Sosyal medya

Güvenlik

FBI, Akıllı Telefonlarda Şifreleme Engeline Takılıyor

FBI’ın gerçekleştirdiği soruşturmalar akıllı telefonlardaki güçlü şifreleme yöntemleri yüzünden sürüncemede kalıyor ve federal büro bundan oldukça rahatsız.

Geçtiğimiz 1 ay içerisinde FBI 6900 akıllı telefondan istediği bilgileri almakta başarısız oldu. Giderek güçlenen şifreleme yöntemlerinin bunda büyük etkisi var. Bu bilgi ise büronun yöneticisi Christopher Wray açıkladı.

reklam
Aorus reklamı

Bu 11 aylık süreçte büronun bilgilerine erişemediği 6900 telefon soruşturmalarda işe yarayacak olan telefonların yarısını oluşturuyor. Christopher Wray yaptığı açıklamada bu tarz bir şifrelemenin çok büyük bir problem olduğunu belirtti. Wray ayrıca yaptığı açıklamada dünyadaki diğer istihbarat kuruluşlarının aynı problemi yaşadığını ve şifreleme yöntemlerinde cihaza girilip bilgi alınabilecek arka kapılar istediğini belirtti. Wray bunun halkın güvenliği ve soruşturmaların yürütülebilmesi için son derece önemli olduğunu duyurdu.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Mesajlar, GMS sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak

google mesajlar

Google tarafından geliştirilen Mesajlar uygulaması, nisan ayından itibaren GMS (Google Mobil Hizmetleri) sertifikası olmayan cihazlarda çalışmayacak. Bu değişiklikten, özellikle ABD ambargosu altında piyasaya çıkan Huawei telefonların etkileneceği belirtiliyor. Zira Huawei’nin telefonlarında Android işletim sistemi olsa da, ambargo nedeniyle GMS sertifikası bulunmadığı için teknik olarak bu cihazlar sertifikasız durumdalar.


İlginizi çekebilir: Honor Google Hizmetleri çalıştırabilecek bir telefon serisi üretiyor

reklam
Aorus reklamı

Android işletim sistemli telefonlardaki yerleşik mesajlaşma uygulamalarına alternatif olarak geliştirilen Google Mesajlar, RCS ve uçtan uca şifreleme gibi işlevsellik ve güvenlik odaklı özellikleri sayesinde popülaritesini son zamanlarda artırmaya başladı.

Bizzat Google tarafından geliştirildiği için gönül rahatlığıyla güvenlik endişesi olmadan telefonlarımızda kullanabildiğimiz Mesajlar’a mart ayından itibaren yeni bir değişiklik eklenecek. XDA Developers ekibinin aktardığı bilgilere göre, Google Mesajlar 31 Mart 2021’den sonra sertifikasız Android cihazlarda çalışmayı durduracak.

Adventure İstanbul

Sertifikasız cihazların ne olduğuyla ilgili tam olarak bilgi sahibi değilseniz, kısaca şöyle özetleyebiliriz; bazı cihazlar, Android işletim sistemiyle çalışmalarına rağmen Google Mobil Hizmetleri (GMS) lisansına sahip değiller, yani bir başka deyişle Google tarafından güvenilir olarak sınıflandırılmıyorlar. İşte Google’ın güvenilir olarak sınıflandırmadığı böyle cihazlara kısaca “sertifikasız” diyebiliyoruz.

Google Mesajlar, şimdiye kadar sertifikasız cihazlarda çalışabiliyordu

Google Mesajlar

Normalde GMS sertifikalı cihazlarda Google’ın uygulamaları ön yüklü olarak geliyorken, sertifikasız cihazlarda ise Google’ın uygulamaları bulunmuyor. Fakat Google Mesajlar uygulaması, Google hesabı gerektirmediği için şimdiye kadar GMS sertifikası olmayan cihazlarda bile çalışabiliyordu. İşte 31 Mart’tan itibaren bu durum değişecek ve Google’ın Mesajlar uygulaması artık GMS sertifikasına sahip olmayan cihazlarda kullanılamayacak.

Sertifikasız cihazlara, Huawei’nin Mate 30 ve Mate 40 gibi ABD ambargosu altında piyasaya sürülen telefonlarını örnek verebiliriz. Sadece Huawei telefonlar da değil; globalde satılmamasına rağmen Çin’den getirilen ve doğal olarak GMS sertifikası olmayan telefonlar da piyasada satılmaktalar. İşte Google’ın Mesajlar uygulamasıyla ilgili aldığı karar, bu tarzdaki telefonların tamamını kapsıyor.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

Güvenlik

Küçük bir kısayol, bütün Windows 10 sisteminizi bozabilir

küçük bir kısayol

Windows 10 sistemini tamamen bozabilecek, daha da kötüsü bunu küçük bir kısayol ile yapabilecek bir sistem açığı tespit edildi. Bu açık NTFS formatlı herhangi bir hard disk için tehlike teşkil ediyorken; standart ve düşük gizlilik sahibi kullanıcılar tarafından bile kullanılabiliyor.


İlginizi çekebilir: Windows 10X işletim sistemi demosu kullanıcılara ulaştı

reklam
Aorus reklamı

Güvenlik araştırmacısı Jonas Lykkegaard, geçen sene bu konu üzerine iki kere daha dikkatleri çekmeye çalışmıştı. Ama NTFS açığı hala devam ediyor. Twitter üzerinden geçen hafta yaptığı paylaşımla ise tekrar bu açığı gündeme getirdi.

küçük bir kısayol

Adventure İstanbul

$i30 NTFS özniteliklerine ulaşarak bu açığa erişmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan birisi C:\:$i30:$bitmap adresinde aslı bulunan bir dosyanın küçük bir Windows kısayol dosyasını oluşturmak. Bleeping Computer tarafından keşfedildiğine göre kullanıcılar dosyaya tıklamaya çalışmasalar bile bu durum açığı tetikliyor. Windows Dosya Tarayıcısının arka planda simge klasörüne ulaşma çabaları bir NTFS hard diskini bozmaya yetiyor.


Uygun ve oldukça güçlü telefon ve bilgisayar cihazları ve kablosuz şarj cihazı önerileri için bu listeye bir göz atmanızı öneririz.


$i30 dizinine ulaşmanın neden bir NTFS hard diskini bozduğu henüz bilinmiyor. Üstelik Lykkegaard’ın bulduğuna göre sorunu bulabilmek için kullanılabilecek kayıt anahtarı da bu konuda işe yaramıyor. $i30 dizinine ulaşıldığında ise Windows kullanıcıları bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar ve sistemi yeniden başlatmaları ve hasarlı sürücüyü tamir etmeleri gerektiği mesajını alıyorlar.

Bu sorundan birçok kişinin HTML dosyaları veya ZIP arşivleri gibi farklı dosyaların kullanımıyla faydalanabileceği de keşfedilenler arasında. Ancak birçok internet tarayıcısının bu tip hareketleri kısıtlayacağını da unutmamak gerek.

NTFS açığı uzun süredir bilinen bir durum ancak Microsoft tarafından gelebilecek bir yamayla alakalı herhangi bir bilgi hala yokken; sadece konu hakkında bir firma sözcüsü, şirketin bildirilen güvenlik durumları üzerinde çalıştığını söyledi.

Devamını oku

Genel

Windows 10 antivirüs acil bir güncelleme gerektiriyor

Windows 10 sistemlerini ve antivirüs programını etkileyen yeni birkaç güvenlik açığı tespit edilmiş durumda. Bunların içerisinde en endişe verici olanı ise uzaktan kod girişi yapılabilerek kullanıcıların zararlı bir belge açmalarının sağlanması. Daha sonrasında ise bu yazılım sisteme Windows 10 Microsoft Defender antivirüs programına virüs yüklüyor.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Microsoft bu güvenlik açığını onaylamasının ardından; durumu düzeltebilmek için hemen harekete geçti ve firma Kötü Amaçlı Yazılım Koruma Motoru için sorunu çözmüş durumda. Ayrıca Windows kullanıcılarının herhangi bir aksiyonda bulunmalarına da gerek yok. Gerekli yama Windows Defender sorunlu versiyona sahip cihazlara otomatik şekilde indirilip kurulacak. Defender kullanan her kullanıcı için ise yazılımlar ve kayıt düzenleyiciler de güncel tutulmaya devam ediliyorlar.

windows 10 antivirüs

Adventure İstanbul

Bu sorun firmanın çözmeye çalıştığı tek sorun da değil. Ocak 2021 Yaması, beraberinde toplam 83 sistem açığı için de çözüm sunuyor. Bunların arasında ise ilk olarak Aralık 15 2020 tarihinde bulunan ve saldırganlara zararlı kod kullanımları için kolaylık sağlayan bir sistem hatası da var.

Normal şartlarda Windows kullanıcıları için otomatik güncellemeler aktif durumda olduğundan dolayı yeni güvenlik yaması sistemlere gelecek. Otomatik güncellemelerin aktif olmaması durumunda ise kullanıcıların güncellemeyi aldıklarından emin olmaları için Windows Güncelleme kısmını kontrol etmeleri öneriliyor.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler