselin altında seçenekleri görebilirsiniz. İkinci seçenek ise Görsele sağ tıklayın ve seçeneklerden “Google içinde resim ara” seçeneğini seçin. Kendisi yeni bir sekme aracılığıyla sizlere bulduğu seçenekleri gösterecektir.

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eyüp Can Yılmaz

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir