Sosyal medya

İnceleme

Aynı Tarz, Farklı Tat: Far Cry 5 İncelemesi | HWP Özel

İlk olarak Crytek’in elinden çıksa da devamında Ubisoft tarafından geliştirilmeye devam eden efsanevi serilerden Far Cry’ın son oyunu Far Cry 5, klasik bir FC deneyimi sunmasına rağmen kendini geliştirmeyi başarmış. Özgürlük ve aile kavramları hepimiz için önemlidir. Ancak söz konusu Far Cry 5 ise her şey bu iki kelimeden ibaret diyebiliriz. Hope County, Montana’da geçen hikayemizde gerçekte ABD’de Montana eyaleti olsa da Hope County bölgesi ise tamamen hayali olarak yaratılmış. Bu bölgede Eden’s Gate, yani Cennetin Kapısı adlı bir dini grup ile başa çıkmaya çalışıyoruz.

Tam bir megalomanyak olan Joseph Seed adlı ana kötü karakterimiz Cennetin Kapısı adını verdiği silahlı örgütü ile dini yapılanmaya giderken Tanrı tarafından seçildiğini sanan, yani kendini peygamber olarak gören bir psikopat olduğunu hemen anlıyoruz. Dünyanın sonu geldiğini ve tanrıya inanlara cennetin kapısını açan bir kurtarıcı olarak geldiğini düşünen Seed’e inanmayanlar ise acı bir şekilde ölüm ile cezalandırılıyor.

Kim Kime Dum Duma

Karakterlere göz attığımızda bir cemaat oluşumu ile karşı karşılayız. Silahlı bir örgüt olmasıyla dikkat çeken Eden’s Gate’in lideri ise Baba/father lakaplı Joseph Seed dikkat çekiyor. Ayrıca bu elemanın kardeşleri olan Faith, Jacob ve John ise söz konusu Hope Conty’deki bölgeleri parsellere ayırarak hüküm sürüyorlar. Kuzey’de Jacop, Güneyde John ve doğu kesimde ise Faith’in hüküm sürdüğü Far Cry 5’te önce bölgeleri bu arkadaşlardan kurtarmak, ardından minik bir adada bulunan babayı alt etmemizi istiyor. Biz ise The Resistance, yani bu oluşuma karşı direnen taraftayız. Bu tarafta kendi karakterimizi yaratarak Jerome Jeffries, Nick Rye ve Mary May Fairgrave ile gerektiği durumlarda yardım isteyerek birlikte hareket edebiliyoruz. Tabii bu isimler dışında kiralayabileceğimiz ve bize çok yardımcı olabilecek RPG sallayan Hurk, sniper Jess ve Grace, helikopter ile hava desteği sunan Adelaide, lav silahına sahip Sharky gibi isimler bize destek olabiliyor. Ayrıca Boomer adında bir köpek, Peaches adında bir puma ve Cheeseburger adında da bir ayımızı da evcilleştirerek yanımızda götürebiliriz. Evet, bu oyunda ana karakterimiz dışında bize destek olacak birçok kişi ve hayvan da var.

GTA’ya Rakip Açık Dünya!

Far Cry 5’teki gerçek bir açık dünya deneyimi bu sefer sunacak gibi. Evet, daha önceki Far Cry serilerinde de geniş bir açık dünya varken, dolu olduğundan emin olamıyorduk. Şimdi ise koca haritada nereye giderseniz gidin karşınıza düşman, hayvan ya da yardıma muhtaç birileri çıkacak. Hatta biraz düşman kısmını fazla abartmışlar gibi. Çünkü bir yerden bir yere giderken en az 10 düşman ile başa çıkmanız, ya da hiç sallamadan gazlamaya devam etmeniz gerekebiliyor. Bu bir bakıma boş boş takılırken bile kendinize bir uğraş bulabilmeyi sağlarken, aynı zamanda ana hikayeden çok kopmanıza da neden olabiliyor. Ama GTA tarzı bir sisteme dönmüş demek doğru olacaktır. Yani oyunda görev yapmak istemiyorsanız haritada gezinti de yapabilirsiniz. Bu gezintide masum insanları kurtarabilir, ava çıkabilir, balık bile tutabilirsiniz.

Farklı bir oynanış

Bu sefer biraz daha farklı bir Far Cry oynayış hissi sunan FC5, Direniş Metre adındaki seviye sistemi ile gelişmenize olanak tanıyor. Özellikle crafting sistemi gerçek manada geliştirilen oyunda silahlarınızı ve araçlarınızı da devamlı geliştirebilir, kendinizi ve aracınızı tam bir ölüm makinesine çevirebilirsiniz. Hatta bence oyundaki en sağlam araç daha önce oynanış videosu da paylaşılan Widowmaker olduğunu söylemek istiyorum. Önündeki makineli tüfeklr yolda giderken karşınıza kim çıkarsa çıksın ortadan kaldırmanıza yarıyor. Hatta araçlar demişken oyunda araç sürüşü sırasında tıpkı gerçekte olduğu gibi titreme hissini de aktarmış olması önemli bir artı. Araç, uçak ya da deniz araçları sürmek de oldukça kolay. Tabii en azından PS4’te bize öyle geldi. Ayrıca avlanma odağı her zaman bulunan Far Cry’da bu sistem de geliştirilmiş. Crafting için ava çıkmanız gerekirken bunu balık tutma olayı da dahil edildiğini fark ettik. Hatta bu avlanma aşaması eskisi kadar da kolay sayılmaz. Saldırgan hayvanlardan kaçınmayı unutmayın. Kolay kolay da ölmüyorlar hani.

Kiralama sistemi

Oyunda Guns for Hire, Friends for Hire ve Fangs for Hire adında üç çeşit kiralama sistemi bulunuyor. Guns for Hire o sırada size destek olacak kişiler iken Friends for Hire sistemi ise co-op modunu yansıtıyor. Yani Far Cry 5’i iki kişi co-op olarak da oynayabilirsiniz. Ki bu oyunu daha zevkli hale getirebilir. Biz bunu deneyimleyemesek de “Bu oyunu iki kişi oynamak da ayrı bir zevk verir” dedirtmeyi başardı. Fangs for Hire ise daha önce bahsettiğimiz hayvanlar. Companion olarak yer alan bu sevimli yaratıklar birçok anda sizin kurtarıcınız olmayı başarıyor. Hatta Boomer en popüleri olsa da Peaches bizim favorimiz oldu. Kolay kolay yaralanıp ölmeyen, sağlam bir saldırgan arkadaşımız olan Peaches’ı tavsiye ediyoruz. Ancak bunlar hemen çıkmıyor. Haritadaki bölgelerden gerekli görevi yapıp bu hayvanları ya da insanları kurtamanız gerekecek.

Ayrıca söz konusu insanları ve hayvanları mantıklı ve taktiksel kullanırsanız hedefinize ve savaşınıza daha rahat ilerlediğinizi göreceksiniz. Bizim favorimiz ise Nick oldu. Hava desteği ve özellikle ara ara size salça olan uçak ve helikopterlerden kurtulmak, bir üsse girerken etrafı bomba yağmuruna tutmak için Nick’in uçağı çok iyi iş görüyor.

Yapay olmayan zeka!

Oyunlardaki en büyük sıkıntılarımızdan biri olan yapay zeka sistemi bu oyunda pek de sıkıntılı değil gibi. Gerek yanınızda destek olan kişiler ve hayvanlar gerekse düşmanlarınız hiç de kolay lokma olmazken saçmaladıklarını da az gördük. Çoğu zaman sizi zorlayabilen düşmanlar oyunu daha zevkli hale getirmeyi başarmış. Arada kolay lokma gibi olanlar da çıkmıyor değil ama.

Tabii pek de sıkıntılı değil dediğimize bakmayın, kusursuz değiller. Bazen yanınızda gelen adamlarınız size 3 kişi saldırırken “Dostum, koş! Bizim adamı vuruyorlar!” diyip gelmedikleri de oluyor. Ya da açık bir alanda işaretlediğiniz adam için “Görüş alanımda değil” diyerek sizi sinir edebiliyor. Hatta öldükten sonra tekrar oyuna döner dönmez etrafınızda 3-4 düşman aracının belirmesi de sinir bozucu yanlarından biri. Adamlar nasıl hissediyorsa artık!

Ne istersen onu kullan!

Sona gelmeden önce oyundaki oyuncaklarımızdan da bahsedelim. Makineli tüfekler, pompalı tüfekler, bomba, ok, beylik tabancaları ve elbette beyzbol sopaları gibi seçeneklerinizin yanı sıra Amerikan kası otomobiller, Buggy tarzı araçlar ve hatta helikopter ve uçak dahi yer alıyor. Kamyon, traktör gibi araçları da dahil eden Ubisoft, sonuç olarak oldukça iyi iş çıkarmış. Araç sürme hissiyatı gerçekten iyi ve mekanikleri oldukça yeterli seviyede ayarlanmış.

Sonuç olarak; elimizde daha farklı ama oynamaya başlayınca gözünüz kapalı “Far Cry bu!” diyebileceğimiz bir oyun ortaya çıkmış. Açıkcası parasını hak eden, sizi uzun saatler boyunca kendine bağlayabilecek, oyun bitse bile co-op ve çoklu oyuncu modlarında gezinebileceğiniz bir oyun olmuş. Hatta GTA’dan aşina olduğumuz arada açıp şehirde takılma şekli bu oyun için de geçerli olacak ve ara sıra Montana’da gezmek isteyeceğiniz hissiyatını vermeyi başarmış. Biz fazlasıyla beğendik. Öneriyoruz diyerek de bu yazıyı noktalayalım. İyi oyunlar!

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dizüstü Bilgisayar

RTX 2080’li yerli laptop! Casper Excalibur G900 inceleme

RTX 2080'li yerli laptop! Casper Excalibur G900 inceleme

Casper Excalibur G900 (G900.9750-D780A) incelemesi ile karşınızdayız. Piyasanın en güçlü yerli bilgisayarlarından biri konumunda olan G900, Intel Core i7 9750H ve Nvidia GeForce RTX 2080 ile geliyor.


İlginizi çekebilir; GTX 1650 ile oyun keyfi! | Casper Excalibur G770 incelemesi


Casper Excalibur G900 özellikleri

G900, sunduğu özellikler ve tasarımıyla dikkat çekiyor. Konfigüratör üzerinden dilediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz G900’ün bize gelen versiyonu ise oldukça dolu dolu.

Kalbinde Intel Core i7 9750H işlemcisi ve Nvidia GeForce RTX 2080 Max-Q ekran kartı bulunan cihazda 32 GB DDR4 2666 Mhz bellek 1 TB + 1 TB olacak şekilde 2 TB M.2 SSD depolama alanı yer alıyor.

15,6 inç Full HD IPS bir ekrana sahip olan Casper Excalibur G900, 144 Hz tazeleme hızı ve 5 ms gecikme sunuyor. Kenarlarda 4,7 mm bir incelik sunan laptop bu sayede rahat bir kullanım vadediyor.

Dolby Audio destekli 2 adet 2 Watt değerinde hoparlörler ile yeterli bir deneyim sağlayan cihaz, RGB destekli klavyesiyle ve ön aydınlatmalarıyla da RGB severler için dikkat çekici konumda.

Wi-Fi ac ve Bluetooth 5.0 desteği ile güncel bağlantılarda sorunsuz çalışan Excalibur G900, HDMI, Mini Display Port ve Tip-C bağlantılarına ve en önemlisi RJ45 LAN desteğine de sahip. Böylece daha iyi bir ekrana aktarım yapabilir, LAN ile de daha stabil bir bağlantı alabilirsiniz.

Casper Excalibur G900 teknik özellikleri

  • 15,6 inç FHD IPS 144 Hz 5 ms ekran (178″ görüş açısı)
  • Intel Core i7 9750H işlemci
  • Nvidia GeForce RTX 2080 MaxQ ekran kartı
  • 32 GB DDR4 2666 Mhz
  • 1 TB + 1 TB M.2 SSD (1.8GB/s okuma yazma)
  • 2W x 2 Stereo Speaker (Dolby Audio)
  • 1 MP HD 720p kamera
Devamını oku

İnceleme

ETS 2 Türkiye haritası | Türk yapımı F-Max ile İstanbul’a gidiyoruz!

ETS 2 Türkiye haritası | Türk yapımı F-Max ile İstanbul'a gidiyoruz!

Euro Truck Simulator 2 için beklenen ek paket Türkiye haritası çıktı! Road to the Black Sea ek paketi ile resmi olarak Türkiye haritası da ETS 2’ye eklenmiş oldu.


İlginizi çekebilir; ETS 2 için Türkiye haritası 5 Aralık’ta geliyor!


İstanbul’un Avrupa yakası, Edirne ve Tekirdağ şehirlerimizi ve Kapıkule sınır kapısını ekleyen ETS 2 Türkiye haritası DLC paketine Logitech G29 direksiyon seti ve vites ile beraber göz atıyoruz.

Road to the Black Sea ek paketi; https://hwp.to/ETS2Turkiye
F-MAx SimulasyonTürk ana konu; https://hwp.to/FMax
F-Max Steam atölye; https://hwp.to/FMaxSteam
SiSL mod Steam atölye; https://hwp.to/SiSL

ETS 2 Road to the Black Sea ek paketi ile beraber Romanya, Bulgaristan ve Türkiye haritaları ekleniyor. İstanbul, Edirne ve Tekirdağ dışında 17 şehir eklenen oyunda 10.000 km’den fazla yol eklenmiş olacak.

22 yeni firma ve 11 yerel firmanın eklendiği DLC paketinde tramvay, metrobüs gibi farklı ve hareketlı toplu ulaşım araçları da yer alacak. Bulgaristan’da ise at arabaları da görmek mümkün.

Devamını oku

Dizüstü Bilgisayar

Çift ekranlı dizüstü bilgisayar! | Asus Vivobook S14

Çift ekranlı dizüstü bilgisayar! | Asus Vivobook S14

Asus VivoBook S14 S432FL-EB017T incelemesi ile karşınızdayız. Asus’un ScreenPad 2.0 teknolojisini de artık destekleyen yeni nesil Vivobook modelleri 18 mm inceliğinde ve 1,4 kg ağırlığında geliyor.


İlginizi çekebilir; En süper ekran kartı! | ROG Strix GeForce RTX 2080 Super Advanced Edition


İnce, Şık ve Zarif

Özellikle gençlerin dikkatini çekebilecek güzel renk seçenekleriyle gelen Asus Vivobook S14, 322.4 x 211.7 x 18 mm boyutlarında bir cihaz. 14 inç FHD LED ekran kenarlarında 5,3 mm inceliğe sahip olan dizüstü bilgisayar. 45% NTSC renk gamutu desteği de sağlıyor.

Windows Hello desteği

Intel Core i5 8265U işlemcisi ve Nvidia GeForce MX250 ekran kartı ile birçok oyunda da rahat bir deneyim sunan Vivobook S14, 256 GB SSD, 8 GB bellek ve Wi-Fi ac ile BT 5.0 gibi özellikler de sunuyor.

Asus VivoBook S14

Arkadan tek renk aydınlatmalı ciklet klavyesi de rahat bir kullanım vadederken ergo lift menteşe de klavyenin 3,5 derece eğim kazanmasını ve kolay yazım imkanı sunuyor.

Harman Kardon sertifikalı sesiyle müzik ve film zevkinizi katlayan cihaz, fiyat-performans noktasında rahatlıkla tercih edilebilecek bir cihaz durumunda.

Devamını oku