Sosyal medya

Donanım

Fiyat / Performans klavyesi: ASUS TUF Gaming K1 RGB!

Asus TUF Gaming K1

Söz konusu cihazlar oyuncu klavyeleri olunca ödediğimiz paranın karşılığının, kalite ve kullanım ergonomisi olarak geri dönmesini istiyoruz. Bu noktadan yola çıkan Asus, TUF Gaming bünyesinde bulunan K1 modelini geliştirmiş. Fiyat / performans dengesiyle öne çıkan bu klavye, birçok oyuncunun masasında yerini alacak gibi gözüküyor.


İlginizi çekebilir: Asus ZenBook Flip 13 UX363 | OLED ekran, Intel 11. nesil işlemci!

reklam

ASUS TUF Gaming K1 RGB, sıçramaya karşı dayanıklılık, RGB aydınlatma ve çıkarılabilir bilek desteği gibi ayrıcalıklara sahip

Asus TUF Gaming K1 RGB, kaliteli bir plastik kasaya sahip. Bu kasa, 300 ml’ye kadar sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olarak tasarlanmış. Ayrıca tuşların, sessiz olmalarına rağmen mekanik klavye hissiyatını çok iyi bir şekilde verebildiği de su götürmez bir gerçek. Armoury Crate yazılım desteğine de sahip olan K1, RGB aydınlatmaları kişiselleştirebilmenize de olanak tanıyor. Sağ üst köşede bulunan harici ses düğmesi de, oyunlarınız esnasında çok kolay bir şekilde ses ayarınızı yapabilmenizi sağlıyor. Tasarımsal anlamda oyuncuların ergonomisini de düşünen Asus, bir adet çıkarılabilir bilek desteğini de K1’de sunmuş.

reklam
Aorus reklamı

Yumuşak bir tuş takımına sahip olan K1, NKRO adı verilen teknolojiyle üretilmiş durumda. Tuşların sessiz bir şekilde çalışıyor olması da, kullanım sırasında çok fazla klavye sesine maruz kalmak istemeyen kullanıcılar için güzel bir çözüm sunuyor. Ayrıca klavyenizin RGB ayarlarını, Armoury Crate üzerinden kişiselleştirebilmeniz de mümkün. Dilerseniz “Static, Breathing, Rainbow ve Color Cycle” modlarından birini seçerek; Asus tarafından hazır olarak sunulan RGB ayarlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca her mod için renk, led parlaklığı, aydınlatma hızı ve aydınlatma yönü gibi detayları kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Klavyenizin yazılım güncellemelerini de; Armoury Crate üzerinden yapabileceğinizi de hatırlatmış olalım.

TUF Gaming K1 klavye

Sağ üst köşede bulunan ses düğmesini kullanmak, bir kullanıcının tahmin edebileceğinden daha fazla el alışkanlığı yaratıyor. Hatta zaman zaman kendinizi adeta bir DJ edasıyla bu düğmeyi çevirirken bulabilmeniz de mümkün. Bizce ses ayarının bu şekilde yapılabiliyor olması; küçük ama etkili bir detay olmuş. Bu düğme sayesinde, oynamakta olduğunuz oyunla göz temasınızı bozmadan; ses ayarınızı yapabiliyorsunuz. K1’den başka bir klavyeye geçtiğiniz zaman ise, bu düğmenin değerini ciddi anlamda anlıyorsunuz.

_DSC8647

Gelelim ergonomi tarafına, daha önce bahsettiğimiz sessiz tuş takımı, kullanım ergonomisine katkıda bulunurken; klavyenin arka tarafındaki ayaklar aracılığıyla klavyenizi 2 farklı kademe halinde yükseltebilmeniz de mümkün. Ayrıca çıkarılıp takılabilir bilek desteği de; el-bilek ergonomisini daha yukarıda bir noktaya taşıyor. Bulunduğu fiyat segmentinin iddialı klavyelerinden olan K1 için, bu bilek desteği de plastik bir materyalden üretilmiş. Plastik kasasına rağmen K1’in sunduğu ergonomi ve malzeme kalitesi de; sınıfının en iyilerinden biri konumunda.

Bir klavyenin olmazsa olmazı: “Sıvılara karşı dayanıklılık”

300 ml’ye kadar sıvı dökülmesine dayanıklı olarak tasarlanan K1, herhangi bir bardak, şişe veya sürahinin devrilmesi gibi ufak kazalar karşısında bozulma riskini minimuma indiriyor. Sıvı dayanıklılığına ek olarak birçok farklı teste tabi tutulan TUF Gaming K1, standartların çok üstünde bir performans göstermiş durumda. Örneğin Kauçuk Sürtünme Testi için standart dayanıklılık testi 200 döngü iken; K1, 300 döngü ile 1.5 kat fark yaratarak bu testi başarıyla geçebilmiş durumda. RCA Aşınma Testi’ndeyse 50 döngüyü tamamlamayı başaran K1, bu noktada standart klavyelerin 5 katı performans göstermiş durumda. Yapılan Terleme Testi’yle de yüksek sıcaklıklara da dayanabildiğini kanıtlayan K1, 50oC limitinin ciddi anlamda üstüne çıkarak; 75oC gibi değerlere erişebilmeyi başarmış durumda.

Son olarak; TUF Gaming K1’de anında makro kaydedilebilen tamamen programlanabilir sekiz adet tuş bulunuyor. Bu sayede klavyenizi kendi kullanımınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Kullanıcının tercihlerine özel 3 adede ek olarak; bir adet varsayılan profili kaydedebileceğiniz dahili bellek sayesinde, klavyenizi istediğiniz yere götürebilir; ayarlarınızı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Asus TUF Gaming K1 RGB

Ürünü satın almak isteyen kullanıcılar; buraya tıklayarak ürünün satış sayfasına ulaşabilirler.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

HWP Ödüller 2020 fp büyük

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Snapdragon 775 yonga setinin özellikleri sızdırıldı!

Snapdragon 775

Qualcomm‘un Snapdragon 765 ve 765G yonga setleri, Redmi K30, Pixel 5, Vivo V20 Pro ve OnePlus Nord gibi telefonlarda yer almıştı. Şimdi ise şirketin, serinin yeni üyesi olan Snapdragon 775 üzerinde çalıştığına dair bazı sızıntılar ortaya çıktı. Bir Telegram kullanıcısı, Snapdragon 775’in ve 775G’nin bazı ayrıntılarını Telegram forumu olan Xiaomiui’de paylaştı. Listeye göre bu yonga setleri 5 nm üretim sürecinden geçecek. Bununla birlikte yeni yonga setlerinin verimlilik açısından önceki nesillere göre çok daha iyi olacağı da sızıntıda belirtiliyor.


İlginizi çekebilir: Lenovo Yoga Tab 13, teknik özellikleriyle görüntülendi!

reklam

Snapdragon 775 serisi hakkında neler biliyoruz?

Snapdragon 775 serisi hakkında geçtiğimiz sene birçok söylenti ortaya çıkmıştı. Bunlardan en çok dikkat çekeni yeni nesil yonga setlerinin 6 nm üretim sürecinden geçeceğinin bazı kaynaklar tarafından paylaşılmasıydı. Hatta bazı sızıntılar, bu yonga setinin Redmi K40 serisinde kullanılacağını belirtmişti. Ancak bu söylenti ve sızıntıların birçoğu gerçekleşmedi. Eğer 5 nm üretim süreci bahsedildiği gibi doğru çıkarsa, önceki nesilden çok daha hızlı ve verimli bir yonga seti bizleri bekliyor olacak. 5 nm üretim süreci şimdilik sadece Snapdragon 800 serisinde mevcut.

Snapdragon 775

reklam
Aorus reklamı

Snapdragon 775 serisinin, Snapdragon 800 serisine daha yakın bir yonga seti olması bekleniyor. Bu düşüncenin temel sebebi, kullanılan mimari ve üretim sürecinin benzer olmasından kaynaklanmakta. Yine de paylaşılan bu sızıntıların kesinliği hakkında bir şey söylenemez. Çünkü, Snapdragon 888‘in çıkışından önce birçok farklı sızıntı ortaya çıkmıştı. Ancak yonga seti beklenenden farklı bir isimde ve donanımda çıktı.

Snapdragon 775‘in Xiaomi Mi 11 Lite‘da kullanılacağı hakkında bazı sızıntılar mevcut. Eğer bu sızıntılar doğru ise önümüzdeki günlerde yeni yonga setiyle birlikte bu cihazı görebiliriz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Donanım

AMD kullanıcıları sonunda Intel’in bu önemli özelliğini alabilir

amd

ASUS anakart piyasasında Intel’in yeni özelliklerinden birini sunarak önemli bir hamle yapmak üzere gibi. Öyle ki firma anakartlarına Thunderbolt 4 özelliğini getirecek. Bu özellikle de AMD kullanıcıları için sevindirici bir haber.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

ASUS Teknik Ürün Pazarlama Yöneticisi Reddit üzerinde yaptığı paylaşımda ProART B550-Creator hakkında bilgi verdi. Kart, özellikle profesyoneller ve içerik üreticileri için önemli olan Thunderbolt 4 desteğini veren ilk AMD anakart olacak. ASUS Z490 anakartların tasarımları takip edilmeye devam edilirken; yeni donanımlarda güç verimliliği ve ısı performansı dengesi ön planda. 12+2 VRM tasarımı ve ProCool II güç konektörleriyle anakart ağır yük altında bile serin kalacak.

Anakart bahsettiğimiz gibi sade görünüşünü koruyacak. Bununla beraber kullanıcılara USB 3.0 ve USB 3.2 Gen 1 Type bağlantı seçeneklerini getirecek. Ayrıca iki PCIe 3.0 x1 slotu ve iki de PCIe M.2 slotu imkanı verecek. Diğer yandan arka tarafta ise B550 Thunderbolt 4 Type-C portlarını barındıracak. Son olarak kart USB 3.2 G2 Type-A bağlantısının yanında; bir görüntü veri girişi ve beş tane de 3.5mm ses girişlerine sahip.

reklam
Aorus reklamı

amd

Yine tasarım açısından bakarsak ProART B550-Creator şirketin M.2 Q-Latch dizaynına yer verecek. Böylelikle firma kullanıcılara M.2 sürücü kurulumlarında daha iyi bir deneyim sağlanmasını planlıyor. Dahili depolama alanı dışında ise ASUS dört SATA, iki de M.2 girişini karta yerleştirmeyi düşünüyor. Aynı zamanda bu depolama alanlarına imkan sağlayacak soğutma sistemi de hazır olacak.

Son olarak izole ses bileşeni ve ALC 1220A teknolojisinin yer alacağı ASUS anakartın, ses kalitesini geliştiren diğer bir teknoloji ASUS AiNoise ile birlikte yüksek bir ses kalitesi sağlamasının beklendiğini de not olarak düşebiliriz.

ASUS ProART B550-Creator anakartın çıkışının ise Nisan ayında 300 Dolar civarında olmasını bekliyoruz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Donanım

Game Garaj’dan NVIDIA RTX3060’lı Yeni Notebook Serisi: Tracer

Yazan:

game

2020 yılı başında Türkiye oyun pazarına giriş yapan Game Garaj, NVIDIA RTX 3060 grafik işlemcili notebook serisi Tracer modellerinin tanıtımını yaptı.


Bakmakta fayda var: OnePlus Nord 2, MediaTek işlemciyle geliyor!

reklam

Gücünü Intel 10. nesil i7 ve NVIDIA RTX 3060 grafik işlemciden alan Tracer serisi, 15.6” ve 17.3” panel boyutuna sahip 2 modelden oluşuyor. Her 2 modelde de 144Hz lik FHD IPS panel mevcut.  Ayrıca ön yüz ve klavye yüzeyi ise metal yapıya sahip. İnce ve hafif bir tasarımı olan Tracer serisi, CPU ve GPU için birbirinden bağımsız bir soğutma çözümü sunuyor. Ek olarak seri, ileride yeni modellerle daha çok seçeneğe kavuşacak.

reklam
Aorus reklamı

Tracer serisi, Game Garaj web sitesinden özelleştirilebilerek satın alınabiliyor. Ayrıca depolama ve bellek birimleri kullanıcı tarafından sipariş esnasında yapılandırabiliyor.  Ek olarak Tracer serisi, 12.499TL den başlayan fiyatlara satışa sunuluyor.

Tracer serisinin teknik özellikleri de şu şekilde:

Game Garaj Tracer

 

İşlemci: Intel i7-10750H

Grafik: NVIDIA RTX3060 Max-Q

Yonga seti: Intel HM470

LCD Panel: 15.6″ FHD (1920×1080), 144Hz, ince çerçeve

Bellek: Maks. 64GB (DDR4-3200)

Depolama: 1x M.2 NVMe PCIe Gen3 SSD, 1x 2.5″ SATA HDD

Pil: 51Whr

Klavye: Tek renk (kırmızı) aydınlatmalı, Türkçe Q Klavye

Ağırlık: 1.9kg

Boyutlar: 359 x 254 x 21.7 mm (GxDxY)

Ağ: Intel Wi-Fi 6 AX201(802.11ax) + Bluetooth5.1

Game Garaj Tracer XL

İşlemci: Intel i7-10750H

Grafik: NVIDIA RTX3060 Max-Q

Yonga seti: Intel HM470

LCD Panel: 15.6″ FHD (1920×1080), 144Hz, ince çerçeve

Bellek: Maks. 64GB (DDR4-3200)

Depolama: 1x M.2 NVMe PCIe Gen3 SSD, 1x 2.5″ SATA HDD

Pil: 51Whr

Klavye: Tek renk (kırmızı) Aydınlatmalı, Türkçe Q Klavye

Ağırlık: 2.3kg

Boyutlar: 397 x 260 x 23.1mm (GxDxY)

Ağ: Intel Wi-Fi 6 AX201(802.11ax) + Bluetooth5.1

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler