Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Donanım

Fiyat / Performans klavyesi: ASUS TUF Gaming K1 RGB!

Asus TUF Gaming K1
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Söz konusu cihazlar oyuncu klavyeleri olunca ödediğimiz paranın karşılığının, kalite ve kullanım ergonomisi olarak geri dönmesini istiyoruz. Bu noktadan yola çıkan Asus, TUF Gaming bünyesinde bulunan K1 modelini geliştirmiş. Fiyat / performans dengesiyle öne çıkan bu klavye, birçok oyuncunun masasında yerini alacak gibi gözüküyor.


İlginizi çekebilir: Asus ZenBook Flip 13 UX363 | OLED ekran, Intel 11. nesil işlemci!

reklam
MSI reklamı

ASUS TUF Gaming K1 RGB, sıçramaya karşı dayanıklılık, RGB aydınlatma ve çıkarılabilir bilek desteği gibi ayrıcalıklara sahip

Asus TUF Gaming K1 RGB, kaliteli bir plastik kasaya sahip. Bu kasa, 300 ml’ye kadar sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olarak tasarlanmış. Ayrıca tuşların, sessiz olmalarına rağmen mekanik klavye hissiyatını çok iyi bir şekilde verebildiği de su götürmez bir gerçek. Armoury Crate yazılım desteğine de sahip olan K1, RGB aydınlatmaları kişiselleştirebilmenize de olanak tanıyor. Sağ üst köşede bulunan harici ses düğmesi de, oyunlarınız esnasında çok kolay bir şekilde ses ayarınızı yapabilmenizi sağlıyor. Tasarımsal anlamda oyuncuların ergonomisini de düşünen Asus, bir adet çıkarılabilir bilek desteğini de K1’de sunmuş.

Yumuşak bir tuş takımına sahip olan K1, NKRO adı verilen teknolojiyle üretilmiş durumda. Tuşların sessiz bir şekilde çalışıyor olması da, kullanım sırasında çok fazla klavye sesine maruz kalmak istemeyen kullanıcılar için güzel bir çözüm sunuyor. Ayrıca klavyenizin RGB ayarlarını, Armoury Crate üzerinden kişiselleştirebilmeniz de mümkün. Dilerseniz “Static, Breathing, Rainbow ve Color Cycle” modlarından birini seçerek; Asus tarafından hazır olarak sunulan RGB ayarlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca her mod için renk, led parlaklığı, aydınlatma hızı ve aydınlatma yönü gibi detayları kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Klavyenizin yazılım güncellemelerini de; Armoury Crate üzerinden yapabileceğinizi de hatırlatmış olalım.

TUF Gaming K1 klavye

Sağ üst köşede bulunan ses düğmesini kullanmak, bir kullanıcının tahmin edebileceğinden daha fazla el alışkanlığı yaratıyor. Hatta zaman zaman kendinizi adeta bir DJ edasıyla bu düğmeyi çevirirken bulabilmeniz de mümkün. Bizce ses ayarının bu şekilde yapılabiliyor olması; küçük ama etkili bir detay olmuş. Bu düğme sayesinde, oynamakta olduğunuz oyunla göz temasınızı bozmadan; ses ayarınızı yapabiliyorsunuz. K1’den başka bir klavyeye geçtiğiniz zaman ise, bu düğmenin değerini ciddi anlamda anlıyorsunuz.

_DSC8647

Gelelim ergonomi tarafına, daha önce bahsettiğimiz sessiz tuş takımı, kullanım ergonomisine katkıda bulunurken; klavyenin arka tarafındaki ayaklar aracılığıyla klavyenizi 2 farklı kademe halinde yükseltebilmeniz de mümkün. Ayrıca çıkarılıp takılabilir bilek desteği de; el-bilek ergonomisini daha yukarıda bir noktaya taşıyor. Bulunduğu fiyat segmentinin iddialı klavyelerinden olan K1 için, bu bilek desteği de plastik bir materyalden üretilmiş. Plastik kasasına rağmen K1’in sunduğu ergonomi ve malzeme kalitesi de; sınıfının en iyilerinden biri konumunda.

Bir klavyenin olmazsa olmazı: “Sıvılara karşı dayanıklılık”

300 ml’ye kadar sıvı dökülmesine dayanıklı olarak tasarlanan K1, herhangi bir bardak, şişe veya sürahinin devrilmesi gibi ufak kazalar karşısında bozulma riskini minimuma indiriyor. Sıvı dayanıklılığına ek olarak birçok farklı teste tabi tutulan TUF Gaming K1, standartların çok üstünde bir performans göstermiş durumda. Örneğin Kauçuk Sürtünme Testi için standart dayanıklılık testi 200 döngü iken; K1, 300 döngü ile 1.5 kat fark yaratarak bu testi başarıyla geçebilmiş durumda. RCA Aşınma Testi’ndeyse 50 döngüyü tamamlamayı başaran K1, bu noktada standart klavyelerin 5 katı performans göstermiş durumda. Yapılan Terleme Testi’yle de yüksek sıcaklıklara da dayanabildiğini kanıtlayan K1, 50oC limitinin ciddi anlamda üstüne çıkarak; 75oC gibi değerlere erişebilmeyi başarmış durumda.

Son olarak; TUF Gaming K1’de anında makro kaydedilebilen tamamen programlanabilir sekiz adet tuş bulunuyor. Bu sayede klavyenizi kendi kullanımınıza göre ayarlayabiliyorsunuz. Kullanıcının tercihlerine özel 3 adede ek olarak; bir adet varsayılan profili kaydedebileceğiniz dahili bellek sayesinde, klavyenizi istediğiniz yere götürebilir; ayarlarınızı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Asus TUF Gaming K1 RGB

Ürünü satın almak isteyen kullanıcılar; buraya tıklayarak ürünün satış sayfasına ulaşabilirler.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

HWP Ödüller 2020 fp büyük

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Office dosya düzenlemeleri artık iOS’ta da ücretsiz

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Microsoft Office dosyalarının tamamı iOS işletim sistemli herhangi bir cihazdan görüntülenebiliyor. Ancak bilindiği gibi dosyaları bu işletim sisteminden düzenlemek Microsoft ve daha üst sürüm bir Office 365 üyeliği gerektirmeye devam ediyordu. Google, yeni yayınladığı Google Workspace güncellemesiyle, dosya düzenleme özelliğini iOS’ta da ulaşılabilir yaptığını açıkladı.


İlginizi çekebilir: Microsoft Office, tek uygulama ile iPhone’da!

reklam
MSI reklamı

Resmi bloğundan yaptığı açıklamada Google, Android ve web için daha önceden ulaşılabilir kıldığı bu özelliği, biraz geç de olsa, iOS için de getirdiğini paylaştı . Aynı zamanda da bu özelliğin Google Docs’, Sheets’, Slides’ gibi araçlarla birlikte de kullanılabileceğini belirtti. Bu düzenlemenin, daha kısıtlı özelliklere sahip ve Office’in Uyumluluk Modu olarak da bilinen Quickoffice’in yerini alacağını söyleyen Google, kişisel Google hesabı olan herkesin buna erişebileceğini de not düştü. Bu işlevler bütün Google Workplace kullanıcıları ile birlikte Essentials, Business Starter, Business Standard, Business Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Standard ve Enterprise Plus kullanıcılarının yanı sıra G Suite Basic, Business, Education, Enterprise for Education ve Nonprofits kullanıcıları için de ulaşılabilir olacak.

Office

Bu güncelleme ile paylaşım seçenekleri ve kontrolleri de hatırı sayılır bir gelişime uğruyor; elektronik postaya eklenmiş dosyaları indirme ve dosya türünü değiştirme gerekliliği ortadan kalkıyor ve daha rahat bir çalışma imkanı oluşuyor. Yine bu özellikler, farklı sistemlerden paylaşılan dosyaların oluşturabileceği problemleri de gideriyor. Bu güncellemeyle Google, Office dosyalarını iOS’tan açmak ve düzenlemek isteyenlere kolaylık sağlamış oluyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei ve Honor akıllı telefonlar, Dimensity 1000+ ile gelecek!

Huawei
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, geçtiğimiz iki yıl içerisinde hem ABD ile olan ambargo sorunu hem de geliştirdiği yeni teknolojiler ile her zaman gündemdeydi. İki hafta önce şirket, alt markası olan Honor’un satışını resmi olarak duyurdu. Ancak firma, bu satışın kendilerini çok fazla etkilemeyeceğini düşünüyor. Huawei’nin önündeki en büyük sorun şimdilik yonga seti ambargosu ile oluşan çip üretimi sıkıntısı. Uygulanan ambargo yüzünden şirketin TSMC ile iş yapması engelleniyor.


İlginizi çekebilir: Huawei P50 Pro, yenilenen tasarımıyla ilk kez görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Huawei, yonga seti sorununu nasıl çözecek?

Huawei, kendi yonga setini tasarlayabilen ve teknolojik anlamda destekleyebilen bir firma. Fakat şirketin yonga seti üretim tesisi bulunmuyor. Giriş ve orta segment için bazı Çinli yonga seti üreticileri ile anlaşabilirler fakat amiral gemileri için bu söz konusu değil. Çinli üreticiler genellikle 14 nm ve 12 nm yonga setleri üzerinde çalışıyorlar. Ağustos aylarında Huawei‘nin MediaTek‘ten çip almak istediği haberleri yayınlanmıştı. Ortaya çıkan son raporlarda ise ambargo henüz yürürlüğe girmeden, MediaTek‘in Dimensity çipleri Huawei‘ye teslim ettiği belirtiliyor.

Huawei

Bugün, Digital Chat Station tarafından paylaşılan gönderide Huawei ve Honor ile ilgili önemli açıklamalar bulunuyor. Söylentilere göre Huawei‘nin ve Honor‘un yeni cihazları, Dimensity 1000+ yonga seti ile satışa sunulacak. Cihazlar, henüz bunu doğrulayabilecek kadar yakın değiller. Bu sebeple bu söylentinin doğruluğunu ancak gelecek yılın başlarında öğrenebileceğiz.

Devamını oku

Donanım

Radeon RX 6700 XT ve RX 6700 Ocak 2021’de gelebilir

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Radeon RX 6800 serisini henüz yayınlayan AMD, RX 6900 serisi için de gün sayıyor. Bunları takiben RX 6700 ve RX 6700 XT grafik kartları da Ocak’ta kullanıcılarıyla buluşabilir.


İlginizi çekebilir: Asus, RX 6800 Serisi ekran kartlarını duyurdu

reklam
MSI reklamı

Radeon RX 6700 serisi Ocak’ta gelebilir

Başta gelen grafik kartı üreticilerinden AMD, yeni nesil grafik kartlarını ardı ardına sergiliyor. Amerika merkezli firma, sunduğu yeni özelliklerle birlikte, serinin tamamında yeni RDNA 2 mimarisini kullanacağını açıkladı. VideoCardz tarafından paylaşılan ve bu kartların muhtemel özelliklerini de içeren son veriye göre ise RX 6700 serisinin Ocak’ta gelmesi bekleniyor.

Radeon

Cihaz birçok kullanıcı için heyecan oluşturacak potansiyele sahip. Bunun nedenlerinden birisi de PS5’te kullanılan bu kartın birkaç değişiklikle birlikte bilgisayar dünyasına da giriş yapacak olması. Konsolun rakibi Xbox Series X için konuşacak olursak bu alanda bir benzeri bulunmasa da Radeon RX 6700 XT ve RX 6800 arasında kendine bir yer bulduğunu söyleyebiliriz. Güçleri bakımından RX 6700 XT, tahmini olarak Nvidia RTX 2070 ile karşılaştırılabilecek durumda. Serinin diğer kartı olan RX 6700’in ise RTX 2060 ile benzer bir performansa sahip olması bekleniyor.

Kartın fiyatı ilgili henüz resmi bilgiler ortaya çıkmadı. Ancak mevcut kartlar hakkında şimdiye kadar sunulan bilgilerden ve RX 6700 XT ve RX 6700 özelliklerinden yola çıkarak bu iki kartın öncelikle orta segment içinde kendilerine yer bulabileceklerini söylemek mümkün. Fiyat açısından da genel olarak rakibine göre avantaja sahip olan AMD’nin, Radeon RX 6700 serisini de RX 6800 ve RX 6900 kartlarına oranla biraz daha uygun bir fiyata piyasaya sürmesi bekleniyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler